TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брегзитот проблем и за клубовите од Премиер лигата

Телма - 15.03.2019

Брегзитот е топ тема во Велика Британија, а на Островот покрај стравувањата од нови економските и политички проблеми се појавуваат и анализи како тој ќе влијае врз фудбалот и резултатите што ги постигнуваат клубовите од Премиер лигата.

Брегзит: Забуна, одложување, загуба

Deutsche Welle - 15.03.2019

Британците бараат излез од Брегзит-хаосот кој сами си го создадоа. Притоа се чини дека не им паѓа ништо друго на памет освен она го правеа до сега. Но се уште е рано за радување на туѓа несреќа, коментира Бернд Ригерт.

Британија изгласа, ќе бара тримесечно одложување на Брегзит

Глас на Америка - 15.03.2019

Топката се префрла кај земјите членки на ЕУ, кои треба да одобрат пролонгирање на рокот од 29 март. Европските официјални лица во неколку наврати нагласија дека Британија треба да ги увери оти ќе го почитува рокот Со 412 гласа „за“ и 202 „против“, ...

Дали Брегзит ќе има влијание над англискиот фудбал?

Friday.mk - 15.03.2019

Една од најактуелните теми во последните две години во светот е дефинитвно Брегзитот, или излегувањето на Велика Британија од Европската Унија. Мислењата се поделени, според многумина, Британија ја очекува економска и политичка криза.

Драмата Брегзит добива продолжение

Deutsche Welle - 15.03.2019

Британскиот парламент изгласа одложување на Брегзит, а неговиот рок зависи од тоа дали договорот за излез од ЕУ ќе помине на трето изјаснување на пратениците. Тереза Меј вчера тотално ги исцрпи своите аргументи и гласните жици – на говорницата во ...

Британија ја префрла топката кај ЕУ

Н.Македонија - 15.03.2019

Брегзит официјално е закажан за 29 март 2019 година, но откако британските пратеници ја отфрлија можноста за излегување на Британија од ЕУ без договор, но и двапати го одбија договорот со ЕУ што им го понуди Владата на Тереза Меј, се чини дека ...

Парламентот гласаше за одложување на Брегзит, Брисел бара оправданост за да одлучи

Нова ТВ - 15.03.2019

Велика Британија ќе мора да го оправда барањето за одлагање на Брегзит, а европските лидери при носењето на одлуката по барањето ќе се водат од идејата да нема никакви пречки во функционирањето на институциите на ЕУ, соопшти Европската комисија во ...

Брегзит во сто чекори

Н.Македонија - 15.03.2019

Хаос, политички циркус, нејаснотии и целосна неизвесност. Вака накратко може да се опишат сегашната ситуација во Лондон и процесот за излегување на Британија од ЕУ, попознат како брегзит. Лондонскиот циркус, на чело со премиерката Тереза Меј, ...

Британскиот парламент гласаше за одложување на Брегзит

Денар - 15.03.2019

Британскиот парламент го прифати предлогот на премиерката Тереза ​​Мај за одлагање на Брегзит. Оваа иницијатива беше поддржана од 412 пратеници, додека 202 беа против, пишува “BBC”. По овакво гласање, Владата на Тереза ​​Меј ќе биде обврзана да ...

Парламентот на Велика Британија го одобри одложувањето на Брегзит до 30-ти јуни

Локално - 15.03.2019

Британскиот парламент гласаше за одложување на Брекит , објавија британските медиуми. 413 пратеници гласаа за предлогот на Владата, а 202 пратеници гласаа против , со мнозинство од 211 гласови.

Британските пратеници изгласаа одложување на Брегзит

24 Вести - 15.03.2019

Со огромно мнозинство, 412 гласа за наспрема 202 против, британските пратеници вечерва изгласаа одложување на излезот на Британија од Европската Унија. Со тоа на премиерката Тереза Меј и оставија можност наредната недела повторно да се обиде да ...

Британија ќе бара од ЕУ одложување на Брегзит

Р.С.Европа - 14.03.2019

Британските пратеници гласаа земјата да побара од ЕУ одложување на Брегзит. Пратениците го прифатија предлогот на премиерката Тереза Меј со 412 гласа „за“, а 202 беа против. Пратениците гласаа да се побара одложување за најмалку три месеци, доколку ...

Британските пратеници изгласаа одложување на Брегзитот- не се знае до кога

Канал5 - 14.03.2019

Со 402 гласа наспрема 202 , британските пратеници изгласаа одложување на излезот на Британија од Европската Унија. Со тоа на премиерката Тереза Меј и оставија можност наредната недела повторно да се обиде да добие поддрѓка за договорот постигнат за ...

Трамп за Брегзит: „Нема потреба од одржување уште еден референдум“

Глас на Америка - 14.03.2019

Претседателот ја советувал британската премиерка Тереза Меј како да преговара за разделба од Унијата, но „таа не го послушала“. Придружувајќи го гостинот од Даблин во Белата куќа, ирскиот премиер Лео Варадкар, претседателот Трамп се произнесе дека ...

Велика Британија ќе побара одложување на брегзит за три месеци

Сакам да кажам - 14.03.2019

Велика Британија ќе побара од Европската Унија одложување на брегзит, откако британскиот парламент со мнозинство гласови го усвои проширувањето на Членот 50. Според ова, Велика Британија нема да излезе од ЕУ на 29 март, како што беше предвидено со ...

Британскиот Парламент одобри одлагање на брегзит

Н.Македонија - 14.03.2019

Британските пратеници вечерва со голем мнозинство го одобрија предлогот на Владата на премиерката Тереза Меј за одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ за по 29 март. Како што јави Би-Би-Си, „за“ одлагање на брегзит се изјаснија 412 ...

(Видео) Британските пратеници гласаа за одложување на Брегзит

1tv - 14.03.2019

Британските пратеници со голем мнозинство, 412 „за“ и 202 „против“, гласаа за одложување на Брегзит за да излезат од ќорсокакот во преговорите со ЕУ. Според одкуката, премиерката Тереза Меј ќе бара продолжување на Членот 50 од Лисабонскиот договор.

Британија не ја напушта ЕУ на 29 март, брегзитот одложен

МКД - 14.03.2019

Британските пратеници тукушто изгласаа да се одложи крајниот рок за брегзитот, 29 март, и да бараат кратко одложување од Брисел, под услов пратениците да го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј, кој двапати го отфрлија, до идната среда.

Ниту британското „Остани смирен“ не го решава хаосот со Брегзит

Глас на Америка - 14.03.2019

Конзервативците отворија и дијалог за смена на премиерката Тереза Меј. Но, нема гаранции дека нејзиното заминување ќе ја извади Британија од комплексната ситуација за излез од ЕУ Серија гласања, дебати и натаму нејасна ситуација.

Британија бара одложување на рокот за излез од Европската Унија

Макфакс - 14.03.2019

Британскиот парламент со мнозинство гласови одлучи да побара согласност од ЕУ за одложување на излезот на Велика Британија од блокот, што беше предвидено да се случи на 29 март. За одлуката гласаа 412 пратеници, а 202 беа против, пренесе „Би-би-си“.

Три гласања и една уцена

Deutsche Welle - 14.03.2019

По хаотичните сцени, британскиот парламент гласаше против тврд Брегзит. Тереза Меј претрпе уште еден пораз и сепак инсистира да има и трето гласање за договорот за истапување од Унијата. Требаше да биде денот кога парламентот ќе ја преземе ...

Нема да има нов референдум за Брегзит

Р.С.Европа - 14.03.2019

Британските пратеници гласа против амандманот со кој се повикува Владата на Велика Британија да го одложи напуштањето на ЕУ до 30 јуни и да одржи втор референдум за Брегзит. Три години откако Велика Британија гласаше за напуштање на Европската ...

Британија се движи кон варијантата „мек Брегзит“

Телма - 14.03.2019

По бурната недела во лондонскиот парлемент, Британија како да се движи кон варијантата „мек Брегзит“. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск смета дека ЕУ треба да и дозволи на Велика Британија да го одложи Брегзитот.

Британскиот Парламент одобри одлагање на Брегзит

+инфо - 14.03.2019

Британските пратеници вечерва со голем мнозинство го одобрија предлогот на Владата на премиерката Тереза Меј за одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ за по 29 март. Како што јави Би-Би-Си, „за“ одлагање на Брегзит се изјаснија 412 ...

Британските пратеници денеска повторно ќе гласаат, овој пат за одложување на излезот од ЕУ

Телма - 14.03.2019

Британските пратеници денеска повторно ќе гласаат. Овојпат за дозвола од ЕУ за одложување на излезот од европското семејство кој е закажан за 29 март. Денешното гласање следува откако синоќа беше одбиен амандманот Брегзитот да биде спроведен без ...

Британските пратеници гласаа против втор референдум за брегзит

МКД - 14.03.2019

Амандманот за втор референдум за излегување на Велика Британија од Европската Унија, поднесен од бившата ториевска пратеничка Сара Воластон, не помина, со 334 гласa наспрема 85 - мнозинство од 249, објави Гардијан .

Британските пратеници гласаат за одложување на брегзитот и нов референдум

МКД - 14.03.2019

Британските парламентарци денес ќе гласаат за одржување на втор референдум за брегзитот, јавуваат британските медиуми. Претседавачот на Долниот дом на парламентот неочекувано одобри гласање за одржување втор референдум за излегувањето на Британија ...

Последен обид, британските парламентарци ќе гласаат за одложување на Брегзит

Глас на Америка - 14.03.2019

За денешното изјаснување има големи очекувања дека ќе биде спротивно од претходните и дека ќе има согласност за продолжување на рокот за разделба од ЕУ Тридневното гласање за Брегзит во Британскиот парламент денеска ќе ја има својата кулминација.

ПИСМА ОД ЛОНДОН Аман веќе

+инфо - 14.03.2019

За што ќе пишуваш неделава, ме прашува мојот законит. За Брегзит, нели? Земам длабоко воздух и го прострелувам со поглед. Му упатувам поглед сличен на оној со кој Мишел Барние ја поздравува премиерката Тереза Меј кога ќе ја види пак дојдена во ...

Брегзит – политички хорор во продолженија

Н.Македонија - 14.03.2019

Пред два дена парламентот на Велика Британија, вторпат го отфрли договорот за брегзит, на само две недели од 29 март, од рокот за брегзит. Овој пораз не е со толку голема разлика, со 242 гласа за и 391 против, како претходниот историски пораз, ...

Трамп: Неограничен потенцијал за трговски договор помеѓу САД и Велика Британија

Р.С.Европа - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека има огромен потенцијал за трговски договор помеѓу САД и Велика Британија, во време кога преговорите заБрегзит во Лондон се најдоа во ќорсокак.

Трета среќа за Тереза Меј? Британците ги чека агонија поради Брегзит! Еве зошто мора да решат сè за шест дена

Точка - 14.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј ќе мора и трет пат својот предлог да го стави на гласање во парламентот, и тоа најдоцна до 20-ти март, а тамошните медиуми се зафатени со правење на сценарија кои ја чекаат таа земјата во екот на политичката криза.

Брисел попушта под притисокот на Тереза Меј

Н.Македонија - 14.03.2019

По долги натегања и неизвесност, британската премиерка Терезија Меј успеа да ја наговори Европската Унија на промени во договорот за брегзит и тоа оние клучните – што се однесуваат на регулирањето на границата помеѓу Република Ирска и Британија.

Британскиот парламент пресече: Нема да има нов референдум за брегзит

Макфакс - 14.03.2019

Британскиот парламент гласаше против предлогот да се одржи нов референдум за брегзит. Против предлогот со кој се повика на уште едно изјаснување дали Британија треба да остане во Европската Унија или да излезе од неа, гласаа 334, наспроти 85 ...

Напнато во Обединетото Кралство: На повидок одложување на Брегзит за 30-ти јуни

Алфа - 14.03.2019

Британскиот парламент одби да има Брегзит без никаков договор, дополнително слабеејќи ја позицијата на премиерката Тереза Меј и подготвувајќи го теренот за одложување на Брегзит барем до крајот на јуни.

Британскиот парламент отвори пат за одложување на брегзитот

Нетпрес - 14.03.2019

Британските пратеници го отфрлија во средата ноќта излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија без договор, со тоа отворајќи го патот за одложувањето на брегзитот и ја натераа премиерката Тереза Меј својот договор за раздружувањето со ...

Британските пратеници ги одбија амандманите за одлагање на Брегзит до 30 јуни и за нов референдум

Локално - 14.03.2019

Британските пратеници доцна попладнево ги одбија предложените амандмани на Одлуката за одлагање на Брегзит, со кои се бараше утврдување на временски рок на одлагањето, како и распишување нов референдум за истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Брегзит: Белгиските цариници нема да смеат да земаат одмор до 5 април

24Инфо - 14.03.2019

Белгиската царина деновиве ќе ги информира своите вработени дека нема да смеат да земаат слободни денови од 26 март до 5 април поради неизвесноста околу Брегзитот, јавуваат белгиските медиуми утрово.

Туск поддржува „долго“ одложување ако Британија „подразмисли“ за брегзит

Локално - 14.03.2019

Претседателот на Советот на Европска Унија, Доналд Туск денеска изјави дека можно е да се одобри „долго“ одложување на Брегзит, во последен обид да ја убедат британската премиерка Тереза Мај да ги смени нејзините црвени линии во преговорите.

Британските пратеници ќе гласаат за одложување на Брегзит

Локално - 14.03.2019

Претседателот на Долниот дом на Парламентот Џон Баркоу изјави дека британската Влада денеска ќе поднесе во Парламентот предлог за одлагање на Брегзит до 30 јуни ако пратениците до 20 март го одобрат договорот за напуштање на Европската унија.

Германија ја поздрави одлуката на британскиот Парламент

24Инфо - 14.03.2019

Германските власти ја поздравија синоќешната одлука на британскиот Парламент за неприфаќање излез на Велика Британија од Европската унија без претходно постигнат договор за идните односи. – Лондон покажа знаци на разум.

Британските пратеници ја отфлија можноста за Брегзит без договор

Опсервер - 14.03.2019

Британските пратеници вечерва ја отфрлија можноста за излез од ЕУ без договор. Нивната одлука не е правно обврзувачка и не значи дека Брегзит ќе биде спречен, но сега во британскиот Парламент може да се гласа за одложување на напуштањето на ЕУ.

Брегзит: Забуна, одложување, загуба

Локално - 16.03.2019

Британците бараат излез од Брегзит-хаосот кој сами си го создадоа. Притоа се чини дека не им паѓа ништо друго на памет освен она го правеа до сега. Но се уште е рано за радување на туѓа несреќа, коментира Бернд Ригерт.

Брисел: Лондон ќе мора да го оправда одлагањето на Брегзит

Н.Македонија - 15.03.2019

Велика Британија ќе мора да го оправда барањето за одлагање на Брегзит, а европските лидери при носењето на одлуката по барањето ќе се водат од идејата да нема никакви пречки во функционирањето на институциите на ЕУ, соопшти Европската комисија во ...

Британскиот Парламент одобри одлагање на Брегзит

Нова ТВ - 14.03.2019

Британските пратеници вечерва со голем мнозинство го одобрија предлогот на Владата на премиерката Тереза Меј за одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ за по 29 март. Како што јави Би-Би-Си, „за“ одлагање на Брегзит се изјаснија 412 ...

(Видео) Британските пратеници гласаа за одложување на Брегзит

Либертас - 14.03.2019

Британските пратеници со голем мнозинство, 412 „за“ и 202 „против“, гласаа за одложување на Брегзит за да излезат од ќорсокакот во преговорите со ЕУ. Според одкуката, премиерката Тереза Меј ќе бара продолжување на Членот 50 од Лисабонскиот договор.

Британија засега не излегува од ЕУ?

Фактор - 14.03.2019

Британија не ја напушта ЕУ на 29 март, а Брегзитот е одложен. Британските пратеници изгласаа да се одложи крајниот рок за Брегзит, 29 март, и да бараат кратко одложување од Брисел, под услов пратениците да го поддржат договорот на премиерката Тереза ...

Британија бара одложување на рокот за излез од Европската Унија

Точка - 14.03.2019

Британскиот парламент со мнозинство гласови одлучи да побара согласност од ЕУ за одложување на излезот на Велика Британија од блокот, што беше предвидено да се случи на 29 март. За одлуката гласаа 412 пратеници, а 202 беа против, пренесе „Би-би-си“.

БРЕГЗИТ: Три гласања и една уцена

Либертас - 14.03.2019

По хаотичните сцени, британскиот парламент гласаше против тврд Брегзит. Тереза Меј претрпе уште еден пораз и сепак инсистира да има и трето гласање за договорот за истапување од Унијата. Требаше да биде денот кога парламентот ќе ја преземе ...

Британскиот Парламент одобри одлагање на Брегзит

Локално - 14.03.2019

Британските пратеници вечерва со голем мнозинство го одобрија предлогот на Владата на премиерката Тереза Меј за одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ за по 29 март. Како што јави Би-Би-Си, „за“ одлагање на Брегзит се изјаснија 412 ...