TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колеги на Вангеловски ќе одлучат за неговата жалба

Независен - 12.09.2019

Гласовите на петмина врховни судии, односно некои од судиите чиј претпоставен до завчера беше разрешениот претседател на највисокиот суд, Јово Вангеловски, се мнозинство во Советот за одлучување по жалбите на Судскиот совет кој ќе треба да одлучува ...

Кои колеги на Јово Вангеловски може да му „пресудат“ за разрешувањето?

А1 On - 12.09.2019

Од 18 врховни судии во највисокиот суд, пет треба да бидат избрани во деветчлената комисија која треба да одлучува за жалбата на разрешениот претседател на судот, Јово Вангеловски. „А1он“ анализираше за кои судии од Врховниот суд има правна пречка и ...

Следен за разрешување врховниот судија кој беше десна рака на Вангеловски?

Фактор - 12.09.2019

По Јово Вангеловски кој завчера беше разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд, денеска ќе биде разрешен и судијата Ристо Катевеновски, дознава Фактор. Судиката Рахилка Стојковска и уште еден друг судија ги снајде истата судбина па беа ...

Јово Вангеловски треба да ги испразни канцелариите, тој токми жалба на решението за разрешување

24 Вести - 11.09.2019

Разрешениот претседател на Врховен, Јово Вангеловски ги пакува куферите, но и подготвува жалба на одлуката на Судскиот совет за неговото разрешување. Тој денеска се појавил на работа во Врховен.

Вози „Пасат“ и отплаќа кредит од 6.1 милиони денари - што се крие во пријавениот имот на новиот в.д. претседател на ...

Точка - 11.09.2019

Како што веќе знаеме судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, а објаснувањето е поради непрофесионално и несовесно работење. На неговата функција, како в.д.

УТРИНСКИ ФОКУС: Се огласи Заев по лидерската - што пријавил во имотниот лист Арслани

Фактор - 11.09.2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро... * Што вози и колку е богат судијата Арслани кој го наследи Јово Вангеловски Oд личен имот има стан од 40 м2 во Гостивар кој го дава на користење , вози Фолксваген Пасат 2.0 ТДИ 2012/2012 проценет над 1,3 ...

Пријавил дека отплаќа кредит - Каков имот има наследникот на Вангеловски

Press24 - 11.09.2019

Судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски поради нестручно и несовесно работење. На местото на разрешениот претседател на Врховен е поставен судијата од истиот Суд, Фаик Арслани.

Каков имот пријавил наследникот на Вангеловски, Фаик Арслани, новиот в.д. претседател на Врховниот суд

еМагазин - 11.09.2019

На местото на разрешениот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за в.д. претседател е поставен судијата од истиот суд, Фаик Арслани . еМагазин ги разгледа неговите два анкетни листа, кои можат да се најдат на веб страната на Државната ...

Ветингот може да почне со Јово и Катица

Независен - 11.09.2019

АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА Има симболика, но и доза на иронија, во тоа што разрешувањето на главниот врховен судија Јово Вангеловски се одигра токму вчера, по многу политичко-правни перипетии и речиси една и пол година откако беше поведена иницијативата ...

Каков имот пријавил разрешениот Јово Вангеловски: Вози Мерцедес Бенз, а со сопругата имаат 4 стана

еМагазин - 11.09.2019

Јово Вангеловски , не е повеќе претседател на Врховниот суд. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист, кој го доставил до Државната комисија за спречување корупција кога станал судија во Врховниот суд.

Што вози и колку е богат судијата Арслани кој го наследи Јово Вангеловски

Фактор - 11.09.2019

Oд личен имот има стан од 40 м2 во Гостивар кој го дава на користење , вози Фолксваген Пасат 2.0 ТДИ 2012/2012 проценет над 1,3 милиони денари. Во имотниот лист новиот в.д. претседател на Врховниот суд кој го наследи Јово Вангеловски од побарувања ...

Адвокатот Гажоски: Потребна е транспарентна судска постапка и конфискација на незаконски стекнатиот имот на Вангеловски

Фокус - 10.09.2019

Адвокатот Ѓоко Гажоски за „Фокус“ вели дека денешното разрешување на Јово Вангеловски дава мала надеж за дека сепак се можни суштински реформи во правосудството, но и дека ова треба да биде само почеток.

Судијата Фаик Арслани назначен за в.д. Претседател на Врховен

Алсат-М - 10.09.2019

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски. Тој веќе не е Претседател на Врховниот суд ниту пак е судија. Освен него разрешена е и неговата колешка Рахилка Стојковска. Според Советот, тие постапувале не стручно и не совесно.

Судскиот совет го разреши претседателот на Врховен, Јово Вангеловски, Фаик Арслани нов в.д претседател

Канал5 - 10.09.2019

Со 7 гласа од 10-те члена што имаат право на глас, Судскиот совет по две години од поднесувањето на иницијативата одлучи да го разреши Јово Вангеловски и од функцијата Претседател на Врховниот суд и од функцијата судија.

Разрешен претседателот на Врховниот суд, Судскиот совет одлучи дека Вангеловски работел несовесно

Сител - 10.09.2019

Јово Вангеловски е разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката ја донесе Судскиот совет со мнозинство гласови. На членовите на Советот им требаше околу два часа да ја утврдат одговорноста на Вангеловски.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

24 Вести - 10.09.2019

Јово Вангеловски веќе не е претседател на Врховен, ниту судија. Судскиот совет на денешната седница го разреши поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Му „пресуди“ одлуката да го спаси од притвор бизнисменот Сеад Кочан во предметот ...

Јово Вангеловски разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд

Сител - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски е разрешен од функцијата. На денешната седница на судскиот совет одлуката е донесена со 7 гласа ЗА. Без да прецизира за кој судија станува збор, во изјава по седницата, претседателот на Судскиот совет ...

Разрешен Јово Вангеловски

Алсат-М - 10.09.2019

Разрешен е претсетдателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Судскиот совет донесе одлука да го разреши од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд поради нестручно и несовесно постапување.

Цветанка Периќ е избрана за нов судија во Врховниот суд

Сител - 10.09.2019

Членовите на Судскиот совет на денешната седница едногласно ја избраа Периќ, која била и прва на ранг листата од 4 пријавени кандидати. На денешната седница на дневниот ред е и разрешување на претседател на суд, а според извори од судот станува збор ...

Судскиот совет го разреши Вангеловски

Фокус - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, денеска беше разрешен од Судскиот совет, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Сега Вангеловски има право на жалба до Врховниот суд,.

Сеад Кочан „му пресуди“ на Јово Вангеловски

IRL - 10.09.2019

Вангеловски во 2015 година беше споменуван во прислушуваните телефонски разговори на опозицијата во негов разговор од 2011 година со министерот за транспорт Миле Јанакиески, за случајот „Глобал“. Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в. д.

Судски совет расправа за разрешување на судија

Телма - 10.09.2019

Судски совет денеска зад затворени врати расправа по претставката за разрешување на претседател на суд. Претставката е поднесена од невладината зелена лупа. Нефоцијално станува збор за Јово Вангеловски, првиот човек на врховен, кој според ...

Разрешен е претседателот на Врховен, Јово Вангеловски

Телма - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски е разрешен од функцијата. Судскиот совет денеска зад затворени врати расправаше по претставка која беше поднесена од невладината Зелена Лупа.

Разрешен Јово Вангеловски, претседателот на Врховниот суд

Сакам да кажам - 10.09.2019

Судскиот совет го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски. По две години неуспешни обиди да се најде мнозинство за негово разрешување, денеска Советот го разреши и од претседател и од функцијата судија.

Судскиот совет го разреши Вангеловски и избра нов в.д. претседател на Врховен

Нова ТВ - 10.09.2019

Судскиот совет едногласно донесе одлука да го разреши досегашниот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски за нестручно и несовесно работење во службата. Според новиот Закон за Судски совет Вангеловски има право да поднесе жалба до Врховниот ...

Фаик Арслани в.д. претседател на Врховниот суд

Сакам да кажам - 10.09.2019

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в. д. претседател на Врховниот суд, веднаш по разрешувањето на претседателот Јово Вангеловски. На денешната седница, Судскиот совет го разреши Вангеловски и од судиската функција по две години неуспешни ...

(Видео) Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Макфакс - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Разрешувањето на Вангеловски е поради одлуката да го спаси од притвор бизнисменот Сеад ...

Вангеловски: Ќе се жалам што ме разрешија

А1 On - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „А1он“, рече дека ќе почека да ја добие одлуката за неговото разрешувзње, по што ќе поднесе жалба. Кратко одговори дека во постапката имало бројни повреди. „Постапката не е правосилно завршена.

Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Макфакс - 10.09.2019

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, откако претходно Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

Разрешен Јово Вангеловски

Press24 - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Седницата на која имаше повеќе точки на дневниот ред, почна во 10.30, а заврши во 13.30 часот.

По две години се обезбеди мнозинство: Разрешен Јово Вангеловски

Независен - 10.09.2019

Две години по поднесувањето на предлогот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, членовите на Судскиот совет конечно собраа мнозинство и го разрешија претседателот на највискиот суд, и од претседателската и од судиската ...

Зекири: Криминалците поразени, правдата победува

Press24 - 10.09.2019

Јово превара разрешен. Ова го напиша Мухамед Зекири од СДСМ денеска на Фејсбук. - Криминалците поразени, правдата победува, напиша Зекири на Фејсбук. За потсетување, Судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски поради ...

Разрешен Јово Вангеловски од претседател на Врховниот суд

+инфо - 10.09.2019

Јово Вангеловски денеска на седница на Судскиот совет е разрешен од претседател на Врховниот суд поради несовесно вршење на функцијата. Вангеловски е разрешен и од претседател и од функцијата судија. Тој има право на жалба.

Судскиот совет по вторпат ќе се обиде да го разреши Јово Вангеловски

А1 On - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, дознава “А1он”. Членовите на Советот половина час пред почетокот на седницата одржаа колегиум.

ДУИ се огласи пред седницата на Судскиот совет

360 степени - 10.09.2019

Демократската унија за интеграција, во соопштение издадено денеска претпладне, вели дека „владеењето на правото, еднаквоста пред законот и доследното спроведување на законот од страна на сите е предуслов за општествена стабилност, интеграција и ...

(ВИДЕО) Судскиот совет денеска ќе го разреши Јово Вангеловски?

360 степени - 10.09.2019

Судскиот совет одржува нова седница, на чиј дневен ред има точка насловена: „Расправа по извештаите на комисиите за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд“. Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев, во изјава дадена пред ...

Разрешен Јово Вангеловски

Академик - 10.09.2019

Поради нестручно и несовесно вршење на функцијата претседател на Врховниот суд, Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски. Според Законот, судијата се разрешува од судиската функција поради сторена потешка дисциплинска повреда ...

Фаик Арслани привремено на местото на Јово Вангеловски

360 степени - 10.09.2019

По разрешувањето на Јово Вангеловски од претседателската функција во Врховниот суд, Судскиот совет одлучи судијата Фаик Арслани да биде в.д. претседател до изборот на нов претседател. Арслани е судија во Врховен од 2010 година.

Разрешен Јово Вангеловски

360 степени - 10.09.2019

Судскиот совет денеска го разреши Јово Вангеловски од функцијата судија на Врховниот суд. Со тоа, практично, на Вангеловски му прекинува и мандатот како претседателот на Судот. ЕУ се мајтапи со проширувањето: Министер на Орбан – нов комесар за ...

Заврши ерата на Јово Вангеловски во Врховниот суд

Centar - 10.09.2019

Со одлука на Судскиот совет по неколку одложувања беше разрешен контраверзниот Претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски поради несовесно и нестручно работење. Вангеловски е кум на поранешниот претседател на Парламентот Трајко Вељановски од ...

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

ТВ21 - 10.09.2019

На денешната седница Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. На седницата тричлената комисија за извештајот на Вангеловски беше во состав: Лидија Каначковиќ, Владо ...

Разрешен е Јово Вангеловски

Слободен Печат - 10.09.2019

Тој во 2017 повторно на седница на Судскиот совет беше избран за претседател на Врховниот суд. Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

Јово Вангеловски разрешен од функцијата судија

365 - 10.09.2019

По два неуспешни обиди за мнозинство за разрешување на претседателот на Врховниот суд – Јово Вангеловски, денеска Советот успеа да собере 8 гласа „за“ и го разреши од функцијата претседател, како и од функцијата судија, поради нестручно и несовесно ...

Фаик Арслани e избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Независен - 10.09.2019

По разрешувањето на Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, за в.д. претседател е избран врховниот судија Фаик Арслани. Арслани е роден во 1959 година во селото Добридол –Гостиварско.

Судскиот совет денеска ќе го разреши Јово Вангеловски?

Либертас - 10.09.2019

Судскиот совет одржува нова седница, на чиј дневен ред има точка насловена: „Расправа по извештаите на комисиите за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд“, пренесува 360 Степени.

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховниот суд

ТВ21 - 10.09.2019

Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, пренесува порталот sdk.mk Оваа одлука доаѓа веднаш по разрешуваето на Јово Вангеловски. Покрај Вангеловски на денешната седница на Судскиот совет беше разрешена и врховната судијка Рахилка ...

Разрешен Јово Вангеловски

OhridNews - 10.09.2019

Судскиот совет денеска го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, со образложение дека нестручно и несовесно ја вршел функцијата. Иницијативата за разрешување на Вангеловски ја поднесе невладината „Зелена лупа“.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Локално - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Разрешување за него беше побарано во декември 2017 година.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

Мета - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Вангеловски има право на жалба за одлуката.

На местото на разрешениот Вангеловски, за в.д. претседател на Врховниот суд избран Фаик Арслани

еМагазин - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница за в.д. претседател на Врховниот суд го избра врховниот судија Фаик Арслани. Тој доаѓа на местото на разрешениот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски.