TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вештачка интелигенција открила антибиотик против смртоносна бактерија

Слободен Печат - 27.05.2023

Алгоритам со вештачка интелигенција им помогнала на научници од Универзитетот Мекмастер и од Технолошкиот институт од Масачусетс (МИТ) да откријат антибиотик за опасна смртоносна бактерија.

ChatGPT е доведен под знак прашалник во Европската унија

Телефони.мк - 27.05.2023

ChatGPT станува под знак прашалник, дали ќе се користи во Европа. Доколку се прифати актуелниот предлог за Акт за вештачката интелигенција, ChatGPT најверојатно ќе престане со работа во Европската унија, вел Сем Алтмен, шефот на OpenAI .

Вештачката интелигенција помогна да се открие нов антибиотик против супербактерија

МКД - 26.05.2023

Научниците употребија вештачка интелигенција (АИ) за да откријат нов антибиотик што може да убие смртоносен тип супербактерија, јавува Би-би-си. АИ помогнала илјадници потенцијални хемикалии да се намалат на само неколку за тестирање во лабораторија.

Шефот на „OpenAI“: Ако правилата за вештачката интелигенција во Европа се престроги – ќе си заминеме

Точка - 26.05.2023

Компанијата „OpenAI“, која го произведе системот на генеративна вештачка интелигенција „ChatGPT“, ќе ја напушти Европа ако не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Шефот на „OpenAI“ Сем Алтман на еден настан во Лондон изјавил дека ...

Алтман изненади многумина: ChatGPT може да престане да работи во Европа

Денар - 26.05.2023

Шефот на OpenAI, Сем Алтман, е многу гласен во залагањето за употреба на вештачка интелигенција во сите сфери на животот. ChatGPT, кој OpenAI го развиваше со години, воодушеви милиони ширум светот, но исто така покрена цела низа прашања поврзани со ...

Петтиот Светски конгрес на новинарите: Заштита на независното новинарство во ера на вештачката интелигенција

Локално - 26.05.2023

Во Виена, Австрија, во организација на Меѓународниот прес институт, деновиве се одржува петтиот Светски конгрес на новинарите. Новинарски експерти од целиот свет дебатираат на темата „Нови граници: слобода и иновации во медиумите во ерата на ...

Вештачката интелигенција може да доведе до исчезнување на човечкиот вид

Н.Македонија - 26.05.2023

Напредната вештачка интелигенција би можела да претставува катастрофален ризик за човештвото и да збрише цели цивилизации, предупредува новата студија. Вештачката интелигенција би можела да биде потенцијален одговор на „големиот филтер“ на ...

Не треба да се плашиме од вештачката интелегенција, човекот е одговорен за лажните вести

МКД - 26.05.2023

Можеби вештачката интелегенција (АИ) може и да чувствува, но таа е машина која не може да ја каже вистината. Проблемот со лажните вести треба да се бара кај човекот, сметаат светските новинарски експерти кои деновиве се собрани во главниот град на ...

СОЗДАВАЧОТ НА OPENAI Ѝ ПОРАЧА НА ЕВРОПА: Нема ChatGPT за вас ако ви се строги законите

Пари - 26.05.2023

И покрај тоа што само неодамна самиот побара од Конгресот да ја утврди законски рамки за користењето на вештачката интелигенција, извршниот директор на OpenAI, Сем Алтман, сегапредупреди дека компанијата може да размисли за повлекување на своите ...

Рецензија: Експертите: За 10 години, 40% од домашните работи ќе ги вршат роботи!?

Телефони.мк - 26.05.2023

Луѓето се уште се плашат од идејата дека роботот целосно ќе не замени и дома и на работа. Како луѓето ќе егзистираат доколку голем дел од професиите што сега луѓето ги поседуваат, ќе бидат извршени од роботи? Вештачката интелигенција се повеќе зема ...

Шефот на OpenAI се предомисли: „Секако дека не планираме да ја напуштиме Европа“

Порта - 26.05.2023

Тој претходно изјави дека актуелниот нацрт-закон на ЕУ за вештачка интелигенција „премногу ја регулира оваа сфера“. Шефот на компанијата OpenAI која го произведе генеративниот систем за вештачка интелигенција ChatGPT денеска објави дека неговата ...

Вештачката интелигенција – потенцијален (не)пријател на новинарството и иднината на медиумите

А1 On - 25.05.2023

Светскиот конгрес и фестивал за иновации во медиумите во организација на Интернационалниот прес институт во Виена, денеска и утре е домаќин на преку 300 водечки новинари, уредници и издавачи од целиот свет.

Вештачката интелигенција во служба на здравјето: Пронајде лек против смртоносна супербактерија

Денар - 25.05.2023

Научниците користеле вештачка интелигенција (AI) за да откријат нов антибиотик кој може да убие смртоносен вид на супербактерија. Вештачката интелигенција помогна да се отстранат илјадниците потенцијални хемикалии кои би можеле да се тестираат во ...

Ќе одговори ли светот на заканата од вештачката интелигенција?

24 Вести - 25.05.2023

Ќе одговори ли светот на заканата од вештачката интелигенција? Колку се имуни граѓаните и дали се отвора нова можност за дединформации и лажни вести и дали може регулација на вештачката интелигенција да се спречат негативните појави? Овие прашања се ...

ОПАСНОСТА ОД ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ГИ МОБИЛИЗИРАШЕ НОВИНАРИТЕ Започна Светскиот конгрес на Интернационалниот прес ...

+инфо - 25.05.2023

Бевме многу горди кога се активираше вештачката интелигенција (AI), бидејќи мислевме дека ќе добиеме алатка која ќе го прави тоа што ќе ѝ го наредиме. Но, сега сфаќаме дека новинарството е доведено во ситуација да изнаоѓа начини како да се носи со ...

Бил Гејтс: Вештачката интелигенција ќе ги „убие“ „Гугл“ и „Амазон“ како што ги знаеме сега

Независен - 25.05.2023

Ко-основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, верува дека идната врвна компанија во вештачката интелигенција најверојатно ќе создаде личен дигитален агент кој може да извршува одредени задачи за луѓето.

Фон дер Лајен предупреди на последиците од неконтролираната употреба на вештачката интелигенција

Денар - 25.05.2023

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во четвртокот предупреди на последиците од неконтролираната употреба на вештачка интелигенција (AI) за „вработување и отпуштање“ на работници.

Шефот на OpenAI: Ако правилата на ЕУ за вештачка интелигенција се строги, заминуваме

USB - 25.05.2023

Компанијата OpenAI, која го произведе генеративниот систем за вештачка интелигенција ChatGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Шефот на OpenAI, Сем Алтман, изјави на настан во Лондон дека неговата ...

Поранешниот извршен директор на „Google“ предупредува: Вештачката интелигенција претставува егзистенцијална закана

Точка - 25.05.2023

Уште едно познато име во технолошката индустрија предупредува на потенцијалните негативни последици од користење на „AI“, посебно ако падне во погрешни раце. Речиси и да не минува ден, а да не прочитаме некое ново предупредување за потенцијалните ...

Со Акт за дигитални услуги, ЕУ ќе ја регулира вештачката интелигенција – нова „главоболка“ за владите

ММС - 25.05.2023

Вештачката интелигенција несомнено станува сè почеста тема во јавниот дискурс, додека владите се исправени пред предизвикот да ја вметнат во своите легислативи, но да не ги нарушат човековите права.

Шеф на OpenAI: Ако регулативата на ЕУ за вештачка интелигенција биде престрога, ќе си заминеме од Европа

MakPress - 25.05.2023

Компанијата OpenAI, која го произведе системот за генеративна вештачка интелигенција ChetGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Шефот на OpenAI, Сем Алтман, на настан во Лондон рече дека неговата ...

Шеф на OpenAI: Ако регулативата на ЕУ за вештачка интелигенција биде престрога, ќе си заминеме од Европа

Опсервер - 25.05.2023

Компанијата OpenAI, која го произведе системот за генеративна вештачка интелигенција ChetGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Шефот на OpenAI, Сем Алтман, на настан во Лондон рече дека неговата ...

Шеф на OpenAI: Ако регулативата на ЕУ за вештачка интелигенција биде престрога, ќе си заминеме од Европа

Курир - 25.05.2023

Компанијата OpenAI, која го произведе системот за генеративна вештачка интелигенција ChetGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Шефот на OpenAI, Сем Алтман, на настан во Лондон рече дека неговата ...

Креаторот на Чет ГПТ предупреди дека ќе се повлече од Европа ако ЕУ регулативата за вештачка интелигенција биде ...

Независен - 25.05.2023

Компанијата „Опен АИ“ (OpenAI), која го произведе системот за генеративна вештачка интелигенција Чет ГПТ (ChetGPT), ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ.

Шеф на OpenAI: Ако регулативата на ЕУ за вештачка интелигенција биде престрога, ќе си заминеме

Канал5 - 25.05.2023

Ако регулативата на ЕУ за вештачка интелигенција биде престрога, ќе си заминеме од Европа. Компанијата OpenAI, која го произведе системот за генеративна вештачка интелигенција ChetGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со ...

Шеф на OpenAI: Ако регулативата на ЕУ за вештачка интелигенција биде престрога, ќе си заминеме од Европа

Во Центар - 25.05.2023

Компанијата OpenAI, која го произведе системот за генеративна вештачка интелигенција ChetGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Компанијата OpenAI, која го произведе системот за генеративна вештачка ...

Моќта на вештачката интелигенција на дело: Пронајде лек против смртоносна супербактерија

Вечер Прес - 26.05.2023

Научниците користеле вештачка интелигенција (AI) за да откријат нов антибиотик кој може да убие смртоносен вид на супербактерија, пренесе БиБиСи. Вештачката интелигенција помогна да се отстранат илјадниците потенцијални хемикалии кои би можеле да се ...

Европската комисија предупреди на последиците од неконтролираната употреба на вештачката интелигенција

Иновативност - 26.05.2023

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во четвртокот предупреди на последиците од неконтролираната употреба на вештачка интелигенција (AI) за „вработување и отпуштање“ на работници.