TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Кампањи против вакцините, министерот Филипче ќе се консултира со МВР

Алсат-М - 19.03.2019

На дел од телевизиските канали во земјава се емитувани материјали во кои, меѓудругото, се говори и против вакцините. Агенцијата за медиуми смета дека нема работа за неа, а од лекарската Комора прашуваат – ако и за најмала лекарска грешка се ...

Во ек на епидемија на морбили, се емитуваат емисии и реклами против вакцинација

Курир - 19.03.2019

Во вчерашната емисија „360 степени“ имаше прилог каде што говореа дека во екот на епидемија на морбили на Собраниски канал и на една приватна национална телевизија одат емисии и реклами против вакцинирање на деца.

(ВИДЕО) 360˚ Во екот на епидемија на морбили, анти-вакцинална пропаганда на Собранискиот канал и на една приватна ...

Либертас - 19.03.2019

Во екот на епидемија на мали сипаници, пред се, поради одбивањето на некои родители да ги вакцинираат своите деца, на Собранискиот канал и на една приватна национална телевизија, се прикажани содржини во кои отворено се пропагира против ...

Во Украина 11 смртни случаи од морбили

Р.С.Европа - 18.03.2019

Украинските власти соопштија дека од почетокот на годината, па досега биле пријавени 30 794 случаи на мали сипаници. Според министерството за здравство, 16 969 од случаите се заболени деца, а од морбили починале 11 лица.

Не се стишува епидемијата со морбили, за една недела 63 нови случаи

Мета - 18.03.2019

Во период од една недела, пријавени се вкупно 63 случаи на мали сипаници кои биле лабораториски потврдени. Од вкупниот број на новозаболени лица, 29 случаи се од Скопје, а речиси 80 отсто од нив се невакцинирани.

Факти за вакцинирањето што секој одговорен родител треба да ги знае

Кафе пауза - 18.03.2019

Темата за имунизација изгледа како постојано да поттикнува дебати, особено кога станува збор за децата. Од една страна вакцините се најефективниот и најбезбедниот начин за заштита од разни болести.