TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Турција ќе го надмине коронавирусот за 2 до 3 недели

Р.С.Европа - 26.03.2020

Турција ќе ја надмине епидемијата со коронавирусот за две до три недели преку добри мерки, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган, во момент кога Анкара го продолжи затворањето на сите училишта до 30 април.

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 11 април

Курир - 26.03.2020

Парламентот на Шпанија ја продолжи вонредната состојба за две недели поради пандемијата со Ковид-19. Мерката беше изглаана откако во Парламентот беа физички присутни помалкуи од 50 пратеници од вкупно 350, а другите гласаа од дома.

Колку време коронавирусот преживува на материјалите во нашето опкружување

Порта 3 - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирус целосно ја запре планетата и предизвика огромни последици врз секојдневната работа и живот. Во време кога ситуацијата е многу тешка добро е да се знае како се однесува вирусот и како може да се избегне.

САД: Над 1.000 починати од коронавирус

Курир - 26.03.2020

Во САД од новиот коронавирус починаа над илјада луѓе, соопшти Универзитетот Џон Хопкинс. Во САД се регистирани 68.572 лица инфицирани со Ковид-19, од кои 1.033 починале. Според бројот на заразени лица САД е на трето место по Кина и ...

Дибала даде прва информација за неговата здравствена состојба (ФОТО)

Дерби - 26.03.2020

Напаѓачот на Јувентус, Пауло Дибала ја испрати првата порака откако официјално беше соопштено дека е заразен со коронавирусот. На 21 март Дибала објави дека тој и неговата девојка Ориана Сабатини имале позитивен тест за да сега одново се огласи на ...

За 24 часа во Германија има 50 починати и скоро 5.000 заразени од Ковид 19

Слободен Печат - 26.03.2020

Бројот на потврдени случаи на зараза со Ковид-19 во Германија се зголеми на 36.508. Од заразата досега починаа 198 луѓе, соопшти здравствениот Инситут Роберт Кох. Бројот на новозаразени е зголемен за 4.994 во изминатите 24 часа.

Забрана за движење на американските војници во странство

Курир - 26.03.2020

Американскиот секретар за одбана Марк Еспер издаде наредба за забрана за движење на сите американски војници во странство во период од 60 дена, со цел да се ограничи ширењето на новиот коронавирус во армиските редови.

Бугарија/Ковид-19: Во изминатите 24 часа нови 23 заразени, четири лица во критична состојба

Опсервер - 26.03.2020

– Во изминатите 24 часа во Бугарија се регистрирани 23 заразени од новиот коронавирус. Вкупно досега се регистрирани 243 случаи. Тоа го изјави на прес конференција Венцислав Мутафџиски, началник на Оперативниот штаб за справување со Ковид-19.

Свештеник кој живее во истата резиденција како и папата е заразен со Ковид-19

Вечер - 26.03.2020

Едно лице кое живее во близина на папата Франциск во Ватикан е тестирано позитивно за новиот коронавирус и сега е хоспитализирано во болница во Рим, објави римскиот весник Месаџеро. Ватикан официјално не ги коментираше тие информации, но добро ...

Сите жители на Букурешт ќе се тестираат за коронавирус

Слободен Печат - 26.03.2020

Сите жители на Букурешт наскоро ќе можат да поминат тест на новиот коронавирус. Романскиот министер за здравство Виктор Костаке изјави за телевизискиот канал Антена 3 дека досега се регистрирани 906 случаи на инфекција со коронавирусот.

Франција ги повлекува војниците од Ирак поради Ковид-19

Опсервер - 26.03.2020

– Франција ќе ги повлече своите војници, кои се стационирани во Ирак поради пандемијата со новиот коронавирус, сооопшти Министерството за одбрана. Во соопштението се наведува дека ќе продолжат воздушните операции против Исламска ...

НАЈПОЗНАТИОТ светски ЕПИДЕМИОЛОГ: Ќе ви ги разбијам врежаните митови за коронавирусот

Машки магазин - 26.03.2020

Fahim Jonus , раководителот на одделот за инфективни болести на Универзитетот во Мериленд, еден од најпознатите и најсофистицираните на земјината топка,сподели 10 митови за коронавирусот на Твитер.

Д-р Олгица Николовска: КОРОНАВИРУСОТ-ЧУМА НА 21 ВЕК: Педијатрите се најзагрозени од сите матични доктори

Pedijatar.mk - 26.03.2020

Деведесет проценти од педијатриската патологија се инфекции на горниот и долниот респираторен тракт, чија етиологија може да биде алергиска, бактериска, вирусна (во која спаѓа и корона инфекцијата) ♦♦♦♦♦♦♦ К оронавирус – Ковид-19, SARS C02, нов член ...

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

Фактор - 26.03.2020

Колку подолго ќе траат мерките за карантин, толку повеќе време ќе треба „корона кризата“ да помине, вели за Фактор, хрватскиот политичар Иван Пернар. Додава дека кризата ќе трае се додека доволен број не се зарази и не го преболи коронавирусот.

(ВИДЕО) Кога угостителите ќе стивнат

IRL - 25.03.2020

КОВИД 19 го парализира угостителстово, а 29 илјади работни места се под закана. ИРЛ дневниот влог ги следи социоекономските ефекти од КОВИД 19 Репортер: Давид Илиески; Насловна отографија: Радио Слободна Европа на македонски јазик За само еден ...

Има 98 години и успеа да се избори со коронавирусот (ВИДЕО)

Кумановски м. - 26.03.2020

Ветеран и фармацевт од Втора светска војна, ангажиран во масовно производство на пеницилин за време на војната, позитивно бил тестиран за присуство на вирусот COVID19 на 18 март, откако ги почувствувал првите симптоми на болеста.

Почина американски тинејџер, погрешно лекуван од коронавирус , два пати го враќале од болница

Канал5 - 25.03.2020

Момче (17) од градот Ланкастер, во близина на Лос Анџелес почина откако се зарази со коронавирус. Иако здравствениот штаб во Лос Анџелес прв пат објави дека неговата смрт е поврзана со вирусот „Ковид-19“, неколку часа подоцна тие се оградија велејќи ...

Во Франција од коронавирус само денеска починаа 231 лице, Макрон ја вклучува војската

ТВ21 - 26.03.2020

Франција го потврди 231 смртни случај од коронавирус, што е најголем пораст од претходните два дена. Вечерва објавија дека ја вклучуваат и војската во помагање на населението во борбата против епидемијата.

Германија ќе се брани од Ковид-19 со пакет од 1,100 милијарди евра

Deutsche Welle - 25.03.2020

Бундестагот вечерва изгласа пакет- мерки вредни речиси 1.100 милијарди евра за одбрана на економијата од ударот на пандемијата на коронавирусот. Мерките опфаќаат помош и кредити за фирмите, и фондови за здравството доби широка поддршка во ...

Германскиот Бундестаг усвои пакет мерки вреден 750 милијарди евра

Канал5 - 25.03.2020

Германскиот Бундестаг денеска усвои пакет владини мерки за помош на економијата при штети предизвикани од пандемијата од коронавирус од 750 милијарди евра. Пакетот мерки за помош го изгласаа претставниците на сите парламентарни партии, со исклучок ...

Во Франција 231 жртва на коронавирусот, Макрон ја вклучува војската

Нетпрес - 26.03.2020

Франција, којашто во средата потврди 231 жртва на коронавирусот што е најголемото зголемување во однос на претходните два дена, објави дека ја вклучува војската во помош на населението против ширењето на епидемијата.

Бил Гејтс во 2015: Светот не е подготвен за следната епидемија (ВИДЕО)

Press24 - 25.03.2020

Може да има вирус каде луѓето ќе се чувствуваат доволно добро кога се заразени па да се качат на авион, да одат на пазар. Изворот на вирусот може да биде природна епидемија, како еболата или може да биде биотероризам.

Досега најмногу заразени во Србија на дневно ниво, позитивен на коронавирус нападна медицински персонал

Нетпрес - 25.03.2020

Србија во средата, 19 дена откако беше потврден првиот случај на инфекција со коронавирусот го имаше најголемиот дневен раст на бројот на заразените – 81, но според службените процени следните денови треба да се очекува чувствително зголемување на ...

Многу лоша била ситуацијата за Дибала и девојка му

Спортманија - 25.03.2020

И во врвна физичка подготвеност и на само 26 години, Коронавирусот ја покажал целата своја моќ Ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала и неговата девојка Оријана Сабатини веќе 10-тина дена се борат со опасниот Коронавирус.

Албанија прогласи вонредна состојба

Press24 - 25.03.2020

Албанија прогласи вонредна го прогласи коронавирусот за природна катастрофа и им даде на властите 30 дена вонредни овластувања за пребарување на куќите, забрана за движење и штрајкови за да ја сузбие епидемијата која усмрти пет лица.

Црногорец е најмладата жртва на коронавирусот во Италија

Press24 - 25.03.2020

Црногорец на 33-годишна возраст е најмладата жртва на коронавирусот во покраината Лацио, пренесуваат италијанските медиуми. Мажот од Црна Гора кој е позитивен на коронавирусот умрел во болницата „Лазаро Спаланцани“ во Рим минатата ноќ.

Наинголан: Стравот кој морам да го споделам со вас!

Спортклуб - 25.03.2020

Никогаш немало во Италија поголем страв од некоја зараза или непогода, како што е случај деновиве со КОВИД19. Во европски рамки, Италија е најпогодена земја со најмногу заразени и најмногу починати од Корона вирусот.

Франција ги повлекува своите трупи од Ирак поради коронавирусот

Press24 - 25.03.2020

Франција ќе ги повлече сите трупи стационирани во Ирак поради коронавирусот, соопшти денеска Министерството за вооружени сили. Како што пренесува Ројтерс, ќе продолжат воздушните сили против терористичката организација, Исламска ...

Сведоштво на 20-годишна Американка за своето искуство со коронавирусот

iPortal - 26.03.2020

Девојка го раскажа своето искуство со коронавирусот за да предупреди дека може да имате сосема поразлични симптоми од оние кои ви ги кажуваат и да сте носители на КОВИД-19. Џулија Бускаља од САД била во Италија кога вирусот започнал да зема сè ...

Американските војници добија забрана за движење

Press24 - 25.03.2020

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер издаде наредба за забрана на движењето на сите американски војници во странство во период од 60 дена. Тој за Ројтерс рече дека целта е да се ограничи ширењето на коронавирусот во армијата.

Албанија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот

Нетпрес - 25.03.2020

Албанија во средата ја прогласи епидемијата од коронавирусот за „природна катастрофа“ и им даде на властите 30 дена вонредни овластувања за претреси на куќи, забрани за движње и против организирање масовни собири и штрајкови, за да се сузбие болеста ...

Хаос во почитувањето на мерките за безбедност од КОВИД 19 во погоните на дел од странските инвеститори

IRL - 25.03.2020

ИРЛ открива како дел од големите фабрики – странски инвеститори работат со проблематична примена на безбедносни протоколи. Работници од „Џојсон Сејфти Системс“ сведочат дека на работа доаѓале нивни колеги кои го прекршувале правилото на ...

НБА ѕвезда низ солзи: Мајка ми е во кома поради коронавирусот (ВИДЕО)

Канал5 - 25.03.2020

Многу луѓе сè уште го сметаат коронавирусот како нешто апстрактно и не ја сфаќаат неговата сериозност сè додека не се зарази некој близок . Така беше и со ѕвездата од Минесота Тимберволвс, Карл-Ентони Таунс, чија мајка завршила во болница во кома ...

Четвртина од светската популација во изолација

Телма - 25.03.2020

Една четвртина од светската популација е во изолација поради пандемијата на Ковид-19, откако Индија денеска им нареди на своите 1,3 милијарди жители да останат дома во следните три недели.

ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ:  14 медицински лица досега заразени од коронавирусот

Нетпрес - 25.03.2020

Првите на линијата на битката со смртоносниот коронавирус се и на најизложени на заразата. Без соодветна опрема и заштита докторите и медицинските сестри за кратко може да премина на другата страна од болничките кревети.

СЗО: САД следниот епицентар на коронавирусот

Макфакс - 25.03.2020

Соединетите Американски Држави се на пат да станат следниот епицентар на коронавирусот, но светските здравствени власти веруваат дека има уште време да се спречи тоа сценарио. „Иако бројот на заболени и луѓе што умираат секој ден се зголемува, сепак ...

Наинголан: Преплашен сум за мојата ранлива Клаудија

Дерби - 25.03.2020

Раџа Наинголан прифати да го напушти Интер и се врати во Калјари за да биде блиску до својата сопруга која се бори со рак, но битката против тешката болест сега не е единствена грижа за неуморниот играч за врска кој признава дека е преплашен поради ...

Коронавирус - пет работи кои треба да ги знаете

Press24 - 25.03.2020

Коронавирусот се прошири во повеќе од 170 држави ширум светот и паралелно со тоа се шират и митов. Досега заразени се повеќе од 435.000, излечени се повеќе од 111.000, а починаа речиси 20.000 луѓе.

Експертите тврдат: „Секој трет човек има корона и е „тивок преносител“ на вирусот!“

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Експертите предупредуваат дека еден од тројца луѓе е заразен од коронавирусот и е позитивен на тестот за Ковид-19, но не покажува никакви симптоми на таа ...

Албанија прогласи вонредна состојба поради природна катастрофа

МКД - 25.03.2020

Владата на Албанија прогласи вонредна состојба поради природна катастрофа и соопшти дека се ограничуваат правата на граѓаните до нивото неопходно за заштита на јавното здравје. Тоа значи дека се забрануваат сите јавни собири, поголеми овластувања им ...

Можно е веќе да се заразени половина Британци

Оff.net - 25.03.2020

Заклучокот на експертите од лабораторијата за еволутивна екологија на заразни болести звучи шокантно. Но, во нивниот модел се кријат и позитивни епилози. Затоа што режимите на тестирање не се унифицирани и варираат многу од земја до земја, тешко е ...

Новата надеж на Британците се антитела-тестовите, ќе бидат евтини и достапни, дури и преку Амазон

+инфо - 25.03.2020

Новата надеж на Британците во борбата против коронавирусот се вика антитела-тестови. Хафингтон Пост ги пренесува најновите информации во врска со овие тестови, за кои премиерот Борис Џонсон веќе најави дека ќе бидат купени во обем од „стотици ...

Обединетите нации бараат глобален план за справување со пандемијата

Глас на Америка - 25.03.2020

Обединетите нации апелираа до меѓународната заедница со две милијарди долари да ѝм се помогне на 40 ранливи држави погодени од конфликти во текот на следните девет месеци во борбата против пандемијата на коронавирусот Голем дел од светот е зафатен ...

Над три милијарди луѓе во светот се во принудна изолација

Канал5 - 25.03.2020

Властите ширум светот повикаа повеќе од три милијарди луѓе да не ги напуштат своите домови за да се борат против ширењето на „Ковид-19“, од што починаа повеќе од 20 000 луѓе ширум светот. Повеќе од 20.000 луѓе ширум светот загинаа во пандемијата на ...

Девојката на Дибала откри: Пред три дена ни беше многу лошо!

Sport 1 - 25.03.2020

Аргентинската ѕвезда на Јувентус, Пауло Дибала беше третиот фудбалер на „старата дама“ кој заболе од новиот Ковид-19, откако претходно позитивни на новиот вирус беа Даниеле Ругани и Блаисе Матиуди, па девојката на „десетката“, Оријана откри како го ...

Наинголан со искрен коментар: Се плашам за мојата жена

СуперСпорт - 25.03.2020

Фудбалерот на Каљари, Раџа Наинголан призна дека стравува за неговата сопруга која боледува од рак и која е во ризичната категорија на лица при евентуална зараза од коронавирусот. Ковид-19 се уште беснее во Италија каде се регистрирани најголем број ...

Голема врева во Хрватска: Наместо олимписка норма, Тони Филипи го донесе коронавирусот од Лондон

IPON - 25.03.2020

Во Хрватск а овие денови се дигна голема прашина по враќањето на боксери те о д Лондон каде што учествуваа на Квалификациите за Олмписките игри во Токио 2020, а од таму не се вратија со некој позначаен резултат, но дома г о донесоа опасниот вирус ...

Млада девојка лежи во болница поради коронавирус: Опиша како почнало се, од првиот симптом…

iPortal - 25.03.2020

Имам 26 години. Немам претходни автоимуни и респираторни болести. Тренирам шест пати неделно, не пушам. Мислев дека мојата улога во актуелната здравствена криза е да бидам сојузник на старите и болните. Сега сум во болница поради КОВИД -19.

Британија за неколку дена ќе има тестови на антитела за коронавирусот

Канал5 - 25.03.2020

Велика Британија ќе има антитела за неколку дена што ќе ги праќа во домаќинствата за да утврди дали луѓето се заразиле со коронавирус и развиваат имунитет, изјави денеска официјален претставник за здравство.

Вторпат негативен тестот на Меркел на коронавирус

Макфакс - 25.03.2020

И вториот тест на германската канцеларка Ангела Меркел е негативен на коронавирус, соопштија од нејзиниот кабинет. Таа од неделата е во самоизолација затоа што била во контакт со доктор кој е заразен од вирусот.