TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар јуниор се радуваше во Прилеп

24 Ракомет - 13.03.2018

Вардар јуниор си замина со трите бода од гостувањето кај Прилеп откако одигра добар меч и успеа да го издржи притисокот од домашните кои полека влегуваат во форма со комплетно изменетиот состав. Домашните водеа во неколку моменти во првото полувреме.

Гаџа: Се надевам дека мечот беше интересен за публиката колку што беше за нас

24 Ракомет - 13.03.2018

Вардар ја забележа 17 победа оваа сезона во регионалната СЕХА лига. Во рамките на последното 18 коло, актуелниот СЕХА шампион пред домашната публика ја затвори сезоната со победа над Нексе 29-25.

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

А1 On - 13.03.2018

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. Но, по натпреварот против Нексе на кој „црвено-црните“ славеа со 29:25, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, изрази незадоволство од играта.

Хорват: Да се игра против Вардар е непроценливо искуство

24 Ракомет - 13.03.2018

Екипата на Нексе очекувано беше поразена од Вардар, но тренерот Хрвоје Хорват е задоволен од перформансот на неговите ракометари во Скопје. Натпреварите против Вардар се непроценливо исуство за младите ракометари на Нексе, и секоја добра игра против ...

Продолжи онаму каде што застана: Кам-бек на Чупиќ со петка

SportMedia - 13.03.2018

Добра вест за Вардар во пресрет на најважните мечеви во СЕХА-лигата и Лигата на шампионите. По долга пауза поради повреда на коленото здобиена на Европското првенство во Хрватска, на теренот се врати Иван Чупиќ.

Вардар го победи Нексе и постави нов рекорд во СЕХА лигата!

МКД - 13.03.2018

Вардар се помачи да го победи Нексе во последното коло од лигашкиот дел во СЕХА лигата но на крајот славеше со 29:25 и постави нов рекорд во регионалното ракометно натпреварување. Вардар регуларниот дел од сезоната го завршува со 17 победи и едно ...

Циндриќ асистира, Борозан торпедира! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.03.2018

Во својот последен натпревар од регуларниот дел на Сеха Гаспром Лигата, Вардар го совлада Нексе со 29-25 (11-12), и со тоа ја потврди фантастичната сезона во СЕХА која ја заврши без пораз на првата позиција.

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

SportMedia - 13.03.2018

Вардар не блескаше на дуелот со Нексе, кој беше последен од регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Македонскиот шампион славеше со 29-25 и се запиша во историјата на ова натпреварување.

Хорват: Драго ми е што бевме дел од историски натпревар

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Нексе Нашице одиграа квалитетен натпревар во Скопје и достојно му спротиставија на владетелот во СЕХА. Сепак на крајот Вардар ја однесе победата, 29-25 и стана единствен тим што успеал да ја заврши сезоната со најмногу бодови досега ...

Вардар е нов рекордер во СЕХА

А1 On - 13.03.2018

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ во „Јане Сандански“ го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29:25 и ја забележаа 17 победа и станаа единствениот тим во регионалното ...

Вардар го заврши регуларниот дел од СЕХА лигата со нов рекорд

Вардар - 13.03.2018

Вардар е првиот тим во СЕХА Газпром лигата што успеал да го заврши регуларниот дел од сезоната со 17 победи, откако во последниот натпревар го победи Нексе со 29-25 (11-12). Истовремено Вардар е нов рекордер по бројот на освоени бодови, 52 во ...

Раул: Забележавме уште една победа, тоа е најважно

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар со победа го завршија регуларниот дел од СЕХА лигата, а со тоа македонскиот клуб стана единствен што успеал да ја заврши сезоната со најмногу бодови досега во историјата на СЕХА лигата и со најмногу победи.

Вардар го реши Нексе за нов рекорд во СЕХА

Екипа - 13.03.2018

Вардар испиша нови страници во историјата на СЕХА-лигата, откако „црвено-црните“ со денешниот триумф над Нексе (29-25) станаа тим со најдобар скор во една сезона од регионалното ракометно натпреварување.

ВИДЕО: Ниту Нексе не успеа да го запре: Вардар е нов рекордер во СЕХА!

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар со победа го завршија регуларниот дел од СЕХА лигата. Избраниците на Раул Гонзалес вечерва во СЦ „Јане Сандански“ славеа над хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29-25.

Нов рекорд во СЕХА: Вардар заврши со победа над Нексе! (ФОТО)

Sport 1 - 13.03.2018

Иако не беше раскошно и убедливо, сепак Вардар го победи Нексе со 29-25 во последното коло од СЕХА-лигата и постави нов рекорд кога е во прашање конечниот биланс. Покрај Веспрем во сезоната 2015/16, вардарци се втората екипа, која ја завршува ...

Вардар го заокружи регуларниот дел на СЕХА со победа и рекорден ефект

Дерби - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар го победија Нексе со 29:25 во последниот натпревар од групната фаза на СЕХА лигата и го заврши овој дел без пораз, односно со рекорден ефект од седумнаесет победи и едно реми.

„Вардар“ постави нов рекорд во СЕХА лигата

Нетпрес - 13.03.2018

Ракометарите на „Вардар“ со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата и поставија нов рекорд во однос на освоените бодови. Во последното коло „Вардарци“ беа поуспешни од хрватскиот тим „Нексе“ и го добија натпреварот со 29:25, ...

Нексе поразен, Вардар до победа и нов рекорд во СЕХА лигата

Спортски - 13.03.2018

Македонскиот и европскиот шампион денес нешто потешко од очекувањата успеа да го совлада Нексе (29:25). Вардар со денешната победа постави и нов рекорд. Имено, избраниците на Раул Гонзалес стигнаа до учинок од 17 победи и едно реми што е рекорд во ...

Потешко од очекуваното, но победнички крај на Вардар во регуларниот дел од сезоната во СЕХА

Спортклуб - 13.03.2018

Екипата на Вардар, потешко од очекувањата, но во последното, 18. коло од СЕХА лигата славеш над Нексе со резултат од 29-25 Хрватскиот вице-шампион по првото полувреме водеше со 11-12, но во вторите 30 минути Раул Гонзалез го засили темпото, а Лука ...

Вардарова рекордна доминација во СЕХА

SportMedia - 13.03.2018

Вардар со стил го заврши регуларниот дел во СЕХА-лигата. На сметка на Нексе, Вардар ја забележа 17 победа во ова натпреварување и со едно реми стана единствениот тим во регионот кој успеал да дојде до вакво остварување.

Карачиќ: Расположените индивидуалци во финишот ни ја донесоа оваа историска победа!

24 Ракомет - 13.03.2018

СЕХА шампионот пред домашната публика ја затвори сезоната во регионалната лига со победа над Нексе 29-25. Играта која ја покажа Вардар во дуелот со хрватските вицеправаци не беше на високо ниво.

Непобедливиот Вардар продолжува да испишува историја (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.03.2018

Сеха Гаспром Лигата до овој момент не понуди екипа која може да го совлада актуелниот бранител на титулата. Вардар и во моментите кога не играше најдобро доминираше во СЕХА, а тоа само ја потврдува големината на македонскиот шампион кој прерасна во ...

Вардар со победа над Нексе стави точка на фантастичната сезона во СЕХА

24 Ракомет - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар го совладаа Нексе со резултат 29-25(11-12), и на најдобар можен начин, без ниту еден пораз го завршија регуларниот дел на Сеха Гаспром Лигата. “Црвено-црните” на престојниот фајнл-фор турнир чиј домаќин е Скопје важат за ...

Гонзалес: Не сум задоволен, но мора да одмориме и да се подготвиме за Ф4

24 Ракомет - 13.03.2018

Во рамките на последното 18 коло, актуелниот СЕХА шампион пред домашната публика ја затвори сезоната во регионалната лига со победа над Нексе 29-25. Гостинските ракометари имаа предност во поголемиот дел од првото полувреме, но Вардар ја презеде ...

Вардар против Нексе по рекорд во СЕХА

Телма - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар во СЕХА-лигата денеска против Нексе ќе ја бркаат рекордната 17-та победа. Овој дуел е воедно последен за „црвено-црните“ од регуларниот дел од сезоната, а првото место беше обезбедено уште пред три натпревари.

(Видео) Средбата Татран Прешов – Металург е прогласена за дерби-натпревар на 17. коло на СЕХА-лигата

РК Металург - 13.03.2018

Средбата меѓу Татран Прешов и Металург е прогласена за дерби-натпревар на 17. коло на СЕХА-лигата. Иако и двете екипи ги загубија шансите да се вмешат во борба за првите четири места во лигата, кои водат во плејоф-фазата, од СЕХА-лигата очекуваат ...

Металург замина за Прешов

РК Металург - 13.03.2018

Металург попладнево замина за Прешов, каде утре ќе ја игра средбата од претпоследното коло во СЕХА-лигата. Металург во 15.20 часот имаше лет за Будимпешта, каде треба да слета во 16.50 часот, а потоа со автобус ќе продолжи за Прешов (Словачка). .

Вардар вторпат сезонава ќе ги угости Будуќност и Крим

Gol.mk - 13.03.2018

Женскиот ракометен првак Вардар повторно ќе биде домаќин на турнир од регионалната ВРХЛ-лига и ќе ги угости екипите на Крим и Будуќност . Турнирот кој е четврти сезонава ќе се игра во СЦ „Јане Сандански“, од 27 до 29 март и ќе биде вторпат како се ...

Татран-Металург е дерби дуел на колото во СЕХА (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.03.2018

Средбата меѓу Татран Прешов и Металург која ќе се одигра утре од 18 часот ќе биде дерби дуел на 17. коло во СЕХА-лигата. Овој меч е прогласен за број 1 од страна на СЕХА, па се очекува да донесе интересен ракомет.

Вардар против Нексе ја затвора својата сезона во групната фаза од СЕХА

24 Ракомет - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар денеска од 17:45 часот се соочуваат со екипата на Нексе во рамки на СЕХА-лигата, а на тој дуел се очекува да биде продолжена серијата која што беше почната уште од стартот на сезоната.

Вардар е домаќин на четвртиот ВРХЛ турнир

Вардар - 13.03.2018

По освојување на првото место во Главната фаза од лигата на шампионите и пласманот во четврт-финалето, нов предизвик за Вардар е четвртиот турнир од регионалната ВРХЛ лига што ќе се одржи на крајот од месецов во СЦ „Јане Сандански" Три дена, од 27 ...

На две кола до крајот, Халил Јагањац е убедливо најдобар стрелец во СЕХА-лигата

РК Металург - 13.03.2018

Младиот бомбардер на Металург Халил Јагањац, на две кола до крајот на регуларниот дел на лигата, е убедлив на челото на најдобрите стрелци во СЕХА-лигата. Тој има 7 голови повеќе од второпласираниот Бруно Буторац и дури 20 голови повеќе од ...

Четвртиот ВРХЛ турнир се игра во „Јане Сандански“

24 Ракомет - 13.03.2018

Во подготовките за четврт-финалето од Лигата на шампионите ракометарките на Вардар ќе добијат можност за проверка на формата на средби од Регионалната лига коишто од 27 до 29 март ќе бидат одиграни во СЦ „Јане Сандански“.

Денес и утре се игра претпоследното коло на регуларниот дел на СЕХА-лигата

РК Металург - 13.03.2018

Регуларниот дел на СЕХА-лигата е пред самиот свој крај, па денеска и утре ќе се одигра претпоследното коло од тековната сезона. Единствено Вардар и Војводина, кои порано го одиграа својот меѓусебен натпревар, денеска ги играат своите последни средби ...

Вардар може да стане рекордер според настапи на фајналфор...

Н.Македонија - 13.03.2018

По два едноподруго исти полуфиналисти (2016 и 2017), каде што силите ги одмерија Вардар, Букурешт, Будуќност и Ѓер, годинава нема да се повтори таа слика, од причина што ќе отпадне Будуќност или Ѓер Ракометарките на македонскиот шампион и актуелен ...

Вардарци против Нексе бркаат рекордна победа

Сител - 13.03.2018

Актуелниот шампион во регионалната ракометна СЕХА лигата, Вардар попладнево (17:45 часот) со мечот против Нексе го заокружува настапот во регуларниот дел од сезоната. Вардарци кои одамна обезбедија првото место, во дуелот против хрватскиот тим Нексе ...

Шампионски Вардар е на една победа до историја

24 Ракомет - 13.03.2018

Во годината кога се бранат титулите во сите натпреварувања во кои минатите април и мај „црвено-црните“ доминираа, Вардар ќе се обиде да се најде со своите резултати во историјата на СЕХА-лигата.

Хрвое Хорват пред Вардар: Немаме притисок, но мораме да играме добра одбрана

24 Ракомет - 13.03.2018

Екипата на Нексе е последниот ривал за Вардар во групната фаза на СЕХА-лигата сезонава. Тимот од Нашице е во Скопје каде што дефинитивно е јасно дека Вардар е големиот фаворит за освојување на бодовите.

Хорват: Би сакал моите играчи да одиграат храбро против европскиот шампион

Gol.mk - 13.03.2018

Бранителот на титулата во СЕХА лигата, Вардар, денес го игра својот последен натпревар, кој би можел да му донесе неколку рекордни достигнувања на крајот од сезоната. Противник ќе биде Нексе Нашице, кој беше надигран на првиот меч во Хрватска со ...

Вардар го чека својот противник, сите сакаат да го избегнат

24 Ракомет - 13.03.2018

До крајот на групната фаза во СЕХА-лигата има уште две кола, а три екипи се во опција за да бидат ривали на Вардар во полуфиналето на завршниот турнир кој од 13 до 15 април ќе се одигра во Скопје.

Металург јуниор со нова победа го зацврсти 2. место во Првата лига

24 Ракомет - 13.03.2018

Ракометарите на Металург јуниор остануваат цврсто на 2. позиција во Првата лига, а најновата победа дојде против екипата на Риниа, која ја совладаа со 35:22. Уште во првиот дел од средбата се виде дека гостите нема да имаат шанси на овој дуел.

Штербик: Луѓето во Македонија го сакаа ракометот уште пред Самсоненко да го превземе Вардар и да застане на чело на ...

Спортски - 12.03.2018

Арпад Штербик четврта сезона го брани голот на Вардар, голманска легенда која се уште трае и освојува како трофеи, така и индивидуални признанија зад своето име. Избран за најкорисен играч на последниот завршен турнир во Келн, на кој Вардар успеа да ...

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

Канал5 - 13.03.2018

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. Но, по натпреварот против Нексе на кој „црвено-црните“ славеа со 29:25, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, изрази незадоволство од играта.

Вардар игра за рекордот на Веспрем по бројот на победи и поени во СЕХА лигата

Gol.mk - 12.03.2018

Утре, со почеток од 17.45 часот, актуелниот првак во СЕХА лигата, Вардар , ќе го пречека тимот на Нексе Нашице во последниот меч оваа сезона пред „фајнал-фор“ турнирот, кој што ќе се одржи во Скопје од 13-15 април.

ЖРК Вардар меѓу 10-те најдобри екипи во историјата на ЛШ

Алсат-М - 12.03.2018

Ракометната екипа на Вардар во женска конкуренција, успеа да влезе меѓу 10-те најдобри во историјата на Лигата на шампионите. На „црвено-црните” им требаа пет години за да ја надминат екипата на Кометал Ѓорче Петров, која имаше 47 победи на ...

Од РК Пелистер апелираат: Публиката мора да се однесува културно во салата!

Gol.mk - 12.03.2018

Пред два дена спортската сала „Младост“ во Битола блесна како некогаш и беше исполнета до последно место на натпреварот меѓу градските ривали Пелистер и Еурофарм Работник . На овој меч на кого условно домаќин беше Пелистер можеше да се забележи дека ...

Повторно Митјиланд на патот до Будимпешта...

Н.Македонија - 12.03.2018

И во ланското четврт-финале во ЛШ играа Вардар и Митјиланд, а црвено-црните двапати славеа со по два гола разлика, на гости 28-26 и дома 26-24 Ракометaрките на Митјиланд ќе бидат последната пречка на македонскиот првак Вардар на патот кон ...

Вардар против Нексе по рекорд во СЕХА

А1 On - 12.03.2018

Македонскиот ракометен шампион Вардар посакува со триумф над Нексе да го заврши основниот дел од регионалната СЕХА Газпром лига и да стигне до рекордни 17 победи. Тренерот Раул Гонзалес изјави дека дуелот со хрватскиот тим ќе биде добра шанса да се ...

Вардарци играат за престиж и нов рекорд во СЕХА лигата

Вардар - 12.03.2018

Регуларниот дел од СЕХА Газпром лигата за Вардар завршува утре со последниот меч против Нексе (17,45 ч. СЦ „Јане Сандански"). Црвено-црните се први на табелата и одамна имаат обезбедено место на Ф4 турнирот што ќе се одржи во Скопје од 13 до 15 ...

Гонзалез: СЕХА да ја завршиме без пораз

SportMedia - 12.03.2018

Вардар утре на домашен терен го игра последниот натпревар од регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лига. „Црвено-црните“ го пречекуваат Нексе во СЦ „Јане Сандански“, мечот е закажан со почеток во 17:45 часот.