TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмасовни студентски протести до сега

Призма - 10.12.2014

Покрај повеќе илјади студенти, денеска низ улиците на главниот град маршираат и десетици професори од универзитетите. Сите заедно се против најавените нови реформи во образованието, особено против екстерното тестирање наметнато од страна на ...

Повеќе од пет илјади студенти маршираат против реформите

Призма - 10.12.2014

Ниту новинарите ниту присутните студенти на протестот не можат да се поврзат на дел од дигиталните мобилни телефонски мрежи. Со тоа не можат да комуницираат, да споделуваат фотографии или да се организираат преку социјалните мрежи Скоро сите ...

ФОТО: Цел СДСМ и СОРОС на протестите на студентите

Курир - 10.12.2014

Голем број членови на СДСМ и нивни активисти се најдоа на улиците на денешниот студентски протест на кој едвај собраа 3.000 луѓе. Покрај активистите и функционерите на раководните места во СДСМ можеше да се забележи и присуството на пропагандисти на ...

Цел СДСМ на студентски протести (фото)

Република - 10.12.2014

И денеска протести против екстерното студирање. Во 12 часот го започнаа протестот пред УКИМ, за потоа да се упатат пред македонската влада. Студентите влегоа во Влада да ги достават своите барања – образложена причината поради која бараат да не се ...

(Галерија): Масовен студентски протест!

Фокус - 10.12.2014

Фотографии од масовниот студентски протест кој се одржа денеска низ скопските улици Фото: Фокус, ...

СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТИ ВТОР ПАТ (фотки)

Panika.be - 10.12.2014

Студентите по втор пат организираа протести. За да докажат дека се сериозни во својата намера, овојпат направија помасовен протест од минатиот пат. Воедно добија поддршка и од постарите граѓани, а поддршка стигна и од другите градови со протест во ...

СДСМ и СОРОС продолжија да манипулираат и на протестот дека ќе се полага екстерно, а не државен испит

Курир - 10.12.2014

Најголемата опозициска партија во земјава и структурите на Фондацијата СОРОС денеска и на протестот продолжија да манипулираат дека ќе се полага екстерно тестирање, а не државен испит, што е целосна невистина.

СДСМ предвреме се амнестираше ако не успее студентскиот протест

Нетпрес - 10.12.2014

Студентскиот Пленум, новата алатка на опозициската СДСМ денеска го организита вториот студентски протест кој овој пат е поради полагањето на државниот испит. Поради неинформираност, студентите за првиот пат протестираа против екстерно тестирање во ...

СДСМ и СОРОС со сите расположливи ресурси собраа едвај 3.000 луѓе

Курир - 10.12.2014

Со максимален партиски ангажман, притисок врз партиските професори и финансиска помош од Соросовата фондација во земјава, најголемата опозициска партија СДСМ успеа да извлече на протестниот марш две до три илјади лица на улица.

Со цела логистика на СДСМ, од студентите и средношколците излегоа само 2 отсто

Курир - 10.12.2014

Во Македонија според податоците има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Со целата логстика на СДСМ која денеска беше ставена нa располагање, од студентите и средношколците излегоа само 2 отсто, односно две до три илјади.

СДСМ пак се посрамоти: Со цела партиска логистика и сите пари на СОРОС собра едвај 3000 луѓе

Press24 - 10.12.2014

Ниту цела партиска логистика, ниту парите на СОРОС ниту пак максималниот партиски ангажаман. Сите ресурси на СДСМ не беа доволни за да се соберат повеќе од две до три илјди луѓе на денешниот партиски протест, кој барем на хартија, го организираше ...

Опозициски активисти Героски и Фрчкоски на студентскиот протест

Сител - 10.12.2014

Голем број активисти и функционери на СДСМ, како и пропагандисти на Соросовата фондација во земјава можеа да се забележат на денешниот студентски протест, организиран токму од најголемата опозициска партија.

Фото: Зад студентските протести и „Удар“ стои СДСМ

Нетпрес - 10.12.2014

Мери Николова, која беше еден од организаторите на неодамнешните протести под мото „Удар“ пред Собранието на Република Македонија, денеска е во улога на студент на маршот за кој уште еднаш се потврдува дека е инициран и поттикнат од опозицијата ...

ГАЛЕРИЈА: Голема излезност и на протестот во Битола

Либертас - 10.12.2014

Масовен одзив и на студентите и нивните поддржувачи на студентскиот протест против екстерно испитување во Битола: Фото: ...

Исклучени комуникациите за време на студентските протести

Локално - 10.12.2014

Ниту новинарите ниту присутните студенти на протестот не можат да се поврзат на мобилните телефонски мрежи. Со тоа не можат да комуницираат, да споделуваат фотографии или да се организираат преку социјалните мрежи.

Цел СДСМ и СОРОС на протестите на студентите

Пулс24 - 10.12.2014

Голем број членови на СДСМ и нивни активисти се најдоа на улиците на денешниот студентски протест на кој едвај собраа 3.000 луѓе. Покрај активистите и функционерите на раководните места во СДСМ можеше да се забележи и присуството на пропагандисти на ...

И на протестот СДСМ и СОРОС продолжија да манипулираат дека ќе се полага екстерно, а не државен испит

Пулс24 - 10.12.2014

Најголемата опозициска партија во земјава и структурите на Фондацијата СОРОС денеска и на протестот продолжија да манипулираат дека ќе се полага екстерно тестирање, а не државен испит, што е целосна невистина.

ФОТО: Кој се’ од СДСМ и од СОРОС се појави на студентските протести

Нетпрес - 10.12.2014

Студентскиот марш е директно поттикнат и инициран од низа активисти, функционери на СДСМ и пропагандисти на СОРОС. Но, сите ресурси на СДСМ не беа доволни за да се соберат повеќе од две до три илјди луѓе на денешниот партиски протест.

Со цела логистика на СДСМ од студентите и средношколците излегоа само 2 отсто

Press24 - 10.12.2014

Во Македонија според податоците има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Со целата логстика на СДСМ која денеска беше ставена нa располагање, од студентите и средношколците излегоа само 2 отсто, односно две до три илјади.

Героски, Фрчкоски и други опозициски активисти на студентскиот протест

Денешен - 10.12.2014

Голем број активисти и функционери на СДСМ, како и пропагандисти на Соросовата фондација во земјава можеа да се забележат на денешниот студентски протест, организиран токму од најголемата опозициска партија .

Потврдено: Зад „Удар“ и студентските протести стои СДСМ (ФОТО)

Press24 - 10.12.2014

Мери Николова, која беше еден од организаторите на неодамнешните протести под мото „Удар“ пред Собранието на Република Македонија, денеска е во улога на студент на маршот за кој уште еднаш се потврдува дека е инициран и поттикнат од опозицијата ...

ВИДЕО: И партиски активисти и „независни“ студенти против протестот

А1 On - 09.12.2014

Една од методите за дискредитација и спречување на Студентскиот марш е и ангажирање на студенти кои пред камера говорат дека марш не треба да се одржи и дека државниот испит е добра замисла. Една од нов, која се појави вчера е Теодора Николовска.

ГАЛЕРИЈА: СДСМ и СОРОС на протестите на студентите

Сител - 10.12.2014

Голем број членови на СДСМ и нивни активисти се најдоа на улиците на денешниот студентски протест на кој едвај собраа 3.000 луѓе. Покрај активистите и функционерите на раководните места во СДСМ можеше да се забележи и присуството на пропагандисти на ...

СДСМ и СОРОС продолжуваат да манипулираат дека ќе се полага екстерно, а не државен испит

Денешен - 10.12.2014

И покрај сите манипулации на СДСМ и структурите СОРОС меѓу кои и она дека ќе се полага екстерно тестирање, а не државен испит, одзивот на денешните протести беше мал. Осебено ако се има предвид дека со сите ресурси кои СДСМ и СОРОС ги ставија на ...

СДСМ и СОРОС собраа едвај 3.000 луѓе

Пулс24 - 10.12.2014

Со максимален партиски ангажман, притисок врз партиските професори и финансиска помош од Соросовата фондација во земјава, најголемата опозициска партија СДСМ успеа да извлече на протестниот марш две до три илјади лица на улица.

Со целата логстика на СДСМ која денеска беше ставена нa располагање, од студентите и средношколците излегоа само 2 ...

Пулс24 - 10.12.2014

Во Македонија според податоците има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Со целата логстика на СДСМ која денеска беше ставена нa располагање, од студентите и средношколците излегоа само 2 отсто, односно две до три илјади.

Героски, Фрчкоски и низа други опозициски активисти на студентскиот протест

Курир - 10.12.2014

Голем број активисти и функционери на СДСМ, како и пропагандисти на Соросовата фондација во земјава можеа да се забележат на денешниот студентски протест, организиран токму од најголемата опозициска партија.

Потврдено: Зад „Удар“ и студентските протести стои СДСМ (ФОТО)

Курир - 10.12.2014

Мери Николова, која беше еден од организаторите на неодамнешните протести под мото „Удар“ пред Собранието на Република Македонија, денеска е во улога на студент на маршот за кој уште еднаш се потврдува дека е инициран и поттикнат од опозицијата ...

ФОТО: Цел СДСМ и СОРОС на студентскиот марш

Денешен - 10.12.2014

Голем број членови на СДСМ и нивни активисти се најдоа на улиците на денешниот студентски протест на кој едвај собраа 3.000 луѓе. Покрај активистите и функционерите на раководните места во СДСМ можеше да се забележи и присуството на пропагандисти на ...

Фото: Зад „Удар“ и студентските протести стои СДСМ

Денешен - 10.12.2014

Мери Николова, која беше еден од организаторите на неодамнешните протести под мото „Удар“ пред Собранието на Република Македонија, денеска е во улога на студент на маршот за кој уште еднаш се потврдува дека е инициран и поттикнат од опозицијата ...

Потврдено: Зад „Удар“ и студентските протести стои СДСМ (ФОТО)

Сител - 10.12.2014

Мери Николова, која беше еден од организаторите на неодамнешните протести под мото „Удар“ пред Собранието на Република Македонија, денеска е во улога на студент на маршот за кој уште еднаш се потврдува дека е инициран и поттикнат од опозицијата ...

Потврдено: Зад „Удар“ и студентските протести стои СДСМ

Пулс24 - 10.12.2014

Мери Николова, која беше еден од организаторите на неодамнешните протести под мото „Удар“ пред Собранието на Република Македонија, денеска е во улога на студент на маршот за кој уште еднаш се потврдува дека е инициран и поттикнат од опозицијата ...