TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на срцеви удари е зголемен за трипати по ковид-пандемијата, вели кардиологот Сашко Николов

360 степени - 25.03.2023

Кога почнала пандемијата, објаснува лекарот, првичните проценки биле дека станува збор само за вирусно респираторно заболување кое ги напаѓа белите дробови. Но, како одминувала пандемијата сфатиле дека самиот ковид-вирус влегува преку респираторните ...

ОВОЈ РАН СИМПТОМ НА ХОЛЕСТЕРОЛ СЕ ПОЈАВУВА НОЌЕ: Лекарите открија што е тоа

Во Центар - 26.03.2023

Високиот холестерол е се почест , а ова се првичните симптоми кои не треба да ги игнорирате . Според Клиниката во Кливленд, првите симптоми на покачен холестерол се обично болка, грчеви и непријатно чувство во нозете.

Симптом на СРЦЕВ УДАР кој може да се јави ВО УСТАТА: Ако го почувствувате ова, задолжително посетете лекар

Попара - 26.03.2023

Срцевиот удар е предизвикан од ненадеен прекин на протокот на крв низ крвните садови на срцето кои го снабдуваат срцевиот мускул со крв, а симптомите кои укажуваат дека сте изложени на ризик од оваа опасна состојба варираат помеѓу мажите и жените.

Николов: По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати

Курир - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Ако имате висок холестерол ќе ви се покаже навечер

Република - 27.03.2023

Зголемениот холестерол е еден од најбитните фактори за развој на болести на срцето и крвните садови. Некои симптоми може да се појават во многу рана фаза, односно откако само што маснотиите ќе почнат да се акумулираат во артериите.

Како да се направи разлика помеѓу напад на паника и срцев удар?

Centar - 24.03.2023

Нападот на паника и срцев удар имаат многу слични симптоми, па затоа е клучно да се утврди што се случува за да се направи разлика. Болка во градите, забрзано отчукување на срцето, отежнато дишење и потење може да се појават со двете состојби, но ...

Како да направите разлика помеѓу напад на паника и срцев удар?

Денар - 24.03.2023

Нападот на паника и срцев удар имаат многу слични симптоми, па затоа е клучно да се утврди што се случува за да се направи разлика. Болка во градите, забрзано отчукување на срцето, отежнато дишење и потење може да се појават со двете состојби, но ...

Николов: По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати

А1 On - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати, вели д-р Николов за МИА

ММС - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Срцевите удари зголемени за три пати во пост-ковид периодот

Нетпрес - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Николов: По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати

Опсервер - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

СИ ПРЕЛЕЖАЛ КОРОНА БЕЗ СИМПТОМИ, АМА ПАЗИ СЕ ОД ИНФАРКТ Пред пандемијата сме имале 20 срцеви удари годишно, а сега ...

+инфо - 25.03.2023

Многу често викаме поминав ковид, ама немав симптоми. Ти си поминал ковид, немаш симптоми, меѓутоа антигенот од ковидот веќе е закотвен во крвниот сад. Прашање на време е кога тоа ќе почне да прави воспаление, реакција и ќе направи задебелување, ...

Д-р Николов: По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати

Скопје инфо - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Тројно е зголемен бројот на инфаркти по пандемијата, вели д-р Николов од штипската Клиничка болница

Слободен Печат - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Д-р Николов: По пандемијата за трипати е зголемен бројот на срцеви удари

Република - 29.03.2023

Началникот на Одделението за кардиологија во Клиничка болница-Штип, Сашко Николов, во интервју за МИА вели дека по ковид пандемијата е зголемен бројот на срцеви удари. Како што посочува д-р Николов, анализите на македонските кардиолози, но и на ...

Тројно е зголемен бројот на инфаркти по пандемијата, вели д-р Николов од штипската Клиничка болница

Либертас - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

(Видео) По пандемијата со Ковид-19 срцевите удари зголемени за трипати, вели кардиологот Сашко Николов

еМагазин - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Николов: По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати

24 Вести - 25.03.2023

По Ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели началникот на одделението за ...

Пост-ковид компликации: Зголем бројот на срцеви удари и мозочни удари кај млади

Фокус - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

КАРДИОЛОГОТ НИКОЛОВ: За 3 пати е поголем бројот на инфаркти во Македонија во споредба со периодот пред ...

Денешен - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Николов: Во постковид периодот зголемени се интервенциите во кардиологија и неврологија (ВИДЕО)

МКД - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

По ковид пандемијата бројот на срцеви удари е зголемен за три пати, покажуваат анализите на македонските кардиолози

MakPress - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати

Gostivarpress.mk - 25.03.2023

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се зголемија за трипати повеќе од пред пандемијата, вели во интервју за МИА началникот ...

Николов: Бројот на срцеви удари е зголемен за трипати по ковид-пандемијата

Lider - 25.03.2023

Кога почнала пандемијата, објаснува лекарот, првичните проценки биле дека станува збор само за вирусно-респираторно заболување кое ги напаѓа белите дробови. Но, како одминувала пандемијата сфатиле дека самиот ковид-вирус влегува преку респираторните ...