TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Заев да се извини за навредите кон народот, итно неотповиклива оставка

Канал5 - 26.11.2020

На вечерашниот протест пред Владата опозицискиот лидер Мицкоски побара Заев да се извини за ставовите во интревјуто за БГНЕС и да си поднесе оставка.. Заев да се извини за ставовите изнесени во бугарските медиуми и итно да си поднесе оставка, побара ...

ВМРО-ДПМНЕ најави протести во седум града

Макфакс - 26.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ најави дека утре ќе протестира во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и Битола. „Време е граѓаните на Република Македонија да се обединат и да се стави крај на лудоста на Зоран Заев, човекот кој што сака да ги продаде ...

Мицкоски: Оставка на Заев, слобода на народот

ТВ21 - 26.11.2020

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва се обрати од пред Владата, на протестот организиран од опозицијата. Тој уште еднаш побара оставка од Зоран Заев, и обединување на народот, за, како што кажа, да се стави крај на ова зло.

Мицкоски: Заев итно да се извини и да поднесе оставка, ние сакаме пријателство, но не на свиткана кичма

360 степени - 26.11.2020

Заев под итно јавно да се извини за своите ставови изнесени на бугарски медиум, за навредите врз македонските граѓани и нашите предци херои. Тоа не став на Македонија, нема право да го урива наследството од нашите претходници, порача лидерот на ...

Мицкоски: Оставка на Заев, слобода на народот

+инфо - 26.11.2020

Македонија е жива. Ги издржала фашистите. Ќе го победиме и ова зло кое не снајде, сите заедно и старо и младо, браќа и сестри. Сите ние сме Македонија, и сите заедно ќе победиме - порача Мицкоски.

Оставка на Заев – слобода на народот

Нетпрес - 26.11.2020

На протетсот пред Владата по повод изјавите на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС со кои повреди чувствата на македонскиот народ и сите во државава вечерва се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски побара оставка од Заев, за утре најави блокади во неколку градови

Опсервер - 26.11.2020

– Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва на протест пред Владата побара оставка од премиерот Зоран Заев по неговите ставови во интервјуто за бугарската БГНЕС во однос на историјата и за утре најави протести со блокади во неколку градови.

Мицкоски со порака до СДСМ: Бранејќи ја вашата партија од Заев секој од вас ја брани Македонија

Република - 26.11.2020

Сакам да се обратам до членовите на СДСМ, симпатизерите на оваа партија. Се повикувате на антифашистичката борба, и како сите во оваа земја го имате полното право на тоа. Но мора сега да бидете погласни и да се спротивставите зошто Зоран Заев не е ...

Мицкоски: Заев да се извини за своите ставови и навредите врз нашите предци и херои

Макфакс - 26.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешниот протест побара јавно извинување од премиерот Зоран Заев за своите ставови изнесени на бугарски медиум и за, како што кажа Мицкоски, навредите врз македонските граѓани и нашите предци и херои.

Мицкоски: Заев не засрами сите, ова е протест на народот!

Фокус - 26.11.2020

Низа критики од политичкиот опонент на премиерот Заев, Христијан Мицкоски беа упатени токму кон претседателот на Владата. Интервјуто на БГНЕС, вели Мицкоски, ги засрами сите македонски државјани -Има кои се свети и не се предмет на пазарење.

Мицкоски: Оставка на Заев, слобода на народот- да ја ослободиме Македонија

Магазин - 26.11.2020

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва се обрати од пред Владата, на протестот организиран од опозицијата. Тој уште еднаш побара оставка од Зоран Заев, и обединување на народот, за, како што кажа, да се стави крај на ова зло.

Јачева- Улчар:  Заев немаш право да ја продаваш Македонија!

Опсервер - 26.11.2020

Другар Заев, Татко ми, кој Господ лани си го прибра кај себе, зашто веројатно и тој сакаше да го заштити од овој срам и јад што го тргаме денес сите Македонци и не само овде во Македонија, туку и во Европа, САД и Австралија, цел живот пееше за ...

Заев не е Македонија, мораме сега да бидеме погласни и да се спротивставиме

Република - 26.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протестот пред Владапобара оставка на Заев и како што рече, слобода на народот. Според него има работи кои се свети и за кои не се преговара.

Само тој што не изгубил татковина, не знае што е тоа – да немаш татковина!

Република - 26.11.2020

Со емотивен говор, разтреперен глас и солзи во очите професорката Елка Јачева Улчар од Институтот за македонски јазик прва се обрати на натпартискиот протест организиран од ВМРО-ДПМНЕ, а како силна реакција на скандалозното интервју на Зоран Заев ...

Историчарите остро ги критикуваат ставовите на Заев

Алсат-М - 26.11.2020

Историчарите се револтирани од интервјуто на премиерот Зоран Заев. Наташа Котлар вели дека тезите на премиерот Заев се апсурдни и се косат со наједноставната дефиниција за идентитетот. Таа вели дека политичките проблеми треба да ги решаваат ...

Мицкоски: Заев јавно да се извини за навредите кон македонските граѓани, предци и херои

Фактор - 26.11.2020

Оставка на Заев, слобода на народот, повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од протестот пред Владата. Вели дека има работи кои се свети и за кои не се преговара. „Време е да ја кренеме главата и да се изборат Македонците за своите ...

Николоски: Зоран Заев од денес е минато, прашање на време е кога ќе се официјализира тоа

Press24 - 26.11.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вклучувањето во централните вести на Канал 5 ги повика сите граѓани да се приклучат на протестот организиран од партијата кој е под мотото „Сега, за да не е предоцна“.

Мицкоски: Заев да се извини за ставовите изнесени во бугарскиот медиум

Локално - 26.11.2020

„Оставка на Заев, слобода на народот“, вака вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави после одржаниот протест на партијата. Тој побара од премиерот да се извини за ставовите изнесени вчера за бугарскиот медиум.

Јачева Улчар до Заев: На овој гладен, ограбен и осиромашен народ, му го одземавте она што му остана

Фактор - 26.11.2020

Професорката Eлка Јачева Улчар вечерва на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата изјави дека татковината е земја која те храни и кога немаш пари во џебот. Оваа порака му ја упати на премиерот Зоран Заев и рече дека тој се одважил да го смени името на ...

Мицкоски го отфрли срамот на Заев, најави постојан отпор

Expres - 26.11.2020

Оставка на Заев – слобода на народот, вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го започна говорот на протестот пред владата на кој рече дека Заев газеше по коските на партизаните и илинденците, со неговите ставови ја укинува македонската ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна средба со Заев и Османи

Локално - 26.11.2020

По вчерашните изјави на премиерот Зоран Заев во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС, опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара итна средба со премиерот, министерот за надворешни работи Бујар Османи и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.

Филипче со поддршка за Заев: Мора да продолжиме по овој пат и мудро да градиме пријателства

360 степени - 26.11.2020

И министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи се огласи со порака за премиерот Зоран Заев, откако неговото интервју за бугарската БГНЕС предизвика низа реакции во јавноста.

Филипче: Заев носеше тешки, но исправни одлуки, мора да продолжиме по патот кон ЕУ

Слободен Печат - 26.11.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил напиша дека премиерот Зоран Заев во изминатите три години носеше тешки, но исправни одлуки и дека мораме да продолжиме по патот кон ЕУ.

Николоски: Зоран Заев од денес е минато

Вечер - 26.11.2020

Вечерва ги повикуваме сите на протесот кој е под мотото „Сега за да не е предоцна“ за да ставиме крај на националните понижувања и распродажба на се она што е клучно за македонскиот народ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Димитров и Османи да ги информираат пратениците за што преговараат со Бугарија

360 степени - 26.11.2020

Според Никола Мицевски, макар и на затворена седница, премиерот, вицепремиерот и шефот на дипломатијата треба да дискутираат со пратениците за македонските црвените линии Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и ...

„И Македонците никој не ги праша за неговите срамни изјави“; Мицкоски испрати уште еден повик за обединување на ...

365 - 26.11.2020

„Нема Македонец кој не се срами од додворувањето на Заев кон бугарската влада на штета на македонските интереси. После вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор“, порачуваат денеска од ВМРО-ДПМНЕ.

Шеќеринска го толкува Заев: Тој не ја негира нашата антифашистичка борба

+инфо - 26.11.2020

Она што премиерот Зоран Заев го кажал во интервју за БГНЕС не е негација ниту на фашистичката опасност, ниту на нашата антифашистичка борба, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шеќеринска.

Филипче: Заев донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки

Локално - 26.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека премиерот Зоран Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки со кои ја обезбедивме иднината за нашата земја.

Филипче наместо да се грижи за ковид пациентите, тој го поддржува пробугарскиот став на Заев

Курир - 26.11.2020

Бурни реакции испливаа по скандалозната изјава на Зоран Заев за БГНЕС, дека Бугарија не била фашистички окупатор туку некоја администрација имало. Бројни интелектуалци, политичари, функционери, негови сопартици, историчари строго го осудија овој ...

Мицевски: Денеска е ден за протести и будење на Македонија.

Канал5 - 26.11.2020

Денес не е ден кога треба да се зборува за други теми во Собранието на Република Македонија. Денеска е ден за протести и будење на Македонија. Македонија не задолжила сите и македонци и турци и албанци, бошњаци , срби, роми и сите останати граѓани ...

Ѓорчев: Под итно влада на национален спас бидејќи Македонија никогаш не била толку понижена како сега од Зоран Заев

Вечер - 26.11.2020

„Ова што Зоран Заев го прави во континуитет ќе биде запишано во црните и темни страни на македонската историја“, нагласи Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ при својата изјава дадена за централниот дневник на телевизија Алфа.

Ѓорчев: Македонскиот народ се буди и му порачува на Заев дека е најкатастрофалниот премиер во македонската историја

Вечер - 26.11.2020

Вечерва во Централниот дневник на телевизија Алфа свое гостување имаше Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. При своеото гостување посочи дека денес македонскиот народ испраќа порака до Зоран Заев дека нема право да го продава македонскиот ...

ВМРО-НП: Сите работи што ги зборуваше Заев согласно со најголем дел од книгите извадени од македонскиот архив се точни

А1 On - 26.11.2020

ВМРО-Народна партија изразува поддршка за како што вели, храброста со која зборуваше Зоран Заев за македонската историја, во интервјуто за бугарската информативна агенција БГНЕС кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската ...

Шекеринска: Во денешните односи меѓу европските земји не доминира фашистичкото минато од 40-тите години

360 степени - 26.11.2020

Како Влада ќе направиме сѐ што е можно да не бидеме заложници на историјата. Темните страници од балканската историја да не ни бидат судбина. Ако европските нации најдоа сила да простуваат, тоа треба да го правиме и ние, рече министерката за одбрана ...

Георгиевски: Тоа што граѓаните се шокирани од изјавите на Заев, зборува колку македонското општество било ...

Локално - 26.11.2020

ВМРО- Народна партија предводена од Љубчо Георгиевски, засега единствено застана како поддршка за Зоран Заев, по синоќешното контроверзно интервју кое македонскиот премиер го имаше за бугарски БГНЕС.

Шекеринска: Темните страници од балканската историја не треба да ни бидат судбина

Независен - 26.11.2020

Како Влада и како луѓе ќе правиме се што е во наша можност да не направиме сите ние да бидеме заложници на историјата. Темните страници од балканската историја не треба да ни бидат судбина и ако европските нации најдоа сила да не забораваат, но да ...

Мицевски: Денеска е ден за протести и будење на Македонија

Макфакс - 26.11.2020

Вчера беше ден кога целата македонска јавност беше сведок на најсервилното интервју во изминативе триесет години од било кој политичар, изјави денеска Никола Мицевски, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, во однос на интервјуто кое премиерот ...

Заев отаде зенитот

Deutsche Welle - 26.11.2020

Можеби сѐ ќе беше поинаку доколку Заев се решеше неговите контроверзни ставови да ги изнесе пред домашните медиуми. Или уште подобро, идеално дури, пред пратениците на Собранието кое го има изгласано.

Филипче со поддршка за премиерот: Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки со кои ја ...

Frontline - 26.11.2020

Тоа што тој и тимот го постигнаа во сите досегашни преговори, како и напредокот кој го направивме во ЕУ интеграциите се за најголема почит. - напиша Филипче. Премиерот Зоран Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки ...

Партијата на Љупчо Георгиевски со поддршка за „храброста“ на Заев?!

Expres - 26.11.2020

ВМРО-Народна партија на некогашниот премиер Љупчо Георгиевски, застана спроти лавината реакции контра тезите на сегашниот претседател на Владата, Зоран Заев, давајќи му поддршка за „храброста“ на коалицискиот партнер.

Шекеринска: Во односите со Германија не доминира темата за фашистичкото минато

Слободен Печат - 26.11.2020

Како Влада ќе напраиме се што е можно да не бидеме заложници на историјата, порача министерката за одбрана Радмила Шекеринска, истакнувајќи дека европските нации пронашле начин како да си простат. – Треба да изнајдеме европски решенија.

ВМРО-Народна: Заев зборуваше храбро за македонската историја

Макфакс - 26.11.2020

Во врска со вчерашнто интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС, ВМРО-Народна партија сака да изрази поддршка за храброста со која зборувал Заев за македонската историја.

ВМРО-НП НА ГЕОРГИЕВСКИ: Поддршка за Заев за храброста со која зборува за историјата

Денешен - 26.11.2020

Сите работи што ги зборуваше г. Заев согласно со објективната историја и во согласност со најголем дел од книгите извадени од македонскиот Архив се точни, а тоа што многу од македонските граѓани се шокирани, само зборува колку македонското општество ...

Милошоски: Заев ги помина сите црвени линии кои може народот да ги поднесе

24Инфо - 26.11.2020

Интегрален текст од обраќање на Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во собраниската Комисија за надворешна политика „Денес сакам да констатирам дека имаме доволен број на пратеници во комисијата за надворешна политика, но исто ...

Мицкоски: Се наоѓаме во историски моменти, или ќе покажеме дека заслужуваме држава или ќе нѐ нема

+инфо - 26.11.2020

Нема Македонец кој не почуствува срам од интервјуто, каде Заев со насмевка и скрстени раце кажуваше невистини за својот народ, напиша на Фејсбук лидерот на вМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и повика на протест.

Мисајловски: Да не дозволиме Заев да ги погази македонските црвени линии, да излеземе на протест, сега пред да биде ...

Курир - 26.11.2020

Постои сериозна и реална основа за огромна загриженост по вчерашните изјави на Зоран Заев дадени во интервју за источниот сосед. Алармот е вклучен и силно свети затоа што ова интервју и тезите таму може да значи подготовка за ново откажување, нов ...

Заев е најсрамното нешто што и се случило на државата, наместо извинување тој продолжува со Заевизам

Опсервер - 26.11.2020

Зоран Заев е најсрамното нешто што и се случило на државата, наместо извинување тој продолжува со Заевизам. Како што Заев вели дека “никој не ги прашал Бугарите за фашизмот”, никој не ги прашал ниту Македонците за неговите срамни изјави во однос на ...

ВМРО-Народна: Заев зборуваше храбро за македонската историја

Република - 26.11.2020

Во врска со вчерашнто интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС, кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската јавност, ВМРО-Народна партија сака да изрази поддршка за храброста со која зборуваше ...

Мисајловски: Заев да ги повлече штетните изјави и да престане да им се додоворува на бугарските политичари

Република - 26.11.2020

Да не дозволиме Заев да ги погази македонските црвени линии, да излеземе на протест, сега пред да биде предоцна Тезите изнесени во вчерашното интервју на премиерот Заев за бугарската новинска агенција може да значат подготовка за ново откажување, ...