TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кастратовиќ: Со силна одбрана до први бодови во Тулуз

Дриблинг - 18.10.2020

Металург идната недела го очекува премиерниот настап во ракометната Лига на Европа, а тренерот Зоран Кастратовиќ смета дека играта во одбрана ќе биде клучна за добар резултат на гостувањето кај француски Тулуз.

Металург долго одолеваше, но вечерва ги пријави првите два случаи на Ковид 19 (Фото)

Дерби - 17.10.2020

Рестартот на македонската ракометна Суперлига е крајно неизвесен, откако од ден во ден расте бројот на заразени ракометари во различни клубови. По последните пријави за позитивни играчи на Ковид 19 во Еурофарм Пелистер 2 и во Пролет, вечерва со свое ...

Гурбиндо се чекираше со цимерот „Ковид“ на Инстаграм (ФОТО)

24 Ракомет - 17.10.2020

Ракометарите на Нант кои после две гостувања кај Монпелје и Алборг требаше да играат на домашен терен против Трембле, но овој натпревар е одложен. Според информациите има позитивен наод на Ковид 19 кај еден ракометар, а самиот ракометар тоа го ...

Комплетни резултати од 4. коло на Првата лига, група “Б“

РК Металург - 17.10.2020

Во организација на РК Македонија Ѓ.П., денеска во Скопје се одигра комплетното четврто коло на Првата лига, група “Б“. Екипата на Металург 2 се сретна токму со организатотот на турнирот и му нанесе катастрофален пораз. .

Металург 2 е несопирлив, денеска падна и Македонија Ѓ.П.

РК Металург - 17.10.2020

Во рамките на четвртото коло на Првата лига, група “Б“, кое денеска комплетно се одигра во Скопје во организација на екипата на РК Македонија Ѓ.П., екипата на Металург 2 се сретна со домаќинот на турнирот и ја извојува својата досега најубедлива ...

Коронавирусот не го одмина и РК Металург

Sport M - 17.10.2020

Коронавирус се појави и во тимот на РК Металург. Како што соопшти некогашниот македонски шампион на официјалната интернет страница, денешните тестирања покажале позитивни членови на екипата.

Ковид 19 и во Металург, еден ракометар и член на стручен штаб во изолација

24 Ракомет - 17.10.2020

Eкипата на Металург се најде во незгодна ситуација пред заминувањето за Франција. После добрите резултати на сите тестирања досега за Ковид 19, пред дуелот со Тулуз работите не одат во тој правец.

Коронавирусот тропна и на вратата на Металург!

Gol.mk - 17.10.2020

Уште еден македонски клуб е „жртва“ на коронавирусот. Незгодниот вирус, кој долго време прави сериозни проблеми во македонскиот ракомет, не го одмина и Металург . По цела низа тестирања во кои секогаш резултатите беа негативни, денешното тестирање ...

Нема крај на проблемите, короната тропна на врата на РК Металург

Дриблинг - 17.10.2020

Нема крај на проблемите со Ковид-19, РК Металург пријави двајца позитивни на коронавирус во своите редови. Металург има двајца позитивни на коронавирус, хаосот со позитивни во ракометниот спорт продолжува.

22 проценти од тестираните се позитивни

Република - 17.10.2020

Денеска беа направени 2617 тестирања а 594 се позтивни на корона. Тоа значи дека позитивни се 22 проценти од тестираните. Со денешната статистика, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23 201, ...

БРЗИ КОВИД ТЕСТОВИ - ќе чинат 1.000 денари, ама позитивните ќе мора да направат и ПЦР тест

Фактор - 17.10.2020

Следната недела во земјава треба да пристигне пратката од 4.000 брзи ковид тестови. Пет компании чии тестови имаат зелено светло од СЗО се во игра за од нив да се набават тестовите. Тоа за Канал 5 го изјави директорот на Здравствен дом Виктор ...

Грип или корона – со брзи и ефтини тестови резултати за 20-тина минути

Канал5 - 17.10.2020

Ако не се јават посериозни административни пречки, пратката од 4000 брзи КОВИД тестови треба да пристигне во земјава следната недела. Во игра се околу пет фирми чии тестови имаат зелено светло од Светската здравствена организација, вели за Канал 5 ...

Кастратовиќ: Тулуз има квалитетен тим, ама можеме да го изненадиме

Дерби - 17.10.2020

Составот на Металург наредната седмица треба да го започне настапот во групната фаза на Лигата на Европа, а првиот предизвик е гостувањето во Франција кај тимот на Тулуз. Тоа е тим кој не ја започна најдобро новата сезоната во првата француска лига ...

Кастратовиќ: Тулуз е квалитетна екипа, ние мора да го дадеме максимумот

Gol.mk - 17.10.2020

Екипата на Металург во вторник ќе започне со натпреварите од Европската лига, а прв предизвик ќе биде француски Тулуз на гости. Предводникот на тимот од Автокоманда, Зоран Кастратовиќ за клупскиот сајт не криеше дека противникот е многу квалитетен.

„Бинго“ е да се добие термин за тестирање за Ковид-19, приватните лаборатории инкасираа над 5 милиони евра

А1 On - 17.10.2020

„Бинго“ е да се добие термин за тестирање за коронавирус, откако рапидно почна да расте бројот на заразени, регираат голем број граѓани кои биле во контакт со позитивно лице на Ковид-19, а треба да чекаат најмалку по една недела за да добијат термин ...

Металург со посебна дозвола во Франција

SportMedia - 17.10.2020

Металург, еден од двата македонски претставници во групната фаза во Лига Европа на 20. овој месец го игра првиот дуел. Тимот од Автокоманда ќе биде гостин на Тулуз. Добро е познато дека Франција е една од земјите од шенген зоната, па патувањата се ...

Кастратовиќ: Тулуз има квалитетен тим и брза транзиција како најсилно оружје

Н.Македонија - 17.10.2020

Самиот факт дека ќе играме против екипа од францускиот шампионат доволно зборува за квалитетот на нашиот прв противник во Лигата на Европа. Во изминатите дваесетина дена ги анализиравме нивната офанзивна игра и формациската поставеност во одбраната ...

Тестиран целиот тим: Еурофарм Пелистер 2 пријави уште два ковид-позитивни случаи

Тера - 16.10.2020

Откако пред два дена беа констатирани симптоми кај двајца ракометари, РК Еурофарм Пелистер 2 ги тестираше сите членови на клубот на ПСР тест на ковид-19. По дополнителните тестирања позитивни тестови има кај уште двајца ракометари.

Корона вирусот се шири во Еурофарм Пелистер 2: Денес уште двајца ракометари позитивни

Спортклуб - 16.10.2020

Нема крај на проблемите со корона вирусот во македонскиот спорт. Откако пред два дена беа констатирани симптоми кај двајца ракометари, РК Еурофарм Пелистер 2 ги тестираше сите членови на клубот на ПСР тест на ковид-19.

Уште двајца, вкупно четири, ракометари на Еурофарм Пелистер 2 позитивни на ковид-19

Битола Њуз - 16.10.2020

Откако пред два дена беа констатирани симптоми кај двајца ракометари, РК 2 ги тестираше сите членови на клубот на ПСР тест на ковид-19. По дополнителните тестирања позитивни тестови има кај уште двајца ракометари.

Продолжуваат проблемите: Уште двајца позитивни во Е.Пелистер 2

Спортски - 16.10.2020

И денес се појавуваат проблеми за македонскиот ракомет. Тимот на Еурофарм Пелистер 2 денес пријави уште два нови позитивни случаи. “Информација за тестирањето на ковид-19 на ракометарите и стручниот штаб на Еурофарм Пелистер 2Откако пред два дена ...

Уште двајца ракометари на Еурофарм Пелистер 2 се позитивни на ковид-19

МКД - 16.10.2020

Битолскиот тим соопшти дека двајца нови играчи се тестирани позитивно на коронавирус, со нив вкупно четири ракометари во овој клуб имаат ковид-19. Откако се појавија двајца позитивни на ковид-19, тест направија и сите останати во Еурофарм Пелситер ...

Кастратовиќ: Тулуз има квалитетен тим и брза транзиција како најсилно оружје

РК Металург - 17.10.2020

“ Самиот факт дека ќе играме против екипа од францускиот шампионат доволно зборува за квалитетот на нашиот прв противник во Лигата на Европа. Во изминатите дваесетина дена ги анализиравме нивната офанзивна игра и формациската поставеност во ...

За прв пат позитивни на коронавирус и во Металург

РК Металург - 17.10.2020

За жал, коронавирусот не го одмина и Металург. По цела низа тестирања во кои секогаш имавме негативни резултати, денешното тестирање покажа дека болеста влезе и во нашиот клуб. “ РК Металург до денес успеваше да се заштити од Ковид 19 и искрено бев ...

Ковид-19 и во Металург, два позитивни случаи

SportMedia - 17.10.2020

Коронавирусот не го одмина и Металург. По цела низа тестирања и негативни резултати, денешното тестирање покажа дека и во Металург има два позитивни теста. “РК Металург до денес успеваше да се заштити од Ковид 19 и искрено бев среќна поради тоа.

Први позитивни на Ковид-19 и во Металург

Екипа - 17.10.2020

Kоронавирусот не го одмина и Металург. По цела низа тестирања изминатиов период со негативни резултати, денеска за првпат позитивни на Ковид-19 и во редовите на РК Металург. „РК Металург до денеска успеваше да се заштити од Ковид 19 и искрено бев ...

Коронавирусот влезе и во Металург

Слободен Печат - 17.10.2020

За жал, коронавирусот не го одмина и Металург . По цела низа тестирања во кои секогаш резултатите беа негативни, денешното тестирање покажа дека болеста влезе и во тимот од Автокоманда. “РК Металург до денес успеваше да се заштити од Ковид 19 и ...

Д-р Митов: Како држава премалку тестираме

Локално - 16.10.2020

Доктор Александар Митов во гостувањето на Сител истакна дека нашиот систем требаше да го дефинира својот пристап и да се одлучиме за трите зборови: тестирај, лоцирај, третирај. -Ова е есенскиот бран кој што беше најавуван и очекуван и имаме среќа ...

Поповски и колегите од Цирих во изолација, дури 11 позитивни на Ковид 19

24 Ракомет - 16.10.2020

Екипата на Амичитија Цирих за која сезонава настапува репрезентативецот на Македонија, Мартин Поповски од денеска се наоѓа во изолација. Причината за карантинот е во позитивните тестови кај дури 11 ракометари на тимот поради што до 25 октомври ќе ...

Во Цирих дури 11 позитивни на Ковид-19, Поповски и соиграчите во изолација

SportMedia - 16.10.2020

Уште еден тим за кого настапува македонски ракометар има проблем со коронавирусот. Мартин Поповски и целиот тим на Амичитија Цирих се во изолација, откако дури 11 членови се позитивни на Ковид-19.

ЖРК Металург испушти здив во вториот дел, Куманово извојува голема победа во Автокоманда

Gol.mk - 16.10.2020

Екипата на ЖРК Куманово со голема победа се враќа од денешното гостување во Скопје, откако со убедливи 23-30 (11-13) славеше над ЖРК Металург во дербито на 7. коло на женската Суперлигата.

ЖРК Куманово го доби дербито против ЖРК Металург

Екипа - 16.10.2020

ЖРК Куманово убедливи триумфираше на гостувањето кај ЖРК Металург со 23-30 во дерби натпреварот од првата ракометна женска лига на Македонија. Кумановки со одлична игра во второто полувреме му го нанесоа првиот пораз на ривалот за титулата година во ...

Уште двајца заразени со коронавирус во Еурофарм Пелистер 2

Дриблинг - 16.10.2020

Нови два позитивни тестови на коронавурис се регистрирани во Еурофарм Пелистер 2, со што вкупниот број на позитивни ракометари на Ковид 19 во битолскиот ракометен суперлигаш се искачи на четири.

Уште двајца заразени со ковид-19 во Еурофарм Пелистер 2

СуперСпорт - 16.10.2020

Еурофарм Пелистер 2 објави вчера дека имаат два позитивни случаи на ковид-19, а на најновите тестирања имале уште два позитивни теста, сепак тоа нема да ги спречи да продолжат со тренинзи.

ЖРК Вардар убедлив против Шампион, за шеста победа во низа во Суперлигата

Gol.mk - 16.10.2020

Ракометарките на ЖРК Вардар продолжуваат со перфектните настапи во новата сезона на Суперлигата и попладнево ја запишаа шестата победа од исто толку натпревари. Нова жртва на разиграните вардарки беше тимот на ЖРК Шампион, кој беше надигран и ...

ЖРК Куманово славеше во дербито на колото

Н.Македонија - 16.10.2020

Ракометарките на Куманово славеа против Металург со 30-22 во дербито од седмото коло на Суперлигата, одиграно вечерва во Скопје, со што ја задржаа челната позиција на табелата. Гостинската екипа дојде до одлучувачката предност во вториот дел по ...

Два нови случаи на КОВИД-19 во Пелистер 2

Дерби - 16.10.2020

Тимот на Еурофарм Пелистер 2 има уште двајца позитивни ракометари на КОВИД-19. Ова е најновата вест која ја објави клубот од Битола, а која следи откако беа тестирани сите членови на клубот по двата заразени играчи со коронавирусот.

Нови позитивни случаи во Еурофарм Пелистер 2, сите се чувствуваат добро и немаат симптоми

Gol.mk - 16.10.2020

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 доби нови лоши вести поврзани со коронавирусот во своите редови. Откако пред два дена беа констатирани два случаи, вчерашното тестирање донесе нови позитивни резултати и во овој момент четворица ракометари на тимот се ...

Уште двајца заразени во Е. Пелистер 2, но тимот можеби ќе тренира

Sport 1 - 16.10.2020

Откако вчера соопштија дека имаат двајца ракометари заразени со коронавирусот, од Еурофарм Пелистер денеска соопштија за уште двајца инфицирани. По дијагностицирањето на првите двајца ракометари, тестиран бил целиот тим и епилогот од тоа бил дека ...

Нови два позитивни случаи во Пелистер 2

Екипа - 16.10.2020

Продолжуваат проблемите со коронавирусот кај ракометните Суперлигаши. Пелистер 2 денеска објави дека нови двајца ракометари се позитивни на последните спроведени тестирања во клубот. „Информација за тестирањето на ковид-19 на ракометарите и ...

Нови позитивни во Е. Пелистер 2

SportMedia - 16.10.2020

Тимот на Е. Пелистер пријави нови двајца ракометари позитивни на Ковид-19. “Откако пред два дена беа констатирани симптоми кај двајца ракометари, РК Е. Пелистер 2 ги тестираше сите членови на клубот на ПСР тест на ковид-19.

Тулуз ќе го чека Металург пред празни трибини

24 Ракомет - 16.10.2020

Во Франција е актуелно големото ширење на коронавирусот низ ракометните клубови, а секој ден се објавуваат нови случаи. Поради новиот бран, тимот на Тулуз, реши следните два наптревари на домашен терен да ги игра без публика.

Короната се шири во Суперлигата: Еурофарм Пелистер 2 пријави уште два позитивни случаи!

24 Ракомет - 16.10.2020

Пред два дена тимот на Еурофарм Пелистер 2 пријави два позитивни случаи на коронавирус, а денеска таа бројка е зголемена за уште два нови, дознава 24Ракомет. По тестирањата што беа извршени на сите ракометари и стручниот штаб по пријавата на првите ...

Зошто тестот на Ковид-19 понекогаш дава погрешни резултати?

Локално - 16.10.2020

Се чувствувате лошо, а симптомите што ги имате ве потсетуваат на Ковид-19. Но, тестот за коронавирус покажал дека сте негативни. Може ли тестот за Ковид-19 да биде погрешен? Да, и тоа може да се случи.

Коронавирус и во тимот на Кире Лазаров

Екипа - 16.10.2020

Коронавирусот почна да предизвикува хаос и во ракометна Франција, откако се појавија шест случаи на Covid-19 во Монпелје, а денеска беше обелоденето дека позитивни случаи има и во Нант, екипата каде настапува Кире Лазаров.

Двајца соиграчи на Кире Лазаров се позитивни на корона!

СуперСпорт - 16.10.2020

Нант утрово објави на социјалните мрежи дека двајца нивни ракометари се позитивни на коронавирус. Тестовите биле направени по гостувањата кај Монпелје во француското првенство и Алборг во Лигата на шампиони, а имињата на позитивните играчи не се ...

Двајца позитивни ракометари на Ковид-19 во тимот на Лазаров

24 Ракомет - 16.10.2020

Тимот на Нант, каде што настапува македонскиот капитен Кире Лазаров, објави дека има двајца играчи позитивни на коронавирус, но не ги откри нивните имиња. Нант гостуваше во неделата кај Монпелје, а потоа имаше гостување и во Лигата на шампионите кај ...

Двајца позитивни ракометари на Ковид-19 во тимот на Кире Лазаров

Sport 1 - 16.10.2020

Ракометниот клуб Нант утринава преку својата официјална интернет-страница објави дека двајца играчи во тимот биле позитивни на коронавирус. Тестовите се направени по двете гостувања кај Монпелје во француската лига и по дуелот со Алборг во Лигата на ...

По гостувањата во ЛШ, Нант објави два заразени ракометари со ковид-19

Gol.mk - 16.10.2020

Екипата на Нант објави дека во своите редови има два позитивни случаи на коронавирус. По патувањата во Франција и Данска кај Монпеље и Алборг , на стандардните тестирања во редовите на францускиот тим каде што игра Кирил Лазаров, се појавија двајца ...

Во тимот на Кирил Лазаров двајца позитивни на Ковид-19, идентитетот не е откриен

Дриблинг - 16.10.2020

Во составот на Нант има два позитивни случаи на коронавирус, потврди клубот на нашиот Кирил Лазаров. По натпреварите со Монпеље и Алборг, тестирањата покажаа два позитивни играчи на Ковид-19, тие се во изолација, Нант потврди дека ќе бидат извршени ...