TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бела куќа: Реална е заканата за директен ирански напад на Израел

Либертас - 12.04.2024

Непосредната закана од ирански напад врз Израел е реална, соопшти денеска Белата куќа, без да даде детали за можното време на нападот. Белата куќа соопшти дека САД многу сериозно ја сфаќаат својата посветеност да го бранат Израел.

САД: Нападот на Иран врз Израел е вистинска закана, ние ќе го браниме

Макфакс

Вклучен алармот во Тел Авив: „Иран денес би можел да не нападне“

Макфакс

САД: Иран ќе го нападне Израел во следните два дена

24Инфо

Америка во наредните неколку часови очекува Иран да го нападне Израел: Техеран е подготвен да лансира ракети и повеќе од 100 дронови?

Во Центар

Израелците живеат во страв, одмаздата е неизбежна, САД ги предупреди своите граѓани

А1 On

Белата куќа предупредува: Заканата е реална

Локално

Макфакс Нетпрес Во Центар Кумановски м. Точка Пулс24 Слободен Печат Точка

ПРАШАЊЕ Е КОГА, А НЕ ДАЛИ Израел очекува напад од Иран, опасност од голема војна на Блискиот Исток

+инфо - 12.04.2024

Во проценката на американското разузнавање се наведува дека Иран е подготвен да изврши прецизни напади со балистички ракети или со беспилотни летала против цели во Израел. Извор цитиран во извештајот вели дека прашањето е „кога, а не дали“ Иран ќе ...

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

Бриф

Постојана мисија на Иран во ОН: Доколку СБ на ОН го осудеше израелскиот напад врз конзулатот, одговорот ќе беше избегнат

Рацин

Иран може да го нападне Израел денес или утре – „Тие мора да бидат казнети, ќе платат…“

ТВ21

Франција ги повика своите граѓани да не патуваат на Блискиот Исток поради опасност од ширење на конфликтот

Макфакс

Германија го повика Иран да покаже воздржаност, Русија повика да не се патува на Блискиот Исток

Фокус

Растат тензиите меѓу Иран и Израел, ескалира војната во сенка

Телма

Локално 360 степени Deutsche Welle Телма Денар 360 степени Р.С.Европа Сакам да кажам

Иран би можел да го нападне Израел во следните 24 до 48 часа

Курир - 12.04.2024

Блумберг објави претходно оваа недела, повикувајќи се на неименувани извори, дека САД и нивните сојузници веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен. Иран би можел да изврши напад врз Израел во следните 24 до 48 часа, пишува „Волстрит ...

ИЗРАЕЛ ОЧЕКУВА НАПАД ВО СЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА? Иран ќе се одмаздува

Денар

САД тврдат дека наскоро ќе има голем ракетен напад од Иран кон Израел

Канал5

Блумберг: САД веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен

А1 On

„Волстрит Журнал“: Иран би можел да го нападне Израел во следните 24 до 48 часа

Frontline

„Волстрит Журнал“: Иран би можел да го нападне Израел во следните два дена

CivilMedia

“Волстрит Журнал“: Иран би можел да го нападне Израел во следните 24 до 48 часа

Либертас

365 Рацин Нова ТВ Н.Македонија Канал5 Вечер Прес

Блинкен побарал од Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран да го нападне Израел

Скопје1 - 12.04.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговарал со министрите за надворешни работи на Кина, Турција и Саудиска Арабија и побарал од нив да го искористат своето влијание врз Иран за да го одвратат официјален Техеран од ...

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

MakPress

Блинкен бара од Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Слободен Печат

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Курир

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

24 Вести

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

24Инфо

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Нетпрес

Канал5 Макфакс Опсервер Нова ТВ Точка

САД им забрани да патуваат на вработените во амбасадата во Ерусалим

Фокус - 12.04.2024

Поради тензиите меѓу Израел и Иран, САД воведоа превентивни ограничувања за вработените во амбасадата во Ерусалим: „Забрането патување“. Би-Би-Си објави дека САД го ограничиле движењето на вработените во амбасадата во Израел поради страв од напад од ...

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

MakPress

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Слободен Печат

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Независен

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Курир

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Во Центар

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Пулс24

24 Вести Либертас 24Инфо Канал5 Р.С.Европа Алсат-М

Иран најавил дека ќе му се одмазди на Израел за нападот во Дамаск на начин со кој ќе се избегне поголема ескалација

Сакам да кажам - 12.04.2024

Иран му сигнализирал на Вашингтон дека ќе одговори на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија на начин со кој ќе се избегне голема ескалација и дека нема да дејствува избрзано, изјавија ирански извори.

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Макфакс

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Опсервер

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да предизвика ескалација

24Инфо

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Точка

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

MakPress

Иран немало да брза да одговори на израелскиот напад во Дамаск

Независен

24 Вести Фокус МКД Либертас

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Курир - 11.04.2024

Минатиот месец во воздушен напад врз Конзулатот на Иран во Сирија загинаа двајца ирански генерали. Според американската армија нападот го извршил Израел. Иранските закани дека ќе изврши ракетен напад врз Израел се неприфатливи, изјави денеска ...

Сунак смета дека иранските закани против Израел се неприфатливи

Нетпрес

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Рацин

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Слободен Печат

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

MakPress

Шефот на Мосад вели дека се преговара за ослободување на само 40 заложници

Нетпрес - 11.04.2024

Врховниот израелски функционер вклучен во преговорите за договор за ослободување на заложниците во Газа им рекол на министрите на владата дека ослободувањето на сите 133 заробеници и останати во единствен договор за примирје би било невозможно, а во ...

Американските власти стравуваат дека повеќето израелски заложници кои ги држи Хамас се МРТВИ

Локално

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

А1 On

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран

Курир - 12.04.2024

Безбедноста на патниците и екипажот е секогаш врвен приоритет, се вели во соопштението. „Луфтханза“ не се потпира само на владините проценки, туку самата ја проценува моменталната безбедносна ситуација и потоа донесува свои одлуки, се додава во ...