TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоковиќ шокиран од одлуката на Енди Мари: Иста година сме, иста генерација, тажно е…

Спортски - 11.01.2019

Како што самиот најави, Енди Мари наскоро ќе прости од професионалниот тенис. Мари откри дека поради големи болки не може да игра на нивото какво што посакува. Причина е повредата на колкот, која го мачи во последните две години.

Мареј најави крај на кариерата

Телма - 11.01.2019

Трикратниот Грен слем шампион Енди Мареј ја шокираше тениската јавност со изјавата дека е принуден да ја прекине кариерата.Британецот не успеал да ја надмине повредата на колкот и веќе 20 месеци има болки како што изјави на денешната прес ...

Емотивниот Мари со својата најголема поддршка во кариерата се опоравува од најавениот крај (Фото)

Дерби - 11.01.2019

Енди Мари ова утро ги трогна тениските фанови откако на прес-конференцијата во Мелбурн најави дека претстојниот грен слем во Австралија најверојатно ќе биде последен негов турнир во кариерата, сето тоа како последица не неиздржливите болки во колкот ...

Ѓоковиќ за пензионирањето на Мареј: Шокиран сум, иста генерација сме…

Спортклуб - 11.01.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ остана шокиран по утринската прес-конференција на Енди Мареј. Британецот пред самиот почеток на Австралијан Опен порача дека тоа би можело да биде неговиот последен турнир во кариерата со оглед на тоа дека болките во ...

Ѓоковиќ за Мареј: Јас сум во шок, не знам што би кажал…

СуперСпорт - 11.01.2019

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ призна дека многу го изненадила најавата на Британецот, Енди Мареј наскоро да ја заврши кариерата поради повредата на колкот. Мареј низ солзи откри дека Австралија Опен можеби ќе биде неговиот последен ...

По шокантната најава за повлекување од тенисот – Мареј доби мноштво емотивни пораки од колегите

Спортклуб - 11.01.2019

Енди Мареј кој беше долг период дел од големата четворка, најверојатно и скоро ќе ја заврши професионалната кариера како тенисер. Тој на последната своја пресконференција, имаше емотивен испад, односно емотивен набој пред новинарите и медиуми, на ...

Еволуирав поради Ѓоковиќ, беше непобедлив

Вечер - 11.01.2019

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, пред почетокот на Австралија опен зборуваше за тоа како Србинот Новак Ѓоковиќ влијаел на неговата кариера. Федерер, кој ја брани титулата на првиот грен-слем турнир Австралија опен, кој стартува на 14 јануари ...

Мареј се расплака пред новинарите: Дојде крајот, не можам да ја издржам болката (ВИДЕО)

СуперСпорт - 11.01.2019

Британскиот тенисер Енди Мареј имаше емотивна прес-конференција за медиумите и објави дека најверојатно ќе се пензионира по завршувањето на Австралијан Опен. Поранешниот шампион на Вимблдон се расплака пред новинарите, откако кажа дека има ...

Кирјос со трогателна порака се прости од Мареј – Беше со милји подобар тенисер од мене…

Екипа - 11.01.2019

Австралискиот тенисер Ник Кирјос на убав начин се прости од Британецот Енди Мареј кој денеска соопшти дека Австралија Опен ќе му биде последен турнир во кариерата. Кирјос кој е познат како тенисер кој често предизвикува скандали на терените и често ...

Енди Мареј во солзи најави крај на кариерата во Мелбурн

Сакам да кажам - 11.01.2019

Енди Мареј изјави дека планира да се повлече од тениските терени по годинашниот Вимблдон, но стравува дека нема да го дочека тоа и дека Отвореното првенство на Австралија ќе му биде последен турнир.

Енди Мареј со солзи во очите најави крај на кариерата! (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2019

Енди Мареј со многу емоции соопшти дека порди повредата на колкот ќе мора да ја прекине тениската кариера, но се надева дека ќе може да настапи на Вимблдон. Најголемата британска тениска ѕвезда, Енди Мареј поради проблеми со колкот ќе стави крај на ...

Откако Енди Мари најави крај на кариерата, прв со коментар се јави Рафа Надал

Дерби - 11.01.2019

Енди Мари утрово ја шокираше јавноста кога на емотивна прес конференција најави дека Австралија Опен веројатно ќе биде неговиот последен турнир во кариерата. Мари кој е освојувач на три Грен слем турнири и е поранешен тенисер број еден во светот ...

Крајот на златното доба во тенисот најавен во солзи

Н.Македонија - 11.01.2019

Ерата на „големата четворка“ во тенисот, која според многумина претставува златно доба во белиот спорт, полека се ближи кон нејзиниот крај, откако Британецот Енди Мареј (31) најави дека ќе ја заврши кариерата сезонава, на денешната прес-конференција ...

(ФОТО) Убавото лице на Кирјос, со емотивна порака се прости од Мареј

Спортклуб - 11.01.2019

Австралискиот тенисер Ник Кирјос е познат по своите испади на тениските терени, но овојпат се прослави со убава работа. Преку социјалните мрежи одлучи да се прости од Енди Мареј кој ноќеска објави крај на кариерата и испрати прекрасна порака до него.

Енди Мареј со солзи во очите го најавува крајот на кариерата

Канал5 - 11.01.2019

Поранешниот најдобар светски тенисер, Британецот Енди мареј го најавува крајот на кариерата. Повредите го сториле своето, Енди Мареј веќе нема сили да игра на највисоко ниво и поради тоа најавува брзо завршување на кариерата како тенисер.

Енди Мареј ги шокираше фановите: Мојата кариера завршува! (Видео)

Вечер - 11.01.2019

Британскиот тенисер Енди Мареј најави дека оваа година ќе се пензионира, а можеби токму Австралија опен ќе му биде последниот турнир. Тој учествува на турнејата во Бризбејн по една година отсуство поради операцијата на колкот.

ВИДЕО: Расплаканиот Мареј најави пензија поради проблемите со колкот

Gol.mk - 11.01.2019

Тениските фанови добија тажни вести кои доаѓаат од Мелбурн. Најдобриот британски тенисер Енди Мареј најави дека Грен слем турнирот во Австралија би можел да биде последен во неговата кариера.

Енди Мареј заминува во пензија…

Friday.mk - 11.01.2019

Речиси цела една година Енди Мареј ја помина во опоравување од провредата на колкот. Имаше огормна пауза за еден спортист, но сепак, никој не очекуваше дека најверојатно со таа повреда, дојде и крајот нанеговата кариера.

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Оff.net - 11.01.2019

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата ...

Дел Потро до Мареј: Продолжи да се бориш

Бриф - 11.01.2019

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро ја коментираше одлуката на Енди Мареј да ја заврши својата кариера. Претходно, британскиот тенисер објави дека Вимблдон ќе биде неговиот последен турнир. Енди, само што ја гледав твојата прес-конференција.

Емотивен прес на Енди Мареј, низ солзи соопшти дека веќе не може да игра (ВИДЕО)

365 - 11.01.2019

Британскиот тенисер Енди Мареј имаше посебно емотивна конференција за медиумите во Мелбурн, откако на тренинг мечот со Новак Ѓоковиќ во четвртокот успеа да освои само два гема и мораше да го прекине пред да стигне до крајот.

Мареј емотивно се распадна и со солзи ја соопшти најтешката одлука во кариерата!

Sport 1 - 11.01.2019

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња и поранеше број еден на АТП-листата, Енди Мареј, најверојатно ќе ја заврши кариерата по завршувањето на претстојниот гренслем-турнир Австралија опен, откри самиот тој на емотивна прес-конференција.

Емотивно видео: Енди Мари се расплака и најави крај на кариерата

Спортски - 11.01.2019

Британскиот тенисер, Енди Мари на емотивна прес-конференција најави дека Австралија Опен може да му биде последен турнир во неговата кариера. Мари со солзи во очите раскажуваше за сите негови проблеми со кои се соочил во последните две години.

(ВИДЕО) Енди Мареј плачејќи: Не сум сигурен дека ќе издржам до Вимблдон

Бриф - 11.01.2019

Поранешниот светски првак и шампион во Грен слем, Енди Мареј, одржаа прес-конференција пред почетокот на Австралискиот опен. Британскиот тенисер ја шокираше јавноста со изјавата дека ова би можело да биде неговиот последен Грен слем во неговата ...

ТЕНИСКИ ШОК: Енди Мареј во солзи најави крај на кариерата! (ВИДЕО)

SportMedia - 11.01.2019

Енди Мареј соопшти дека поради големи болки, дури и после операцијата на колкот, нема да може да игра уште долго, така најавувајќи крај на кариерата. „Не сум сигурен дали ќе можам со вакви болки да играм уште четири или пет месеци.

Шок: Енди Мареј му кажува збогум на тенисот!

Екипа - 11.01.2019

Енди Мареј ја шокираше тениската јавност во пресрет на почетокот на Австралија опен објавувајќи дека ќе ја заврши својата кариера во текот на оваа година. Хроничната повреда на колкот е причина за ваквата одлука на најдобриот британски тенисер на ...

Мари емотивно се распрсна и шокираше: Австралија Опен најверојатно е мојот последен турнир во кариерата! (Видео)

Дерби - 11.01.2019

Енди Мари веќе извесно време се мачи со незгодната повреда на колкот која ја влече речиси две години, но во ситуација кога сите со нетрпение го чекаа неговото враќање на Австралија Опен, Шкотланѓанецот сите ги шокираше со својата емотивна ...

„Енди ти си шампион, не се откажувај“

TopSport - 11.01.2019

Голем број на тенисери се јавија со пораки на поддршка за Енди Мареј, кој на прес конференција во Мелбурн најави крај на кариерата. На новинарите Мареј им изјави дека годинешниот Австралија опен веројатно ќе биде негов последен, а се надева дека ќе ...

Утринска сензација од Мелбурн: Енди Мареј оди во пензија!

Спортклуб - 11.01.2019

Поранешниот најдобар светски тенисер Енди Мареј во солзи објави крај на кариерата по првиот Гренд слем во сезоната – Австралија Опен. На специјална прес-конференција пред почетокот на турнирот, тој призна дека поминува низ страшни болки и дека не ...

Енди Мареј ја прекинува кариерата

Локално - 11.01.2019

Поранешниот лидер во светската ранглиста, Енди Мареј ја објави низ солзи одлуката дека ја прекинува кариерата оваа година. Тој објави дека се надева дека ќе игра на „Вимблдон“ и токму таму го одигра последниот натпревар во кариерата, но истовремено ...

Австралија Опен последен турнир за Енди Мареј

OhridNews - 11.01.2019

Годинешното издание на австралскиот грен слем турнир во Мелбурн многу веројатно ќе биде последен за британскиот тенисер Енди Мареј. 31-годишниот Мареј најави повлекување од тенисот после неуспехот комплетно да се излече од повредите кои нажалост ја ...

Мари низ солзи го најави крајот на кариерата

TopSport - 11.01.2019

Британскиот тенисер, Енди Мареј, на емотивна прес конференција во Мелбурн, најавил дека Вимблдон би можел да му биде последен турнир во кариерата. Мареј неколку пати со солзи во очите раскажувал за сите проблеми со кои се соочил во изминатите две ...

Поволна ждрепка за Ѓоковиќ на Австралија Опен

Телма - 10.01.2019

Поволна ждрепка имаше Новак Ѓоковиќ за традиционално првиот Грен слем турнир од сезоната.Српскиот тенисер од врвот на АТП листата во Мелбурн ќе атакува на седмиот наслов а во првото коло за ривал ќе има квалификант откако ќе завршат трите круга ...

Федерер и Надал во иста половина, Ѓоковиќ има „чист пат“ до финалето на Австралија Опен

Дерби - 10.01.2019

Изминатава ноќ во Мелбурн се одржа ждрепката за претстојното издание на Австралија Опен кое официјално ќе стартува на 14-ти јануари, а по направениот комплетен костур на натпревари, може да се заклучи дека најдобро помина Новак Ѓоковиќ кој се најде ...

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на рекорд во Мелбурн

Н.Македонија - 10.01.2019

Швајцарецот Роже Федерер (37) и Србинот Новак Ѓоковиќ (31) се рекордери на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн, со по шест титули и еден може да влезе во историјата на овој турнир ако седми пат триумфира на првиот годинашен ...

Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

А1 On - 10.01.2019

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Британецот Енди Мареј со 2-0, по сетови 6:1 и 4:1 на тренинг меч во рамките на подготовките за Австралија опен. Ѓоковиќ на ривалот му препушти само два гема на теренот „Маргарет Корт“ во Мелбурн ...

Ѓоковиќ го преслуша Мареј пред стартот на Австралија Опен

Екипа - 10.01.2019

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј во Мелбурн одиграа тренинг меч пред почетокот на првиот гранслем турнир сезонава, Австралија Опен. Иако резултатот беше во втор план, на крај сепак е забележано дека Ѓоковиќ славел победа со убедливи 6-1, 4-1.

Објавена ждрепката за Австралија опен: Кој има натежок пат до финалето - Ноле, Рафа или Роџер?

Gol.mk - 10.01.2019

Наредниот понеделник ќе започне првиот Грен слем турнир во новата сезона, Австралија опен. Денес беше одржана ждрепката која ја одреди тежината на патот на најдобрите тенисери до посакуваниот трофеј во Мелбурн.

Ѓоковиќ го обрука Мареј пред стартот на Австралија Опен

СуперСпорт - 10.01.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и Британецот Енди Мареј одиграа тренинг меч на Маргарет Корт Арената пред почетокот на Австралија Опен. Иако резултатот беше во втор план, нa крај сепак беше забележан. Ѓоковиќ славеше со уверливи 6:1 4:1.

Ѓоковиќ му покажа на Мареј дека е далеку од потребното ниво

Локално - 10.01.2019

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј одиграа тренинг меч при натпреварувачки услови во Мелбурн. Шесткратниот шампион од Отвореното првенство на Австралија пристигна на првиот Гренд Слем турнир за годината по брилијантно претставување во втората половина на ...

Суровиот Ѓоковиќ го врати Мареј во реалноста (ВИДЕО)

Спортски - 10.01.2019

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј одиграа тренинг меч на „Маргарет Корт Арената“ во Мелбурн, резултатот беше во втор план, но остана забележан – 6:1; 4:1;. Британецот имаше жеток судир со реалноста и неговите сегашни можности, после долгата пауза поради ...

АО: Ѓоковиќ може да оди на Надал или Федерер само во финалето

TopSport - 10.01.2019

Новак Ѓоковиќ со најголемите ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер може да се сретне само во евентуалното финале на Австрлија опен. Ждрепката, која беше извршена утрово по средно-европско време, како најсериозен ривал на Ѓоковиќ му го донесе ...

Откако Енди Мареј најави крај на кариерата, прв со коментар се јави Рафа Надал

Точка - 11.01.2019

Енди Мареј утрово ја шокираше јавноста кога на емотивна прес конференција најави дека Австралија Опен веројатно ќе биде неговиот последен турнир во кариерата. Мари кој е освојувач на три Грен слем турнири и е поранешен тенисер број еден во светот ...

Тенисерот со солзи во очите: Дојде крајот, веќе немам сили!

Курир - 11.01.2019

Поранешниот најдобар светски тенисер, Британецот Енди мареј го најавува крајот на кариерата. Повредите го сториле своето, Енди Мареј веќе нема сили да игра на највисоко ниво и поради тоа најавува брзо завршување на кариерата како тенисер.

Дел Потро до Мареј: Продолжи да се бориш

Курир - 11.01.2019

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро ја коментираше одлуката на Енди Мареј да ја заврши својата кариера. Претходно, британскиот тенисер објави дека Вимблдон ќе биде неговиот последен турнир. -Енди, само што ја гледав твојата прес-конференција.

Емотивна прес-конференција на Енди Мари: Се расплака и најави крај на кариерата

Таратур - 11.01.2019

На прес-конференцијата исполнета со емотивен набој, британскиот тенисерски ас Енди Мари најави дека Австралија Опен може да му биде последен турнир во неговата кариера. Мари со солзи во очите раскажуваше за сите негови проблеми со кои се соочил во ...

Надал е подготвен да ја нападне титулата во Мелбурн

Дерби - 09.01.2019

Првиот шпански рекет, Рафаел Надал верува дека е подготвен и дека може да ја нападне титулата на првиот грен слем во оваа година Австралија Опен. Рафа поради различни повреди ја пропушти завршницата на минатата сезона за да во оваа досега одигра сам ...

Ѓоковиќ и Мареј „пријателски“ ќе се пресметаат во Мелбурн

Екипа - 09.01.2019

Актуелниот и поранешниот светски тенисер број еден, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј во Мелбурн ќе имаат пријателска пресметка в четврток на денот на извлекувањето на ждрепката за Австралија Опен.

Енди и Новак: Пријателска средба и штелување на формата пред Австралија Опен

Спортклуб - 09.01.2019

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и британскиот тенисер Енди Мареј, си закажаа пријателска средба во че тврток, отворен меч на кој ќе ја штелуваат формата за Австралија Опен. Мареј против Ѓоковиќ ќе се сретнат на теренот „Маргарет Корт“ и ќе ...

„Би-би-си“: Ѓоковиќ и Мареј ќе одиграат тренинг меч пред Австралијан Опен!

Sport 1 - 09.01.2019

Англиски „Би-би-си“ објави интересна информација пред стартот на првиот гренслем турнир во сезоната Австралијан Опен, а се однесува на Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј. Медиумот откри дека двајцата тенисери утре ќе одиграат тренинг-меч во Мелбурн, а ...