TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СУПЕРЛИГА: Металург со пресврт до триумф над Пелистер

SportMedia - 23.03.2019

Металург ги запиша првите суперлигашки бодови сезонава, откако на стартот од плеј-офот со пресврт во последните десет минути дојде до победа, 28:26 (11:14) над Пелистер. По првите десетина минути во кои ги тестираа силите „зелените“ беа оние кои ја ...

Првите три бода “легнаа“ на контото на Металург

РК Металург - 23.03.2019

Во натпревар од првото плејоф-коло, во Автокоманда Металург го совлада Пелистер, со резултат 28:26 (11:14), со што ги освои првите три бода во борбата за една од првите две позиции во првенството на Македонија.

Фотогалерија од средбата РК Металург – РК Пелистер

РК Металург - 23.03.2019

Во Автокоманда вечерва се одигра натпревар од првото коло од плеј-офот на првенството на Македонија. По голема борба, Металург го совлада Пелистер, со резултат 28:26 (11:14) и ги освои првите три бода.

Плеј-офот почна жестоко – радост за Металург и за Пролет (фотогалерија)

Екипа - 23.03.2019

Битката за титулата во ракометниот плеј-оф стартуваше со два драматични натпревари, како најава за возбудливи пресметки во следните два месеци во кои Вардар останува суперфаворит за титулата, но се најавува интересна битка за останатите позиции на ...

Кимевски донесе победа на Пролет над Бутел

Екипа - 23.03.2019

Пролет славеше над Бутел со 26-23 на стартот од ракометниот плеј-оф, градска пресметка што мина во знакот на голманите. Во првото полувреме одличен беше Панченко на голот на Бутел, но пресуден сепак се покажа домашниот чувар на мрежата, Стефан ...

Пролет со фуриозен финиш го совлада Бутел и со победа го стартуваше плеј-офот

Gol.mk - 23.03.2019

Супер интересен натпревар одиграа екипите на Пролет и Бутел Скопје , кој на крај заврши во полза на домашната екипа 26-23 (11-11), која беше подобра во последните десет минути за први бодови во овогодишниот плеј-оф.

Херојски пресврт на Металург, пелистерци одново без одговор во Автокоманда

Gol.mk - 23.03.2019

Во првото коло од плеј-офот, Металург направи пресврт и стигна до голема победа против денес расположениот Пелистер 28-26 (11-14). Двете екипи добија по едно полувреме, а на крај бодовите останаа во Автокоманда.

Пролет ја врати честа на својот дом во дуелот со Бутел

Sport 1 - 23.03.2019

Екипата на Пролет победнички ја почна плејоф-фазата, во македонската ракометна Суперлига. Во салата на училиштето „11 Октомври“, дојде Бутел, екипата која еднаш го освои овој терен, во основниот дел од сезоната, но овој пат домаќините надвладеаја.

Металург со фуриозна завршница го „реши“ Пелистер

Sport 1 - 23.03.2019

Металург оствари значјна победа против расположениот Пелистер 28-26 во првото коло од плеј-офот во македонската Суперлига. „Зелено-белите“ беа на прагот од пбоедата, но металрузите со фуриозна завршница успеаја да ги освојат бодовите.

Пролет не прави иста грешка два пати – славеше дома над Бутел Скопје!

24 Ракомет - 23.03.2019

Тимот на Пролет забележа важна победа на стартот на разигрувањето за титулата во македонската Суперлига, откако славеше над незгодниот состав на Бутел Скопје со 26-23 и не ја повтори грешката од регуларниот дел кога загуби дома.

Металург се испоти максимално за првите плеј-оф бодови

24 Ракомет - 23.03.2019

Ракометарите на Металург мораа да работат напорно 60 минути за да успеат да го скршат отпорот на Пелистер, па дури во последните десет минути од средбата успеаја да се изборат за победа од 28:26.

Металург со пресврт го реши Пелистер на стартот од трката за шампионската титула

Екипа - 23.03.2019

Металург славеше против битолски Пелистер со 28-26 (11-14) на стартот од Суперлигата во разигрувањето за шампионската титула. „Металурзите“ до триумфот стигнаа со пресврт во второто полувреме, откако првиот дел со три гола предност (11-14) им ...

Металург го совлада Пелистер

Н.Македонија - 23.03.2019

Металург оствари значајна победа против Пелистер 28-26 во првото коло од плеј-офот во македонската Суперлига. Пелистер во првото полувреме имаше предност и од дури пет гола, 8-13 но не успеа да го задржи ритамот во второто полувреме.

Гледајте ВО ЖИВО: Сите натпревари од Суперлигата на едно место (ЛИНКОВИ)

24 Ракомет - 23.03.2019

Денеска стартува разигрувањето за титулата во македонската Суперлига, иако колото нема да биде комплетно поради европските натпревари на Еурофам Работник и Вардар. Интересно ќе биде во Автокоманда, каде ќе се соочат Металург и Пелистер, додека се ...

Два интересни меча во Скопје на стартот од плеј-офот

24 Ракомет - 23.03.2019

Поради натпреварите во Лигата на шампионите и во Купот на ЕХФ на кои настапуваат тимовите на Вардар и Еурофарм Работник плеј-оф сезоната во Супер машката лига стартува само со две средби. И двете се играат денеска во Скопје.

СТАРТ НА ТРКАТА ЗА ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА: Металург прв предизвик за „зелените“

SportMedia - 23.03.2019

Со два натпревари денеска во Скопје официјално започнува трката за шампионската титула во машка конкуренција. Првото коло од долгоочекуваниот плеј-оф ќе има само два меча, со оглед на тоа дека големото дерби меѓу двата македонски претставници во ...

Брестовац: Пелистер има неколку врвни играчи

Н.Македонија - 23.03.2019

Со денешниот меч (18 ч.) во салата Автокоманда во Скопје, помеѓу ракометарите на Металург и Пелистер, ќе започне плејоф-завршницата, односно 27-та трка за титулата ракометен првак на Македонија.

Хаос во Суперлигата – ќе се одложат еден куп натпревари!

24 Ракомет - 22.03.2019

Утре почнува разигрувањето за титулата во македонската Суперлига, но како и досега, ќе има многу одложени натпревари кои нема да се одиграат во предвидениот термин. Ако во претходните години беше занемарлива бројката на одложени натпревари, оваа ...

Поповиќ: Овој Пелистер може многу повеќе, во плеј-офот ќе покажеме што знаеме

Gol.mk - 22.03.2019

По турболентната есен и раната смена на Томе Петрески со Јошко Петковиќ, битолски Пелистер се чини дека оваа пролет влезе во посакуваниот ритам и заслужено се избори за ново учество во плеј-офот на Суперлигата.

Андоновски: Пролет сонува нов излез во Европа

Екипа - 22.03.2019

Ракометарите на Тинекс Пролет се подготвени за наредните предизвици што ќе ги носи плеј-офот, почнувајќи од утрешниот натпревар против Бутел. Капитенот Ласко Андоновски е оптимист дека Пролет ќе успее да ги прокнижи првите бодови во плеј-офот, за ...

Извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на ракометната Суперлига

Sport M - 22.03.2019

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска беа извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на Суперлигата за сезоната 2018/19. Натпреварите од плеј-офот треба да стартуваат претстојниот викенд, но дуелот меѓу Работник и ...

Металург се испоти максимално за првите плеј-оф бодови

Локално - 23.03.2019

Ракометарите на Металург мораа да работат напорно 60 минути за да успеат да го скршат отпорот на Пелистер, па дури во последните десет минути од средбата успеаја да се изборат за победа од 28:26.

Андоновски: Бутел е засилен, но Пролет поседува квалитет да слави победа

Gol.mk - 22.03.2019

Ракометарите на Тинекс Пролет со утрешниот натпревар против Бутел ги започнуваат новите предизвици во ракометната Суперлига – дуелите од плеј-офот. Капитенот Ласко Андоновски верува дека и покрај неколкуте засилувања, кои ги собра Бутел оваа зима, ...