TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Можна е вонредна состојба, ќе ги употребам средствата од воениот буџет за ѕидот со Мексико

МКД - 11.01.2019

Трамп рече дека е „веројатно“ дека ќе прогласи вонредна состојба доколку не може да постигне договор со опозициските демократи за средствата за финансирање на ѕидот. Претседателот Доналд Трамп најави дека наскоро би можел да прогласи вонредна ...

Кога и зошто претседателот може да прогласи вонредна состојба?

Глас на Америка - 11.01.2019

Објаснување на условите за носење декларација за вонредна состојба и моќта на претседателот ВАШИНГТОН — За време на посетата на јужната граница, претседателот на САД Доналд Трамп уште еднаш најави дека можеби ќе прогласи вонредна состојба за да не ...

Трамп сега нема да воведе вонредна состојба

MTM - 11.01.2019

Доналд Трамп потврди дека нема намера да воведе вонредна состојба во моментов и ја очекува одлуката на Конгресот да одвои средства за изградба на граничниот ѕид со Мексико. "Во моментов, не предвидуваме воведување вонредна состојба во земјата.

Трамп најави можно брзо прогласување на вонредна состојба

Глас на Америка - 11.01.2019

Тоа ќе му овозможи на претседателот да потроши пари за изградба на ѕид со Мексико без конгресно одобрување ВАШИНГТОН — Белата куќа денес организира тркалезна маса на која локални лидери ќе дискутираат за граничната безбедност.

Административците протестираат, Трамп се закани со вонредна состојба

Телма - 11.01.2019

Стотици вработени во американските владини служби протестираа поради продолжувањето на владината блокада. 800.000 илјади вработени во администрацијата се на неплатено отсуство, отпуштени или работат а не примаат плата поради делумната блокада на ...

Ако не добијам пари за ѕидот, речиси сигурно ќе прогласам вонредна состојба, се закани Трамп

Сакам да кажам - 11.01.2019

Доналд Трамп ги повтори заканите дека ќе прогласи вонредна состојба за да изгради ѕид долж мексиканската граница, поради што владата е делумно затворена веќе 20 дена, колку што 800.000 федерални работници се без плата.

Дали може Трамп да прогласи вонредна состојба за да го изгради ѕидот?

Н.Македонија - 11.01.2019

Искористувањето на претседателските ингеренции за прогласување вонредна состојба може да му даде простор на американскиот претседател Доналд Трамп да го заобиколи Конгресот и да добие пристап до средствата и ресурсите што се потребни за остварување ...

Трамп: Без ѕидот ќе има многу мртви

Денар - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп во градот Мекален, Тексас на границата со Мексико, ја бранеше неговата идеја за изградба на ѕид, поради што е блокирана Владата на САД. “Тоа е прашање на здрав разум. На нив им треба препрека, ним им треба ѕидот.

Трамп на границата со Мексико: „Без ѕидот ќе има многу мртви“ (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го бранеше ѕидот во градот Мекален, Тексас, на границата со Мексико, својата идеја за изградба на ѕидот, која предизвика расправа со демократите и предизвика делумна парализа на американската администрација.

Трамп ја посети границата со Мексико

Р.С.Европа - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата посета на границата со Мексико изјави дека бил подготвен да прогласи национална вонредна состојба за да почне изградбата на граничниот ѕид.

(Видео) Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

Макфакс - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град кој се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради кои со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

Локално - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Кавга на средбата на Трамп со демократите

Deutsche Welle - 10.01.2019

„Целосно губење време“, критикуваше американскиот претседател по средбата со највисоките претставници на опозициските демократи. Доналд Трамп нагло го прекинал разговорот и излетал надвор од собата.

Трамп бесен на демократите го напушти состанокот за новиот буџет

Телма - 10.01.2019

14 минути траеше последниот обид на американскиот претседател и демократските лидери во Конгресот за усогласување на новиот буџет и ставање крај на делумната блокада на федералната влада. Трамп го напуштил состанокот откако спикерката во ...

Трамп нема време да се расправа со демократите

Канал5 - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го напуштил состанокот за финансирање на ѕидот на границата на САД со Мексико. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го напуштил состанокот за финансирање на ѕидот на границата на САД ...

Неуспешни преговори

24 Вести - 10.01.2019

По средбата со двајцата високи функционери на демократската партија, претседателката на претставничкиот дом, Ненси Пелоси и лидерот на демократите во Сенатот Чак Шумер, американскиот претседател порача дека обидот за преговори бил залуден и дека тоа ...

Продолжува делумната блоката на американската влада

Алсат-М - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека излегол од состанокот со конгресмените од Демократската партија откако тие му рекле дека нема да го финансираат ѕидот на американско мексиканската граница.

Трамп отпатува на границата со Мексико

Глас на Америка - 10.01.2019

Тој вчера одржа средба во Белата куќа со Шумер и Пелоси, но, не постигнаа решение ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп денес отпатува на границата со Мексико, во градот Мекален, Тексас.

Трамп оди на границата со Мексико, сам да види каква е состојбата

24 Вести - 10.01.2019

Откако нагло го прекина состанокот со демократските лидери во Белата куќа за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, американскиот претседател Доналд Трамп одлучи сам да се увери каква е состојбата на границата со Мексико.

Доналд Трамп е на границата меѓу САД и Мексико

MTM - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна на границата меѓу САД и Мексико во обид да добие поддршка за неговата побарувачка од 5,7 милијарди долари за финансирање на ѕидот. Трамп одлета од Вашингтон во Тексас, каде што се запозна и ...

Трамп: Со демократите губам време; Демократите: Тој си замина гневен

Макфакс - 10.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека го напуштил состанокот со демократите за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, бидејќи тоа било целосно губење на времето, додека демократите тврдат дека Трамп излегол гневен од состанокот.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

24Инфо - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп демонстративно го напушти состанокот со демократите

MTM - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп демонстративно ја напушти средбата со лидерите на демократите, на која се разговараше за работата на федералната влада. Трамп излезе откако претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, повторно одби да ...

„Без ѕидот ќе има многу мртви“

Тера - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го бранеше ѕидот во градот Мекален, Тексас, на границата со Мексико, својата идеја за изградба на ѕидот, која предизвика расправа со демократите и предизвика делумна парализа на американската администрација.

Трамп ја посети границата со Мексико

Канал5 - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата посета на границата со Мексико изјави дека бил подготвен да прогласи национална вонредна состојба за да почне изградбата на граничниот ѕид.

(Видео) Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

24Инфо - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град кој се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради кои со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

Опсервер - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Кавга на средбата на Трамп со демократите

Либертас - 10.01.2019

„Целосно губење време“, критикуваше американскиот претседател по средбата со највисоките претставници на опозициските демократи. Доналд Трамп нагло го прекинал разговорот и излетал надвор од собата.

Поради инаетот на Трамп: 800 илјади вработени во сојузната Влада не примаат плата

Независен - 10.01.2019

САД- Откако нагло го прекина состанокот со демократските лидери во Белата куќа за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, американскиот претседател Доналд Трамп одлучи сам да се увери каква е состојбата на границата со Мексико.

Трамп: Со демократите губам време; Демократите: Тој си замина гневен

24Инфо - 10.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека го напуштил состанокот со демократите за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, бидејќи тоа било целосно губење на времето, додека демократите тврдат дека Трамп излегол гневен од состанокот.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Нова ТВ - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп ја посети границата со Мексико

Алсат-М - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата посета на границата со Мексико изјави дека бил подготвен да прогласи национална вонредна состојба за да почне изградбата на граничниот ѕид.

Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

Точка - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град кој се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради кои со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

+инфо - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп имал напад на гнев: Оди на границата со Мексико лично да ја види состојбата

Вечер - 10.01.2019

Откако наеднаш го прекина состанокот со демократските лидери во Белата куќа за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, американскиот претседател Доналд Трамп одлучи сам да се увери каква е состојбата на границата со Мексико.

Трамп: Со демократите губам време; Демократите: Тој си замина гневен

Точка - 10.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека го напуштил состанокот со демократите за финансирање на ѕидот на границата со Мексико бидејќи тоа било целосно губење на времето, додека демократите тврдат дека Трамп излегол гневен од состанокот.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

А1 On - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

Centar - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град што се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради што со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

Курир - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп оди на границата со Мексико

Слободен Печат - 10.01.2019

Шумер пред новинарите рече дека Трамп излегол од просторијата откако Пелоси го одбила неговото барање за финансирање на ѕидот. Откако нагло го прекина состанокот со демократските лидери во Белата куќа за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, ...

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Вечер - 10.01.2019

Стотици вработени во американската Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

А1 On - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп: Со демократите губам време

MTM - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го напуштил состанокот за финансирање на ѕидот на границата на САД со Мексико со демократските конгресни лидери, затоа што тоа е „целосно губење време“, додека демократите наведоа дека тој излегол ...

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Либертас - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

MTM - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп: Со демократите губам време

Алфа - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го напуштил состанокот за финансирање на ѕидот на границата на САД со Мексико со демократските конгресни лидери, затоа што тоа е „целосно губење време“, додека демократите наведоа дека тој излегол ...

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

+инфо - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп би вовел вонредна состојба, но не се откажува од ѕидот

Нова ТВ - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп: Со демократите губам време; Демократите: Тој си замина гневен

Centar - 10.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека го напуштил состанокот со демократите за финансирање на ѕидот на границата со Мексико бидејќи тоа било целосно губење на времето, додека демократите тврдат дека Трамп излегол гневен од состанокот.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Опсервер - 11.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...