TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Румен Радев: Бугарската дипломатија мора да биде во рацете на професионалец

Вечер Прес - 03.12.2021

Претседателот на Бугарија Румен Радев во своето обраќање рече дека надежите за новиот парламент се огромни и потсети дека за прв пат во една година по трет пат се формира нов парламент. Бугарското општество му рече не на авторитаризмот.

Бугарија не се откажува од наметнување на историските тврдења за Македонија

Н.Македонија

Дали Радев удри по македонизмот како институционален и научен говор на омраза спрема Бугарија?!

PressingTV

Радев очекува активен дијалог, МНР не открива ниту една точка

Слободен Печат

„Подобро е да бидеме изненадени од добар исход, отколку разочарани од лош исход“

Локално

Се зголемува динамиката околу македонско-бугарскиот спор со наближувањето на 14 декември

Глас на Америка

Чешка, Словачка и Словенија оптимисти за ЕУ преговори, Радев со студен туш

Алсат-М

Сител Канал5 Телма 360 степени Слободен Печат МКД Либертас 24Инфо

Удобното само да не биде кобно

Н.Македонија - 03.12.2021

Наближува уште еден декемвриски самит на Европската Унија, стандардни летно-зимски самити на кои веќе Македонија отрпна од постојаното добивање студени тушови, така што и сега очекувањата на македонските граѓани не се оптимистички, туку напротив, ...

Денеска се одржува првата седница на новоизбраното Народно собрание на Бугарија

ТВ21

Денеска се одржува првата седница на новоизбраното Народно собрание на Бугарија

Сител

Денеска се одржува првата седница на новоизбраното Народно собрание на Бугарија

Слободен Печат

Денеска се одржува првата седница на новоизбраното Народно собрание на Бугарија

24 Вести

Можно ли е решение за спорот со Бугарија пред формирањето на Влада?

24 Вести

Се помала е веројатноста Бугарија да добие влада до 16 декември

Телма

+инфо Р.С.Европа Вечер Прес 24Инфо Радио МОФ MakPress Слободен Печат Н.Македонија

Радев до Макрон: Очекувам конкретни и неповратни резултати од дијалогот со Македонија

Канал5 - 03.12.2021

На 10 дена до клучниот совет на Eвропската унија, бугарскиот претседател Румен Радев ги цементира ставовите пред европските лидери. На средбата со францускиот колега, Емануел Макрон во Стразбур, Радев порачал дека очекува kонкретни и неповратни ...

Радев на Макрон му ја пренел бугарската позиција за С.Македонија

Р.С.Европа

Радев разговарал и со Макрон за С Македонија

360 степени

Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Северна Македонија и Шенген

ТВ21

Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Северна Македонија

Слободен Печат

Радев разговарал и со Макрон за С Македонија

Либертас

Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Македонија и Шенген

Независен

Канал5 Независен 360 степени Фокус Курир 24Инфо Локално Опсервер

Кирил Петков: До крајот на следната недела се надевам дека ќе имаме влада на Бугарија

Слободен Печат - 03.12.2021

До крајот на следната недела Бугарија може да има редовна влада, предвидува Кирил Петков, копретседавач на „Продолжуваме со промената” која победи на парламентарните избори. На почетокот на новата недела се очекува да биде потпишан коалицискиот ...

Кирил Петков: До крајот на следната недела се надевам дека ќе имаме влада на Бугарија

ТВ21

До крајот на следната седмица Бугарија може да има редовна влада

Фокус

Кирил Петков: До крајот на следната недела се надевам дека ќе имаме влада на Бугарија

Вечер Прес

Кирил Петков: До крајот на следната недела се надевам дека ќе имаме влада на Бугарија

Република

Петков се надева дека за една недела ќе има влада на Бугарија

Р.С.Европа

Петков се надева дека за една недела ќе има влада на Бугарија

Алсат-М

Либертас

Мицкоски: Нема да почитуваме едностран договор со Бугарија потпишан од политичкиот бегалец Заев

Скопско Ехо - 03.12.2021

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт нема да го почитува договорот кој евентуално ќе го постигне актуелната влада на премиерот во оставка Зоран Заев. Ова синоќа го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во ...

Мицкоски до Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор потпишан со Заев

Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува договор што Заев би го потпишал со Бугарија, најави Мицкоски

360 степени

Мицкоски до Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор потпишан со Заев

Курир

ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува договор што Заев би го потпишал со Бугарија, најави Мицкоски

Либертас

Мицкоски до Радев и владата во Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор со потпис од Заев

Нова ТВ

Мицкоски до Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор потпишан со Заев

Република

Скопје1 Република Скопје1 Слободен Печат Press24 24Инфо MakPress МКД

Ќе има ли влада во Софија до 16-ти декември? Бугарскиот амбасадор обвинува дека не се почитува Договорот за ...

Алфа - 02.12.2021

Без формирање на нова бугарска влада, Македонија не може да очекува да се дојде до решение за разликите меѓу двете држави. Дополнителен проблем за Бугарија преставува и неисполнувањето на Договорот за добрососедство, вели амбасадарот на Бугарија во ...

Ангелов: Прво влада во Бугарија, па продолжување на преговорите

Сител

Ангелов: Прво формирање на владата, па решение за спорот

ТВ21

Бугарија не признава малцинства, туку индивидуални права и не може да забрани здружување, вели бугарскиот амбасадор во земјава Ангелов

ММС

Ангелов: Прво формирање на владата, па решение за спорот

Frontline

Ангелов: Прво формирање на владата, па решение за спорот

Алсат-М

Ангелов: Прво формирање на владата, па решение за спорот

Сител

Бриф Независен Република 24Инфо Zoom Либертас Press24 Локално