TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тежок шут за два, забивање преку двајца и тројка, неверојатниот Дончиќ сам ја победи Минесота (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2019

Далас забележа нова победа, Лука Дончиќ со серија од седум поени во завршните 90 секунди од мечот ја реши Минесота и донесе триумф за „Маверикс" од 113-117. Словенецот одново беше херој на Далас и го предводеше својот тим до триумф на гостувањето ...

На Дончиќ му е гајле за бројките зад неговото име: Победите се главни!

Sport 1 - 12.01.2019

Словенечката тинејџерска ѕвезда во НБА, Лука Дончиќ нема сомнение дека е прв фаворит за наградата најдобар дебитант во сезоната, особено што игра неверојатно во својата прва сезона во НБА и веќе го воодушеви целиот свет.

Дончиќ со фантастична партија донесе триумф за Далас, Голден Стејт го прегази Чикаго!

СуперСпорт - 12.01.2019

Синоќа во НБА-лигата беа одиграни девет натпревари, а беа и забележани неколку Олстар резултат, па така Голден Стејт го нокаутираше Чикаго Булс со 146-109. Големата тројка на Вориорс повторно беше одлична, па така Клеј Томсон постигна 30, Стеф Кари ...

ВИДЕО: Дончиќ со фуриозен финиш донесе победа за Далас, Харден го уништи Кливленд

Спортски - 12.01.2019

Изминатата ноќ во НБА лигата се одиграа девет натпревари. Лука Дончиќ одново имаше одлична вечер и беше на чекор од трипл-дабл учинок со 29 поени 12 асистенции и осум скокови. Далас ја победи Минесота со 119:115.

ВИДЕО: Дончиќ повторно блиску до „трипл-дабл“, Харден продолжи во МВП форма

Gol.mk - 12.01.2019

По подолго време, екипата на Далас Маверикс запиша гостинска победа. Лука Дончиќ со 28 поени, 12 асистенции и осум скока беше прво име во тимот на Рик Карлајл во славјето кај Минесота (115-119) која неколку пати се врати од двоцифрена негатива, но ...

Кога е тешко тука е Дончиќ: Влез, забивање, па тројка за крај – ја реши Минесота за 90 секунди! (ВИДЕО)

Спортски - 12.01.2019

Лука Дончиќ одново одигра фантастичен натпревар и во победата на Далас против Минесота 115:119 учествуваше со 29 поени, 12 асисстенции и осум скокови. Словенското чудо едноставно не запира! Дончиќ постигна 11 поени во последната четвртина, од кои ...

Видео: Лука Дончиќ блескаше повторно со 29 поени

AKO - 12.01.2019

Лука Дончиќ уште еднаш го потврди својот екстра квалитет, младиот Словенец кој има само 19 години не престанува да ги воодушевува љубителите на НБА лигата, тој против минесота постигна 29 поени 12 скока и 8 асистенции.

За 90 секунди реши сè: Како Дончиќ во три потези ја суреди Минесота (ВИДЕО)

Sport 1 - 12.01.2019

Словенечката тинејџерска сензација Лука Дончиќ едноставно е неверојатен и спектакуларен, па тоа го покажа и синоќа со нова маестрална партија во која во завршницата сам ѝ обезбеди победа на својата екипа Далас Мавериск.

Ова е неверојатно: Дончиќ е едноставно незапирлив… (ВИДЕО)

Екипа - 12.01.2019

Далас славеше против Минесота со 119-115 по уште една маестрална партија на Лука Дончиќ во еден од синоќешните дуели во НБА лигата. 19-годишниот Словенец постигна 29 поени, дополнети и со 12 асистенции, осум скока и две украдени топки за нова победа ...

Каков мајстор е Лука Дончиќ – има податок кој го става на рамниште со Леброн Џејмс!

Спортклуб - 12.01.2019

Младиот 19 годишен словенечки репрезентативец, Лука Дончиќ, повторно одигра еден брилијантен натпревар и го привлече вниманието на себе. Тој одигра маестрално во победата на неговиот Далас против Минесота со резултат 119:115.

НБА: Дончиќ и се` е можно, Словенецот сам ја победи Минесота (видео)

OhridNews - 12.01.2019

Од ден во ден Лука Дончиќ ги поместува границите во НБА лигата. Словенецот имаше нова брилијатна престава во дресот на Далас во победата над Минесота 119-115 постигнувајќи 29 поени, а додаде уште 12 асистенции и 8 скокови.

Кои се границите за ова момче: Дончиќ со нов страшен меч влезе во историјата на НБА (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 12.01.2019

Само два дена после страшниот учинок со Феникс со кој влезе меѓу великаните во НБА-лигата, словенечката тинејџерска сензација Лука Дончиќ не престанува да воодушевува и посторно направи нешто со кое испиша историски момент во најсилната кошаркарска ...

Дончиќ во „елемент", Далас во серија

SportMedia - 12.01.2019

Словенечкиот репрезентативец влезе во друштво на славните тинејџери во НБА. Словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ втор натпревар во низа игра со сјаен учинок, а тоа му донесе и на Далас нов триумф, над Минесота, 119:115, по оној против Феникс ...

„Ако не гласате за Лука Дончиќ во изборот за Олстар ќе си имате работа со полицијата!“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 11.01.2019

Велат дека во Тексас „ѓаволот ја однел шегата“, па така и треба да се сфати обраќањето на градоначалникот на Далас, Мајк Ролинг, до граѓаните на овој град во кое од нив бара да гласаат на Лука Дончиќ во изборот за настап на претстојниот олстар-дуел ...

Дончиќ сè повеќе изненадува – има повеќе гласови од Кари во гласањето за Олстар (ФОТО)

СуперСпорт - 11.01.2019

НБА-лигата денеска ги објави новите резултати од гласањето за Олстар натпреварот, а веднаш „боде очи“ пласманот на фантастичниот Лука Дончиќ. Неверојатниот Словенец во дебитантската сезона постигнува по 19,8 поени, 6,7 скокови и 4,9 асистенции по ...

Убавата Словенка ја залуди Америка, но овој пат тоа не е Меланија Трамп

Макфакс - 11.01.2019

Деветнаесетгодишниот Лука Дончиќ е еден од најперспективните кошаркари од овие простори. Овој Словенец во моментов игра во „Далас Маверикс“, кошаркарскиот талент го наследил од неговиот татко Саша Дончиќ, а за добриот изглед може да им се ...

Дончиќ блесна против Феникс, Кузма лидер на Лејкерс (Видео)

Макфакс - 10.01.2019

Лука Дончиќ, Кајл Кузма, Ентони Дејвис, Донован Мичел, Џоел Ембид и Бредли Бил одиграа брилијантни натпревари за своите тимови изминатата ноќ во НБА лигата. Дончиќ класата ја покажа и против својот поранешен селектор Игор Кокошков кој ги предводи ...