TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По две децении, Русија повторно го произведува „Москвич“.

Во Центар - 26.11.2022

По дведецениска пауза, Русија го рестартираше производството на автомобилската марка „Москвич“ во фабрика во близина на Москва, која беше напуштена од францускиот производител на автомобили „Рено“, пренесува Ројтерс.

Се врати Москвич, пристигнува како кинеска копија (ВИДЕО)

Канал5 - 25.11.2022

Требаше да биде револуционерен модел, но на крајот испадна дека е само копија. Поминаа 20 години од смртта на легендарниот Москвич, а сега тој се врати во услови на санкции. Тоа го може само Москвич, „најдобриот автомобил на светот“, кој го задржа ...

Русија го оживеа култниот Москвич од советската ера

Авто Плус - 25.11.2022

По претходните најави, брендот Москвич официјално повторно заживеа, а првите примероци се произведени во некогашната фабрика на Renault Западните производители на автомобили ја напуштија Русија по воената интервенција во Украина и тоа ги остави ...