TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Фактор - 24.09.2021

Премиерот Зоран Заев, потврди дека зборот бугарски ќе биде отстранет од учебници и споменици каде се споменува бугарскиот фашистички окупатор. Тој го најави тоа како еден од чекорите напред во приближувањето кон решение за спорот со соседна ...

Милески: Да бевме под фашистичка окупација, ти и другар ти ќе бевте соработниците

Република

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам - и кај нас имало соработници со окупаторот

Deutsche Welle

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам

360 степени

Не треба да му се дава етнички предзнак на фашизмот, вели Заев околу „бугарскиот фашистички окупатор“

Слободен Печат

Не сме биле ниту Ние сите на страна на партизаните, имало И соработници на фашистите, рече Заев

Сакам да кажам

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Канал5

Фокус Алсат-М ММС 365 Либертас 365 Lider Локално

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Нова ТВ - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Бизнис Вести

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

24Инфо

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Lider

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Опсервер

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Frontline

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Сител

24 Вести

Не се шегувал: Заев потврди дека ќе го тргне зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор, во Софија презадоволни

Република - 24.09.2021

Во однос на најавите за бришење на зборот „бугарски“ каде што се споменува фашистички окупатор во учебниците и спомениците, Заев рече дека не треба да се поистоветуваат цели нации со фашистичкиот окупатор и оти ваквата најава е во духот на ...

Заев не се шегувал: Навистина планира да го тргне бугарски фашистички окупатор

PressingTV

Заев: И кај нас имало соработници на фашистичкиот окупатор, не се мешам во работата на историчарите

ТВ21

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, еве што пишуваат бугарските медиуми

Фактор

ПОБЕДА! ЗА МАКЕДОНИЈА ВЕЌЕ НЕ СМЕ ОКУПАТОРИ Коментари на бугарски медиуми

+инфо

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Lider

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Сител

Нова ТВ Канал5 Press24 Скопје инфо Frontline ТВ21 Вечер Прес Денешен

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Опсервер - 23.09.2021

– Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави ...

Заев за ТВ 24: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24 Вести

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Frontline

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24Инфо

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Press24

Политиката не треба да се меша во историјата, ама тргањето на „бугарски“ пред фашистички окупатор е во духот на пријателството, вели Заев

MakPress

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Вечер Прес

CivilMedia Бриф

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Независен - 23.09.2021

ВМРО-Народна партија на Љупчо Георгиевски го поддржа премиерот Зоран Заев во намерата да го избрише зборот „бугарски“ од описот „фашистички окупатор“. -Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република ...

ВМРО-НП: Бришење на зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор е дел од повоената европска политика

Сител

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Press24

ВМРО-НП: Бришењето „бугарски” пред фашистички окупатор не е негирање на македонскиот идентитет

МКД

ВМРО-Народна: Бришењето на националата одредница „бугарски“ пред „фашистички“ не е негирање на идентитетот

Либертас

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА БЕШЕ СЛОБОДНА ЗЕМЈА ПРЕД ДА ДОЈДАТ БУГАРИТЕ? Георгиевски вели дека бришењето на „бугарски“ не е негирање на идентитетот

+инфо

Љубчо Георгиевски: Дали Македонија беше слободна земја пред да дојдат Бугарите?

Мак. Весник

Локално MakPress

СЛЕДНО ШТО Е? ДЕКА ПАРТИЗАНИТЕ НЀ ОКУПИРАЛЕ ? Данева со прашање до Заев

+инфо - 23.09.2021

Професорката и поранешна пратеничка на СДСМ, Ана Павловска Данева на Фејсбук ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе има промени, и ќе се отстрани „бугарски“ пред фашистички окупатор.

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Фактор

Данева: Следно што е? Партизаните нѐ окупирале?

Нетпрес

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“?

Курир

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Република

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Lider

Павловска Данева: Очекувам во блиско време да испадне дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле

MakPress