TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доктор Мирослав Радман: Да не го изгубиме здравиот разум на селаните

Оff.net - 06.04.2020

Разговорот за Слободна Далмација не го прифатил „од прва“ туку дури кога му го нафрлиле прашањето: Дали наспроти силниот технолошки и секаков друг напредок на човештвото, во борбата против коронавирусот, науката не ја покажа сета своја немоќ? - ...

Ригорозен полициски час за радикалната фаза на пандемијата

Р.С.Европа - 06.04.2020

Поради ситуацијата со ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука за приширување на полицискиот час од 16 часот попладне до 5 часот наутро, а за викенд од петок од 16:00 часот до пет часот наутро во понеделник.

Др.Мирослав Радман: Лажни научници, циркусанти на власт, индустрија на глупоста и вирусот кој воопшто не е проблем

Окно - 06.04.2020

Во разговор за хрватски „Спектар“, др. Мирослав Радман, познат биолог и член на хрватската, француската, европската и светската академии на науки и уметности, зборува за пандемијата на коронавирусот, одговорот на науката, како владите на богатите и ...

Над илјада заразени војници во САД

А1 On - 06.04.2020

Бројот на активни американски војници кои се заразени со Ковид-19 во текот на изминатиот викенд надмина илјада, соопшти Пентагон. Вкупниот број потврдени случаи утрово изнесувал 1.132, додека тој број во петокот бил 978 војници.

Во Швајцарија бројот на заразени достигна 21.282

Канал5 - 06.04.2020

Според податоците од сајтот „Worldometers“ во Швајцариа вкупниот број на заразени од коронавирусот се накачи на 21.282 со 182 новорегистрирани случаи. Истиот извор наведува дека во оваа земја уште 19 лица умреле од последиците на КОВИД-19, вкупно ...

Почина мајката на Пеп Гвардиола од коронавирусот

OhridNews - 06.04.2020

Шпанскиот фудбалски стручњак Пеп Гвардиола се соочи со голема загуба во семејството откако неговата мајка почина во 82-та година од животот. Долорс Сала Карио починала во болницата во Барселона откако била заразена со коронавирусот.

Четири приоритети за Глобална стратегија за пандемијата

Окно - 06.04.2020

Во Европа се забележува остриот контраст помеѓу тивките улици и плоштади и болната реалност во болниците, која е срцепарателна. Вирусот ја зграпчи силно не само Европа туку и целиот свет. Веќе е јасно дека оваа пандемија ќе го постави светот на нови ...

Заразени со коронавирус има во 18 македонски градови: 239 се од Скопје, 121 од Куманово…

Курир - 06.04.2020

Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 570 ...

Жител на село Подлог заразен од Корона, како и зошто и самиот не знае

Алфа - 06.04.2020

41годишен маж од село Подлог се заразил од Корона, но не знае како. Ниту патувал надвор од државата, ниту пак имал богат социјален живот. Единствен контакт со надворешниот свет му биле болниците.

Состојба со Ковид-19 до 17 часот

Слободен Печат - 06.04.2020

Велика Британија – Во болниците во Велика Британија бројот на починати од коронавирус е зголемен за 403, на 4.897, соопшти денеска Националната здравствена служба. Како што се наведува, 15 од починатите немале други ...

Запален центар за лекување од Ковид-19 во Брегот на Слоновата Коска

А1 On - 06.04.2020

Разбеснети граѓани го уништиле штотуку изградениот центар за лекување од новиот коронавирус во Абиџан, економски центар во Брегот на Слоновата Коска, стравувајќи од ширење на заразата во нивниот кварт.

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 06.04.2020

Изминативе 24 часа регистрирани се нови случаи на пациенти со коронавирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Со тоа, вкупниот број на позитивни на Ковид-19 во земјава достигна 570 ...

Коронавирус во светот: Каква е состојбата до 17 часот?

Локално - 06.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.289.820 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 70.625, а оздравеле 272.115 луѓе. Црна Гора – Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека вкупниот број заразени ...

Мајката на Пеп Гвардиола починала од корона вирусот

TopSport - 06.04.2020

Манчестер сити потврдија дека Долорс Сала Карио, 82-годишната мајка на менаџерот Пеп Гвардиола починала во Барселона од корона вирусот. „Семејството на Манчестер сити објавува дека мајката на Пеп, Долорс Сала Карио почина во Манреса, Барселона ...

Мајката на Пеп Гвардиола починала од коронавирус

Sport M - 06.04.2020

Манчестер Сити, чиј тренер е Пеп Гвардиола објави дека починала мајката на тренерот и дека причината за смртта бил новиот смртоносен вирус, Ковид-19, или попознат како коронавирус. Долорес Сала Карио почина во Манреса (Барселона) на 82.годишна ...

„Корејското сценарио“ дава резултати: Откриен е патот од дивеењето до целосното запирање на коронавирусот

Локално - 06.04.2020

Бројките во почетокот не им одеа во прилог. Додека другите имаа едноцифрен број на новозаразени од вирусот, во Јужна Кореја, бројот на нови случаи во денот се приближуваше до илјада. И тогаш ситуацијата се промени и сега сите се прашуваат што ...

Во Јужна Кореја помалку од 50 новозаразени, првпат од февруари

А1 On - 06.04.2020

Јужна Кореја пријави помалку од 50 новозаразени првпат по зенитот на пандемијата кон крајот на февруари, а СЗО ја пофали борбата против ширењето на болеста во една од првите тешко погодени земји.

Мајката на Гвардиола починала од коронавирус

24Фудбал - 06.04.2020

Манчестер Сити соопшти дека мајката на Пеп Гвардиола починала од коронавирус. Клубот на твитер излезе со тажно соопштение во кое информира дека Пеп Гвардиола ја загубил својата мајка поради коронавирусот.

Мајката на Гвардиола почина од коронавирус

Слободен Печат - 06.04.2020

Мајката на менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола почина од коронавирус потврди неговиот клуб, Манчестер сити. Долорес Сала имала 82. години, а според медиумите таа била позитивна на коронаворус со кој поради нејзината возраст и намалениот ...

Француските лекари ги налутија африканските фудбалери: Ние не сме животни за тестирање вакцини

Макфакс - 06.04.2020

Предлогот на двајца француски лекари, кои гостуваа на една француска телевизија, дека истражувањето на вакцините против новиот коронавирус Ковид-19 би требало да се спроведува во Африка предизвика бес и негодување кај познатите личности, особено кај ...

Коронавирусот го зави во црно семејството Гвардиола: Сити му изрази поддршка на својот менаџер (Фото)

Дерби - 06.04.2020

Коронавирусот одзема илјадници животи во цел свет и комплетно ја парализираше нормалната социјализација на луѓето, пандемија која дефинитивно зави во црно и многу познати семејства во фудбалската сфера.

Во Србија седум нови смртни случаи, вкупно заразени 2.200 лица

24 Вести - 06.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистриран се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се искачи на 58 лица, јави дописникот на МИА од Белград. Од седумте починатите тројца се мажи и четири жени со просечна старост од 64,5 години, ...

Мајката на Пеп Гвардиола почина од коронавирус

Sport 1 - 06.04.2020

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола доживеа голема семејна трагедија откако неговата мајка починала од коронавирус. Долорес Сала имала 82-години, а информациите од медиумите се дека таа била позитивна на Ковид-19.

Починаа две лица од Тетово заболени од коронавирусот

360 степени - 06.04.2020

Кризниот штаб на Општина Тетово информира дека починале две лица, жители на градот, кои претходно биле заразени со коронавирусот, со што бројката на смртни случаи се искачи на тројца. Дополнително информираат дека од тестовите направени од ...

Од Ковид-19 почина мајката на Пеп Гвардиола!

Спортски - 06.04.2020

Манчестер Сити пренесе за смртта на мајката на Пеп Гвардиола, Долорес Сале која имаше 82 години. Англискито клуб кој од клупата го води Пеп Гвардиола денес објави дека мајката на Пеп Гвардиола починала како последица од коронавирусот.

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19, излекувани уште тројца здравствени работници

Опсервер - 06.04.2020

Тирана,6 април 2020 () – Во Албанија попладнево почина уште еден пациент заразен од Ковид-19,со што вкупната бројка се зголеми на 22 лица. Починатиот е 90-годишно лице, кое во Инфективната клиника во Тирана било хоспитализирано пред пет дена, а ...

Трагедија во семејството на Гвардиола: Почина неговата 82-годишна мајка од коронавирус!

Gol.mk - 06.04.2020

Манчестер Сити потврди дека мајката на првиот тренер Пеп Гвардиола почина од коронавирус. „Секој што е поврзан со клубот испраќа свои најубави сочувства во ова најстрашно време до Пеп, неговото семејство и сите негови пријатели“ , стоеше во ...

Мајката на Пеп Гвардиола почина од COVID-19

Екипа - 06.04.2020

Мајката на менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола почина од коронавирус потврди клубот во официјално соопшетние на социјалните мрежи. 82-годишната Долорс Сала Карио починала во Барселона.

Во последните 24 часа во Шведска починале најмногу луѓе од почетокот на пандемијата

Макфакс - 06.04.2020

Здравствените власти во Шведска ги објавија најновите податоци според кои во изминатите 24 часа, од компликации поврзани со коронавирус починале 76 лица, а новозаразени се 376. Со ова вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата се искачи на ...

Најголем дневен пораст на заразени во Русија, Путин прогласи неработни денови

МКД - 06.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 6.000, по најголемото дневно зголемување на новозаразените од избувнувањето на епидемијата. Оперативниот штаб на руската влада што се занимава со епидемијата соопшти дека во изминатите 24 часа се ...

Расте бројот на жртви и заразени: Во Македонија коронавирус имаат 570 лица

Курир - 06.04.2020

Во последното деноноќие забележани се 15 нови случаи на коронавирус во Македонија. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип. Со тоа бројот на заразени порасна на 570 лица.

Трагедија: Пеп Гвардиола прими ужасни вести

Спортклуб - 06.04.2020

Корона вирус се повеќе се ширу, а сведоци сме дека и голем број спортисти и спортски работници. Денес од Англија пристигна информација дека починала мајката на тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола.

Почина мајката на Пеп Гвардиола

SportMedia - 06.04.2020

Шпанските медиуми објавија дека денеска петпладне од коронавирусот почина мајката на тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, Долорес Сара Карио. На 82. годишна возраст, мајката на познатиот тренер била заразена од сега веќе може слободно да се ...

Запален центар за лекување од Ковид-19 во Брегот на Слоновата Коска

Слободен Печат - 06.04.2020

Тие извикувале „Ние не сакаме”, истакнувајќи дека не сакаат пациенти заболени од коронавирусот во својата населба, со цел да не се прошири ...

Американска помош од 1,1 милион долари за справувањето со Ковид-19

Сител - 06.04.2020

Владата на САД намени 1,1 милион долари за намалување на ширењето на вирусот Ковид-19 во Македонија. САД преку Американската агенција за меѓународен развој (УСИАД) ги обезбедуваат овие фондови до Светската здравствена организација и Детскиот фонд на ...

Шилегов го преименуваше вирусот, не знае со што се бори цел свет

Нетпрес - 06.04.2020

Иако во Македонија секојдневно расте бројот на жртви од коронавирусот која ја предизвикува болеста означена како Covid-19 порди кој Светската здравствена организација прогласи пандемија а во медиимите нема вест која не е поврзана со заразата, ...

Рекорден број на новозаразени од коронавирус во Русија

Слободен Печат - 13.04.2020

Во Русија денеска се потврдени 2.588 нови случаи на коронавирус, најмногу во еден ден, со што вкупниот број на заразени се искачи на 18.328. За 24 часа починаа уште 18 лица, со што вкупниот број на жртви во земјата изнесува 148.

Двајца починати од коронавирус во Тетово, бројката на заразени се искачи на вкупно 30

ТВ21 - 06.04.2020

Кризниот штаб при општина Тетово денеска информираше дека починале двајца граѓани, жители на градот кои претходно биле заразени со коронавирусот, со што бројката на смртни случаи со претходниот од Пирок, општина Боговиње се искачи на три.

Пентагон: Бројот на заразени војници од коронавирусот е 1.133

Локално - 06.04.2020

Бројот на активни американски војници кои страдаат од Ковид-19 надмина 1.000 во текот на викендот, соопшти денеска Пентагон. Вкупниот број потврдени случаи утрово е 1.132, додека тој број во петокот беше 978, објави АП.

Коронавирус: Дали може да се заразите со допир?

Локално - 06.04.2020

Коронавирусот претежно се пренесува преку капки кога заразеното лице кашла или кива, но освен социјалното дистанцирање, многу луѓе се претпазливи да ги допираат кваките, копчињата или паричниците.

Шилегов му го смени името на вирусот, не знае со што се бори цела држава

Курир - 06.04.2020

Во Македонија секојдневно расте бројот на жртви од коронавирусот. Наречен Ковид-19 (бидејќи се појави во 2019-та година), сее страв низ цел свет, а секако и во нашата држава. Но градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, не знае ниту како се ...

Србија со нови 292 случаи на коронавирус, седум лица починаа

Слободен Печат - 06.04.2020

Според најновите информации на српското министерство за здравство до 15 часот денеска, во Србија се забележани 292 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заболени се искачи на 2.200.

Времено престанува производството на пивото „Корона“

ММС - 06.04.2020

Претставникот на мексиканската компанија „Група Модело“, објави дека привремено ќе биде прекинато производството на нивниот најпознат бренд, пивото „Корона“ кое се извезува во 180 земји, во склад со владините мерки во борбата за сузбивањето на ...

Ги советуваше граѓаните да пијат вотка и да одат во сауна, а дали сега се кае? Во Белорусија 13 починати и 700 заразени

Точка - 06.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Белорусија се искачи од 562 на 700, а како последица на вирусот досега починаа 13 лица, соопштија од белоруското министерство за здравство. Најголемиот дел од заразените имале благи или умерени симптоми, а 53 ...

Од коронавирус во Европа починале над 50.000 луѓе

Макфакс - 06.04.2020

Пандемијата на новиот коронавирус однесе повеќе од 50.000 животи во Европа, од кои 85 проценти во Италија, Шпанија, Франција и Велика Британија, според податоци кои агенцијата АФП денеска ги собрала од официјални извори.

Починаа двајца тетовци од ковид 19

24 Вести - 06.04.2020

Починати двајца тетовци од ковид 19, потврди за тв 24 директорот на тетовската болница Флорим Бесими. Тој вели дека пред една недела согалсно протоколите двете лица од како им бил дијагностициран ковид 19 биле препратени на инфективната клиника во ...

Белгиски научници истражуваат дали лековите за реума се ефикасни против Ковид-19

Курир - 06.04.2020

Девет научни центри во Белгија од денеска започнуваат со студија на лекови за реума во борбата против новиот коронавирус, Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Целта на истражувањето е да се утврди дали овие лекови ја забавуваат ...

Осум пратеници во украинскиот Парламент заразени со корона вирус

Frontline - 06.04.2020

Пленарните седници беа откажани, но Парламентот неколку пати се состана на вонредни сесии за време на карантинскиот период, кој Украина го воведе на 17 март. Осум пратеници во украинскиот Парламент се заразени со корона вирус, изјави пратеникот ...

БРИТАНЦИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА КОРОНАВИРУСОТ Е ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР- Вирусот излегол од лабораториите во Кина!

Магазин - 06.04.2020

Владата на Велика Британија верува дека коронавирусот случајно излегол од лабораторија во Вухан, каде кинеските научници го истражувале вирусот, се вели во извештајот на „Мејл“ во неделата.

Владата го отвори бројот 02-324-8040 за информации како може да се користат економските мерки

Сакам да кажам - 06.04.2020

Владата ја отвори телефонската линија 02 324-8040 на која фирмите и граѓаните ќе може да побараат информации за економските мерки за справување со кризата предивикана од коронавирусот. Со јавување на телефонскиот број ќе се добиваат сите потребни ...