TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прекршочна пријава за жената која нападна медицинска сестра на КАРИЛ

Фокус - 09.11.2018

58-годишната В.С. од Тетово ќе добие прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир, откако во текот на вчерашниот ден, физички нападна медицинска сестра на КАРИЛ, пренесува „ Плусинфо “.

Мајката што удри сестра на КАРИЛ, ќе плати казна за прекршок

+инфо - 09.11.2018

По физичкиот напад врз медицинската сестра Љ.П. (34) што се случи вчера изутрина на КАРИЛ, мајката на пациентката која таму починала, 58-годишната В.С. од Тетово, која и вербално и со закани по живот ја нападнала вработената, ќе добие прекршочна ...

Синдикатот на Клинички центар со осуда за нападот на медицинската сестра, стравуваат заложбата за полициско дежурство ...

Курир - 09.11.2018

Синдикатот на Клинички центар најостро го осудува физичкиот и вербален напад на медицинската сестра од Клиниката за интензивно лекување и реанимација – КАРИЛ и се надева дека нападнатата медицинска сестра брзо ќе се опорави и ќе продолжи како и ...

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки го осуди нападот врз медицинската сестра

Макфакс - 09.11.2018

Унијата на ЗМСТАС предводени од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри – ЗА НАС најостро ги осудува насилствата во здравството акцентирајќи го и последниот немил настан на Клиниката за анестезија, реанимација и ...

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки го осуди нападот врз медицинската сестра од КАРИЛ

Вечер - 08.11.2018

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија (ЗМСТАМ) најостро го осудува последниот физички напад, што се случи во Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) над медицинската сестра, која била на своето ...

Вербално и физички нападната медицинска сестра

Алсат-М - 08.11.2018

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивна нега вербално и физички била нападната медицинска сестра. Според Министерството за здравство, неа ја нападнало лице на кое претходно му починал близок роднина.

Нападната медицинска сестра од семејство на починато лице

24 Вести - 08.11.2018

Со клоци и со закани била нападната медицинска сестра на клиниката за интензивно лекување од страна на семејството на пациент кој починал. Нападот се случил утринава, пред одделот за интензивна нега.

Лекарската Комора на Македонија најостро го осуди инцидентот на Клиника за анестезија

Канал5 - 08.11.2018

Лекарската комора на Македонија најостро го осудува инцидентот на Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ . Инцидент во кој во утринските часови било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на оваа установа во ...

Драма на Ургентниот центар во Скопје - роднини на починато лице физички нападнале медицинска сестра

Сител - 08.11.2018

Со клоци и закани утринава на КАРИЛ била нападната медицинска сестра од роднини на пациент кој починал на интензивна нега. Првата смена на вработените од овој оддел почнала тензично и со викање, по драмата што се случувала во ходникот каде нивна ...

Медицинска сестра нападната од семејство на починат на КАРИЛ

Р.С.Европа - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на одделот за интензивно лекување, а ...

Сестра нападната на КАРИЛ од семејство на починат пациент

Телма - 08.11.2018

Утрово пред почетокот на смената, медицинска сестра на КАРИЛ била физички и вербално нападната од членови на семејство на пациент, чиј случај го водела таа, а кој починал во меѓувреме. Сестрата е без тешки физички повреди, но поради вознемиреност, ...

Медицинска сестра нападната од семејство на починат на КАРИЛ

Канал5 - 08.11.2018

Медицинската сестра околу 7.30 часот утринава пред почетокот на утринската смена на КАРИЛ била истепана и навредувана од страна на роднини чиј близок починал на оваа клиника. Вработената била дежурна кога нивниот близок бил сместен на интензивната ...

Спасовски: Напаѓачите на медицинската сестра се идентификувани

Канал5 - 08.11.2018

Полицијата се уште трага по напаѓачите на медицинската сестра. Тие се идентификувани, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Најави дека ќе се разговара за ангажирањето полицајци во дел од ...

Филипче го осуди инцидентот на КАРИЛ: Оставете не да си ја работиме нашата професионална работа!

Фокус - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

Медицинска сестра нападната од семејство на починат на КАРИЛ, Филипче го осуди инцидентот

А1 On - 08.11.2018

На Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ, денеска во утринските часови било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на оваа Клиника. Според првичните информации на Министерството за здравство, станува збор за ...

Нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Нова ТВ - 08.11.2018

Медицинска сестра од КАРИЛ утринава во 9 и 30 била нападната физички и вербално од семејство на пациент кој починал ноќеска. Медицинската сестра прво била нападната од мајката на младиот пациент, а потоа и од другите членови на семејството кои и ...

Медицинска сестра физички нападната на КАРИЛ

Канал5 - 08.11.2018

Медицинската сестра од КАРИЛ изутринава околу седум часот била физички и вербално нападната од роднини на починат пациент кој бил неколку дена сместен на интензивната нега. Сестрата не е со тешки телесни повреди, но е преплашена и пуштена на домашно ...

Истепана медицинска сестра на КАРИЛ; Итна прес конференција на министерот Филипче

Алсат-М - 08.11.2018

Роднинa на пациент, кој починал, физички нападнал медицинска сестра од КАРИЛ. Од одделот велат дека сестрата нема посериозни повреди, но оти сепак е многу вознемирена. Итна прес-конференција најави и министерот за здравство Венко Филипче, на која ќе ...

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен откако мајка на пациент натепа сестра

+инфо - 08.11.2018

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен центар, по нападот што се случи на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, чии вработени деноноќно се борат за животите на најтешките пациенти.

Медицинска сестра претепана на КАРИЛ од роднина на починат пациeнт

Макфакс - 08.11.2018

Медицинска сестра од Ургентинот центар вработена на КАРИЛ била претепана ноќеска по 2 часот, од роднина на пациент кој починал. Од ударите таа се здобила со тешки телесни повреди, а добила и закани по живот.

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и Ургентен

Press24 - 08.11.2018

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен центар, по нападот што се случи на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, чии вработени деноноќно се борат за животите на најтешките пациенти.

Итна прес конференција на Филипче по претепувањето на медицинска сестра

AKO - 08.11.2018

Повеќе медиуми јавија дека на КАРИЛ е претепана медицинска сестра , откако му соопштила на роднина дека негов близок починал. Министерот Венко Филипче свика итна прес ...

Прекршочна пријава за жената која нападна медицинска сестра на КАРИЛ

iPortal - 09.11.2018

58-годишната В.С. од Тетово ќе добие прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир, откако во текот на вчерашниот ден, физички нападна медицинска сестра на КАРИЛ, пренесува „ Плусинфо “.

Роднина на починат пациент утринава претепал медицинска сестра, Филипче: Најостро го осудуваме инцидентот

ТВ21 - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ. По тој повод министерот за здравство Венко Филипче одржа прес конференција на која обелодени повеќе детали во врска со немилиот настан, и побара поголема полициска заштита на болницата.

Роднина на починат пациент претепал сестра на КАРИЛ

+инфо - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. За оваа немила случка итна прес-конференција најави и министерот за ...

Со клоци нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Слободен Печат - 08.11.2018

Пред неколку години роднина на починат пациент го застрела лекарот на Клиниката за абдоменална хирургија кој го оперирал пациентот. Семејство на пациент кој починал ноќеска на КАРИЛ во Клиничкиот центар, со клоци нападнале медицинска сестра и се ...

Филипче: МВР работи на расчистување на случајот

Фактор - 08.11.2018

Венко Филипче денеска на својот профил на Фејсбук објави дека полицијата работи на расчистување на случајот со претепаната медицинска на КАРИЛ, која се грижела вечерта за млад пациент, а потоа била нападната од неговото семејство утринава откако тој ...

Мајката што удри сестра на КАРИЛ, ќе плати казна

Press24 - 09.11.2018

По физичкиот напад врз медицинската сестра Љ.П. (34) што се случи вчера изутрина на КАРИЛ, мајката на пациентката која таму починала, 58-годишната В.С. од Тетово, која и вербално и со закани по живот ја нападнала вработената, ќе добие прекршочна ...

Жена претепала медицинска сестра на КАРИЛ

24Инфо - 08.11.2018

Роднина на пациент кој починал на КАРИЛ утрово претепала медицинска сестра. Извори од Министерството за внатрешни работи за 24 инфо потврдуваат дека се случил таков инцидент на клиниката и повеќе детали најавуваат ва текот на денот.

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки го осуди нападот врз медицинската сестра

А1 On - 09.11.2018

Унијата на ЗМСТАС предводени од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри – ЗА НАС најостро ги осудува насилствата во здравството акцентирајќи го и последниот немил настан на Клиниката за анестезија, реанимација и ...

Здружението на медицински сестри со осуда за нападот во КАРИЛ

Н.Македонија - 08.11.2018

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија (ЗМСТАМ) најостро го осудува последниот физички напад, што се случи во Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) над медицинската сестра, која била на своето ...

Лекарската комора го осуди инцидентот на КАРИЛ

Курир - 08.11.2018

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ во кој во утринските часови било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на оваа установа во која се лекуваат ...

Медицинска сестра нападната на КАРИЛ, Филипче бара воведување полициски дежурства

Либертас - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

Скопјани исплашени прашуваат каде живееме: Пред некој ден избодено и ограбено момче, вчера нападната медицинска сестра ...

Скопје инфо - 09.11.2018

Каде живееме ние, прашуваат скопјани. Див запад не ни е рамен. Секој ден по некој напад, по некоја нова стресна ситуација. Медиумите во последно време преплавени со црни хроники, кои ги засегаат скопјани.

Физички и вербално нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Телма - 08.11.2018

Роднинa на пациент, кој починал, физички нападнал медицинска сестра од КАРИЛ. Таа нема тешки телесни повреди, но била многу вознемирена поради што ќе оди на психијатриска проценка. Од КАРИЛ апелираат да престанат ваквите појави затоа што ова за нив ...

Филипче: Нема да се толерира насилство, случајот е пријавен во МВР

Нова ТВ - 08.11.2018

Министерството го осуди насилство врз медицинската сестра која утринава беше нападната од семејството на починат пациент на КАРИЛ, како и насилство врз медицински персонал кој секојдневно се бори за животот на овие пациенти сместени на оваа клиника ...

Министерот Филипче посети претепана медицинска сестра

Фактор - 08.11.2018

Министерот за здравство Венко Филипче посетил медицинска сестра која завршила на Психијатрија откако била претепана и вербално нападната од семејство на починато момче во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување.

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен откако роднини натепаа сестра

Скопје инфо - 08.11.2018

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен центар, по нападот што се случи на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, чии вработени деноноќно се борат за животите на најтешките пациенти, пренесува Плусинфо .

Се зголемува безбедноста во Клинички центар по насилството врз медицинската сестра

AKO - 08.11.2018

Министерот за здраваство, Венко Филипче , го осуди нападот врз медицинската сестра на КАРИЛ од роднини на починат пациент и најави дека веќе разговарал со министерот Спасовски за полициско обезбедување на неколку клиники кои се често цел на напади ...

Роднина на починат пациент претепал сестра на КАРИЛ

Курир - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. За оваа немила случка итна прес-конференција најави и министерот за ...

Со клоци нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Република - 08.11.2018

Семејство на пациент кој починал ноќеска на КАРИЛ во Клиничкиот центар, со клоци нападнале медицинска сестра и се заканувале по нејзиниот живот. Од Клиниката потврдуваат дека медицинската сестра била физички нападната и велат дека нема некои ...

Се огласи Венко Филипче по повод случајот со претепаната медицинска сестра – Еве што рече!

iPortal - 08.11.2018

Венко Филипче денеска на својот профил на Фејсбук објави дека полицијата работи на расчистување на случајот со претепаната медицинска на КАРИЛ, која се грижела вечерта за млад пациент, а потоа била нападната од неговото семејство утринава откако тој ...

Мајката што удри сестра на КАРИЛ, ќе плати казна за прекршок

Скопје инфо - 09.11.2018

По физичкиот напад врз медицинската сестра Љ.П. (34) што се случи вчера изутрина на КАРИЛ, мајката на пациентката која таму починала, 58-годишната В.С. од Тетово, која и вербално и со закани по живот ја нападнала вработената, ќе добие прекршочна ...

Најостра осуда за нападот врз сестра од КАРИЛ од Здруженијата на медицински сестри

24Инфо - 09.11.2018

Унијата на ЗМСТАС предводени од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри – ЗА НАС најостро ги осудува насилствата во здравството акцентирајќи го и последниот немил настан на Клиниката за анестезија, реанимација и ...

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки со осуда за нападот врз медицинската сестра од КАРИЛ

Слободен Печат - 08.11.2018

Ова, како што пишуваат од Здржението, е еден од низата напади од револтирани пациенти и нивни блиски, кои им се случуваат на здравствените работници, особено на медицинските сестри кои се секогаш во непосредна близина до пациентот.

Лекарската комора го осуди инцидентот на КАРИЛ

Н.Македонија - 08.11.2018

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ во кој во утринските часови било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на оваа установа во која се лекуваат ...

Филипче го осуди инцидентот на КАРИЛ

24Инфо - 08.11.2018

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Инцидентот се случил пред влезот на нејзиното работно место на одделот за ...

Филипче: Нема да се толерира никаков вид на насилство врз медицинскиот персонал

Стандард - 08.11.2018

На Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ, денеска во утринските часови било физички и вербално нападнато медицинско лице кое работи на оваа Клиника. Според првичните информации на Министерството за здравство, станува збор ...

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ

Скопје инфо - 08.11.2018

Роднина на починат пациент претепал медицинска сестра на КАРИЛ, дознава Плусинфо неофицијално од извори на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје. За оваа немила случка итна прес-конференција најави и министерот за ...

Физички нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Пулс24 - 08.11.2018

Семејство на пациент кој ноќеска починал на КАРИЛ во Клиничкиот центар “Мајка Тереза“ во Скопје, со клоци нападнале медицинска сестра и се заканувале по нејзиниот живот. Од Клиниката потврдуваат дека медицинската сестра била физички нападната и ...