TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конструкцијата на Нотр Дам е спасена

Р.С.Европа - 16.04.2019

Париските пожарникари соопштија дека по неколкучасовно гасење на пожарот во катедралата Нотр Дам успеале да ја сочуваат конструкцијата на оваа градба во целост. Државниот секретар во Министерството за внатрешни работи Лоран Њунез изјави дека и ...

Париз: Пожарот во Нотр Дам ставен под контрола во 3 часот утрово

Локално - 16.04.2019

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз, јавуваат западни медиуми. Огнот, кој се случи во раните вечерни часови, брзо се распламти, изгоре ...

Пет предлози за брак во катедралата Нотр Дам де Париз: Видеа кои нема да ве остават рамнодушни

Lady - 16.04.2019

Во катедралата Нотр Дам де Париз до сега се имаат случено многу понуди за брак. Подолу ви подготвивме неколку видеа, за кој сигурно ќе одвоите време и ќе ги погледнете. Секако очекуваме во коментар да пишете кој предлог вас најмногу ви се ...

ГРАДЕНА СО ВЕКОВИ, СПАСЕНА ОД ГОЛЕМ ПОЖАР: Конструкцијата на Нотр Дам сепак зачувана

Фактор - 16.04.2019

Париската катедрала Нотр Дам која во текот на вчерашниот ден ја зафати голем пожар, при што се урна врвот на тоа монументално издание, се смета за еден од најдобрите примери на француската готска архитектура.

Дронски слики од стравичниот пожар на покривот од париската црква Нотр Дам

Таратур - 16.04.2019

Фотографии од стравичниот пожар кој го зафати покривот од познатата париска црква Нотр Дам, направени со полициски дрон, ја покажуваат жестината и степенот на масивноста на огнените јазици кои беснееја врз овој популарен културно-историски објект.

За дрвената градба на Нотрдам се искористени 21 хектари шума – преку 2.000 богослужби годишно се одржуваат во црквата!

Бизнис Вести - 16.04.2019

Богородичната црква или Нотр Дам (француски: Notre Dame de Paris) е готска катедрала на источната половина на островот Сите на реката Сена во Париз, Франција, со главен влез од западната страна.

Трамп, Меркел и Макрон ја изразија својата тага и ужас за пожарот во Нотр Дам: Еве што соопштија најмоќните луѓе во ...

Бизнис Вести - 16.04.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп изрази сочуство за огромниот пожар кој избувна во париската катедрала Нотр Дам, пренесоа светските агенции, цитирани од агенциите. “Ужасно е да гледаш ваков масивен пожар во” Нотр Дам “во Париз.

Се огласи и Димитров: Еве што напиша на Твитер по пожарот на Нотр Дам

Бизнис Вести - 16.04.2019

„Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен! Цела наша солидарност кон францускиот народ и сите католици. Храброст за пожарникарите кои се борат за да го спасат ова светско наследство“, напиша Димитров на ...

Макрон: Повторно ќе ја изградиме Нотр Дам, тоа е наша судбина

Нова ТВ - 16.04.2019

Спасена е конструкцијата на катедралата „Нотр Дам“ во Париз која вечерва ја зафати стравичен пожар. Пожарникарите сè уште се борат со огнената стихија која го проголта целиот кров, но порачаа дека ќе останат цела ноќ во обид да спасат колку што ...

Го избегнавме Најлошото, заедно ќе ја обновиме Нотр Дам, изјави претседателот Макрон по катастрофалниот пожар

Сакам да кажам - 16.04.2019

„Најлошото е избегнато, заедно повторно ќе ја изградиме Нотр Дам“, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, откако по петчасовната борба со катастрофалниот пожар беше објавено дека катедралата стара 850 години е спасена од целосно уништување.

Париз шокиран додека пожарот ги голташе кулите на Богородичината црква

МКД - 15.04.2019

Француските пожарникари во понеделникот се тркаа да ја спасат катедралата Нотр Дам во Париз, откако џиновски пожар почна да ја пустоши, заканувајќи се да ја срамни со земја и да го збрише вековното наследство.

Макрон: Го избегнавме најлошото, заедно ќе го обновиме Нотр Дам (ВИДЕО)

МКД - 16.04.2019

„Најлошото е избегнато и ние заедно ќе го обновиме Нотр Дам“, рече францускиот претседател Емануел Макрон од пред полууништената катедрала, најавувајќи меѓународна кампања за собирање финансиски средства. „Ќе се обратиме до најголемите таленти...

Пендаровски: Изразувам длабоко жалење до Францускиот народ

MakPress - 16.04.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на својот фејсбук профил изрази жалење до францускиот народ за загубата која ја имаат по пожарот во црквата Нотр Дам. - Во Париз гори едно од најголемите цивилизациски обележја на Француската држава, ...

Пожарникарите за Нотр Дам: големиот оган е под контрола, Макрон вети дека ќе биде обновена катедралата

Телма - 15.04.2019

Пожарникарските служби изјавуваат дека пожарот нема да ја уништи целата катедрала Нотр Дам и структурата ќе биде спасена. Еден пожарникар е повреден во акцијата, но со оглед на комплицираноста на ситуацијата успех е тоа што веќе се совладани ...

Нотр Дам спасена од целосно уништување, пожарникар сериозно повреден

Сакам да кажам - 15.04.2019

Главната структура на катедралата Нотр Дам во Париз, едно од обележјата на Париз, е спасена и зачувана, потврди шефот на пожарникарите, но медиумите објавија дека еден пожарникар е сериозно повреден.

Реакции по страотниот пожар во катедралата Нотр Дам

+инфо - 16.04.2019

– Страшната вест за пожарот што ја опустоши катедралата Нотр Дам, симболот на христијанството во Франција и светот, во Светата столица е примена со шок и тага, истакна Џизоти. Тој додаде дека молитвите на Ватикан се со француските католици, ...

ВИДЕО: Конструкцијата на катедралата Нотр Дам спасена, Макрон: најлошото е избегнато

ТВ21 - 16.04.2019

Париските пожарникари вечерва успеаја по неколку часа гаснење на пожарот во катедралата Нотр Дам да ја сочуваат конструкцијата на објектот во целина, јавија француски медиуми. – Можеме да кажеме дека конструкцијата на Нотр Дам е спасена во целина, ...

Нотр Дам „спасен од тотално уништување“, еден пожарникар сериозно повреден

МКД - 15.04.2019

Двете предни кули на Нотр Дам се спасени, соопшти противпожарната служба. Еден пожарникар е сериозно повреден во пожарот што за неколку часа ја голтна Богородичината црква во Париз. Конструкцијата на Нотр Дам е „спасена од целосно уништување“, рече ...

Пламените јазици на Нотр Дам во Париз

Р.С.Европа - 15.04.2019

Катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз ја зафати пожар, а падна и покривот на главната кула. Причината засега не е позната, но се верува дека пожарот е поврзан со реновирањето на катедралата.

Пожарот во Нотр Дам не може да се гаси со авиони оти ќе се урне катедралата

Сакам да кажам - 15.04.2019

Катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз, гори веќе три часа, а од пожарот по еден час падна и покривот на главната кула. Француските властите велат дека се користат сите можни начини за да се совлада пожарот освен авиони.

Нотр Дам не смее да се гаси со хеликоптери за да не се урне- за локализирање на пожарот клучен следниот час

Телма - 15.04.2019

Од противпожарната служба информираат дека се клучни следните 90 минути за да се локалозира пожарот за да се спаси тоа што останало. Во гасненењето на пожарот на катедралата Нотр Дам во Париз се вклучени повеќе од 400 пожарникари и возила.

Структурата на Нотр Дам спасена, допрва ќе се утврдува обемот на непроценливата штета

1tv - 16.04.2019

По векови војни и револуции, катедралата Нотр Дам во Париз падна како жртва на реновирањето. Се претпоставува дека градежните активности се причина за пожарот што го проголта покривот на историскиот споменик.

Париз и Франција силно погодени од пожарот на катедралата Нотр Дам

24 Вести - 15.04.2019

Голем пожар избувна во познатата катедрала Нотр Дам во Париз. Огнената стихија која ја зафати една од најпознатите знаменитости во главниот град на Франција ги уништи покривот и главната купола , како и целата внатрешност како објектот.

ВИДЕО: Париз е обезличен велат очевидците во неверување

А1 On - 16.04.2019

Толпите изненадени парижани и туристи – некои плачеа, други се молеа – гледаа ужасно во центарот на Париз додека пламенот ја зафаќаше катедралата Нотр-Дам. Воздишки и плач од неверување го исполни Париз.

Уништена е целата внатрешност на Нотр Дам од 12 век

Нова ТВ - 15.04.2019

Катедралата Нотр Дам во Париз е уништена од огромниот пожар што го уништи ова вековното обележје. Пожарникарите се обидуваат да го изгаснат огнот, кој според полицијата започнал одеднаш и бил предизвикан од извршувањето градежни работи на една од ...

Добра вест: сите уметнички дела се спасени, Круната од трње, светите реликвии

МКД - 15.04.2019

Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Николас Делесал на Твитер напиша: „Добра вест: сите уметнички дела се спасени.

Пожарот во Нотр Дам снимен со полициски дрон (ФОТО)

МКД - 15.04.2019

Џиновски оган ја пустоши познатата катедрала Нотр Дам во центарот на Париз, заканувајќи се да го уништи целото ремек-дело и скапоценостите во него. Еве како изгледа катедралата снимена со беспилотно летало на француската полиција.

„Сè гори, ништо нема да остане од конструкцијата“ (ВИДЕО)

МКД - 15.04.2019

Голем пожар попладнево го зафати покривот на катедралата Нотр Дам, во центарот на француската престолнина, уривајќи ја шпицастата кула и испраќајќи густ облаци чад кон синото небо, додека туристите и парижаните вџашено гледаат од улиците под неа.

Французите во солзи го гледаат исчезнувањето на катедралата Нотр Дам во Париз (ВИДЕО)

Канал5 - 15.04.2019

Веќе со часови гори катедралата Нотр Дам во Париз , а чадот се гледа речиси од целиот град. Илјадници излегоа на улиците на Париз и во солзи гледаат како огнот го голта еден од најголемите историтски споменици на Франција.

Француските пожарникари: Не сме сигурни дека можеме да го запреме огнот

МКД - 15.04.2019

Француските пожарникари велат дека „не се сигурни“ дали пожарот во Нотр Дам може да биде запрен, пренесе Франс прес. Француските пожарникари изразија сомнеж дека може да се запре катастрофалниот пожар во катедралата Нотр Дам и не исклучуваат дека ...

Историчарка: Ова беше омилена, но секогаш запуштена и неодржувана црква

Вечер - 15.04.2019

Богородичната црква во Париз, разорена од огромниот пожар што ја зафати камбанаријата во понеделникот пре очите на шокираните и беспомшни париани и бројните туристи, беше една од најомилените но сепак една од најзапуштените цркви со векови, вели ...

Трошка надеж: Нотр Дам нема да се урне, сочувана е структурата

Вечер - 15.04.2019

Сега со сигурност можеме да кажеме дека структурата на Нотр Дам е сочувана од целосно уништување, изјави претставник на пожарникарската служба која се бори со огромниот пожар кој ја зафати познатата катедрала.

Макрон: Повторно ќе ја изградиме катедралата Нотр Дам

AKO - 15.04.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, беше покрај катедралата Нотр Дам во Париз, во најтешките моменти кога таа гореше. Пожарот е ставен под контрола, а Макрон изјави дека целата своја енергија ќе ја вложи во повторната изградба на оваа ...

Покрената истрага за причината на пожарот во црквата Нотр Дам

Сител - 15.04.2019

Париското Обвинителство почна истрага за пожарот кој вечерва избувна во средновековната катедрала Нотр Дам во Париз. Неофицијално се претпоставува дека пожарот е поврзан со реновирањето на катедралата.

Вистинскиот крст и Круната од трње: бесценетите богатства на Нотр Дам (ФОТО)

МКД - 15.04.2019

Од сите реликвии што се чуваат во Богородичната црква во Париз (Нотр Дам), Круната од трње и парче од Вистинскиот крст се најценетите. Нивниот статус не се знае додека гори 850 години старата катедрала.

Голем пожар ја проголта Богородичната црква во Париз (видео)

Телма - 15.04.2019

Пламените јазици ја проголтаа Богородичната црква во Париз. Пожарот на катедралата Нотр Дам се шири брзо- се урна и централната купола. Причината се уште не е позната но, можно е пожарот да е поврзан со реновирањето на катедралата, кое е во тек.

Париското обвинителство отвори истрага за пожарот во катедралата Нотр Дам

Сакам да кажам - 15.04.2019

Париското обвинителство отвори истрага за пожарот на во катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз, која доцна попладнево ја зафати поради што падна покривот на главната кула. Пожарот уште гори во централниот дел на катедралата, но засега ...

Се урна главната купола на катедралата Нотр Дам во Париз (ВИДЕО)

Канал5 - 15.04.2019

,,Ништо нема да остане од куполата и од црквата” , рече вечерва портпаролот на катедралата Нотр Дам во Париз. Во силниот пожар што ја уништува катедралата стара 850 години , се урна и главната купола.

Пожарникари: Нотр Дам нема да се урне

Макфакс - 15.04.2019

Пожарникари кои се вклучени во гаснење на пожарот во катедралата Нотр Дам изјавија дека структурата на објектот е спасена и дека нема да се урне. „Сега со сигурност можеме да кажеме дека структурата на Нотр Дам е сочувана од целосно уништување“, ...

Пожарот се прошири на една од правоаголните кули на Нотр Дам (ВИДЕО)

МКД - 15.04.2019

Огнот се прошири на левата правоаголна кула на катедралата Нотр Дам, која ја опустошува огромен пожар. Шпицестата кула и покривот на историската зграда целосно се урнаа. Се гледа како чадот се извива од левата правоаголна кула на катедралата, што ...

Има ли надеж за Нотр Дам? Во гасењето на пожарот тешко повреден еден пожарникар

ТВ21 - 16.04.2019

Дури 400 пожарникари се бореа со огнената стихија која ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз. И натаму се проценува штетата, која секако е недоместлива, со оглед дека главната кула е падната.

Се урна шпицестата кула на Нотр Дам (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.04.2019

Шпицестата кула на легендарната катедрала во Париз Нотр Дам се урна во големиот пожар што пред еден час го зафати покривот на историската туристичка атракција. Дел од покривот на легендарната катедрала Нотр Дам (Богородичината црква) во Париз се ...

Никола Димитров: Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен!

МКД - 15.04.2019

Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен!, напиша на Твитер македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, изразувајќи солидарност поради пожарот што попладнево ја голта славната париска катедрала.

Повеќе од 400 пожарникари со часови се борат со пожарот во Нотр Дам, гаснење од воздух е невозможно

Вечер - 15.04.2019

Повеќе од 400 пожарникари го гаснат огромниот пожар што ја зафати катедралата во Париз, соопшти париската пожарникарска служба и додава дека се работи за гаснење на многу тежок пожар. Додека се гасне пожарот се слуша француската химна, а насобраниот ...

(ВО ЖИВО) Пожарникари: Нотр Дам нема да се урне, структурата сочувана

Либертас - 15.04.2019

– Можеме да сметаме дека структурата на Нотр-Дам е спасена и зачувана во целост, изјави генералот Жан-Клод Галет, командант на Бригадата на пожарникари во Париз. -Пожарот сега е со намален интензитет, појасни францускиот државен секретар за ...

Од пожарот целосно се урна покривот на Нотр Дам (ВИДЕО)

Сител - 15.04.2019

Целосно се урна покривот на познатата катедрала Нотр Дам во париз откако попладнево голем пожар ја зафати катедралата. Претходно се урна и кулата од пожарот, кој избил на таванот во 18.50 часот.

Шефот на пожарната служба на Париз: Следните 90 минути критични за Норт Дам

Вечер - 15.04.2019

Следните 90 минути се критични за Нотр Дам, соопшти главниот командир на противпожарната служба на Париз. – Ризикот е ако падне големата камбана. Ако се случи тоа, ќе се урне и кулата. Имаме луѓе надвор и внатре во катедралата изјави Жан -Клод Гале.

Од пожарот во Нотр Дам се урна кулата на катедралата

Фокус - 15.04.2019

Како последица на пожарот кој ја зафати историската Нотр Дам во Париз вечерва се урна и кулата во катедралата. Пожарот избил на таванот во 18.50 часот и во тек е евакуација. Командантот на полициските и пожарникарските сили изјави дека пожарот долго ...

Шокантни сцени кои им го скршија срцето на Французите: Светот остана без христијанското богатство старо осум векови

Точка - 16.04.2019

Париската катедрала „Нотр Дам“ денес беше зафатена од катастрофален пожар кој го сруши покривот, историската кула и однесе во неповрат бројни знаменитости – светско културно богатство. „Ужасна загуба за градот и цела Франција“, изјави накратко ...

Макрон: Ова е ужасна трагедија, но повторно ќе ја изградиме катедралата Нотр Дам

Либертас - 16.04.2019

Францускиот претседател го нарече пожарот што ја уништи катедралата Нотр Дам „ужасна трагедија“. Тој додаде дека најлошото сепак, било избегнато. – Она што се случи е очигледно ужасна трагедија…Пожарникарите покажаа исклучителна храброст, ...