TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фудбалерите на Чиле се со народот, одбија да играат против Перу

Слободен Печат - 14.11.2019

Репрезентативците на јужноамериканската држава одбија да го одиграат пријателскиот натпревар од солидарност кон народот кој протестира низ целата држава. Според медиумите, оваа одлука е донесена на состанокот во тренинг кампот на репрезентацијата и ...

Чиле одби да игра притив Перу, фудбалерите го бојкотираат претседателот Пињера

TopSport - 14.11.2019

Бојкот се случи во Чиле откако фудбалските репрезентативци на оваа јужноамериканска земја одбија да излезат на теренот и да го одиграат пријателскиот меч со селекцијата на Перу, во Лима. Претходно беше одложен и мечот што Чиле требаше да го игра ...

Фудбалерите застанаа во линија со народот: Чиле одби да игра додека траат протестите

Спортманија - 14.11.2019

Требаше да играат против Боливија и Перу, но играчите одбија да настапат Репрезентацијата на Чиле требаше да одигра два пријателски меча, најпрво против Боливија дома, а потоа и на гости кај Перу.

Чиле одложи меч поради огромните протести зашто поскапел билетот за метро и тоа - два денари!

Sport 1 - 14.11.2019

Пријателскиот меч меѓу Чиле и Перу, кој беше закажан на 19 ноември, беше откажан затоа што репрезентативците одбија да играат поради протестите во таа држава. Фудбалскиот сојуз на Чиле објави дека одлуката ја донеле фудбалерите, а медиумите објавија ...

Солидарни со народот: Фудбалерите на Чиле не сакаат да играат против Перу

Независен - 14.11.2019

Чилеанските фудбалски репрезентативци одбија да играат во пријателскиот меч со Перу од солидарност кон народот кој протестира ширум земјата, соопшти фудбалската федерација. Како што се наведува во веста, одлуката е донесена на состанок во тренинг ...

Оган, солзавец и пендреци: Жестоки судири помеѓу полицијата и демонстрантите го тресат Чиле

Точка - 14.11.2019

Стотици лица се повредени, а над илјада демонстранти се приведени во големите немири во Чиле, соопшти тамошното министерство за одбрана. Смените во владата и мерките за намалување на нееднаквоста не успеаа да го смират бранот на насилни протести во ...

Чилеанците се солидаризираа со својот народ, го откажаа мечот со Перу

SportMedia - 13.11.2019

Репрезентативците на Чиле го откажа закажаниот пријателски меч против Перу. Поради превирањата во сопствената земја, Чилеанците решија дека не е време за пријателски натпревари, па макар тие се играле и на теренот на противникот, во случајов во ЛИма.

Насилни протести во Чиле – Стотици повредени , над илјада уапсени демонстранти (ВИДЕО)

Канал5 - 13.11.2019

Стотици демонстранти се повредени , а над илјада се уапсени во големите протести во Чиле , објави денеска тамошното Министерство за внатрешни работи. Смените во Владата и мерките за намалување на нееднаквоста не успеаја да го смират протестниот бран ...

Демонстранти ја нападнаа резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во Чиле

Макфакс - 13.11.2019

Демонстрантите фрлаа камења кон резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во главниот град на Чиле во вторникот, пренесува ТАСС. Амбасадорот на Аргентина во Чиле, Хозе Октавио Бордон, изјави дека никој не е повреден во инцидентот.

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Слободен Печат - 12.11.2019

Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго веејќи знамиња на Чиле и на индијанската група Мапуче. Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и ...

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

Фактор - 13.11.2019

Генерален штрајк и масовни демонстрации има во Чиле. Штрајкот се случи по 26-от ден од демонстрациите против социјалната нееднаквост. Илјадници луѓе мирно маршираа во главниот град Сантијаго, веејќи државни знамиња, а со нив беа и домородните групи ...

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Вечер Прес - 12.11.2019

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго веејќи знамиња на Чиле и на индијанската ...

ДЕН 26-ТИ: Продолжуваат масовните протести во Чиле

Денешен - 12.11.2019

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго веејќи знамиња на Чиле и на индијанската ...

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

+инфо - 12.11.2019

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго веејќи знамиња на Чиле и на индијанската ...

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Република - 12.11.2019

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго веејќи знамиња на Чиле и на индијанската ...

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Опсервер - 13.11.2019

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго веејќи знамиња на Чиле и на индијанската ...

Демонстранти ја нападнаа резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во Чиле

24Инфо - 13.11.2019

Демонстрантите фрлаа камења кон резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во главниот град на Чиле во вторникот, пренесува ТАСС. Амбасадорот на Аргентина во Чиле, Хозе Октавио Бордон, изјави дека никој не е повреден во инцидентот.

Демонстранти ја нападнаа резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во Чиле

Точка - 13.11.2019

Демонстрантите фрлаа камења кон резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во главниот град на Чиле во вторникот, пренесува ТАСС. Амбасадорот на Аргентина во Чиле, Хозе Октавио Бордон, изјави дека никој не е повреден во инцидентот.

Чиле одби да игра притив Перу, фудбалерите го бојкотираат претседателот Пињера

Макфакс - 14.11.2019

Бојкот се случи во Чиле откако фудбалските репрезентативци на оваа јужноамериканска земја одбија да излезат на теренот и да го одиграат пријателскиот меч со селекцијата на Перу, во Лима. Претходно беше одложен и мечот што Чиле требаше да го игра ...