TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

Локално - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача денеска на британскиот премиер Борис Џонсон дека на него останува да ја избере судбината на Британија, а ЕУ ќе биде подготвена на сценарио за Брегзит без договор, иако тоа не е она што го сака Унијата.

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Макфакс - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение за излез на Велика Британија од Европската унија (ЕУ). Конкретни предлози за тоа како да се реши спорот околу, според ...

Меркел и Џонсон веруваат во Брегзит со договор

Независен - 22.08.2019

Германија – Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел веруваат дека ќе најдат рашение за спогодбено излегување на Велика Британија од Европската унија, пренесоа британските медиуми.

Меркел - во следните 30 дена можно е да најдеме решение за ирската граница

Р.С.Европа - 21.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека во следните 30 дена Велика Британија и ЕУ можат да најдат решение за ирскиот „бекстоп“ – заштитна мерка со која треба да се избегне физичка граница меѓу Ирска и Северна Ирска, што е ...

Меркел му даде ултиматум на Џонсон да излезе со нов план за брегзит во рок од 30 дена

Сакам да кажам - 21.08.2019

Ангела Меркел му постави ултиматум на британскиот премиер Борис Џонсон да излезе со нов план за брегзит во наредните 30 дена. На средбата во Берлин, Меркел му порача на Џонсон дека треба да предложи специфични алтернативи за таканаречениот ирски ...

Џонсон: Мислам дека ќе постигнеме договор за Брегзит

Канал5 - 21.08.2019

Изгледа дека ЕУ се поставува малку негативно за постигнување договор за Брегзит, но тоа се уште е возможно , рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ веќе еднаш го одби барањето на Џонсон да се направат нов договор за Брегзит, велејќи дека ...

Џонсон: „ЕУ е малку негативна, но договор е можен“ (ВИДЕО)

МКД - 21.08.2019

Европската унија се поставува „малку негативно" во поглед на можностите да се постигне договор за Брегзит, но тоа сепак е можно, рече британскиот премиер и додаде дека е потребна „малку трпеливост" да се надмине застојот.

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

А1 On - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача денеска на британскиот премиер Борис Џонсон дека на него останува да ја избере судбината на Британија, а ЕУ ќе биде подготвена на сценарио за Брегзит без договор, иако тоа не е она што го сака Унијата.

Меркел го пресече Борис Џонсон за границата со Ирска

Локално - 21.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел инсистираше на тоа дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по Брегзит, но не преку ревизија на договорот за излез од Велика Британија со поранешниот ...

Џонсон: ЕУ е „малку негативна“, но договор за бекстоп е можен

Опсервер - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзит

Н.Македонија - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение за излез на Велика Британија од Европската Унија (ЕУ). Конкретни предлози за тоа како да се реши спорот околу, според ...

Меркел и Џонсон веруваат во Брегзит со договор

24Инфо - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел веруваат дека ќе најдат рашение за спогодбено излегување на Велика Британија од Европската унија, пренесоа британските медиуми.

Туск му одговори на Џонсон за бекстоп

+инфо - 20.08.2019

Претседателот на Европски совет, Доналд Туск денеска изјави дека во писмото што го добил од британскиот премиер Борис Џонсон не се наведени реални алтернативи за бекстоп – решение на прашањата за границата помеѓу Република Ирска и британската ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

+инфо - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Брисел му порача на Џонсон дека ‘бекстопот’ и натаму е единственото решение за ирската граница

Нетпрес - 20.08.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, и Европската комисија во вторникот порачаа деак „бекстопот“ е единствениот начин на кој може да се избегне враќањето на ткн тврда граница на Ирскиот остров, откако во понеделникот вечерта британскиот ...

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

Независен - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача денеска на британскиот премиер Борис Џонсон дека на него останува да ја избере судбината на Британија, а ЕУ ќе биде подготвена на сценарио за Брегзит без договор, иако тоа не е она што го сака Унијата.

Џонсон: ЕУ е малку негативна, но договор за бекстоп е можен

+инфо - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзит

Точка - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение за излез на Велика Британија од Европската унија (ЕУ). Конкретни предлози за тоа како да се реши спорот околу, според ...

Џонсон и Меркел веруваат дека ќе најдат рашение за „Брегзит“

Нетпрес - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел веруваат дека ќе најдат рашение за спогодбено излегување на Велика Британија од Европската унија, пренесоа британските медиуми.

Туск му одговори на Џонсон за бекстоп

А1 On - 20.08.2019

Претседателот на Европски совет, Доналд Туск денеска изјави дека во писмото што го добил од британскиот премиер Борис Џонсон не се наведени реални алтернативи за бекстоп – решение на прашањата за границата помеѓу Република Ирска и британската ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Опсервер - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

Опсервер - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача денеска на британскиот премиер Борис Џонсон дека на него останува да ја избере судбината на Британија, а ЕУ ќе биде подготвена на сценарио за Брегзит без договор, иако тоа не е она што го сака Унијата.

Џонсон: ЕУ е „малку негативна“, но договор за бекстоп е можен

Сител - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел и Џонсон веруваат во Брегзит со договор

А1 On - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел веруваат дека ќе најдат рашение за спогодбено излегување на Велика Британија од Европската унија, пренесоа британските медиуми.

Туск му одговори на Џонсон за бекстоп

24Инфо - 20.08.2019

Претседателот на Европски совет, Доналд Туск денеска изјави дека во писмото што го добил од британскиот премиер Борис Џонсон не се наведени реални алтернативи за бекстоп – решение на прашањата за границата помеѓу Република Ирска и британската ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

А1 On - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

1tv - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача денеска на британскиот премиер Борис Џонсон дека на него останува да ја избере судбината на Британија, а ЕУ ќе биде подготвена на сценарио за Брегзит без договор, иако тоа не е она што го сака Унијата.

Џонсон: ЕУ е „малку негативна“, но договор за бекстоп е можен

Вечер - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел и Џонсон веруваат во Брегзит со договор

ММС - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел веруваат дека ќе најдат рашение за спогодбено излегување на Велика Британија од Европската унија, пренесоа британските медиуми.

Туск му одговори на Џонсон за бекстоп

Опсервер - 20.08.2019

Претседателот на Европски совет, Доналд Туск денеска изјави дека во писмото што го добил од британскиот премиер Борис Џонсон не се наведени реални алтернативи за бекстоп – решение на прашањата за границата помеѓу Република Ирска и британската ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Нова ТВ - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по Брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Макрон: Останува на Џонсон е да ја избере судбината на Британија

24Инфо - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача денеска на британскиот премиер Борис Џонсон дека на него останува да ја избере судбината на Британија, а ЕУ ќе биде подготвена на сценарио за Брегзит без договор, иако тоа не е она што го сака Унијата.

Џонсон: ЕУ е „малку негативна“, но договор за бекстоп е можен

4NEWS - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел и Џонсон веруваат во Брегзит со договор

MakPress - 22.08.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел веруваат дека ќе најдат рашение за спогодбено излегување на Велика Британија од Европската унија, пренесоа британските медиуми.

Туск му одговори на Џонсон за бекстоп

Нетпрес - 20.08.2019

Претседателот на Европски совет, Доналд Туск денеска изјави дека во писмото што го добил од британскиот премиер Борис Џонсон не се наведени реални алтернативи за бекстоп – решение на прашањата за границата помеѓу Република Ирска и британската ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

24Инфо - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Џонсон: ЕУ е „малку негативна“, но договор за бекстоп е можен

А1 On - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Туск му одговори на Џонсон за бекстоп

MakPress - 20.08.2019

Претседателот на Европски совет, Доналд Туск денеска изјави дека во писмото што го добил од британскиот премиер Борис Џонсон не се наведени реални алтернативи за бекстоп – решение на прашањата за границата помеѓу Република Ирска и британската ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Нетпрес - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Џонсон: ЕУ е „малку негативна”, но договор за бекстоп е можен

24Инфо - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно” кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен”, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Локално - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Џонсон: Бекстоп е можен но ЕУ е многу „негативна”

Нетпрес - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно” кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен”, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Либертас - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...

Џонсон: ЕУ е „малку негативна“

MakPress - 21.08.2019

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон. ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, ...

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

MTM - 20.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија ...