TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изгласани законите за платите на функционерите да останат исти

Канал5 - 28.02.2024

Експресно брзо, пратениците од власта и опозицијата, едногласно ги донесоа законите за намалување на коефицинетите на пресметка на платите на 1060 избрани и именувани лица. Според законските измени, кои ги предложи СДСМ, досегашното покачување од ...

Ќе сменат шест закони за да си ги задржат високите плати

Слободен Печат

Собранието ги прифати, синдикатите против пакетот закони за замрзнување на платите на функционерите

Телма

ДОБИЈА ПОКАЧУВАЊЕ ОД 78%, СЕГА ПЛАЧАТ ЗА УШТЕ 15% Платите на функционерите ќе замрзнат ама со вклученото зголемување

+инфо

Платите на функционерите мининално ќе се зголемат, законските измени нема да ги намалат, а ќе им останат и 78-те отсто

Слободен Печат

Колкави плати ќе земаат функционерите ако им се намалат коефициентите за пресметка?

Сител

СДСМ предлага стопирање на растот на функционерските плати

Телма

Р.С.Европа Слободен Печат Вечер Прес Алсат-М Press24 Press24 еМагазин Денар

Судовите нема да функционираат нормално ако не се зголемат платите на судиите, вели Судскиот совет

Сител - 28.02.2024

Судскиот совет реагира на најавените законски измени со кои ќе се намалат коефициентите за пресметка на платите на функционерите и со тоа нема да пораснат согласно растот на просечната плата.

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Zoom

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

А1 On

И судиите се противат платите да им се замрзнат или намалат

МКД

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Локално

Судски совет: Со интервенцијата во закон во кој е загарантирана платата на судијата, директно се влијае врз нормалното функционирање и независноста на судската власт

365

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Независен

Денешен Фокус 360 степени Пулс24 MakPress 365 Пулс24

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

Фактор - 28.02.2024

Највисока просечна плата има во Словенија, а најниска во Македонија во регионот. Просечната нето плата во земјите од поранешна Југославија во декември 2023 година беше највисока во Словенија и изнесуваше 1.530 евра.

Просечни плати во регионот: Највисока во Словенија, најниска во Македонија

Денар

Минималната плата во Грција ги покажува огромните разлики меѓу вработените и работодавците

Слободен Печат

Колкави се просечните плати во регионот?

Независен

Здружението на судии бара да се повлече Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

Слободен Печат - 28.02.2024

Управниот одбор на Здружение на судиите смета дека е неприфатлив начинот на работа и одлучување на Собранието во врска со Законот за плати на судии и Законот за плати на членовите на судски совет во скратена постапка без соодветна јавна дебата и ...

Здружението на судии бара да се повлече Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

Република

Судиите и се закануваат на Владата со судски процес ако им ги намали платите

Независен

Здружението на судии за Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

Канал5

НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ! Судиите гневни на пратениците, бараат повлекување на законските измени

+инфо

Здружението на судии бара да се повлече Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

MakPress

ДПМНЕ да ги поддржи законите за намалување на платите на функционерите, повика СДСМ

Скопје1 - 28.02.2024

„ДПМНЕ да ги поддржи измените во законите, за намалување на платите на сите избрани и именувани функционери“, повика СДСМ и додаде: Измените во шест закони, по скратена постапка, ги предложи пратеничката група на СДСМ Тие предвидуваат намалување на ...

Костовски: СДСМ ги поднесе законските измени, нема да пораснат платите на функционерите

Канал5

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Бизнис Вести

СДСМ ги поднесе законските измени, тврдат дека нема да пораснат платите на функционерите

Локално

Ќе има ли регулација на функционерските плати - СДСМ поднеле предлози за законски измени

Скопје инфо

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

А1 On

Пратеници од СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

24Инфо

Бриф CivilMedia Frontline МКД +инфо Независен 24 Вести Zoom