TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Брисел преговори со НАТО, во Скопје трка по мнозинство

Либертас - 18.10.2018

Дебатата за уставни измени доби еден ден „пауза“. Македонија денеска ги почнува преговорите со НАТО, со надеж дека тој процес ќе биде заверен и од парламентарно мнозинство Фреквентно и жестоко е во триаголникот Брисел – Скопје -Атина.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да ги поддржиме уставните измени

Канал5 - 18.10.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ утринава преку партиско соопштение го повторија ставот дека нема да ги поддржат уставните измени. - Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно - политички мртов.

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политички мртов

Курир - 18.10.2018

Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политички мртов, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата нагласуваат дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа ...

ВМРО-ДПМНЕ:Договорот од Преспа е мртов, нема да ги поддржиме уставните измени

24Инфо - 18.10.2018

Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се скараа со Џафери, дел од нив го повлекоа правото за збор

ТВ21 - 17.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го повлекоа своето право на збор во знак на револт кон претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој што ден претходно го одби барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се обрати од собраниската ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Телма - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку СДСМ не се плаши од избори, треба да ги прифати барања на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.10.2018

Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и национални интереси.

Дневна доза партиски обвинувања

CivilMedia - 17.10.2018

Кој кого оштетил, кој кого ограбил и кој како ќе ја оправи државата се дневните препукувања на политичките партии. Со иста реторика и со исти обвинувања СДСМ да не заборави ВМРО-ДПМНЕ што правеше за време на нивното владеење, а ВМРО-ДПМНЕ да покаже ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

Press24 - 17.10.2018

1ТВ дознава дека пратениците на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, се откажаа од дискусиите за уставните измени. Денеска во Собрание тече третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за пристапување кон измени на Уставот на ...

СДСМ: Што има ВМРО-ДПМНЕ против зголемена социјална помош?

Макфакс - 17.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ партијата којашто 11 години го уништуваше системот на социјална заштита додека парите на граѓаните ги трошеше за луксуз, барок, споменици и криминално богатење на фамилијата, денеска е против зголемување на помошта од државата кон ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

1tv - 17.10.2018

1ТВ дознава дека пратениците на вмро дпмне се откажаа од дискусиите за уставните измени. Денеска во Сорабнието тече третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се прекине дебатата и веднаш да се гласа за уставните измени

Макфакс - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од, како што велат, јаловата дебата за уставните измени која што се води во Собранието на Република Македонија.

Нова стратегија: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да дискутираат?

Фактор - 17.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ донеле нова стратегија да се откажат од најавениоте дискусии на собранисклата седница за уставни измени која тече трет ден по ред, објави 1ТВ. На третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за ...

Партиско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дадеме поддршка за уставните измени

Таратур - 18.10.2018

Утрово, преку партиско соопштение, најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ го повтори ставот дека нема да ги поддржат уставните измени. „Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политички мртов.

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е правно-политички мртов, време е Заев да си замине

24 Вести - 18.10.2018

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието. Граѓаните јасно и недвосмислено кажаа дека референдумот е неуспешен, а договорот мртов“ посочуваат од опозициската ...

Контраспин: Правдата е главниот проблем на ВМРО-ДПМНЕ

Окно - 17.10.2018

Резултатот од судските процеси, од натамошните истраги, особено од оние на СЈО, се закана пред се за ВМРО-ДПМНЕ и како поранешен, но и како денешен раководен состав, зашто и овој денешниот, никогаш не го напушти речникот, однесувањето и постапките ...

Повеќе од половина пратеници на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија

Нова ТВ - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени.

Костадинов оптимист – Дебатата за уставните измени е позитивна

Телма - 16.10.2018

Пратеникот Костадин Костадинов од СДСМ ги повика Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да престанат како што вели да ја блокираат иднината и евроатланската перспектива на Република Македонија.

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусијата за уставните измени откако Џафери не му дозволи на Мицкоски ...

Сакам да кажам - 16.10.2018

Поголем дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пријавени за збор на седницата на уставните измени се откажаа од понатамошна дискусија. Собраниски извори за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека една од причините за ваквиот потег е одбивањето на претседателот на ...

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија

Тера - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени.

Стаменковска: Јасен е ставот на пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата дека сме против промена на ...

Курир - 16.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ од почетокот односно од првиот момент кога се потпиша овој договор, кажа дека нема да дозволи промена на Уставот со цел промена на уставното име на Република Македонија, истакна Невенка Стаменковска при самото гостување во емисијата„24 ...

СДСМ: Економијата се движи во добар правец

Вечер - 03.04.2019

ВМРО ДПМНЕ повторно лаже и измислува. Партијата која 11 години беше насочена кон пустошење на државата, осиромашување и енормно задолжување на граѓаните денес зборува за состојбата на економијата во земјава.

Костадинов: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ треба бргу да се изјаснат дали се за ЕУ и НАТО или не?

Слободен Печат - 16.10.2018

Костадинов нагласува дека ако тоа не се случи, ќе мора да се оди на предвремени парламентарни избори, на кои граѓаните ќе одлучат за членството во ЕУ и НАТО. Пратеникот Костадинов апелира до своите колеги од опозицијата што побргу да се изјаснат ...

Судските случаи и пресуди докажуваат како ВМРО-ДПМНЕ управувало со државата и општините, се санираат штетите од ...

Бриф - 16.10.2018

Како ВМРО-ДПМНЕ 11 години управуваше со државата и општините најдобро покажуваат судските процеси и правосилните пресуди против бројни поранешни функционери на опозициската партија. Преку криминалното и расипничко владеење за задоволување на лични ...

Костадинов: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат дали се за ЕУ или НАТО (ВИДЕО)

Стандард - 16.10.2018

„Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба да престанат да ја блокираат иднината и евроатланската перспектива на Република Македонија. Времето истекува, сега пратениците на ВМРО-ДПМНЕ многу бргу треба да се изјаснат дали се за ЕУ или ...

Половина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

Макфакс - 16.10.2018

Половина од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои беа пријавени за збор на седницата за уставните измени, се откаажаа од дискусија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, не одговори кои се причините за ваков потег, но неофицијално ...

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку СДСМ не се плаши од избори, треба да ги прифати барања на ВМРО-ДПМНЕ

Centar - 17.10.2018

Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и националните интереси.

СДСМ:Што има ВМРО-ДПМНЕ против зголемена социјална помош?

Точка - 17.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ партијата којашто 11 години го уништуваше системот на социјална заштита додека парите на граѓаните ги трошеше за луксуз, барок, споменици и криминално богатење на фамилијата, денеска е против зголемување на помошта од државата кон ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

Либертас - 17.10.2018

1ТВ дознава дека пратениците на вмро дпмне се откажаа од дискусиите за уставните измени. Денеска во Сорабнието тече третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

А1 On - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е мртов, нашите пратеници нема да ги поддржат уставните измени

МКД - 18.10.2018

Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно - политчки мртов. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи uставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието.

Контраспин: Правдата е главниот проблем на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 17.10.2018

Пишува: Теофил Блажевски ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение/став/изјава во која има извртена вистина, т.е. спин: [ Извор: ВМРО-ДПМНЕ/веб-страна – датум: 14.10.2018] Контраспин: Најновите истраги отворени од страна на Специјалното јавно обвинителство ...

Повеќе од половина пратеници на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставни измени

Press24 - 16.10.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени и тоа Весна Пемова, Зоран Ѓорѓиев, Лилјана Затуровска, Лилјана Кузмановска, Дафина Стојановска, Иван Иванов, Борис Змејковски.

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието

Мета - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени кои произлегуваат од Договорот со Грција. Според информациите на медиумите, ова се случило откако не му беше дозволено на ...

СДСМ: Економијата се движи во добар правец

Канал5 - 16.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ, партијата што 11 години ја опустошуваше економијата, денес преку нејзиното раководство се профилира како кочничар на економијата и блокатор на иднината на државата, на членството во НАТО и ЕУ.

(Видео) Костадинов: Времето тече, ВМРО-ДПМНЕ да се изјасни дали е за ЕУ и НАТО

Макфакс - 16.10.2018

Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба да престанат да ја блокираат иднината и евро-атланската перспектива на Република Македонија, порача пратеникот Костадин Костадинов од пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Судските пресуди докажуваат како ВМРО-ДПМНЕ управувало со општините

Макфакс - 16.10.2018

Како ВМРО-ДПМНЕ 11 години управуваше со државата и општините најдобро покажуваат судските процеси и правосилните пресуди против бројни поранешни функционери на опозициската партија, реагира СДСМ, на прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Половина од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

А1 On - 16.10.2018

Половина од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои беа пријавени за збор на седницата за уставните измени, се откаажаа од дискусија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, не одговори кои се причините за ваков потег, но неофицијално ...

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку СДСМ не се плаши од избори, треба да ги прифати барања на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 17.10.2018

Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и националните интереси.

СДСМ: Што има ВМРО-ДПМНЕ против зголемена социјална помош?

Centar - 17.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ, партијата што 11 години го уништуваше системот на социјална заштита додека парите на граѓаните ги трошеше за луксуз, барок, споменици и криминално богатење на фамилијата, денеска е против зголемување на помошта од државата кон ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните промени

Таратур - 17.10.2018

1ТВ дознава дека пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажале од дискусиите за уставните промени. Денеска во Собранието тече третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Бриф - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е мртов, нема да ги поддржиме уставните измени

Макфакс - 18.10.2018

Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието.

Повеќе од половина пратеници на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија

Слободен Печат - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието, пренесува Нова тв . Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени.

СДСМ: Економијата се движи во добар правец

Либертас - 16.10.2018

Скопје, 16 октомври 2018 ВМРО-ДПМНЕ, партијата што 11 години ја опустошуваше економијата, денес преку нејзиното раководство се профилира како кочничар на економијата и блокатор на иднината на државата, на членството во НАТО и ЕУ.

(ВИДЕО) Костадинов: Времето истекува, пратениците на ВМРО ДПМНЕ треба брзо да се изјаснат дали се за ЕУ и НАТО

А1 On - 16.10.2018

„Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба да престанат да ја блокираат иднината и евроатланската перспектива на Република Македонија. Времето истекува, сега пратениците на ВМРО-ДПМНЕ многу бргу треба да се изјаснат дали се за ЕУ или ...

СДСМ: Судските случаи и пресуди докажуваат како ВМРО-ДПМНЕ управувало со државата

Стандард - 16.10.2018

„Судските случаи и пресуди докажуваат како ВМРО-ДПМНЕ управувало со државата и општините, се санираат штетите од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Како ВМРО-ДПМНЕ 11 години управуваше со државата и општините најдобро покажуваат судските процеси и ...

Половина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

Точка - 16.10.2018

Половина од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои беа пријавени за збор на седницата за уставните измени, се откаажаа од дискусија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, не одговори кои се причините за ваков потег, но неофицијално ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Канал5 - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Време е Зоран Заев да си замине

А1 On - 18.10.2018

„Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието.