TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски: Влашкиот народ и истакнати личности Власи имаат значајно место во најважните поглавја на нашата историја

А1 On - 23.05.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите, во негово, и во име на Владата, упати честитка до припадниците на влашката етничка заедница. „Денеска го одбележуваме 23 Мај, Националниот ден на Власите, и ...

Честитка од Градоначалникот по повод Националниот ден на Власите

OhridNews - 23.05.2020

23 Мај е Национален ден на Власите. По тој повод, градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, упати честитка до сите припадници на влашката заедница во Охрид и државата. Влашкиот народ како посебна етничка и културна заедница, има особено ...

Николовски со честитка по повод Националниот ден на Власите!

iPortal - 23.05.2020

Денеска со гордост се сеќаваме на сите Власи кои се значаен дел од нашата долга и богата историја. На сите кои учествуваа во борбата за слобода, државност и независност, порача генералнито секретар на СДСМ Љупчо Николовски по повод денешниот ден – ...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го честита 23 мај -Националниот ден на Власите

Либертас - 23.05.2020

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

Честитка од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод 23-ти мај – Националниот ден на Власите

Опсервер - 23.05.2020

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на влашката етничка заедница да им го честитам празникот 23-ти мај – Националниот ден на Власите. Овој значаен ден за Влашката заедница претставува афирмација на нивната ...

Честитка од претседателот на ДСВМ Никола Бабовски по повод Националниот ден на Власите

Канал5 - 23.05.2020

На сите припадници на влашката заедница во Македонија, во мое лично име и во име на Демократскиот сојуз на Власите од Македонија, ви го честитам денешниот празник 23 – ти Мај –Националниот ден на Власите.

Мицкоски со честитка до Власите: Ваквите празници нека бидат повод за заедничка заложба за благосостојбата и ...

Магазин - 23.05.2020

Денеска е 23 мај, националниот ден на Власите. По тој повод претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка. Власи (Ароманци, Цинцари и Куцовласи) — народ од романската група, населен ширум Балканскиот Полуостров.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Сител - 23.05.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Македонија. Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, ...

Национален ден на Власите

ТВ21 - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Мисирков, Македонците и Власите

Н.Македонија - 22.05.2020

Крсте Петков Мисирков, учителот од Постол, полинационалниот филолог, славист, историчар, етнограф, аматерски картограф, балкански ентузијастички идеолог, неприфатен визионер, признаван од едни, оспоруван од други, мачејќи си ја главата со ...

Национален ден на Власите

Опсервер - 23.05.2020

Скопје, 23 мај 2020 () – Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Денеска е национален ден на Власите

А1 On - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Национален ден на Власите

24 Вести - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Национален ден на Власите

ММС - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Денес се одбележува Националниот ден на Власите

Frontline - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Канал5 - 23.05.2020

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Македонија. Почитувани сограѓани, Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, ...

Денеска се одбележува Националниот ден на Власите

Република - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Денес е национален ден на власите

24Инфо - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Национален ден на Власите

+инфо - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Национален ден на Власите

CivilMedia - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Локално - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Честит Национален ден на Власите

Курир - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај – Националниот ден на Власите

iPortal - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Frontline - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Денеска се одбележува Националниот ден на Власите

Слободен Печат - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Опсервер - 23.05.2020

Скопје, 23 мај 2020 () – Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

МКД - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. „Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Пендаровски: Нашата земја може да се гордее на придонесот од припадниците на влашката заедница

Макфакс - 23.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. „Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

24Инфо - 23.05.2020

Mи претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите. На овој ден во 1905 султанот Абдул Хамид Втори го издаде декретот со кој во рамките на Отоманската Империја беа признаени националните права на Власите и се овозможи ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

А1 On - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Национален ден на Власите

Нетпрес - 23.05.2020

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Пендаровски со честитка по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

CivilMedia - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Либертас - 23.05.2020

– Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Претседателот на СДСМ ,Зоран Заев го честита 23 мај -Националниот ден на Власите

Канал5 - 23.05.2020

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

Заев го честита 23 мај – Националниот ден на Власите

iPortal - 23.05.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го честита 23 мај -Националниот ден на Власите. Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите.

Заев: Власите храбро учествуваат во сите историски поглавја на нашата татковина

Макфакс - 23.05.2020

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите, вели во своето обраќање претседателот на оваа партија, Зоран Заев. „Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и ...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го честита 23 мај -Националниот ден на Власите

24Инфо - 23.05.2020

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

ТВ21 - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Национален ден на Власите

Либертас - 23.05.2020

– Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Пендаровски: Нашата земја може да се гордее на придонесот од припадниците на влашката заедница

Н.Македонија - 23.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Македонија. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите.

Заев: Влашката заедница несебично го дава својот придонес во градењето на нашето соверемено општество

Локално - 23.05.2020

„Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

Зоран Заев го честита 23 мај -Националниот ден на Власите

Frontline - 23.05.2020

Премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, на својот фејсбук профил упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава.

Пендаровски упати честитка за Националниот ден на Власите

Слободен Печат - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Пендаровски со честитка за Националниот ден на Власите: Да останеме сплотени, солидарни и одговорни

Press24 - 23.05.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на ...

Пендаровски: Нашата земја може да се гордее на придонесот од припадниците на влашката заедница

MTM - 23.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. „Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите.

Заев: Благодарни сме за сѐ она што го направија Власите за нашата татковина

Press24 - 23.05.2020

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите, напиша лидерот на СДСМ, Зоран Заев во својата честитка. „Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, ...

Заев: Власите храбро учествуваат во сите историски поглавја на нашата татковина

Н.Македонија - 23.05.2020

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите, вели во своето обраќање претседателот на оваа партија, Зоран Заев. – Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и ...

Мицкоски: Овој значаен ден за Влашката заедница претставува афирмација на нивната култура и традиција

Курир - 23.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски испрати честитка до Власите во Македонија. Неговата честитка ја пренесуваме во продолжение Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на влашката етничка заедница да им го ...

Пендаровски: Нашата земја може да се гордее на придонесот од припадниците на влашката заедница

Точка - 23.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. „Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите.

Заев: Власите храбро учествуваат во сите историски поглавја на нашата татковина

Точка - 23.05.2020

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите, вели во своето обраќање претседателот на оваа партија, Зоран Заев. „Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и ...