TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

24 Вести - 17.05.2018

СЈО бара затворска казна за Никола Груевски. За набавката на блиндираниот мерцедес од 600 000 евра поранешниот премиер се соочува со казна од една до три години. По лична желба, но со буџетски пари барал да се купи блиндиран мерцедес и тоа позиција ...

СЈО со нови докази за „Тенк“, Груевски со политички говор во судот

ТВ21 - 17.05.2018

Слушнавме во телефонските разговори како Никола Груевски ја договарал набавката на луксузниот мерцедес,а за пред народот какотребало да се вози со старо возило, рекоа обвинителите од Специјалното обвинителство во завршните зборови за случајот Тенк.

„Тенк“, СЈО бара затворски казни за Груевски и Поповски

Алсат-М - 17.05.2018

Специјалното обвинителство побара судот да ги прогласи за виновни Никола Груевски и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“. Набавката на луксузниот мерцедес вреден 600 илјади евра, според СЈО, била желба на екс-премиерот платена со буџетски пари.

На 23 мај Груевски ќе ја чуе првата судска пресуда за постапките на СЈО

МКД - 17.05.2018

За 23 мај судијката Добрила Кацарска го закажа соопштувањето на одлуката за случајот „Тенк“ во кој на поранешниот премиер Никола Груевски и на поранешниот помошник министер, Ѓоко Поповски им се суди за нелегалната набавка на луксузниот мерцедес.

На 23 мај Првата пресуда за Груевски за мерцедесот од 600.000 евра

Сакам да кажам - 17.05.2018

Првата пресуда за експремиерот Никола Груевски, за случајот на СЈО „Тенк“ ќе биде изречена на 23 мај во 12.30 часот. Денеска беа изнесени завршните зборови во судница. „Овие процеси против мене се класични политички процеси и ова е политичка тортура.

Кацарска до Груевски: Не сте во Собрание или на владина седница, не ми климајте со главата

+инфо - 17.05.2018

Со обвинувања дека судските процеси се всушност политички процеси, дека ова е хајка и политички прогон против него и неговите соработници, Груевски ги започна неговите завршни зборови во судскиот случај „Тенк“ за набавката на мерцедесот.

На 23 мај ќе падне првата пресуда за Груевски

+инфо - 17.05.2018

Наредната среда, на 23 мај, судијката Добрила Кацарска ќе ја прочита пресудата за случајот „Тенк“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и поранешниот помошник министер во МВР ...

Три години од „бомба“ до завршни зборови за „Тенк“

Призма - 17.05.2018

„Сè, сè, сè комплет, регистриран, таблички сè е завршено… експресно завршивме знаеш сега да не… многу многу да не го шетаме овде низ МВР има еден куп комуњаришта ќе почнат да оговараат, да зборат, некој ќе го слика, ќе го гледа… фантазија е, коа ќе ...

Завршни зборови во Кривичен за случајот „Тенк“ на СЈО

Канал5 - 17.05.2018

Во овој момент во скопскиот Кривичен суд се изнесуваат завршните зборови за случајот Тенк на СЈО. Случајот се однесува за начинот на набавка на луксузниот блинидиран ...

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

Р.С.Европа - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што се случува сега во судот е неправда која што мора да прекине

Канал5 - 17.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска со критики за судството споредбено како се одвиваат процесите Поткуп и ...

Стоилковски: Предметите Тенк и Поткуп се најдобар доказ дека судството работи под политички притисок

Курир - 17.05.2018

Правната држава е мисловна именка во Република Македонија. Правдата не постои во Македонија. Судството е целосно ставено во функција на политичка пресметка со неистомисленици. Сите процесите се водат врз политички факти.

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Алсат-М - 17.05.2018

Осомничените во предметот на СЈО, под кодно име – „Тенк“, денеска во Кривичниот суд во Скопје се очекува да ги кажат своите завршни зборови. На обвинителната клупа се поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко ...

Груевски пред првата пресуда на СЈО

Макфакс - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Се очекува донесување пресуда, која ќе биде прва пресуда за Груевски од 5 обвиненија кои му ги покрена Специјалното ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

24Инфо - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Локално - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

И актуелниот и поранешниот премиер чекаат пресуда

МКД - 16.05.2018

Во Основниот суд Скопје 1 привршуваат судските постапки за случаите во кои им се суди на сегашниот премиер, Зоран Заев, како и на поранешниот премиер, Никола Груевски. И двете судски постапки се пред завршница во Кривичниот суд.

Не очекува бурна судска недела: пресуди за Заев во „Поткуп“ и Груевски и Поповски во „Тенк“

Сведок - 18.05.2018

Наредната кратка работна недела, од само 3 дена ќе биде бурна недела барем за судството и очекуваните реакции на „широките народни маси“. Скопскиот кривичен суд ќе ги објави пресудите во процесите против Зоран Заев и Никола Груевски, по што, сите ќе ...

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

iPortal - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

Стоилковски: Судот со двојни стандарди, целосно се става во функција на политичка пресметка со неистомислениците на ...

А1 On - 17.05.2018

„Правната држава е мисловна именка во Република Македонија. Правдата не постои во Македонија. Судството е целосно ставено во функција на политичка пресметка со неистомисленици. Сите процесите се водат врз политички факти“, рече Наум Стоилковски, ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Тера - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Точка - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Се очекува донесување пресуда, која ќе биде прва пресуда за Груевски од 5 обвиненија кои му ги покрена Специјалното ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

CivilMedia - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

Правдико - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

Груевски пред првата пресуда на СЈО

Sky - 17.05.2018

Во кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Се очекува потоа да биде донесена пресуда, која ќе биде прва за Груевски од 5-те обвиненија што против него ги ...

Завршни зборови за предметот за набавка на луксузниот мерцедес

еМагазин - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот помошник ...

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски во случајот Тенк

24Инфо - 17.05.2018

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски во случајот Тенк Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко ...

Завршни зборови за „Тенк“

Република - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за набавка на мерцедост на Груевски од 600 илјади евра

Фокус - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Сител - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Oбвинетите Груевски, Поповски и Јанкулоска денеска ќе ги слушнат завршните зборови за предметот „Тенк“

МКД - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк" треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Н.Македонија - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

А1 On - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Стандард - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „тоа на М“, прва пресуда за Груевски

+инфо - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Независен - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Канал5 - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

24 Вести - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Канал 77 - 17.05.2018

Груевски, Јанкулоска и Поповски се обвинети за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Според СЈО, Груевски како премиер побарал од Јанкулоска да определи лице кое ќе спроведе незаконска јавна набавка за ново блиндирано возило, а се ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Слободен Печат - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Бриф - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „Тенк“ – набавка на мерцедесот од 600 илјади евра

Либертас - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...