TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: оваа година историска спогодба со Србија

Р.С.Европа - 14.02.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека очекува Косово годинава да постигне историска спогодба со Србија која не би морала да значи признавање на независноста, но која на Приштина ќе и овозможи место во Обединетите нации.

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Вечер - 14.02.2018

Косово очекува до крајот на оваа година да ги реши контроверзните прашања со Србија и да постигне историски договор. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, во интервју за „Ројтерс“ рече дека договорот меѓу Приштина и Белград ќе резултира со целосна ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Локално - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Алсат-М - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Тера - 13.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател Борут Пахор, ...

Коха диторе: Како ЕУ ги изневери Ахтисари и Косово

Локално - 13.02.2018

Под наслов „Европската унија го издаде Косово“, приштинскиот весник „Коха диторе“ наведува дека ЕУ ја изневерила таа држава бидејќи останала неутрална во однос на нејзиниот статус, иако преговорите за прогласување косовска независност биле направени ...

Коха диторе: Како ЕУ ги предаде Ахтисари и Косово

МКД - 13.02.2018

Иако прогласувањето на косовската независност беше објавено во целосна координација со меѓународната заедница и прилагодено на потребите на Европската Унија, ЕУ го предаде Косово останувајќи неутрална во однос на неговиот статус, пишува Коха диторе.

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Макфакс - 14.02.2018

Косово очекува до крајот на оваа година да ги реши контроверзните прашања со Србија и да постигне историски договор. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, во интервју за „Ројтерс“ рече дека договорот меѓу Приштина и Белград ќе резултира со целосна ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

CivilMedia - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Алфа - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се ...

Пахор: Словенија и Косово имаат одлични односи

Алфа - 12.02.2018

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во Приштина оцени дека Словенија и Косово имаат одлични односи. Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во Приштина оцени дека Словенија и Косово имаат одлични односи.

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Р.С.Европа - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Коха диторе: Како ЕУ ги изневери Ахтисари и Косово

А1 On - 13.02.2018

Под наслов „Европската унија го издаде Косово“, приштинскиот весник „Коха диторе“ наведува дека ЕУ ја изневерила таа држава бидејќи останала неутрална во однос на нејзиниот статус, иако преговорите за прогласување косовска независност биле направени ...

Коха диторе: Како ЕУ ги предаде Ахтисари и Косово

+инфо - 13.02.2018

За признавањето на независноста на Косово потребна е висока политичка волја на земјите членки на ЕУ и НАТО“, заклучува косовскиот весник. Иако прогласувањето на косовската независност беше објавено во целосна координација со меѓународната заедница и ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Точка - 14.02.2018

Косово очекува до крајот на оваа година да ги реши контроверзните прашања со Србија и да постигне историски договор. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, во интервју за „Ројтерс“ рече дека договорот меѓу Приштина и Белград ќе резултира со целосна ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

А1 On - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

+инфо - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Пахор: Словенија и Косово имаат одлични односи

Сител - 12.02.2018

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во Приштина оцени дека Словенија и Косово имаат одлични односи. По средбата со неговиот косовски колега Хашим Тачи, Пахор, коментирајќи ја Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, рече дека ...

Црногорскиот премиер во посета на Косово...

Н.Македонија - 13.02.2018

Црногорскиот премиер во посета на Косово Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да пристигне во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Press24 - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. - Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Алсат-М - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Црногорскиот премиер во посета на Косово

А1 On - 14.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ попладнево треба да пристигне на меѓународниот аеродром „Адем Јашари“ во Приштина, каде ќе го пречека косовскиот вицепремер Фатмир Лимај.

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Сител - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија...

Н.Македонија - 14.02.2018

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи.

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Сител - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Премиерот на Црна Гора во посета на Косово

Курир - 14.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да пристигне во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот ...

Тачи најавува историска спогодба со Србија годинава

Нова ТВ - 14.02.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека очекува Косово годинава да постигне историска спогодба со Србија која не би морала да значи признавање на независноста, но која на Приштина ќе и овозможи место во Обединетите нации.

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Телма - 13.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Црногорскиот премиер во посета на Косово

Алфа - 14.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Црногорскиот премиер Душко Марковќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово.

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Курир - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Алфа - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку ...