TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Диомидис Николетопулос: Стопанска банка Скопје е здрава и солидна организација, со докажан бизнис-модел и стратегија

Пари - 27.02.2024

Постои огромен потенцијал и широк дијапазон за соработка помеѓу Грција и Северна Македонија, и тоа во речиси сите аспекти на социо-економскиот живот како што се трговија, енергија, транспорт, туризам, образование, култура итн.

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на ...

Фактор - 27.02.2024

Намалување на побарувачката на нови кредити и раст на предвремената отплата на кредитите се трендови кои се наметнаа по зголемувањето на референтните каматни стапки. Сепак, нема проблеми во исплатата и редовното сервисирање на обврските на клиентите ...

Падна вредноста на доларот

Кајгана - 27.02.2024

Азиските берзи денеска се тргуваат претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот.

ТТК Банка АД скопје ги зголеми каматните стапки на депозитите на физички лица

Банкарство.мк - 26.02.2024

Со важност од 21.2.2024 година, ТТК Банка АД Скопје ги зголеми фиксните каматни стапки на денарските и девизните депозити во евра за физички лица. Каматните стапки на денарските депозити за физичките лица се зголемени од 0,50 до 1,00 процентни поени ...

Паднаа цените на нафтата

А1 On - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

ЕЦБ објави рекордна загуба за 2023-та година

Денар - 26.02.2024

Европската централна банка (ЕЦБ) објави рекордна годишна загуба за 2023-та година и рече дека се веројатни дополнителни загуби бидејќи нејзините агресивни зголемувања на каматните стапки ја принудија да плаќа милијарди на банките.

Азиските инвеститори се претпазливи на почетокот на неделата

BiznisPRO - 26.02.2024

На азиските берзи во понеделникот се тргува внимателно бидејќи оваа недела ќе бидат објавени нови податоци за инфлацијата во САД, Европа и Јапонија, што може да влијае на очекувањата во однос на монетарната политика.

Доларот благо зајакна

BiznisPRO - 26.02.2024

НА ДЕВИЗНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово зајакна за ...

Цените на нафтата паднаа

BiznisPRO - 26.02.2024

Цените на нафтата, од друга страна, дополнително паднаа, откако минатата недела се лизнаа за повеќе од 2 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава се намали за 0,48 отсто, на 81,25 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот ...

Паднаа цените на нафтата

Кајгана - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Паднаа цените на нафтата

Курир - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Паднаа цените на нафтата

Lider - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Од полноќ нови цени на горивата - нафтата значително поевтина

Press24 - 26.02.2024

Регулаторната комисија за енергетика денеска околу пладне треба да ја направи редовната корекција на малопродажните цени на нафтените деривати. Регулаторот последната промена ја направи во петокот кога поевтине дизелот за 2 денари додека цената на ...

Паднаа цените на нафтата на глобалните пазари

Нетпрес - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Се очекува растот на САД да забави

Вечер Прес - 26.02.2024

ФЕД ги задржа клучните каматни стапки непроменети во опсег од 5,25 до 5,5 отсто од јули минатата година, а записниците од состанокот во јануари покажуваат дека повеќето функционери се претпазливи од ненадејно олабавување на монетарната политика.

Доларот зајакна, инвеститорите претпазливи

Кајгана - 26.02.2024

На пазарите на валути вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава зајакна ...

Падна вредноста на доларот

А1 On - 27.02.2024

Азиските берзи денеска тргуваат претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот.

Падна на вредноста на доларот

BiznisPRO - 27.02.2024

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно бидејќи инвеститорите не сакаат да ризикуваат пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот.

Падна на вредноста на доларот

Курир - 27.02.2024

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно бидејќи инвеститорите не сакаат да ризикуваат пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот.

Пад на Волстрит рекордните нивоа

Нетпрес - 27.02.2024

На њујоршки Вволстрит во во понеделникот, иднексот Dow Jones и S&P 500 се лизнаа од рекордното ниво, бидејќи инвеститорите останаа внимателни пред објавувањето на новиот извештај за инфлацијата во САД, што може да влијае врз насоката на пазарите.

Пад на Волстрит рекордните нивоа

Курир - 27.02.2024

На њујоршки Вволстрит во во понеделникот, иднексот Dow Jones и S&P 500 се лизнаа од рекордното ниво, бидејќи инвеститорите останаа внимателни пред објавувањето на новиот извештај за инфлацијата во САД, што може да влијае врз насоката на пазарите.

Падна на вредноста на доларот

Нетпрес - 27.02.2024

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно бидејќи инвеститорите не сакаат да ризикуваат пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот.

Доларот ослабе, цените на нафтата стагнираат

Нетпрес - 04.03.2024

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна во претпладневнтоо тргување во понеделникот. Индексот на доларот, кој ја изразува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, ...

Европските и азиските берзи благо пораснаа во претпазливото тргување

Нетпрес - 27.02.2024

Акциите на европските и на азиските пазари се зголемија во вторникот претпладнето, во Европа поттикнати од добивките на акциите во рударството, но тргувањето беше претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаа да преземаат премногу ризик пред извештајот ...

Европските и азиските берзи благо пораснаа во претпазливото тргување

Курир - 27.02.2024

Акциите на европските и на азиските пазари се зголемија во вторникот претпладнето, во Европа поттикнати од добивките на акциите во рударството, но тргувањето беше претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаа да преземаат премногу ризик пред извештајот ...