TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бухова со остра реакција: ДСЗИ нема никаква законска надлежност за препишување на терапија, ова е политички реваншизам

Фокус - 28.11.2023

Откако Анкетната комисија за Онкологија вчера ги објавите, според нивни „главните виновници“, кои треба да сносат политичка одговорност за скандалот на Онколошката клиника, единствено со остра реакција се јави поранешната директорка на Државниот ...

Бухова со реакција: Додека бев директорка немаше никаква пријава, заклучоците на Анкетната комисија се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

4NEWS

Поранешната директорка на ДЗСИ, Бухова, со остра реакција по предлог-заклучоците за нејзината политичка одговорност на Анкетната за онкологија

Телма

Бухова од ДЗСИ: Политички реваншизам на Анкетната комисија за онкологија

МКД

„ЗАКЛУЧОЦИТЕ НА АНКЕТНАТА КОМИСИЈА СЕ ПОЛИТИЧКИ РЕВАНШИЗАМ“ Бухова вели дека Инспекторатот не препишува терапија на Онкологија

+инфо

Бухова со реакција: Заклучоците на Анкетната комисија се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

ТВ21

Бухова: Предлог-заклучоците на Анкетната комисија се одраз на политички реваншизам

Локално

Независен А1 On CivilMedia Канал5 Сител Нова ТВ ММС

По кавгата во Анкетната комисија, денеска вербална војна преку партиски соопштенија

24 Вести - 28.11.2023

По бурните реакции и обвинувања на вчерашната седница на Анкетната комисија на која членовите од власта и опозицијата се скараа за заклучоците за тоа кој треба да сноси политичка одговорност за скандалот на онкологија денеска вербалната војна ...

Маркоска:Мизрахи да закаже седница на Анкетната комисија за Онкологија

Бизнис Вести

Анкетна комисија за онкологија: Превирања за одговорноста, СДСМ бара оставка од Рашела Мизрахи

Deutsche Welle

Мизрахи презентираше заклучоци на анкетната комисија за онкологија, членовите од СДСМ велат дека тоа се само нејзини заклучоци

Сакам да кажам

ФОТО Кавга во Собранието – пратениците од СДСМ ги искинаа заклучоците на Мизрахи според кои одговорни за Онкологија се Венко Филипче и Нино Васев

Слободен Печат

Несогласувања меѓу членовите на Анкетната комисија за Онкологија за заклучоците

Бизнис Вести

Мизрахи соопшти нејзини заклучоци за Онкологија, па даде пауза. СДСМ бара оставка од неа

Независен

Канал5 Либертас ММС Н.Македонија МКД CivilMedia 24 Вести Република

СДС и ДУИ очајни да ја сокријат вистината: Саботажата на Aнкетната комисија за Онкологија посочува на подлабока ...

Lider - 28.11.2023

Како што произлегуваат наодите на Анкетната комисија од инцидентот на Клиниката за онкологија – јасна е нелагодноста на СДС. Според ВМРО-ДПМНЕ, канцер мафијата има официјални врски со владата и тоа е целиот проблем Попречувањњето на Анкетната ...

СДС и ДУИ ја саботираат Анкетната за Онкологија за да не се дознае вистината и да ги заштитат своите кадри во скандалот Диво Месо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

„СДС и ДУИ ја саботираат Анкетната за Онкологија за да не се дознае вистината и да ги заштитат своите кадри во скандалот Диво Месо“

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ ја саботираат Анкетната за Онкологија за да не се дознае вистината и да ги заштитат своите кадри во скандалот Диво Месо

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ ја саботираат Анкетната за Онкологија за да не се дознае вистината и да ги заштитат своите кадри

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ ја саботираат Анкетната за Онкологија за да не се дознае вистината и да ги заштитат своите кадри

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ ја саботираат Анкетната за Онкологија за да не се дознае вистината и да ги заштитат своите кадри

MTM

Канал5

ДПМНЕ побегна од анкетната комисија за Онкологија откога ја злоупотреби, велат од СДСМ

Макфакс - 28.11.2023

ДПМНЕ побегна од собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија, бидејќи беа фатени во лага, во обид да ги излажат граѓаните, злоупотребувајќи ја комисијата, реагираат од СДСМ. „Претседателката на комисијата Рашела Мизрахи ги прочита ...

СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

Канал5

(ВИДЕО) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

А1 On

СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

24Инфо

(ВИДЕО) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

Press24

(Видео) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

Макфакс

(Видео) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

Опсервер

Скопје1 Centar Вести плус Опсервер Скопје1 MTM Centar Скопје инфо

Ескалира работата на Анкетната комисија за скандалот „Онкологија“

24 Вести - 27.11.2023

Екс министерот Венко Филипче, екс директорите на онкологија Нино Васев, Нехат Нухи, на ДЗСИ Ирина Сотирова Букова, и на ФЗОМ Стево Крстевски и Фатон Ахмети треба да сносат политичка одговорност за случајот со онкологија, ова се предлог-заклучоците ...

Власта и опозицијата со различни заклучоци на Анкетната за онкологија

Сител

Наместо заеднички заклучоци, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на дијаметрално спротивни страни за случајот Онкологија

Телма

Анкетната комисија за онкологија утврди политичка одговорност за Филипче, Васев и неколкумина други

Алфа

Се подели Анкетната комисија за онкологија – власта и опозицијата со посебни заклучоци

Канал5

Филипче, Васев и Нухи одговорни во случајот на Онкологија, Мизрахи достави заклучоци за политичка одговорност на владини и здравствени функционери

Макфакс

За Мизрахи, Филипче, Васев и Нухи имаат најголема одговорност за Онкологија: СДСМ ќе бара оставка од неа

А1 On

Опсервер Кајгана +инфо

Анкетната комисија за Онкологија утврди политичка одговорност, еве кој се најде на листата

Курир - 27.11.2023

Во заклучоците се наведува дека одговорноста е утврдена заради прекршување на уставни начела, непостапување согласно надлежностите кои се пропишани во законите од областа на здравствениот систем, како и прекршување на позитивни прописи од ...

Анкетната комисија за Oнкологија утврди политичка одговорност: Повреда на уставните начела од поранешниот министер за здравство и други функционери

Lider

ОВА СЕ ЛУЃЕТО ОДГОВОРНИ ЗА СЛУЧАЈОТ ОНКОЛОГИЈА, КОМИСИЈАТА ГИ ОБЕЛОДЕНИ ИМИЊАТА: Први на листата Венко Филипче и екс-директорот Нино Васев

Фактор

Анкетната комисија за Онкологија утврдила политичка одговорност, на листата се Филипче, Васев, Нухи, Сотирова-Бухова, Крстевски и Ахмети

Либертас

Анкетната комисија за Онкологија утврди политичка одговорност, еве кој се најде на листата

Скопје инфо

Филипче, Насев и Нухи одговорни за скандалот на Онкологија, утврди Анкетната комисија

Zoom

Филипче и уште пет поранешни директори се одговорни за скандалот на Онкологија, утврди Анкетната комисија

Нетпрес

Република PressingTV

СДСМ: Скандалозна злоупотреба на комисијата за Онкологија, Мизрахи да си даде оставка

Сител - 27.11.2023

Рашела Мизрахи и ДПМНЕ ја злоупотребија комисијата за Онкологија и побегнаа затоа што немаат никакви аргументи. Сакајќи да ги престави своите или заклучоците од белата палата како заклучоци на Комисијата, направи преседан во Сообранието и ја ...

СДСМ: Скандалозна злоупотреба на комисијата за Онкологија, Мизрахи да си даде оставка

4NEWS

Коциќ: Скандалозна злоупотреба на комисијата за Онкологија, Мизрахи да си даде оставка

Centar

Коциќ: Скандалозна злоупотреба на комисијата за Онкологија, Мизрахи да си даде оставка

Вести плус

(Видео) Коциќ: Скандалозна злоупотреба на комисијата за Онкологија, Мизрахи да си даде оставка

Макфакс

(Видео) Коциќ: Скандалозна злоупотреба на комисијата за Онкологија, Мизрахи да си даде оставка

Опсервер

СДСМ обвинува за скандалозна злоупотреба на комисијата за Онкологија и бара Мизрахи да поднесе оставка

24Инфо

Точка

Мизрахи: Имаме сублимат дека од страна на Клиниката за онкологија прекршени се 37 закони и 31 законска одредба

Бизнис Вести - 27.11.2023

Претседателката на собраниската Анкетна Комисија за онкологија Рашела Мизрахи на денешната прес-конференција над 40 минути цитираше закони и подзаконски акти кои, според неа, биле прекршени од страна на сите здравствени институции.

Мизрахи: Имаме сублимат дека од страна на Клиниката за онкологија прекршени се 37 закони и 31 законска одредба

Локално

Мизрахи: Имаме сублимат дека од страна на Клиниката за онкологија прекршени се 37 закони и 31 законска одредба

Курир

Мизрахи: Клиниката за онкологија прекршила 37 закони и 31 законска одредба

Слободен Печат

Мизрахи: Имаме сублимат дека од страна на Клиниката за онкологија прекршени се 37 закони и 31 законска одредба

Press24

Мизрахи: Имаме сублимат дека од страна на Клиниката за онкологија прекршени се 37 закони и 31 законска одредба

А1 On

Мизрахи: Имаме сублимат дека од страна на Клиниката за онкологија прекршени се 37 закони и 31 законска одредба

24Инфо

Денешен Сител ТВ21 4NEWS Во Центар Lider Република MakPress

Пратеници на СДСМ побараа оставка од претседателката на Анкетната комисија за скандалот во Онкологија, Мизрахи

Бизнис Вести - 27.11.2023

Пратениците членови на собраниската Анкетна комисија за скандалот во Онкологија на денешната прес-конференција побараа оставка од претседателката на Комисијата Рашела Мизрахи поради, како што рекоа, направила преседан и ги прочитала заклучоците и ...

Пратеници на СДСМ побараа оставка од претседателката на Анкетната комисија за Онкологија

Канал5

Членови на Анкетна комисија од СДСМ: Мизрахи чита заклучоци од белата палата

А1 On

Пратеници на СДСМ побараа оставка од претседателката на Анкетната комисија за скандалот во Онкологија, Мизрахи

Zoom

АНКЕТНА ЗА ОНКОЛОГИЈА: Пратениците од власта како решение за скандалот побараа разрешување на претседателката Мизрахи

Денешен

БАРААТ ОСТАВКА НА МИЗРАХИ ОД АНКЕТНАТА КОМИСИЈА: Пратеници на СДСМ не се согласуваат со заклучоците

Фактор

Коциќ побара оставка од Мизрахи поради „злоупотребување на својата позиција во анкетната комисија за Онкологија“

Локално - 27.11.2023

Пратеникот Ненад Коциќ од СДСМ рече дека пратеничката Рашела Мизрахи ја злоупотребува својата позиција во анкетната комисија за Онкологија и побара нејзина оставка. „Ова е злоупотреба на политичката функција која ѝ ја довери Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува анкетата комисија за Онкологија, пратениците од СДСМ бараат оставка од Мизрахи

Frontline

ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува анкетата комисија за Онкологија, пратениците од СДСМ бараат оставка од Мизрахи

Centar

ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува анкетата комисија за Онкологија, пратениците од СДСМ бараат оставка од Мизрахи

Вести плус

ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува Анкетата комисија за Онкологија, пратениците од СДСМ бараат оставка од Мизрахи

Фокус

[ВИДЕО] ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува анкетната за Онкологија, пратениците од СДСМ бараат оставка од Мизрахи

Рацин

ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува анкетната комисија за Онкологија, пратениците од СДСМ бараат оставка од Мизрахи

Бриф

Н.Македонија

СДСМ: Постоеле слабости во функционирањето на Клиниката за онкологија, бараме ОЈО да ги расчисти сомнежите за ...

Слободен Печат - 27.11.2023

Бараме од ОЈО под итно да ги расчисти сомнежите за злоупотреба на терапија на Клиниката за онкологија, како и потенцијалното негативно влијание врз здравјето и животот на пациентите. Ова да биде првиот заклучок од Анкетната комисија за скандалот во ...

СДСМ и коалицијата предложија заклучоци до Анкетната комисија, бараат ОЈО да ги расчисти сомнежите за злоупотреба на терапија и потенцијалното негативно влијание врз животот на пациентите

Локално

СДСМ и коалицијата бараат од обвинителството да расчисти со сомнежите за злоупотреба на терапиите на Онкологија

А1 On

Заврши седницата на Анкетната комисија за Онкологија, несогласувања околу предложените заклучоци

Сител

Заврши седницата на Анкетната комисија за Онкологија, несогласувања околу предложените заклучоци

Локално

Заврши седницата на Анкетната комисија за Онкологија, несогласувања околу предложените заклучоци

Zoom

Заврши седницата на Анкетната комисија за Онкологија, несогласувања околу предложените заклучоци

ТВ21

4NEWS