TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти: Одговорноста за бегството на Груевски е во Спасовски, обвинителството и судот

Курир - 14.11.2018

Кој му помогна? Кој е одговорен и кој дозволи бегство на поранешниот премиер Никола Груевски? Дали неговото бегство е резултата на политички пазар на власта? Ова се прашањата кои се почесто се поставуваат, откако после неколку неуспешни акции од ...

Груевски со писмо од Орбан, со кое го канеше на гости, го бараше пасошот од судот

Фокус - 13.11.2018

Пред точно една година екс премиерот Никола Груевски доби писмо од премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, со кое го канеше да му отиде на гости. Токму оваа писмо Груевски го искористи и како аргумент за да од Апелациониот суд побара да му го врати ...

Пендаров: Бегството на Груевски е фарса, за ова треба да падне глава на министер

Либертас - 13.11.2018

Динамични случувања до степен на своевидна политичка и безбедносна ситуација – Груевски се огласи дека избега во Будимпешта. Првата дилема и сомневање е како избегал и кој му помогнал, втората е дали е со македонски пасош или со друга патна исправа? ...

Груевски во Унгарија бара азил - кој е одговорен?

Р.С.Европа - 13.11.2018

Од министерствата за внатрешни и за надворешни работи по извршените проверки потврдија дека поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија. Во меѓувреме се отвори прашањето чија е одговорноста за бегството, а МВР и судиите си ја префрлуваат ...

И официјално потврдено: Груевски е во Унгарија!

Deutsche Welle - 13.11.2018

По потврдата од унгарските власти, МВР ќе распише меѓународна потерница за Груевски, а извори од власта најавуваат дека ќе ги преземат сите мерки тој да биде вратен во Македонија на издржување на затворската казна.

Орданоски трие – дамките останаа: Јавноста не ја прифаќа невиноста на власта за бегството на Груевски

Република - 13.11.2018

Дали Никола Груевски избега или власта му направи услуга? Расплетот на настаните поврзани со барањето политички азил на Никола Груевски во Унгарија го прави ова прашање логично исто толку колку што е бесмислено.

Како Груевски стигна до прегратката на Орбан?

Deutsche Welle - 13.11.2018

Поранешниот македонски премиер и шефот на унгарската влада долги години негуваа блиски односи. Бегството на Груевски најверојатно било организирано од Орбан, а можно е да соработувале и српските власти.

МВР бара да се распише меѓународна потерница по Груевски

Нова ТВ - 13.11.2018

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека е утврдено дека Никола Груевски се наоѓа во Унгарија. МВР добило потврда од унгарското Министерство дека тој е таму и дека побарал азил.

СЕКОГАШ ВО ВТОР ПЛАН: Која е сопругата на Никола Груевски?

Женски магазин - 13.11.2018

Избраничката на поранешниот премиер, инаку помлада од него 12 години, никогаш не сакала да биде во центарот на вниманието. Јавноста знае многу малку за Боркица Груевска (Манчева моминско презиме н.з.) со која Никола Груевски има две ќерки.

Груевски и Орбан блиски политички партнери, последната официјална средба им беше во Охрид

OhridNews - 13.11.2018

Бегството на правосилно осудениот експремиер Никола Груевски во Будимпешта, Унгарија, предизвика вистински политички земјотрес во Македонија. Како избегал, кој му помогнал, ќе сноси ли некој одговорност за грешките… се само дел од прашањата кои се ...

Унгарија не потврдуваат дали навистина Груевски се наоѓа во Будимпешта

Алсат-М - 13.11.2018

Министерството за надворешни работи на Унгарија не потврдуваат дали навистина Никола Груевски се наоѓа во Будимпешта, дали Груевски барал политички азил од унгарските власти и следствено на тоа, кој е ставот на унгарските власти.

МВР потврди: Никола Груевски е во Будимпешта

А1 On - 13.11.2018

Министерството за внатрешни работи потврди дека експремиерот Никола Груевски, кој се бара поради извршување на затворска казна од две години, се наоѓа во Република Унгарија. „Министерството за внатрешни работи на Република Македонија доби и потврда ...

На Груевски скалесто ќе му се намалува платата за 5 отсто за секој ден неоправдано отсуство во Собранието

Сакам да кажам - 13.11.2018

Осудениот пратеник Никола Груевски платата за секој ден неоправдано отсуство од Собранието ќе му се намалува за 5 отсто за секој неоправдан ден. Досега во Собранието, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ секогаш со допис го известувала претседателот на ...

СЕКОГАШ ВО ВТОР ПЛАН: Која е сопругата на Никола Груевски?

Фактор - 13.11.2018

Избраничката на поранешниот премиер, инаку помлада од него 12 години, никогаш не сакала да биде во центарот на вниманието. Јавноста знае многу малку за Боркица Груевска (Манчева моминско презиме н.з.) со која Никола Груевски има две ќерки.

Орданоски планираното заминување на Груевски го најави пред да се случи

Курир - 13.11.2018

Провладиниот новинар и политички аналитичар, Сашо Орданоски, во неговата претпоследна колумна за „Цивил Медиа“, објавена вчера, прејудицира дека поранешниот премиер Никола Груевски побегнал надвор од државата.

ВМРО ДПМНЕ не знаат дали Груевски е навистина во Будимпешта?!

Телма - 13.11.2018

ВМРО ДПМНЕ немаат информација за тоа каде е и што прави нивниот почесен претседател, како и дали е навистина во Унгарија, како што пишува на неговиот фејсбук профил. Така барем тврди партискиот портпарол, велејќи дека лично го нема видено Груевски ...

Груевски без пасош побегна во ЕУ

Алсат-М - 13.11.2018

Дали Никола Груевски ù ги скрати маките на полицијата? Се јави преку фејсбук. Без пасош стигнал во Унгарија и ќе бара политички азил од тамошниот премиер Виктор Орбан. Никола Груевски на ФБ: А, изутринава каде е Груевски, не знаеше ниту неговиот прв ...

Министерството за правда ќе чека МВР да го лоцира Груевски за да бара екстрадиција

Сакам да кажам - 13.11.2018

Министерството за правда ќе чека официјално известување од Министерството за внатрешни работи (МВР) дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски е во бегство, па дури потоа ќе може да покрене постапка за екстрадиција.

Унгарски портали: Груевски го поддржа Орбан против Сорос

Алсат-М - 13.11.2018

Унгарскиот интернет портал 444.hu објави поголем текст во кој покрај објавата дека поранешниот македонски премиер побарал азил од Унгарија, прави кратка анализа за односите меѓу Груевски и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Приштинските медиуми за бегството на Груевски

Н.Македонија - 13.11.2018

Косовските медиуми даваат прилично голем публицитет на ситуацијата во Македонија, по повод јавувањето на поранешниот премиер Никола Груевски од Унгарија, од каде што преку Фејсбук информира дека побарал политички азил, јави дописникот на МИА од ...

Арсовски: Немаме информација каде е и што прави почесниот претседател Никола Груевски

Фокус - 13.11.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, изјави денеска дека партијата нема информација каде е Никола Груевски, кој веќе втор ден се бара за издржување на затворската казна. -За статусот на неговиот фејбук профил ми кажаа колегите додека се ...

Алијанса за Албанците: Кој му помогна на Груевски да избега?

ТВ21 - 13.11.2018

Алијанса за Албанците го повикува македонското МВР што поскоро да излезе со официјален став за да ја потврди или негира информацијата за бегството на екс-премиерот Никола Груевски. „Владата на РМ и МВР да сносат одговорност за театарот кој им го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Немаме информации каде е Груевски

Р.С.Европа - 13.11.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, на прес-конференција во партиското седиште изјави дека немаат информации за тоа каде е и што прави поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Џафери: Ќе се преиспита статусот на Груевски во парламентот

Независен - 13.11.2018

Вонредна координација со потпретседателите на парламентот и со координаторите на пратеничките групи за разгледување на статусот на Никола Груевски како пратеник најавува спикерот Талат Џафери, откако поранешниот премиер објави дека пребегал во ...

Алијанса за Албанците: Владата и МВР да кажат кој помогна Груевски да избега

+инфо - 13.11.2018

Во врска со пласираните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, Алијансата за Албанците го повикува МВР, што поскоро да излезе со официјално соопштение со кое ќе ги потврди или демантира пласираните информации во јавноста, ...

По бегството: Ќе продолжи ли Никола Груевски да ја зема пратеничката плата?

еМагазин - 13.11.2018

Илјадници прашања и дилеми отвори бегството на екс-премиерот Никола груевски во Унгарија, каде, како што самиот најави преку неговиот Фејсбук-профил, ќе бара политички азил. Освен главното прашање како е можно Груевски да избега пред очите на МВР и ...

Вонредна вест: Потврдено е – Никола е во Унгарија

Centar - 13.11.2018

По направените соодветни проверки, Министерството за внатрешни работи утврди дека лицето Никола Груевски, кое се бара заради извршување на казна затвор во траење од две години за сторено кривично дело- примање награда за противзаконито влијание, се ...

Вонредна координација во Собанието за пратеничкиот статус на Груевски

+инфо - 13.11.2018

Вонредна координација со потпретседателите на парламентот и со координаторите на пратеничките групи за разгледување на статусот на Никола Груевски како пратеник најавува спикерот Талат Џафери, откако поранешниот премиер објави дека пребегал во ...

ВО ЖИВО: Отворено Студио 1 по бегството на Груевски во Унгарија

Либертас - 13.11.2018

ВО ЖИВО: Отворено Студио 1 по бегството на Груевски во ...

Куновска: Каква гаранција од бекство е одземање пасош кога во Србија се влегува со лична карта

еМагазин - 13.11.2018

Не стивнуваат реакциите по бекството на екс-премиерот Никола Груевски кој преку својот Фејсбук профил објави дека се наоѓа во Унгарија каде ќе бара политички азил. Реагираше и поранешната пратеничка од редовите на СДСМ и актерка Софија Куновска.

ВМРО-ДПМНЕ: Не знаеме дали Груевски е во Унгарија

Независен - 13.11.2018

Немаме никаков контакт со Никола Груевски, не знаеме каде, вака одгвори Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната пресконференција. На новинарските прашања дали го виделе Фесјбук статусот на Груевски и дали знаат нешто во врска со тоа, Арсовски рече ...

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

Макфакс - 13.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски рече дека не знае каде се наоѓа експремиерот и дека нема информации дали е во Унгарија. Тој рече дека немаат ниту информации дека Груевски добивал ...

МВР: Груевски не ја поминал границата

Press24 - 13.11.2018

Груевски не ја поминал границата на Македонија на ниту еден од легалните премини, информира МВР по објавата на екс премиерот на социјалните мрежи дека побарал азил во Унгарија. Полицијата се уште истражува и дали пораката на социјалните мрежи а ...

УНГАРСКА НОВИНАРКА: Груевски и Орбан имаат блиски врски, во следните денови ќе знаеме што ќе се случи

Фактор - 13.11.2018

Mислам дека ова е прв ваков случај во последните пет години или повеќе, вели унгарската новинарка Мариан Ори, која работи во конзервативниот унгарски весник Magyar Hírlap, за барањето на азил на македонскиот пратеник и екс премиер, Никола Груевски.

Сам себе се сопна: Има ли Груевски и друго државјанство?

Бриф - 13.11.2018

Поранешниот премиерот Никола Груевски попладнево се огласи со статус на својот фејсбук профил во кој вели дека е во Унгарија каде што побарал политички азил од тамошните власти. Вестите за него стигнаа преку неговиот Фејсбук профил, а досега нема ...

Од ВМРО ДПМНЕ не знаат дали Груевски е во Унгарија

OhridNews - 13.11.2018

На прес конференција што се одржа во ВМРО ДПМНЕ, попладнево, од партијата изјавија дека не знаат каде е и дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски рече дека нема информации дали е во Унгарија, а додаде дека ...

Малиновски за Фактор: Заканите по живот се клише во барањата за азил

Фактор - 13.11.2018

Унгарија прво ќе одлучува за барањето на политичкиот азил, а потоа ќе одговара соодветно за евентуална издадена меѓународна потерница по поранешниот премиер Никола Груевски, вели за Фактор, адвокатот Драган Малиновски , поранешен претседател на ...

Од ВМРО ДПМНЕ повторија дека незнаат каде е нивниот почен претседател Груевски

еМагазин - 13.11.2018

Од ВМРО ДПМНЕ, денеска уште еднаш повторија дека незнаат каде е нивниот поранешен лидер, сега почесен претседател и пратеник, Никола Груевски. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, изјави дека не знае каде се наоѓа Груевски и дека немаат ...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски не знае каде е Груевски, а за ФБ статусот слушнал од колегите

MTM - 13.11.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, попладнево изјави дека не знае каде се наоѓа поранешниот премиер и почесен претседател на партијата Никола Груевски и оти немаат информации дека е во Унгарија, како што беше објавено на Фејсбук профилот на ...

Груевски ем бегалец ем пратеник со добра плата

Слободен Печат - 13.11.2018

Никола Груевски ќе биде пратеник и ќе ги зема пратеничка плата иако е бегалец по кој трага полицијата со распишана потерница, заради изречената затворска казна во траење од две години, објаснува претседателот на Собранието Талат Џафери.

Унгарските медиуми веќе почнаа да го претставуваат Груевски пред јавноста: Анти-Сорос сојузник на Орбан

Фактор - 13.11.2018

Третиот најчитан интернет портал во унгарија, 444.hu , веќе направи насловна статија за Никола груевски и го претстави поранешниот македонски премиер пред унгарската јавност дека се крие во Будимпешта и бара азил во Унгарија.

Твитер „гори“ по веста за бегството на Груевски

Фактор - 13.11.2018

Откако се прошири веста дека екс премиерот, Никола Груевски избегал во Унгарија, на Твитер има бројни коментари за ова. Тие го вперуваат прстот кон оние за кои сметаат дека се виновни затоа што Груевски ...

ПАРАДОКС: Груевски е бегалец по кој се трага ама и пратеник со добра плата

Фактор - 13.11.2018

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го има мандатот бидејќи пратениците не му го одземаа.

Експертите одговорноста за случајот Груевски ја лоцираат кај институциите на власта

Нетпрес - 14.11.2018

Кој му помогна? Кој е одговорен и кој дозволи бегство на поранешниот премиер Никола Груевски? Дали неговото бегство е резултата на политички пазар на власта? Ова се прашањата кои се почесто се поставуваат, откако после неколку неуспешни акции од ...

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО: МВР не го најде Груевски дома

ТВ21 - 12.11.2018

Во акција на МВР која вечерва се спроведе во зградата во која живеел екс-премиерот Никола Груевски со цел да се утврди дали тој е дома. ТВ 21 ексклузивно на нашиот интернет портал го пренесуваше овој момент.

ВО ЖИВО: МВР проверува дали Груевски е дома

ТВ21 - 12.11.2018

МВР во моментов влегува во станот на Никола Груевски. ТВ 21 ексклузивно во живо го ...

Орданоски трие – дамките останаа: Јавноста не ја прифаќа невиноста на власта за бегството на Груевски

Курир - 13.11.2018

Дали Никола Груевски избега или власта му направи услуга? Расплетот на настаните поврзани со барањето политички азил на Никола Груевски во Унгарија го прави ова прашање логично исто толку колку што е бесмислено.

Како Груевски стигна до прегратката на Орбан?

Либертас - 13.11.2018

Поранешниот македонски премиер и шефот на унгарската влада долги години негуваа блиски односи. Бегството на Груевски најверојатно било организирано од Орбан, а можно е да соработувале и српските власти, пишува Дојче веле .

Mинистерството за правда чека официјално известување за Груевски за да бара екстрадиција

Либертас - 13.11.2018

Министерството за правда ќе чека официјално известување од Министерството за внатрешни работи (МВР) дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски е во бегство, па дури потоа ќе може да покрене постапка за екстрадиција.

Сашо Ордановски тврди дека Никола Груевски е побегнат

Фактор - 12.11.2018

Политичкиот аналитичар Сашо Ордановски во својата колумна за „Цивилмедиа“ тврди дека осудениот поранешен премиер Никола Груевски е избеган надвор од Македонија, најверојатно во некоја егзотична земја.