TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Притвор за 8 осомничени во акцијата „Двојник“ бара Обвинителството

Фокус - 07.04.2021

Од Обвинителството информираат дека од МВР добиле две кривични пријави за фалсификување на патни исправи, со вкупно осомничени 11 лица. -Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични пријави ...

За 11 лица поведена постапка за злоупотреби при издавањето пасоши

ТВ21

JO: Кривични пријави за 10 лица од МВР за злоупотреби при издавањето пасоши

МКД

За незаконски издадени над 200 македонски пасоши, вклучително и од дијаспората, се гонат 11 лица

Нетпрес

Обвинителството бара притвор за фалсификаторите од МВР на над 200 македонски пасоши со украден идентитет од нашинци од дијаспората

Сакам да кажам

10 вработени во МВР и еден поттикнувач добија кривични поради пасошите со украдени идентитети

MTM

10 вработени во МВР и еден поттикнувач добија кривични поради пасошите со украдени идентитети

Centar

Независен Точка Бриф Н.Македонија CivilMedia Frontline Скопје инфо Фактор

Спасовски: Истрагата за лажните пасоши ќе се проширува со секој нов доказ

Канал5 - 07.04.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за Канал 5 најави проширување на истрагата за случајот „Двојник“.. Открива и дека еден од фалсификаторите имал чести контакти со опозицијата..

ОЈО: 11 лица биле во мрежата за пасоши со туѓ идентитет, ќе се истражува и како документите стигнале во ВМРО-ДПМНЕ

360 степени

Партиски пресметки за криминалци со македонски пасоши

Р.С.Европа

Пасошите за криминалците биле со идентитет на нашици од дијаспората

Скопско Ехо

Спасовски за аферата со пасошите: Еден од уапсените имал секојдневни контакти со Мицкоски

360 степени

Мицкоски бил во контакт со еден од уапсените во „Двојник“, тврди Спасовски

МКД

Спасовски тврди дека еден од уапсените во МВР имал секојдневни контакти со Мицкоски

Независен

+инфо ТВ21 Press24 Р.С.Европа Точка Локално Expres Deutsche Welle

Спасовски: Истрагата се води неселективно и транспарентно, иако ВМРО-ДПМНЕ се обиде да ја саботира

Нова ТВ - 07.04.2021

– Истрагата има свој почеток, свој тек и крај кога ќе се обезбедат сите неопходни докази. Со самиот факт дека во оваа истрага се вклучени стратешките партнери укажува на комплексноста на обезбедувањето на доказите, вели министерот за внатрешни ...

Спасовски: Еден од приведените во пасошко имал контакт во ВМРО ДПМНЕ, очекувам ЈО да отвори случај

24Инфо

Спасовски: ВМРО ДПМНЕ не алармираше туку саботираше, ваква акција не се организира преку ноќ

24Инфо

Спасовски: Еден од приведените во пасошко имал контакт во ВМРО ДПМНЕ, очекувам ЈО да отвори случај

Centar

Спасовски: ВМРО ДПМНЕ не алармираше туку саботираше, ваква акција не се организира преку ноќ

Centar

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши за да се видат сите аспекти

Либертас

Спасовски: За политички поен ВМРО ДПМНЕ застана против државата и граѓаните и ја издаде акцијата на МВР

Centar

24Инфо Frontline Expres Expres

ВМРО-ДПМНЕ објави имиња на мафијаши кои добиле македонски пасош

24 Вести - 07.04.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска објави идентитет на, како што тврдат од партијата членови на меѓународни криминални групи кои добиле фалс македонски пасошои а министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со ново тврдење дека еден од уапсените бил ...

ОЈО ќе се истражува како доказите од аферата со пасошите стигнале во ВМРО-ДПМНЕ

Локално

Чулев: Оливер Спасовски имаше речиси цели 4 години за да ја заврши истрагата

Канал5

Спасовски за случајот со пасошите: Еден од уапсените имал секојдневни контакти со Мицкоски

Фокус

Спасовски за аферата „Мафија“: Еден од уапсенитe бил во секојдневен контакт со Мицкоски

365

Четири прашања за кои е потребен одговор околу аферата со пасошите за мафијашите

Република

Дипломатски импликации од аферата “Пасоши за мафија”: Во тек на истрага заминал во Украина и извршил атентат

Expres

Expres Сакам да кажам Канал5 Нова ТВ Канал5 Сител Н.Македонија Нова ТВ

Преглед на настани: Спасовски во Утрински брифинг активираше „бомба“ – еден од уапсените во аферата со фалсификувани ...

CivilMedia - 07.04.2021

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични пријави, едната од Единицата за финансиски криминал при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал-Сектор за криминалистички истраги и ...

Спасовски: Акцијата „Двојник“ требаше заеднички да се реализира и со другите земји

Фокус

Тандемот Мицкоски – Чулев повторно „слизгаат“ меѓународни истраги

Frontline

Спасовски: Кривична пријава за десет вработени во МВР кои овозможиле 214 лица од странство да добијат македонски пасош со лажен идентитет

Мета

Каракамишева: Министерот Спасовски се “дозакопа”

Expres

Уапсени вработени во МВР: Над 200 криминалци добиле македонски пасоши

Локално

Детали за големата акција на МВР во случајот „Мафија“

Нова ТВ

360 степени Р.С.Европа +инфо Независен Вечер Прес МКД 24 Вести Сител

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши

Канал5 - 07.04.2021

Еден од уапсените, според Спасовски, имал контакт со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека најверојатно ќе се прошири истрагата по вчерашното приведување полициски службеници ...

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши

Алсат-М

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши за да се видат сите аспекти

Скопје инфо

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши за да се видат сите аспекти

Опсервер

Спасовски сакал акцијата да ја води заедно со Обвнителството, Рускоска пак побара да каже се што знае за пасошите на криминалците

Република

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши

Кајгана

Спасовски: Ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши

MakPress

PressingTV CivilMedia

СЕ ЈАВИ НАЌЕ ЧУЛЕВ: Кога бев министер истрагата за пасошите беше речиси готова, но не сакавме да ја објавиме пред ...

Фактор - 07.04.2021

Откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера на прес конференција објави за аферата со учество на полициски службеници во фалсификување на лични документи, се јави ексминистерот од техничката Влада од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Наќе ...

Чулев тврди дека му оставил на Спасовски комплетирана истрага за фалсификуваните пасоши

360 степени

Чулев: Истрагата за пасошите беше комплетирана кога бев министер, зошто Спасовски чекаше недозволиво долго?

Скопско Ехо

Чулев: Спасовски е министерот кому редовно му се случуваат сериозни пропусти, со последици по меѓународната репутација на државата

365

Чулев со одговор до Спасовски: Tи оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

МКД

Чулев до Спасовски: Треба да поднесеш оставка затоа што ти оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

Сител

Чулев до Спасовски: Треба да поднесеш оставка затоа што ти оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

Слободен Печат

Канал5 ТВ21 +инфо Либертас Press24 Lider Вечер Прес Н.Македонија

Спасовски: Мицкоски имал соработка и контакт со еден од приведените фалсификатори

Centar - 07.04.2021

„Сите овие лица со фалсификувани пасоши ги користеле за да можат полесно да извршуваат кривични дела, сега истрагата може да оди и понатаму, до овие 200 корисници на лажни пасоши, но за тоа ќе зборуваме понатаму.

Спасовски: Мицкоски имал соработка и контакт со еден од приведените фалсификатори

iPortal

Спасовски: Мицкоски имал соработка и контакт со еден од приведените фалсификатори

24Инфо

Спасовски: Мицкоски имал соработка и контакт со еден од приведените фалсификатори

Frontline

Спасовски: Еден од приведените имал постојани контакти со Мицкоски

Локално

Тргнува ли МВР во лов на Мицкоски, Спасовски блефира или не постапува по кривични дела

Expres

Спасовски бара кривична одговорност и од ВМРО-ДПМНЕ за саботажа на полициската акција

Нова ТВ

Слободен Печат 365 Република Expres

Спасовски: Еден од уапсените фалсификатори бил во секојдневна комуникација со Мицкоски

Нова ТВ - 07.04.2021

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, побарал од Обвинителството да ги испита сите активности за јавните настапи на опозицијата за неодамнешната акција во која беа уапсени фалсификатори на патни исправи.

ВИДЕО | Спасовски: Еден од уапсените фалсификатори бил во секојдневна комуникација со Мицкоски

Слободен Печат

Во полициска акција уапсени деветмина полициски службеници за фалсификување патни исправи

Канал5

Во полициска акција уапсени десетина полициски службеници за фалсификување патни исправи

Канал5

Голема полициска акција, се апсат лица кои издавале лажни пасоши – ставале фотографија по желба на барателот, краделе идентитети…

ТВ21

Десетина полициски службеници приведени поради фалсификување патни исправи и лични документи, полициската акција е во тек

Вечер Прес

Десетина полициски службеници уапсени поради фалсификување патни исправи и лични документи, полициската акција е во тек

Бриф

Точка Кајгана 365 MakPress PressingTV

Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет, приведени се девет лица, по едно се трага

Вечер Прес - 06.04.2021

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва одржа прес конференција на која информираше дека МВР уапсило криминална група од девет лица кои биле вработени во управната служба на МВР и кои издавале македонски пасоши на странци со туѓ ...

Спасовски: Издадени биле 215 пасоши со туѓ идентитет, приведени се девет лица

Фокус

Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет – 9 лица приведени по едно се трага!

ТВ21

Спасовски: 215 лица успеале да се стекнат со туѓ идентитет

Фактор

Спасовски: Издадени биле 215 пасоши со туѓ идентитет, приведени се девет лица

Либертас

Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет, приведени се девет лица

iPortal

(ВИДЕО) Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет, 9 лица се приведени

Lider

Centar 24Инфо Република