TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Србија двајца починати, 227 новозаболени

Канал5 - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 227 новозаболени од корона вирус. Во изминатото деноноќие тестирани биле 5456 лица, а од последниците предизвикани од ковид 19 починале две лица.

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Фокус - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа , а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Косово бележи нови 148 коронаинфекции

Нетпрес - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од коронавирусот се регистрирани во Косово во последните 24 часа Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово , од почетокот на епидемијата во ...

Кембриџ: Во Англија може да има до 690 починати дневно

Независен - 17.10.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Англија би можел да скокне на 690 на ден за само две недели, ако продолжи трендот на зголемување на бројот на пациенти на неделно ниво. Националниот завод за статистика во Англија објави дека секоја недела се ...

Италија со уште повеќе новозаразени од вчера

Независен - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа, регистрирани се рекордни 10.925 нови случаи на зараза со Ковид-19, а починаа 47 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред да се бележат највисоки бројки на заразени од почетокот на ...

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

Опсервер - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Повторно соборен „црниот рекорд“ – што се случува во Италија?

Локално - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Ковид 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на новоинфицирани ...

Повторно соборен „црниот рекорд“ – Што се случува во Италија?

Centar - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Овидиј 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред кај што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Косово: Нема починати, 148 новозаболени од Ковид-19

Независен - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Во Холандија бројот на новозаразени со Ковид-19 надмина 8.000

Опсервер - 17.10.2020

Холандија постави нов негативен рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусот, откако денеска се регистрирани повеќе од 8.000 пациенти, а 29 лица починале, објави Националниот институт за јавно здравје.

Рекорден број на новозаразени со корона во Словенија

Канал5 - 17.10.2020

Во Словенија вчера се регистрирани рекодрен број на заразени граѓани со коронавирус. Од 5605 тестови позитивни биле тестовите на 897 луѓе што е рекорден број на заразени за еден ден од почетокот на пандемијата во Словенија.

Словенија секој ден со рекорд- денеска 897 новозаразени

Независен - 17.10.2020

Во Словенија регистрирани се рекорден број заразени граѓани со корона вирус. Од 5.605 тестови позитивни биле тестовите на 897 луѓе што е рекорден број на заразени за еден ден од почетокот на пандемијата во Словенија.

Алармантен  е бројот на заболени од Ковид во целиот регион

Телма - 17.10.2020

Алармантен е бројот на заболени од Ковид во целиот регион. Хрватска денеска јавува за 1096 нови случаи, а медиумите информираат дека вирусот влегол и на Клиниката за онкологија. Позитивни се 10 пациенти, но и неколку медицински сестри и пет доктори.

Од коронавирусот починаа 1.105.691 лице, а заразени се повеќе од 39 милиони

Слободен Печат - 17.10.2020

Најмалку 1.105.691 луѓе во светот починаа од пандемијата на коронавирусот, откако болеста за прв пат се појави во Кина кон крајот на декември, а најмалку 39.368.710 се заразени, објави денеска Бета.рс.

Словенечките епидемиолози се преоптоварени, веќе не бараат контакти од заразените

Макфакс - 17.10.2020

Во Словенија потврдени се 898 нови инфекции со коронавирус од 5.605 тестови, објави денеска словенечката влада. „Го зголемуваме бројот на тестови, но процентот на заразени останува висок, овојпат 16 проценти“, напиша владиниот портпарол за Ковид-19, ...

Во Србија 227 новозаразени, починале две лица

А1 On - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Парма пријави петтмина позитивни на Ковид-19, но ќе игра против Нестор и Удинезе!

SportMedia - 17.10.2020

Нови проблеми со коронавирусот во Серија А. Имено Парма пријави, односно официјално објави дека има петтмина играчи кои се заразени со Ковид-19, но сепак побара и доби дозвола да го одигра утрешниот меч во Удине против Нестор и Удинезе.

Во Холандија повеќе од 8.000 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Холандија забележа нов негативен рекорд по бројот новозаразени од корона вирус. Денеска се регистрирани повеќе од 8.000 заболени, а починаа 29 лица, соопштија од Националниот институт за јавно здравје.

Босна и Херцеговина никако да стивне, денеска рекордни 711 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се 711 нови случаи со корона вирус, од тестирани 2.284. Ова е втор ден по ред во кој оваа држава урива рекорди. Вчера имаше 621 регистрирани нови случаи.

Во БиХ нов дневен рекорд, 716 заразени

Нетпрес - 17.10.2020

Босна и Херцеговина во саботата забележа нов рекорд според бројот заразени лица со новиот коронавирус во еден ден, откако се регистриани 716 нови случаи во изминатите 24 часа. Веќе четврти ден со ред во земјата значително се зголемува бројот на ...

Во Србија две жртви на Ковид-19, 227 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Во соседна Србија во последното деноноќие регистрирани се 227 новозаболени со Ковид-19. Тестирани биле 5.456 примероци. Во истиот период починаа двајца ...

Во Хрватска повторно над 1.000 новозаразени

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска заразени се 1.096 луѓе од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска е 4.844. Меѓу нив 530 пациенти се на болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор. Едновремено починаа 10 пациенти.

До илјада... и понатаму

Deutsche Welle - 17.10.2020

Короната нема да чека. Таа е побрза од премислувањата на политичарите од власта и од критичарите од опозицијата. Пишува Љупчо Поповски Ова нема да биде текст во класична смисла, онака како што би требало да изгледа една колумна.

Ја губи ли Балканот контролата над коронавирусот

Н.Македонија - 17.10.2020

Додека Европа ги враќа рестрикциите, а некои од европските престолнини се под целосен карантин, од вчера во насока за стопирање на ширењето на инфекциите од коронавирусот, повеќето земји на Балканот, иако не се под целосен карантин, тешко го ...

Полициски час во Франција, рекорден број случаи на Ковид-19

Р.С.Европа - 17.10.2020

Полициски час стапи на сила на 17 октомври во Париз и во другите големи градови, откако Франција прави напори да го стави под контрола алармантниот наплив на нови случаи на коронавирус. Полицискиот час од 21 часот до 6 часот наутро ќе влијае врз ...

Парма со вкупно 5 заразени фудбалери од Ковид-19

Опсервер - 17.10.2020

Парма, 17 октомври 2020 () – Италијанска Парма објави дека во тимот има уште еден фудбалер со коронавирус, што значи дека бројот на заразени се искачи на пет. „Војводите“ утрово пуштија соопштение во кое најавуваат дека по тестовите во четвртокот, ...

Еден починат и 16 заразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 17.10.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 16 нови случаи на коронавирус, 6 лица оздравеле од заразната болест и едно починато лице на 58 годишна возраст. Бројот на активни случаи изнесува 206, од кои 170 се наоѓаат ...

Нов црн рекорд во БиХ: За 24 часа, дури 711 нови случаи позитивни на Ковид 19

Локално - 17.10.2020

Во Босна и Херцеговина, во последните 24 часа се пријавени рекордни 711 нови случаи на коронавирус. Од нив, 485 нови пациенти се регистрирани во Федерацијата БиХ, а 226 во Република Српска.

Уште еден наш сосед пред експлозија: Во последните 24 часа во Грција се заразени повеќе од 500 луѓе, најмногу од ...

Во Центар - 17.10.2020

Вчера во Грција беа регистрирани 508 нови случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата за еден ден, а осум пациенти починаа. Од почетокот на пандемијата, вкупно 24.450 лица се заразени, а починале 490 граѓани со просечна возраст од 79 ...

За 16 дена во Битола има 121 нов случај на коронавирус, половина не знаат од каде се заразиле

Сакам да кажам - 17.10.2020

Во првите 16 дена од октомври, Битола доби 121 нов случај на коронавирус. Ако на крајот на минатиот месец имаше 37 активни случаи, до половина на октомври оваа бројка порасна за повеќе од трипати.

Минатата недела во државата пријавени биле 24 случаи на грип

Тера - 17.10.2020

Во текот на 41-вата недела од 2020 година (од 05-11.10.2020), во Македонија пријавени се 24 (I=1,2/100 случаи на групни пријави за заболени од грип/ заболувања слични на грип, соодветно за овој период од сезоната во споредба со минатата сезона и ...

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Макфакс - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Светот бележи рекорди на новозаразени

Тера - 17.10.2020

Во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати ...

Шпанија бележи рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Канал5 - 16.10.2020

Шпанија денеска регистрира најголем број нови случаи на коронавирус во рок од 24 часа од почетокот на пандемијата, 15.186 потврдени со Ковид-19. Сепак, тамошните власти нагласуваат дека бројот не може целосно да се спореди со оние на почетокот на ...

Рекорден број новозаразени во Италија, се полнат интензивните одделенија

Канал5 - 16.10.2020

Италија денеска регистрира 10.010 нови случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство, што е најголема бројка од почетокот на пандемијата. Вчера, земјата исто така имаше рекорден број од 8.804 нови случаи.

Над 15 илјади заразени во Шпанија, 222 починаа во еден ден

Слободен Печат - 16.10.2020

Шпанија денеска регистрираше најголем број нови случаи од коронавирус во 24 часа од почетокот на пандемијата, односно потврдени се 15.168. Сепак нагласуваат тамошните власти дека бројот не може целосно да се споредува со оние од почетокот на ...

Црна Гора има 609 новозаразени со коронавирус, а седум лица починаа

Слободен Печат - 16.10.2020

Црна Гора денеска регистрираше 609 новозаразени со коронавирус, како и седум починати. Од новозаразените, 273 новозаразени се потврдени во лабораториите во Институтот за јавно здравје на Црна Гора, а останатите 336 се од примероци испратени на ...

Повеќе од 8 милиони случаи на коронавирус се пријавени во САД од март досега

Локално - 16.10.2020

Бројот на случаи со коронавирус во САД сега надмина 8 милиони од почетокот на пандемијата. Според податоците собрани од Универзитетот „Џонс Хопкинс“, од март досега во САД се регистрирани 8.008.402 случаи на коронавирус.

Рекорден број нови случаи на Covid-19 во Шпанија од почетокот на епидемијата

Нетпрес - 16.10.2020

Шпанија во петокот го регистрираше најголемиот број нови случаи на зараза со коронавирусот на дневно ниво со потврдени 15.186 коронаинфекции. Сепак, како што истакнуваат шпанските здравствени власти, бројката не може целосно да се споредува со оние ...

Денес во Битола рекордни 18 новозаболени за еден ден, оздравени 4 од ковид-19

Битола Њуз - 16.10.2020

Денес во Битола, според информации на министерството за здравство објавени на официјална фесјбук страница има рекорден број на новозаболени од ковид-19, вкупно 18. -Од 18 лица кои се новозаболени во Битола, лицата се на возраст од 11 до 78 години.

ПОЛОШО ОД БИЛО КОГА: Короната на страотен начин се вратила во Италија! Најлош ден од почеток на епидемијата

Вечер - 16.10.2020

Италија има втора највисока стапка на смртност од Ковид-19 во Европа, после Велика Британија и од почеток на пандемија во февруари умреле 36.427 лица. Во Италија за последните 24 часа регистрирано е 10.010 нови случаи од корона вирус, што е најголем ...

Рекорден број починати од коронавирус во Полска

Канал5 - 16.10.2020

Полска денеска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирус , се заразиле 7.705 лица во последните 24 часа, додека владата воведува нови ограничувања и вели дека се обидува да избегне карантин.

Франција регистрираше 25 илјади новозаразени во последните 24 часа

Фокус - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Чаир повеќе не е на врвот - три скопски општини имаат над 300 заразени со коронавирус

Press24 - 16.10.2020

Министерството за здравство информираше дека денеска се регистрирани 438 новозаразени со коронавирус во Македонија, уште 6 лица починале, а оздравени се 191 пациент. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Во Аеродром е алармантно: Дознајте каква е состојбата со коронавирусот во сите скопски општини

Курир - 16.10.2020

Со коронавирус од почетокот на пандемијата се имаат заразено 9349 скопјани. Во моментов бројот на активни случаи е 2290. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по ...

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

Макфакс - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55 лица починаа, објави Министерството за здравство.

Ковид-19 во Скопје: Аеродром стигна до 456 заразени, Центар денеска стагнира со 394 случаи

360 степени - 16.10.2020

Бројката на активни случаи во главниот град моментно е 2 290 од вкупно 9 349 од почетокот на епидемијата Аеродром и натаму е општина со најголем број активни случаи на ковид-19 во главниот град, така што за еден ден бројката на заразени е зголемена ...

Детален преглед на активни случаи на Ковид-19 по скопските општини: Аеродром 456, Карпош и Центар „итаат“ кон 400

еМагазин - 16.10.2020

Министерство за здравство информира дека се регистрирани 438 нови случаи на Ковид-19, од кои 200 во Скопје. Состојбата со активни случаи по скопските општини изгледа вака: Чаир – 96 Гази Баба – 221 Аеродром – 456 Карпош – 392 Центар – 394 Кисела ...

Ќе се одлучува за нови рестрикции, рапидно расте бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен Печат - 16.10.2020

Нов негативен рекорд вчера во КОВИД-статистиката – 535 заразени во 24 часа, од кои над половината односно 277 се во Скопје. Од 2445 направени тестови, вирусот е потврден и кај 30 луѓе во Струмица, 26 во Прилеп, 24 во Гевгелија и 22 во Штип.

По вчерашниот рекорд од 535 новозаразени, денеска ќе се одлучува за нови рестрикции

МКД - 16.10.2020

Нов негативен рекорд вчера во ковид-статистиката – 535 заразени во 24 часа, од кои над половината, односно 277 се во Скопје. Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе одлучува за нови мерки.