TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Декодирана скриената порака пратена од Роверот на Марс: Еве што е откриено

Фактор - 27.02.2021

НАСА испратила скриена порака на падобран кога роверот слета на Марс, а корисниците на Интернет тврдат дека ја декодирале. Лабораторијата за млазни погони на Наса набрзо на својот сајт објави фотографија од скриените пораки.

ПРВИТЕ ВПЕЧАТОЦИ ОД МАРС: Црвената планета во висока резолуција (ФОТО)

Кумановски м. - 27.02.2021

Од моментот на активирање на падобранот, системот за камера го емитуваше целиот процес на спуштање, покажувајќи ја динамичката ротација на роверот до кратерот „Езеро“. На фотографијата: панорамски пејзаж на Марс, составен од индивидуални слики ...

Perseverance однесе 11 милиони имиња на Марс

Телефони.мк - 27.02.2021

Perseverance собра 11 милиони потписи од планетата Земја и ги однесе минатата недела на планетата Марс. Сите имиња се запишани во три силициумски чипови вградени во роверот. Нивната големина е колку еден нокт, а имињата се запишани со електронска ...

Роверот на НАСА однесе 11 милиони имиња на Марс

Факултети - 27.02.2021

Роверот „Персевиренс“ на американската вселенска агенција НАСА минатата недела пристигна на Марс, а со себе ги понесе и имињата на речиси 11 милиони луѓе од Земјата. Имињата се запишани во три силициумски чипови што се наоѓаат на роверот.

Вселенски туризам во најава

ММС - 26.02.2021

Се чини неверојатно, но сигурно е дека 2021 година ќе го означи почетокот на вселенскиот туризам. Се реализира првата цивилна мисија во вселената, а неколку американски компании во голема мерка дизајнираат идни патувања, инвестираат во ветувачка и ...

Европа бара астронаути: По 11 години распишано натпреварување, еве што се бара!

Кумановски м. - 26.02.2021

Поминаа 11 години откако Европската вселенска агенција спроведе натпревар за астронаути. И сега конечно е ред уште еден избор во кој ќе се добие нова генерација европски астронаути преку процес на селекција од шест степени.

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Кајгана - 26.02.2021

Полуавтономниот дрон-хеликоптер Ingenuity кој наскоро ќе биде лансиран од роверот Perseverance на НАСА на Марс, работи на Linux со отворен код на Snapdragon 801, заедно со компоненти од Sparkfun.

Погледнете фотографии кои ги направи Роверот Perseverance на НАСА на Марс

Иновативност - 26.02.2021

НАСА во средата објави спректакуларна панорамска фотографија од Марс која ја направи роверот Perseverance на подрачјето каде што роботското возило слета минатата недела. Фотoграфијата која е составена од неколку снимки кои ги направи возилото го ...

За неколку часа е дешифрирана пораката на падобранот што го спушти роверот на Марс

Канал5 - 25.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) објави невообичаено видео во понеделникот од слетувањето на своето роботско возило „Perseverance“ на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шема на падобранот што помогна да се забави спуштањето.