TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Хуавеј“ по суспензијата од „Гугл“: Ќе продолжиме да градиме сигурен и одржлив софтверски систем

Макфакс - 20.05.2019

По објавата на технолошката компанија „Гугл“ дека ја суспендира лиценцата за „Хуавеј“, од кинескиот производител на технолошки уреди велат дека тие сепак ќе продолжат да градат сигурен и одржлив софтверски екосистем.

Гугл му ја одзема лиценцата на Хуавеи

Deutsche Welle - 20.05.2019

Потегот на Гугл значи дека смартофините на Хуавеи нема да имаат пристап до многу популарни апликации. Хуавеи е под притисок поради обвинувања за наводни врски со властите во Пекинг. Американскиот технолошки гигант Гугл соопшти дека му ја повлекува ...

„Гугл“ му ограничи на „Хуавеи“ пристап до „Андроид“ откако Трамп ја стави компанијата на црна листа

Сакам да кажам - 20.05.2019

„Гугл“ му забрани некои надградби во оперативниот систем „Андроид“ на вториот најголем светски производител на смартфони „Хуавеи“, задавајќи ѝ голем удар на кинеската компанија. Тоа значи дека новите модели на смартфони на „Хуавеи“ нема да имаат ...

Од соработка со „Хуавеј“ се откажуваат и водечки производители на чипови

Локално - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

Гугл ја укинува лиценцата за Андроид на компанијата Хуавеи

Кумановски м. - 20.05.2019

Американскиот гигант Гугл ја суспендираше лиценцата за компанијата Хуавеј, што значи дека кинескиот произведувач на мобилни телефони ќе остане само на основната верзија на Адроид оперативниот систем.

„Гугл“ и „Хуавеи“ ја прекинуваат соработката

Радио МОФ - 20.05.2019

Новите телефони на „Хуавеи“ кои ќе се пласираат на пазарот надвор од Кина, нема да имаат пристап до услугите и софтверот на „Гугл“, вклучувајќи ги „Гугл плеј стор“, „Јутјуб“, „Џимејл“, „Гугл драјв“ и „Хром“.

Повлечената лиценца од „Гугл“ нема да влијае врз сегашните корисници на „Хуавеи“

Н.Македонија - 20.05.2019

Како резултат на интензивните мерки од страна на САД врз кинеските технолошки компании, „Гугл“ ја повлече лиценцата за користење на оперативниот систем Андроид за технолошкиот гигант „Хуавеи“.

Гугл го ограничува користењето на Андроид за Хуавеи

Нова ТВ - 20.05.2019

Гугл забранува некои ажурирања на оперативниот систем Андроид за телефоните на кинескиот произведувач Хуавеи, објави Би Би Си . Новите дизајни на паметните телефони на Хуавеи нема да имаат пристап до некои апликации на Гугл.

„Гугл“ ја прекинува соработката со „Хуавеи“

ТВ21 - 20.05.2019

„Алфабет“ главната фирма на „Гугл“ ги прекинува дел од зделките со кинеските произведувачи на паметни телефони „Хуавеи“. Со тоа дополнително ќе се зголеми тензијата помеѓу Кина и САД. „Ројтерс“ јавува дека и натмау нема да дојде до целосен прекин на ...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

1tv - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Гугл ја прекинува соработката со Хуавеј

МКД - 19.05.2019

Алфабет инк Гугл, една од главните компании на технолошкиот џин Гугл, ја прекинува соработката со кинески Хуавеј. Сѐ уште не станува збор за целосно прекинување на соработката, но секако претставува голем удар за азиската компанија која во ...

„Хуавеи“ по суспензијата од „Гугл“: Ќе продолжиме да градиме сигурен и одржлив софтверски систем

Н.Македонија - 20.05.2019

По објавата на технолошката компанија „Гугл“ дека ја суспендира лиценцата за „Хуавеи“, од кинескиот производител на технолошки уреди велат дека тие сепак ќе продолжат да градат сигурен и одржлив софтверски екосистем.

Шамар од Гугл за Хуавеи

Таратур - 20.05.2019

Еден од водечките и планетарно најмоќни технолошки гигатни, Гугл, преку официјално соопштение објави дека му ја повлекува лиценцата на Хуавеи за користење на Андроид оперативниот систем за смартфони.

Од соработка со „Хуавеј“ се откажуваат и водечки производители на чипови

Бриф - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

Google и Huawei ја прекинуваат соработката

USB - 20.05.2019

„Алфабет“ главната фирма на „Гугл“ ги прекинува дел од зделките со кинеските произведувачи на паметни телефони „Хуавеи“. Со тоа дополнително ќе се зголеми тензијата помеѓу Кина и САД. „Ројтерс“ јавува дека и натмау нема да дојде до целосен прекин на ...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

Опсервер - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Од соработка со „Хуавеј” се откажуваат и водечки производители на чипови

24Инфо - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

„Гугл“ ја прекинува соработката со „Хуавеи“

4NEWS - 20.05.2019

„Алфабет“ главната фирма на „Гугл“ ги прекинува дел од зделките со кинеските произведувачи на паметни телефони „Хуавеи“. Со тоа дополнително ќе се зголеми тензијата помеѓу Кина и САД. „Ројтерс“ јавува дека и натмау нема да дојде до целосен прекин на ...

„Гугл“ откажува соработка со „Хуавеј“

Локално - 20.05.2019

– „Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Студена технолошка војна САД – Хуавеи: На Гугл му се придружија и други компании

Нова ТВ - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеи. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеи откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

Денешен - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Од соработка со „Хуавеј“ се откажуваат и водечки производители на чипови

Опсервер - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

Република - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Од соработка со „Хуавеј“ се откажуваат и водечки производители на чипови во САД

+инфо - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

„Гугл“ го послуша Трамп ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“

+инфо - 20.05.2019

Овој прекин на соработката може значајно да ѝ наштети на работата на „Хуавеј“, кој ќе загуби пристап до ажурирањата. „Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина.

САД: По Гугл од соработка со Хуавеј се откажуваат и производители на чипови

Денешен - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

Либертас - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Од соработка со „Хуавеј“ се откажуваат и водечки производители на чипови

1tv - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

„Гугл“ откажува соработка со „Хуавеј“

Канал5 - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

А1 On - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

„Гугл“ ја прекинува соработката со „Хуавеј“

CivilMedia - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“. Одлуката доаѓа по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се ...

По мерките од САД кон Кина: Новите телефони на „Хуавеј“ нема да имаат г-меил, гугл и плејстор

Независен - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

MakPress - 20.05.2019

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Од соработка со „Хуавеј“ се откажуваат и водечки производители на чипови

А1 On - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

Од соработка со „Хуавеј“ се откажуваат и водечки производители на чипови

Либертас - 20.05.2019

Се повеќе американски компании ја усвојуваат одредбата од Белата куќа дека мора да престанат да соработуваат со кинеска компанија Хуавеј. Така освен Гугл, од соработка со Хуавеј откажуваат Интел, Квалком и Броудком три водечки производители на ...

“Гугл“ ја прекинува соработката со “Хуавеј“

Пулс24 - 20.05.2019

По мерките на САД против Кина “Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија “Хуавеј“. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...