TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид-19 коси во Бразил: Нови 11.768 случаи и 807 починати лица

Нова ТВ - 26.05.2020

Бразил потврдува за нови 11.768 заболени лица со што вкупниот број на инфицирани порасна на 374.898, стои во официјалниот извештај на за епидемиолошката ситуација во земјата. Во документот објавен синоќа се наведува дека во последните 24 часа се ...

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Макфакс - 26.05.2020

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 помалку луѓе отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека досега од вирусот починале 26.834 лица, а не 28.752.

(ВИДЕО) Ковид-19: Македонија го надмина врвот на заразата, но не и на смртните случаи

360 степени - 26.05.2020

На 22 март 2020 година беше потврден првиот смртен случај од ковид-19 во Македонија. Од тој датум, црниот биланс стигна до 113 смртни случаи од новиот коронавирус. Едно од најзначајните прашања во сите погодени држави од ковид-19 е дали бројката на ...

Вкупно 259 здравствени работници во Македонија заразени со корона вирусот, оздравени 238

еМагазин - 26.05.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), кои еМагазин секојдневно ги пренесува, во Македонија оздравени се 238 здравствени работници, заклучно со податоците до 24.мај, што преставува нов минимален раст.

Голем раст: 174 лица до 19 години во Македонија заразени со корона вирусот

еМагазин - 26.05.2020

Заклучно со податоците објавени вчера, во Македонија, се регистрирани 1.999 лица заразени со Ковид-19. “Возраста на заболените се движи од 0 до 94 години (медијана – 45 години). Најголем број на заболени се на возраст над 60 години – 437 (21,9%) со ...

9 бремени жени меѓу оздравените од корона вирусот во Македонија

еМагазин - 26.05.2020

Во Македонија според последните податоци, објавени вчера, како оздравени од корона вирусот се водат 1.439 лица. “Според исходот од заболувањето, 447 лица (22,4%) се активни случаи, 1.439 случаи (72,0%) се водат како оздравени (9 се бремени жени), ...

Шпанија го намали бројот на смртни случаи од коронавирус за околу 2.000: „Нѝ се случи грешка“

Локално - 26.05.2020

Шпанија објави дека помалку од 2.000 луѓе починале од последиците од инфекција со коронавирус во таа земја отколку што се сметало порано. Министерството за здравство соопштило дека досега од коронавирусот починале 26.834 лица, а не 28.752, како што ...

Нов фамилијарен кластер во Скопје, заразени и 4 деца, детали за новите случаи на заразени со корона вирусот

еМагазин - 26.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 21 нови случаи на заразени со корона вирусот. “Тестирани се вкупно 258 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

За смртноста од ковид-19 во Македонија, интервју со доктор Гордана Кузмановска

360 степени - 25.05.2020

Мерките против ширењето на ковид-19 се најчестата тема поврзана со коронавирусот која се дебатира на јавна сцена. Само на маргините се разговара за еднакво важни прашања, како на пример, смртноста од вирусот во земјава.

Шпанија ги ревидираше податоците, околу 2.000 починати помалку

Нетпрес - 25.05.2020

Шпанската влада ги ревидираше податоците за починатите во епидемијата на коронавирусот и оваа бројка ја намали на 26.834 починати, или за 1.918 помалку отколку во неделата. „Со новиот систем за следење се овозможува избегнувањето двојно пребројување ...

Уште нови 21 заболен од коронавирусот, се приближивме до 2.000 случаи

Алсат-М - 25.05.2020

Вкупниот број на заразени со Ковид-19 кај нас достигна 1.999 лица. Во овој биланс влегуваат и новите 21 случај од последниве 24 часа. Министерството за здравство информира дека во моментов активни се 447 случаи, од кои 204 во Скопје и 82 во Тетово.

Ковид-19: Во светот има над 5,5 милиони заболени, епидемијата во Бразил зема замав

360 степени - 25.05.2020

Во светот има 5 557 781 заболени од коронавирус, од кои 348 313 починаа, а 2 333 252 оздравеле, покажуваат податоците објавени на сајтот „Ворлдометерс“ . Според тоа, активни случаи се 2 876 216, од кои 98 проценти се со лесни симптоми ( 2 823 096), ...

Во Италија 300 новозаразени и 92 починати од Копвид-19

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на починати од коронавирус во Италија денес порасна за 92, што е значително повеќе во однос на вчера кога починале 50 лица. Бројот на нови случаи пораснал за 300, што е значително помалку во однос на 531 колку што се регистрирани вчера, ...

Во Шпанија девет дена по ред има помалку од 100 починати од Ковид-19

Канал5 - 25.05.2020

Во Шпанија во изминатите 24 часа бројот на починати од коронавирус порасна за 50. Тоа е девети ден по ред со забележани помалку од 100 смтрни случаи дневно, соопшти денес шпанското Министерство за здравство.

Италија: Бројот на починати речиси се дуплирал за еден ден

Точка - 25.05.2020

Бројот на починати од коронавирус во Италија денеска пораснал за 92, што е значително повеќе во однос на 50, колку што изнесувал еден ден претходно. Агенцијата навела дека бројот на нови случаи пораснал за 300 , што е значително помалку во однос на ...

Италија: Бројот на починати од Ковид-19 двојно се зголеми од вчера

Независен - 25.05.2020

Бројот на починати во последните 24 часа во Италија е 92, што е значително повеќе од вчерашните 50. Бројот на новозаразени пак, се зголеми за 300, што е помалку од вчера кога имаше 531 заразен, пренесе Ројтерс.

Уште една жртва на Ковид-19 во Грција, четворица новозаразени

Независен - 25.05.2020

Во Грција во последните 24 часа од Ковид-19 почина еден човек, а уште четворица се заразија со болеста. Од почетокот на пандемијата во Грција бројот на заразени изнесува 2.882, од кои 627 Ковид-19 го добија во текот на патување во странство, а 1.640 ...

Италија: Бројот на починати речиси двојно се зголемил за еден ден

Локално - 25.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија се зголемил денес за 92, што е значително повеќе од 50, како што биле претходниот ден. Агенцијата за цивилна заштита соопштила дека бројот на нови случаи е зголемен за 300, што е значително помалку ...

Македонија на прагот на 2.000 потврдени случаи на коронавирус

Сакам да кажам - 25.05.2020

Македонија се доближи до границата од 2.000 потврдени случаи на коронавирус, откако во изминатите три дена имаше вкупно 78 позитивни ...

Во Финска бројот на заразени од коронавирус порасна на 6.599

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на новозаразени од коронавирус во Финска во изминатите 24 часа порасна за 20 на вкупно 6.599, соопшти денес Финскиот институт за здравје и заштита. Од почетокто на пандемијата во Финска се регистрирани 307 смртни случаи, пренесе „ТАСС“.

Шведска регистрира над 4000 мртви од КОВИД-19

Р.С.Европа - 25.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Шведска надмина 4.000, објави денеска Шведската агенција за јавно здравје. Во извештајот се наведува дека бројот на загинати од последиците од инфекција со вирусот се зголемил од 3.998 на 4.029.

Повеќе од 100.000 заразени од Ковид-19 во Африка

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на заболени од кронавирус во Африка достигна 110.906, починале 3.300 луѓе, соопшти огранокот на Светската здравствена организација (СЗО) во Африка. Во Јужна Африка регистрирани се најголем број на заразени-22.583 и 429 смртни случаи.

Регионот ја победува короната, неколку земји без нови случаи, се отвораат границите

Сител - 25.05.2020

20 дена без Корона во Црна Гора, а вчера нема нови случаи ни во Косово, ни во Словенија. Во последниве 24 часа во Хрватска и Грција се регистрирани по два нови случаи, додека во Албанија и Бугарија има шест новозаболени .

Ковид-19: Хрватска и Косово во изминатите 24 часа немаат новозаболени

360 степени - 25.05.2020

Хрватска и Косово во изминатите 24 часа не регистрирале новозаболени пациенти од ковид-19. Хрватските здравствени власти информираа дека во последното деноноќие направени се 940 тестови и сите се негативни.

Мистерии на вирусот: Зошто не ги напаѓа сите земји подеднакво?

Окно - 25.05.2020

Коронавирусот уби толку луѓе во Иран што државата мораше да организира масовни погреби. Но во соседен Ирак, починале само неколку стотини луѓе. Доминиканската Република пријавила околу 9.100 случаи на заразени.

Во Србија 34 новозаболени од Ковид-19

Макфакс - 25.05.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 34 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало. Вкупниот број заразени од почетокот на епидемијата сега е 11.193. Во изминатото деноноќие се тестирани 2.488 лица, додека вкупниот тестирани е 220.344 ...

Во Србија почина едно лице од Ковид-19, 34 нови случаи

Независен - 25.05.2020

Во Србија во последното деноноќие има заразени уште 34 лица, а починал еден пациент. Вкупниот број заразени кај нашиот северен сосед изнесува 11.193. Во последните 24 часа биле тестирани 2.488 лица, а вкупниот борј тестирани изнесува 220.344.

НАЈГОЛЕМАТА ЕНИГМА НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19: Каква е улогата на децата во ширење на коронавирусот?

Pedijatar.mk - 25.05.2020

Заклучно со 23 мај во земјава се пријавени 76 случаи на заразени деца со КОВИД-19 на возраст од 0 до 9 години и 92 инфицирани деца на возраст од 10 до 19 години. К аква е улогата на децата во ширењето на коронавирусот, е една од клучните загатки од ...

5,5 милиони заразени и 2,3 милиони излечени од Ковид-19

Локално - 25.05.2020

Досега, 5.500.679 милиони луѓе се заразиле со новиот коронавирус во светот, додека излечени се 2.302.070, објави порталот Worldometers. Од вкупниот број на пациенти, два проценти се во критична состојба, додека 346.721 лица починале.

Повеќе жени, 12 со претходни заболувања, детали за новите случаи на заразени со корона вирусот

еМагазин - 25.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 37 нови случаи на заразени со корона вирусот. “Тестирани се вкупно 508 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

Опсервер - 25.05.2020

Приштина, 25 мај 2020 () – Во Косово вчера не е регистриран ниту еден нов случај на заразен од новиот коронавирус по извршените 138 тестирања, додека истиот ден се потврдени четири случаи на лица кои ја пребродиле болеста и ниту еден починат, јави ...

Њујорк Тајмс излезе со имињата на жртвите на Ковид-19 на насловната страница

Канал5 - 24.05.2020

Весникот Њујорк Тајмс ја исполни насловната страница на неделното издание со имињата на луѓето кои починале од коронавирусот. Сите вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети со список на имиња и извадоци од некролози во спомен на жтвите, ...

Намален бројот на починати во Италија во однос на вчера

Канал5 - 24.05.2020

Во Италија, 50 луѓе денеска починаа од ковид-19 , 69 помалку отколку вчера, објави италијанската цивилна заштита, но податоците не ги вклучуваат најтешко погодените региони во Ломбардија поради технички проблеми.

Во Русија најголем дневен пораст на починати од коронавирус

Макфакс - 24.05.2020

Бројот на починати од коронавирус достигна нов врв во Русија, со 153 заразени пациенти кои починале од саботата, соопштија денеска властите во Москва. Сега во Русија има 3.541 смртен случај поврзан со Ковид-19.

Заразен маж посетил повеќе ноќни клубови, градот го направил ново жариште на коронавирус

А1 On - 24.05.2020

Во Јужна Кореа бројот на случаи на коронавирус поврзани со инфекција од кластерите на ноќните клубови во Сеул се зголеми на 225. Од нив, 96 случаи се верува дека се заразиле во текот на посетата на клубовите, а за 129 се верува дека се заразени со ...

„Њујорк тајмс“ ја исполни насловната страница со имињата на починатите од КОВИД-19 во САД

Сакам да кажам - 24.05.2020

Додека САД се ближат кон бројката од 100.000 починати од КОВИД-19, весникот „Њујорк тајмс“ ја исполни својата насловна страница со некролози посветени на американски жртви на вирусот. Појаснувајќи дека целта на овој потег била да ги нагласат ...

Како „Њујорк тајмс“ целата насловна страница ја отпечати со имиња на починати од корона вирусот

Независен - 24.05.2020

Наместо написи, фотографии или графики што вообичаено се појавуваат на насловната страница на „Њујорк тајмс“, во денешното неделно издание, има само список: долг, достоинствен список на луѓе чии животи беа изгубени во пандемијата на коронавирус.

Кориера дела Сера за коронавирусот: победија посиромашните европски земји

Вечер Прес - 24.05.2020

Три месеци од почетокот на кризата со коронавирусот во Европа, епидемиолошките податоци покажуваат дека помалку богатите земји во Европа ги „победија“ побогатите на Стариот континент, односно тие имаат помалку жртви од економски посилните европски ...

Помал број починати од коронавирусот во Италија

Нетпрес - 24.05.2020

Во последните 24 часа во Италија од Covid-19 починале 50 лица, 69 помалку отколку во претходното деноноќие, објави во неделата Агенцијата за цивилна заштите во редовниот дневен брифинг, но во податоците поради технички проблеми не се вклучени ...

Фијаското на оваа влада е очигледен, 73.742 тестирања во Словенија, а Македонија 24.018

+инфо - 24.05.2020

Македонија е рекордер во регионот по починати лица од ковид-19. Овој податок говори само дека Зоран Заев, СДСМ и Филипче наместо да се фокусираат на здравствени мерки, гледаат како да ја спасат политичката кариера.

Во Италија двојно помалку жртви од вчера, но без Ломбардија

Независен - 24.05.2020

Во Италија во последните 24 часа од корона вирус починале 50 пациенти, што е значително помалку од вчера кога имаше 119 смртни случаи. Но, како што појаснија од Агенцијата за цивилна заштита, овие податоци не го вклучуваат регионот Ломбардија, кој е ...

Нови 26.000 заболени од ковид-19 во САД, починаа уште 1.000

+инфо - 24.05.2020

Во Соединетите држави се регистрирани 26.229 нови случаи со ковид-19, со што вкупниот број на заразени лица достигна над 1.622 милиони луѓе. Ова го соопшти Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

„Њујорк тајмс“ на насловната страница објави имиња на 1.000 луѓе починати од Ковид-19

Радио МОФ - 24.05.2020

„Њујорк тајмс“ на денешната насловна страница објави имиња на 1.000 жртви од новиот коронавирус во Соединетите Американски Држави. На овој начин, еден од најугледните американски дневни весници оддаде почит кон жртвите, кои ја достигнаа бројката од ...

Во Шпанија повеќе починати и заразени денеска од вчера

Независен - 24.05.2020

Во Шпанија денеска бројот на починати од Ковид-19 е во благ пораст од вчера. Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа починаа 70, а потврдени се 482 новозаболени, пренесе Ројтерс.

Насловната страница на Њујорк Тајмс со имињата на 1.000 лица починати од коронавирус

Слободен Печат - 24.05.2020

Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на 1.000 лица починати од коронавирусот, како би укажал на тоа дека брјот на починати од ковид-19 во САД се приближува до 100.000. САД се први во светот по бројот на заразени и починати од ...

Насловната страна на Њујорк Тајмс со имиња на починати од Ковид-19

Сител - 24.05.2020

Њујорк Тајмс објави имиња на илјада луѓе кои починаа од коронавирусот на насловната страница, со цел да се укаже дека бројот на луѓе кои починале од Ковид-19 во САД е близу 100.000. САД се први во светот по бројот на заразени и починати од ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Frontline - 03.06.2020

Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 384.462, а оздравеле 3.099,058 луѓе. – Од последниот пресек на состојбата во Србија, 5.110 лица биле тестирани за коронавирус, а вирусот ...

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

Фактор - 24.05.2020

Три месеци по почетокот на кризата со корона во Европа, стана јасно дека посиромашните земји на стариот континент ги „поразиле“ побогатите, пишува италијанскиот весник „Кориере дела Сера“, пренесе БНТ .

Пад на бројот на починати во Италија од коронавирусот во последниве 24 часа

Локално - 24.05.2020

Во Италија починаа 50 лица во последните 24 часа како резултат на коронавирусот, што е значително помалку од 119 претходниот ден, објави Агенцијата за цивилна заштита. Сепак, поради технички проблеми, овие податоци не вклучуваат смртни случаи од ...

Њујорк Тајмс ја посвети својата прва страница на мртвите од КOВИД-19

MTM - 24.05.2020

Њујорк Тајмс ја наполни денешната насловна страница на своето издание со имињата на оние кои починаа од коронавирусот како невиден чекор до сега, пренесоа светските агенции. Вообичаените статии и фотографии се заменети со список со имиња и извадоци ...