TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат кревети

Макфакс - 21.11.2020

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Војската ќе дава поддршка на полицијата и на медицинскиот персонал

Алсат-М - 21.11.2020

Македонија официјално е во кризна состојба. Комитетот за управување со кризи започна со подготовка на акциониот план. Исто така, се бараат решенија за болничките капацитети. „Бидејќи се преоптоварени капацитетите на приватните клиники, поранешните ...

Македонија прв ден живее во кризна состојба на целата територија

Канал5 - 21.11.2020

Македонија од денеска живее со прогласена 30-дневна кризна состојба на целата територија на државата. По воведувањето се очекуваат првите одлуки на главниот Kризен штаб во насока на спречување на ширење на вирусот и менаџирање на сите достапни ...

Почна трката за предвремените локални избори во општините Штип и Пласница

24 Вести - 21.11.2020

Почнува изборната кампања во Штип и Пласница. Во услови на кризна состојба и забрана за групирање на повеќе од четири лица седумината кандидати од овие две општини ќе ги убедуваат граѓаните да гласаат на изборите за градоначалнник.

Сител на терен: Како изгледа првиот ден во кризна состојба?

Сител - 21.11.2020

Прв ден од прогласување кризна состојба на терен ја нема ниту полицијата ниту војската. Клиниките каде се сместени пациенти заразени со вирусот се без обезбедување. Во кругот на државната болница се движеа само возила на брзата помош и погребални ...

Владата го задолжи Кризниот штаб да подготви акциски план и проценка на сите достапни ресурси

Канал5 - 21.11.2020

Македонија го живее првиот ден во прогласената кризна состојба која е предвидено да трае 30 дена. Сепак тоа за граѓаните тоа не значи се уште ништо, ниту пак нешто поразлично им се случува во теков на денешниот ден.

Во најцрниот период на пандемијата, СДСМ свесно организира избори кои не се знае кој ќе ги преживее

Курир - 21.11.2020

Македонија ги живее најцрните денови откако почна пандемијата, а СДСМ се спрема за избори. Власта наместо да ги заштити граѓаните свесно ги турка во црни избори во кои кој ќе преживее ќе раскажува.

Изборните саботажи на ВМРО-ДПМНЕ во време на пандемијата

CivilMedia - 21.11.2020

По воведување на кризна состојба во траење од 30 дена од Владата на Северна Македонија, ВМРО-ДПМНЕ веднаш најде нова причина за обвинување. Овој пат, обвинувањата се повеќе на сметка на министерот за здравство, Венко Филипче, барајќи и негова ...

Изборна кампања во кризна состојба – опозицијата бара одговорност

Алфа - 21.11.2020

Вчера Владата прогласи кризна состојба за цела држава, а денеска политичките партии почнуваат кампања за избор на градоначалник во Штип и Пласница. Дали и колку изборите ќе влијаат на влошување на ковид кризата во Македонија, особено ако се земе ...

Коронавирусот ќе го тестира системот за управување со кризи

Слободен Печат - 21.11.2020

Владата прогласува кризна состојба на територијата на цела Македонија за да се справи со последиците од епидемијата со коронавирусот која го колабира јавното здравство, а главната цел, како што рекоа премиерот Зоран Заев и претседателот Стево ...

Почна кризната состојба во државава, бројот на новозаразени и починати од ковид-19 не се намалува

МКД - 21.11.2020

Во Македонија од синоќа во сила е владината одлука за 30-дневна кризна состојба на територијата на цела држава. Одлуката е донесена заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со ковид-19 и спречување на негово ширење во ...

ПРВ ДЕН КРИЗНА СОСТОЈБА - што значи таа и како ќе ни ги смени животите

Фактор - 21.11.2020

Денеска е прв ден кризна состојба во државава, откако Владата вчера ја прогласи на територија на цела држава. Досега кризна состојба, кога почна пандемијата, беше прогласена само на територија на општина Дебар.

С.Македонија од синоќа во Кризна состојба, бројките и натаму над 1000 заразени

Локално - 21.11.2020

Од синоќа на територјата на цела држава е програсена 30. дневна Кризна состојба. Ова значи дека државата ќе може да ги користи сите ресурси и од приватното здравство, а истовремено и да ја вклучи армијата , со цел поголема заштита од ширење на Ковид ...

Филипче закопа 39 граѓани за еден ден, а Заев во кризна состојба оди на избори, одговорност мора да има!

Опсервер - 21.11.2020

Зоран Заев прогласи кризна состојба на целата територија на државава, а Венко Филипче закопа 39 лица за едно деноноќие. И додека прогласија кризна состојба која ќе трае 30 дена, Заев, а и Филипче со него ќе тераат избори во Штип и Пласница.

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

24Инфо - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Изборна кампања во кризна состојба – Ќе бидат ли успешни изборите во Штип и Пласница?

Акцент - 21.11.2020

Во услови на прогласена кризна состојба на цела држава, во услови на воведени мерки за забрана на групирање на повеќе од 4 лица и препорака за седење дома после 21 часот, седуммина кандидати ја започнуваат кампањата на предвремените избори за ...

Стојанче Ангелов нема веќе да крши керамиди со глава – ќе управува со кризната состојба

Expres - 21.11.2020

Директорот на Центартот за упоравување со кризи претпладнево преку Фејсбук соопшти колку серриозно ја сфаќа новата должност откако владата синоќа воведе кризна ...

Владата денеска ќе одржи седница, ќе биде донесена кризната состојба

Курир - 20.11.2020

Владата вчерва со почеток во 18 часот ќе одржи седница. На неа ќе треба да биде потврдена кризната состојба на територијата на целата земја, која вчера беше најавена на седницата на Советот за безбедност.

Локални избори во време на кризна состојба – Божиновски: Ќе има масовни собири, ќе се влоши состојбата

4NEWS - 20.11.2020

Предвремените локални избори во Штип и Пласница треба да се одржат во период кога државата прогласи кризна состојба на цела територија. Како ќе се реализираат овие избори кога корона вирусот се шири рапидно? Од ДИК велат дека се подготвени според ...

Андоновски: Пред 8 месеци баравме кризна состојба – „Тогаш немаше потреба“, му возврати Богоевски

Мак. Весник - 20.11.2020

„Ние имавме барања почетокот на март да се прогласи веднаш кризна состојба за да се подигнат општествените капацитети, тогаш уште не знаевме со што се бориме. Тогаш од Владата бевме убедувани дека такво нешто не е потребно, една недела траеше тоа, ...

Владата прогласи кризна состојба

+инфо - 20.11.2020

Ова ќе значи дека армијата се вклучува во битката со коронавирусот, а државата може да ги користи ресурсите на приватните болници во битката со ковид-19. Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба, дознава ТВ21 од владини ...

Владата прогласи кризна состојба

Република - 20.11.2020

Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба. Владата со тоа ја потврди вчерашната препорака од Советот за безбедност кој се состана кај претседателот Стево Пендаровски.

Заврши вонредната владина седница: Прогласена кризна состојба на територијата на цела Македонија – донесени се и серија ...

Centar - 20.11.2020

Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска; Прифатена Информацијата за изменување и дополнување на Уредбата за личностите и објектите што се обезбедуваат, видовите на мерки ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

24 Вести - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи кризна состојба

Сител - 20.11.2020

Владата на Република Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена ...

Владата прогласи 30 – дневна кризна состојба на цела територија

Фокус - 20.11.2020

Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје, односно заради спречување на ширењето на Ковид-19 во зголемен обем со што се загрозува безбедноста на здравјето ...

Заев- Кризна состојба од денеска во наредните 30 денови

Либертас - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска; ...

Бриф - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Донесена oдлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска

Frontline - 20.11.2020

Ова е на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување со системот за управување со кризи, по претходен предлог на Групата за процена. Претходно на седница, Советот за безбедност препорача прогласување кризна состојба на целата ...

Владата прогласи кризна состојба

Тера - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Владата прогласи кризна состојба на целата територија на државата

Скопје24 - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата и официјално прогласи кризна состојба

Фактор - 20.11.2020

Донесена е Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска. Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното ...

Владата прогласи кризна состојба

Опсервер - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. „Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА КРИЗНА СОСТОЈБА - Почнува од денеска

Вечер - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на целата територија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната болест КОВИД-19 ...

Заврши 23-тата седница на Владата, еве кои се одлуките

ТВ21 - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи кризна состојба на цела држава

Акцент - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Опсервер - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Владата прогласи кризна состојба во земјата, армијата се вклучува во справувањето со Ковид-19

А1 On - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, соопштија од „Илинденска“. Одлуката е донесена заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија ...

Владата прогласи кризна состојба. Ќе трае 30 дена

Факултети - 20.11.2020

Владата на денешната седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на земјава, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната болест Ковид-19 ...

Владата донесе Одлука за кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска

Канал5 - 20.11.2020

Од 23-тата Владина седница: Прифатена Информацијата за изменување и дополнување на Уредбата за личностите и објектите што се обезбедуваат, видовите на мерки и активности и степените на обезбедување.

Прогласена 30-дневна кризна состојба

МКД - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Радио МОФ - 20.11.2020

Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на целата земја, донесе Владата на Република Северна Македонија на вечерашната 23-та седница, заради заштита на јавното здравје во услови на пандемијата со Ковид-19, информираат од Владата.

Владата прогласи кризна состојба

Вечер - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. „Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

Ова се сите донесени одлуки на денешната седница

iPortal - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи кризна состојба

Кумановски м. - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи триесетдневна кризна состојба

ММС - 20.11.2020

Владата на денешната 23. седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на земјава, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од Ковид-19 и заради ...

Прогласена 30-дневна кризна состојба

Слободен Печат - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Прогласена кризна состојба

Expres - 20.11.2020

Владата вечерва официјално прогласи кризна состојба со што ја потврди вчерашната препорака од Советот за безбедност кој се состана кај претседателот Пендаровски , дознава ТВ21 од владини извори.

Владата прогласи кризна состојба

Press24 - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Македонија. Целта е за да се спречи на вирусот Ковид-19 и заштита на безбедноста на здравјето на населението.

Владата прогласи кризна состојба

Скопје1 - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...