TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рецензија: Како да закажувате објави на Twitter?

Телефони.мк - 31.05.2020

Twitter периодов е најактулен по тоа што започна да ги обележува твитовите на американскиот претседател Доналд Трамп кои содржат невистинити тврдења или пак ги истакна дека промовираат насилство како за твитот дека ќе биде ангажирана војската за ...

Марк Цукерберг објаснува дека луѓето сами треба да одлучат за Трамп

Телефони.мк - 30.05.2020

Twitter означи неколку твитови на американскиот претседател Доналд Трамп како невистинити и дека повикуваат на насилство. Тоа го налути Трамп и почна своевидна војна меѓу Белата куќа и социјалните мрежи.

Марк Закерберг не се сложува со одлуката на Twitter да ги означи објавите на Доналд Трамп

Smartportal - 29.05.2020

Според Закерберг тие како компании не треба да бидат „арбитри на вистината“ за тоа што луѓето го пишуваат онлајн По воведувањето на систем за проверка на информациите преку кој се означуваат објавите на Twitter, а некои дури и се содржат и ...

Twitter сокри твит на Трамп во кој се „глорифицира насилството“

USB - 29.05.2020

Twitter го сокри постот на профилот на американскиот претседател, Доналд Трамп, затоа што го крши правилото со кое се забранува величање на насилството, пренесуваат агенциите. Твитот не е отстранет, туку е покриен со предупредување и може да се види ...