TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Груби му е криво за изјавата со Али Ахмети и народот, тоа била „несреќна мешаница“ на неговите зборови

Слободен Печат - 30.09.2022

Откако денеска изјави : „Во овие околности во кои се наоѓаме, на Али Ахмети не му треба ДУИ, туку ДУИ има потреба од Али Ахмети. На Али Ахмети не му треба народот, туку народот има потреба од Али Ахмети“, вицепремиерот Артан Груби вечерва преку ...

Груби: На Ахмети му е потребен народот и на народот му треба Ахмети

Press24

Груби се правда, извинува поправа: Народот му треба на Ахмети, не само Ахмети на народот.

Скопје1

Груби порача дека Ахмети е неприкосновен лидер – „на народот му треба Али Ахмети!“

4NEWS

Груби се поправи: На Ахмети му е потребен народот и на народот му треба Ахмети

4NEWS

Груби: На народот му треба Али Ахмети

Локално

Груби ја поправа изјавата за Ахмети – се збунил

Независен

Курир Канал5 Сител CivilMedia Денешен Zoom Фокус Бриф

Муса Џафери: Ако Груби не поднесе оставка, војната во ДУИ ќе ескалира

Press24 - 30.09.2022

Член на „огнената група“ во ДУИ, Муса Џафери во изјава за „Слободен печат“ кажа дека партијата мора да направи промени, а исто така побара оставка од вицепремиерот Артан Груби. Џафери вели дека состојбата во партијата ќе ескалира ако наскоро не ...

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Слободен Печат

Џафери: Или оставка на Артан Груби или „војната“ во ДУИ ќе ескалира!

Zoom

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Фокус

Муса Џафери се закани: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Либертас

Муса Џафери: Или оставка на Груби или политичката војната во ДУИ ќе ескалира!

Курир

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

24Инфо

Денешен Lider Фактор MakPress Локално Нетпрес Република +инфо

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Макфакс - 30.09.2022

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај,Блерим Беџети и чаирскиот огранок преводен од Изет Меџити во партиското седиште во Мала Речица одржаа средба со лидерот на ДУИ. Али Ахмети.

„Огнената група“ на средби кај Ахмети: Беџети и Меџити порачаа дека остануваат против извршната власт

360 степени

Ахмети во обид да ја смири „огнената група“ – Меџити и Беџети очекуваат нивните барања да се земат во предвид

ТВ21

Средбата во Мала Речица не го стивна незадоволството на „огнената група“ во ДУИ

Н.Македонија

Незадоволните во ДУИ се сретнаа со Али Ахмети: Остануваат на барањата за промени во извршната власт

А1 On

Али Ахмети на средба со ограноците, но не со комплет „огнената“ група - секој на своето

24 Вести

Ахмети на средби со незадоволните членови на ДУИ

Алсат-М

Телма Сител ТВ21 Zoom Денешен 24 Вести 360 степени Фокус

Алити за ТВ 24: Очекувам Ахмети да ја изменаџира кризата, не мислам дека нема да има нова партија

24 Вести - 29.09.2022

Рафис Алити поранешен потпретседател на ДУИ и на Собранието во емисијата 24 анализа истакна дека во ДУИ секогаш имало внатрепартиски дебати и критики. Добро е да го има тоа и ова сега што некој го нарекува дека има незадоволство, Ахмети имал потешки ...

Алити: Очекувам Ахмети да ја менаџира успешно кризата

Press24

Ахмети: ДУИ е националното богатство на Албанците во Македонија

ТВ21

Ахмети: ДУИ е националното богатство на Албанците во Македонија

Press24

Зибери ја оцени како позитивна атмосферата на денешната средба со Ахмети – „ДУИ ќе излезе многу посилна и пообединета“

ТВ21

„Од Струга до Куманово и Липково“ – Ахмети порача: ДУИ е националното богатство на Албанците во Македонија

4NEWS

(Фото) „Огнената група“ на средба кај Ахмети: Лидерот вели дека партијата е национално богатство и меѓучовечките односи мора да се средат

еМагазин

Меџити секогаш до Ахмети, но непоколеблив во ставот против извршната власт

ТВ21 - 29.09.2022

Преку фотографија објавена на социјалната мрежа Фејсбук, Изет Меџити покажа дека секогаш ќе бидат покрај лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Заедно со лидерот Али Ахмети и непоколеблив во ставот против извршната власт“, напиша ...

Беџети по средбата со Ахмети: Цврсто против извршната власт

Слободен Печат

Беџети го нарекува Ахмети пријател, но порача и дека цврсто стои на ставот против извршната власт

ТВ21

Меџити од „Огнената група“ на средба со Ахмети: „Цврсто во ставот против извршната власт“

Локално

Беџети објави фотографии со Ахмети: Заедно со претседателот и мој пријател

Алсат-М

Беџети објави фотографии со Ахмети: Цврсто против извршната власт

Локално

Беџети вели Ахмети му е пријател, но цврсто стои на ставот против извршната власт

4NEWS

4NEWS

Има проблеми во односите меѓу некои луѓе, призна Ахмети

Независен - 29.09.2022

Лидерот на ДУИ денеска по средбата со членовите на „огнената група“ призна дека има одредени меѓучовечки односи во партијата кои не се добри. Но, рече Али Ахмети, не во целина, туку се одредени луѓе.

Ахмети признава дека во ДУИ има меѓучовечки односи кои не се добри

24Инфо

Ахмети: Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе

Сител

Ахмети за проблемите во ДУИ: И во семејството имате кавги и не е идеално

Press24

Ахмети: Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе

Канал5

Ахмети за превирањата во ДУИ: Има меѓучовечки односи кои не се добри, ама не во целина – само меѓу одредени луѓе

Слободен Печат

Нема ништо од тоа дека ќе се создаде нова партија, изјави Ахмети

Локално

+инфо Вечер Прес Република 365 24 Вести Телма Lider Во Центар