TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Директорот на ЦИА е во Катар да разговара за Израел и Хамас и заложниците

Глас на Америка - 29.11.2023

Американскиот претседател Џо Бајден испрати еден од своите најдоверливи и потенцијално влијателни функционери на Блискиот Исток со надеж дека слабото примирје меѓу Израел и Хамас ќе го претвори во нешто повеќе.

Израел ослободи 15 Палестинки и 15 тинејџери

А1 On

Ослободени уште 10 израелски заложници и двајца Тајланѓани – петти ден од примирјето меѓу Израел и Хамас

Телма

На петтиот ден од примирјето, Израел ослободи 30 Палестинци, Хамас 12 заложници

Либертас

Израел одобри ослободување на 50 Палестинки доколку Хамас ослободи уште заробеници

Во Центар

Девет жени и еден малолетник меѓу новите ослободени заложници, рече Катар

Глас на Америка

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Канал5

Во Центар Канал5 Макфакс Либертас Независен Нетпрес Фокус Н.Македонија

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Канал5 - 28.11.2023

Израел тврдеше дека Хамас го префрлил својот најмлад заложник преку линијата на огнот на ИДФ, неколку часа откако синоќа ја прими четвртата група заложници од терористичката група. Хамас го предаде десетмесечниот Кфир Бибас на посебна палестинска ...

Нетанјаху: Решени сме да ја завршиме мисијата во Газа

Канал5

Црвениот крст потврди дека од Газа се ослободени 12 заложници/фото

Вечер Прес

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

Фактор

10 израелски и 2 тајландски заложници ослободени од Хамас, на враќање во Израел

24Инфо

Хамас ослободи уште 12 заложници

А1 On

(Видео) ИДФ потврди: Хамас ослободи 10 Израелци, двајца странски државјани

Макфакс

Глас на Америка Макфакс Вечер Прес Независен Макфакс Телма 360 степени Нетпрес

Хамас: Израел го прекршува примирјето во Газа

А1 On - 28.11.2023

Хамас го обвини Израел за „флагрантно кршење на прекинот на огнот“ во северниот дел на Појасот Газа, но рече дека „се уште се посветени на прекин на огнот се додека непријателот е предаден“.

ИДФ: Хамас пукаше и рани израелски војници

А1 On

Израелскиот министер Галант тврди дека по хуманитарната пауза нападите на Појасот Газа ќе бидат уште пожестоки

Во Центар

„Целта на оваа војна е да се уништи Газа и нејзиниот народ“

Во Центар

Околу 1.000 израелски војници се повредени од почетокот на војната во Газа

Во Центар

Израел обвинува, Хамас вперува прст во израелските сили – двете страни тврдат за прекршување на примирјето во Газа

Телма

ИДФ нападнати во северниот дел на Газа – обвинуваат за прекршување на примирјето

Курир

Слободен Печат Во Центар Нетпрес Zoom Во Центар Centar Локално Локално

Бен Гвир се заканува дека ќе ја распушти израелската влада ако не продолжи војната против Хамас

МКД - 28.11.2023

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска изјави дека ќе ја распушти Владата доколку Израел не ја продолжи војната против палестинската милитантна група Хамас. „Запирањето на војната е еднакво на разбивање на владата“, ...

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Курир

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

Канал5

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Нетпрес

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Локално

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Во Центар

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

MakPress

Рацин Слободен Печат MakPress

Ердоган му рекол на Гутереш дека Израел мора да одговара за злосторствата во Газа

Глас на Америка - 28.11.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес му рекол на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш дека Израел мора да одговара пред меѓународните судови за, како што ги нарече, воените злосторства што ги извршил во Газа, соопшти ...

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

24Инфо

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Локално

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Либертас

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Курир

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Во Центар

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Слободен Печат

Нетпрес Канал5 365 Press24 MakPress

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Вечер Прес - 28.11.2023

Шефот на израелската разузнавачка агенција Мосад Давид Барни и директорот на американската разузнавачка агенција ЦИА Вилијам Бернс се наоѓаат во Катар, каде што преговараат за ново продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас и ослободување на ...

Шефовите на ЦИА и на Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето

24Инфо

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Макфакс

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Бизнис Вести

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Слободен Печат

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Канал5

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Опсервер

Скопје1 Точка

Официјален претставник на Хамас го покани Илон Маск да ја посети Газа

Вечер Прес - 28.11.2023

Висок функционер на Хамас во вторникот го покани американскиот милијардер Илон Маск да го посети палестинскиот Појас Газа за да се увери во степенот на уништувањето предизвикано од израелските бомбардирања, пренесе Ројтерс.

Хамас го покани Илон Маск да го посети Појасот Газа

24Инфо

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа

Маск по разговорот со Нетанјаху: Хамас мора да биде уништен, подготвен сум да учествувам во обновата на Газа

Вечер Прес

Маск ќе се сретне со претседателот на Израел, Херцог

Канал5

ОТКАКО ГО ОБВИНИЈА ЗА АНТИСЕМИТИЗАМ, Илон Маск ќе се сретне со израелскиот претседател и со семејствата на заложниците на Хамас

Пари

Илон Маск ќе се сретне со израелскиот претседател

Фокус

Курир Макфакс Во Центар Нетпрес Кумановски м. Локално Локално +инфо

🎥 „ВО КОСКИТЕ ЧУВСТВУВАМ ДЕКА МОЈОТ СИН Е ЖИВ“ Мајка на момче со српско потекло, киднапирано од Хамас моли за помош

+инфо - 28.11.2023

Алон Охел, 22-годишно момче кое има израелско и српско државјанство, беше земен како заложник од Хамас во нападот на Израел на 7 октомври. Повеќе од 50 заложници киднапирани од Хамас за време на нападот на 7 октомври беа ослободени во претходните ...

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Макфакс

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Опсервер

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Скопје1

[ВИДЕО] „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Точка

„Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

24Инфо

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

MTM

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

OhridNews - 28.11.2023

Портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис изјави дека во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање ако здравствениот систем не се подобри.

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Независен

Страшно предвидување на СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат од болести отколку од бомбардирање

Вечер Прес

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Канал5

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

365

СЗО: Во Газа повеќе луѓе се изложени на ризик од болести отколку од бомбардирање

А1 On

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

MakPress

Рацин

Нетанјаху му се заблагодари на Штајнмаер за поддршката на Германија за Израел

Centar - 28.11.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху (Нетанјаху) се сретна со германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер (Франк Валтер Штајнмаер), кој престојуваше во Израел во рамките на официјалната посета, јавува Anadolu.

Премиерот на Израел, Нетанјаху, го посети северниот дел на окупираниот Појас Газа

Во Центар

Бенјамин Нетанјаху му порача на Џо Бајден: “Израелските напади врз Појасот Газа ќе продолжат со полна сила по прекинот на огнот“

Во Центар

Нетанјаху го поддржува продолжувањето на примирјето: „Штом ќе заврши, ќе ги постигнеме нашите цели“

Centar

Нетанјаху го поддржа продолжувањето на примирјето

Кумановски м.

Бајден и Нетанјаху разговараа за заложниците, прекинот на огнот, хуманитарната помош за Газа

Кумановски м.

Нетанјаху го поддржа продолжувањето на примирјето: „Штом ќе заврши, ќе ги постигнеме нашите цели“

Фокус

Бизнис Вести Либертас Курир Frontline ММС ТВ21 24Инфо Zoom

ВИДЕО: Израел ослободи 30 малолетници и три жени

А1 On - 28.11.2023

Триесет и тројца Палестинци, 30 деца и три жени, се ослободени од израелските затвори по ослободувањето на 11 израелски заложници од Газа. Израелската затворска служба соопшти дека затворениците биле ослободени од израелскиот затвор Офер на ...

Нереди пред затворот на Западниот Брег поради ослободување на затвореници

Бизнис Вести

Меѓу ослободените Палестинци има и еден куп тинејџери: Ја нападнав војската, фрлав бомби…

Независен

Меѓу ослободените Палестинци има многу тинејџери: Ја напаѓале војската, фрлале бомби

Локално

Голем број тинејџери меѓу ослободените Палестинци: „Имам вртоглавица од среќа што се враќам дома“

Макфакс

Голем број тинејџери меѓу ослободените Палестинци: „Имам вртоглавица од среќа што се враќам дома“

Опсервер

Меѓу ослободените Палестинци има и многу тинејџери

Кумановски м.

Скопје1 24Инфо Centar MakPress

Путин го објави клучниот услов за решавање на конфликтот на Блискиот Исток

Локално - 28.11.2023

Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен услов за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пораката до палестинскиот лидер Махмуд Абас по повод Меѓународниот ден на ...

Путин верува дека палестинска држава во границите од 1967 година е решение на палестинско-израерлскиот судир

Слободен Печат

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Бизнис Вести - 28.11.2023

Пет вооружени палестински групи му се придружија на Хамас во смртоносниот напад врз Израел на 7 октомври, и тоа откако спроведуваа повеќе заеднички воени вежби од 2020 година наваму, покажува анализата на Би-Би-Си.

Хамас настојува да ја продолжи хуманитарната пауза во Газа

Курир

Жените војници предупредиле за нападот на Хамас, МОСАД ги игнорирал: „Фајненшл тајмс“ откри нови докази за пропусти на израелската тајна служба

ММС

Кај Хамас најдени милијарда долари во кеш

PressingTV

Хамас имал милијарда долари во кеш

Република

Хамас настојува да ја продолжи хуманитарната пауза во Газа, досега се ослободени 175 лица

Нетпрес

Хамас настојува да ја продолжи хуманитарната пауза во Газа

Канал5

Либертас MakPress Кумановски м. Либертас Фактор Канал5 24Инфо +инфо

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

Бизнис Вести - 28.11.2023

Израелските сили убиле двајца Палестинци на Западниот Брег, објави израелскиот весник Харец, повикувајќи се на неименувани извори од здравствените служби. Според извештаите, едно лице е убиено во близина на градот Беитунија на Западниот брег, а ...

Израелците наводно убиле двајца Палестинци на Западниот Брег

Слободен Печат

Израелските сили во судир со Палестинци пред затворот на Западниот Брег

Слободен Печат

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

Кумановски м.

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

MakPress

Путин со порака до Абас: Палестинска држава во границите од 1967. е решение на палестинско-израерлскиот судир

Бизнис Вести

Путин со порака до Абас: Палестинска држава во границите од 1967. е решение на палестинско-израелскиот судир

Рацин

Либертас Канал5 А1 On MakPress Република

ИДФ: Постара заложничка е во критична состојба по ослободувањето, Хамас ја третирале „сурово“

Канал5 - 27.11.2023

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари вечерва имаше брифинг со новинарите, за време на кој рече дека Алма Аврахам, 84-годишната која вчера беше ослободена од Хамас, е во критична состојба. Хагари рече: „Таа е мајка, баба, прабаба.

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Макфакс

САД велат дека „имаат причина“ да веруваат дека Хамас денеска ќе ослободи американски заложник

Рацин

Хамас ќе ослободи уште 20 заложници во следните два дена

24Инфо

ВОЈНАТА НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ: Портпаролот на ИДФ откри што е сега морална обврска на секој израелски војник

Во Центар

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Скопје1

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Опсервер

Точка