TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што содржи Планот 3-6-9

Нова ТВ - 05.07.2017

Првиот дел од Планот 3-6-9 што денеска го најави премиерот Зоран Заев, а го презентираше вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи содрж цели, принципи, како и конкретни чекори за спроведување на преземените обврски на краток рок, и кои треба да ...

Што се има во Планот 3-6-9? ВИДЕО

+инфо - 05.07.2017

Го објавуваме во целост Планот 3-6-9 кој денеска го презентираше Владата. Правецот на реформите кои ги предлага Владата на Република Македонија, поместени во „Планот 3-6-9“, произлегуваат од Програмата за работа на Владата 2017-2020, а го зема во ...

Реформи во три фази за приближување до ЕУ

Р.С.Европа - 05.07.2017

Владата најави демократски Парламент, реформи во судство, во медиумите, борба против корупцијата, реформи во администрацијата, реформи во безбедносните служби, услови за фер избори... Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за евроинтеграции ...

Владата објави акциски план 3-6-9 за спроведување реформи

Сител - 05.07.2017

3, 6, 9... е насловен акцискиот план на Владата за реформи во насока на вреќање приоритетите од евро агендата. Името на планот значи и времеска рамка на рокови за реализација. Во првите три месеци до локалните избори имлементација на сите препораки ...

План 3-6-9: Да се тргне условената препорака, резултати и преговори

Нова ТВ - 05.07.2017

Премиерот Зоран Заев денеска го објави Планот 3-6-9, кој како што рече е првиот чекор за сериозен пробив кон евро-атлантските интеграции, после големиот долгогодишен застој на државата. Овој план, што Владата го усвоила на вчерашната седница е ...

Планот 3-6-9 ќе отвори перспективи за Македонија во ЕУ

+инфо - 05.07.2017

Заев најави демократски Парламент, реформи во судството, јавната администрација, услови за фер и демократски избори, кохабитација со претседателот... Планот 3-6-9 што отвора перспективи на Република Македонија и на граѓаните кон ЕУ и НАТО и кои ...

Владин план 3-6-9 за европски перспективи

24 Вести - 05.07.2017

Владата го презентираше планот 3-6-9 што отвора перспективи на Република Македонија и на граѓаните кон ЕУ и НАТО и кои значително ќе го подигнат квалитетот на живот во државата - ова гo најавиja денеска премиeрот Зоран Заев и заменик министерот на ...

Владата ќе се рекламира само на социјалните мрежи и мртв

Сакам да кажам - 05.07.2017

Владата го објави „Планот 3-6-9“ за приоритетните реформи за влез во НАТО и во ЕУ. Во делот за медиумите, Владата планира да го стопира комерцијалното рекламирање, само ќе може да се рекламира на социјалните мрежи, ќе се зајакнува и професионализира ...

План 3-6-9 за спроведување на реформските приоритети

МРТ - 05.07.2017

Со планот 3-6-9 ќе се спроведуваат реформските приоритети. Целта е да придонесе за добивање неусловена препорака за почеток на преговорите со Европската унија, како и да се забрза интегрирањето во НАТО, вели премиерот Заев.

Заев: Реформскиот план 3-6-9 за пробив кон евроинтеграциите...

Н.Македонија - 05.07.2017

Заев: Реформскиот план 3-6-9 за пробив кон евроинтеграциите Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгогодишниот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата ...

Заев: Планот 3-6-9 ќе отвори перспективи за Македонија во ЕУ

Канал5 - 05.07.2017

Најавуваме демократски парламент, реформи во судството, медиумите, јавната администрација во изборното законодавство, борбата против корупцијата, според препораките на ОБСЕ и ОДИХР, кохабитација со претседателот, изјави премиерот Зоран Заев, ...

Владата со план за датум за преговори со ЕУ на пролет

Р.С.Европа - 05.07.2017

Премиерот Зоран Заев изјави денеска дека со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9, Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој. Тој на прес-конференција во Владата појасни дека именувањето на планот 3-6-9 ...

Заев: Крајната цел на предлог-планот „3 – 6 – 9“ е утврдување на датум за преговори

Фокус - 05.07.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната прес-конференција во Владата ги соопштија деталите од предлог-планот „3 – 6 – 9“ за спроведување на реформските приоритети.

Заев: Акцискиот план 3-6-9 за сериозен пробив кон евроинтеграциите

Канал5 - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата, премиерот Зоран Заев.

Итни реформски приоритети – евроатланските интеграции во три фази

Макфакс - 05.07.2017

Владата го презентираше „Планот 369“ за итни реформски приоритети. Планот е составен од три дела и тоа: во првиот пакет реформи за три месеци до локалните избори Владата најавува обезбедување аргументи за отстранување на условената препорака.

Заев го презентираше планот „3 – 6 – 9“: Пакет брзи реформи за препорака и за преговори со ЕУ

Мета - 05.07.2017

Македонија прави пробив во евроатлантските аспирации преку отворена транспарентна инклузивност на сите заинтересирани страни, изјави премиерот Зоран Заев, презентирајќи го реформскиот план насловен како „3-6-9“.

ВИДЕО: Прес конференција на Заев и Османи

А1 On - 05.07.2017

Проследете ја во живо прес конференцијата на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар ...

Заев и Османи напладне ќе ги откријат деталите од реформскиот план „3 – 6 – 9“

Мета - 05.07.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска напладне на прес-конференција во Владата ќе ги соопштат деталите од предлог-планот „3 – 6 – 9“ за спроведување на реформските приоритети.

Влада: Потребна е Национална стратегија против радикализација и насилен екстремизам

+инфо - 04.07.2017

Има потреба и за изменување на Националната стратегија и Акциски план за борба против тероризам, информира владината прес-служба. Владата информира дека на денешната седница ја разгледала и ја усвоила Информацијата за потребата од изготвување ...

Владата го усвои предлог-планот за итните реформи „3 – 6 – 9“, деталите подоцна

Мета - 04.07.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница го усвои предлог-планот „3 – 6 – 9“, за спроведување на реформските приоритети, неопходни за евроатлантските интеграции на земјава, соопшти владината прес-служба, додавајќи дека деталите од планот ...

Османи за Планот 3-6-9: Македонија ќе биде вратена таму каде што припаѓа – во Евро-Атлантското друштво

Фактор - 05.07.2017

Правецот на реформите кои ги предлагаме како Влада, произлегуваат од Програмата за работа на Владата 2017-2020, а ги земаат во предвид, Политичкиот договор од Пржино, препораките од средбите на високо ниво со претставниците на институциите на ЕУ, ...

Што се има во Планот 3-6-9?

Фокус - 05.07.2017

Правецот на реформите кои ги предлага Владата на Република Македонија, поместени во „Планот 3-6-9“, произлегуваат од Програмата за работа на Владата 2017-2020, а го зема во предвид Политичкиот договор од Пржино и ги следи препораките од средбите на ...

Заев: Почнуваме со реформскиот План 3-6-9, за пробив кон Европската Унија и НАТО (Видео)

Слободен Печат - 05.07.2017

„Владата на Република Македонија го прави првиот чекор за сериозен пробив кон евро-атлантските интеграции, после големиот долгогодишен застој на државата. Еве го Планот 3 – 6 – 9 што отвора перспективи на Република Македонија и на граѓаните кон ...

Заев: Планот „3-6-9“ е пакет брзи реформи за препорака и преговори со ЕУ

МКД - 05.07.2017

Демократски Парламент, реформи во судството, во јавната администрација, услови за фер и демократски избори, во безбедносните структури, реформа во медиумите и кохабитација со претседателот се дел од целите што ги најави премиерот Зоран Заев, кој ...

Заев: Акцискиот план 3-6-9 за сериозен пробив кон евроинтеграциите

Алсат-М - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгогодишниот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

Заев: Македонија до пролет да добие датум за преговори со ЕУ

Вечер Прес - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

„План 369“: Итни реформски приоритети – евроатланските интеграции во три фази

Точка - 05.07.2017

Владата го презентираше „Планот 369“ за итни реформски приоритети. Планот е составен од три дела и тоа: во првиот пакет реформи за три месеци до локалните избори Владата најавува обезбедување аргументи за отстранување на условената препорака.

Во ЖИВО прес конференција на Заев и Османи

+инфо - 05.07.2017

Погледнете ја во живо прес конференцијата на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на владата Османи. Погледнете ја во живо прес конференцијата на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

Заев и Османи напладне ќе ги откријат деталите од реформскиот план „3 – 6 – 9“

Либертас - 05.07.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска напладне на прес-конференција во Владата ќе ги соопштат деталите од предлог-планот „3 – 6 – 9“ за спроведување на реформските приоритети.

Усвоен предлог-планот за итните реформи, деталите дополнително ќе бидат соопштени

Локално - 04.07.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница го усвои предлог-планот „3 – 6 – 9“, за спроведување на реформските приоритети, неопходни за евроатлантските интеграции на земјава, соопшти владината прес-служба, додавајќи дека деталите од планот ...

(ВИДЕО) ВО ЖИВО: Прес-конференција на „Реформаторите“ на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 03.07.2017

Проследете ја во живо прес-конференцијата на групата „Реформатори“ кои бараат внатрепартиска демократизација и предлагаат нова иницијатива која има за цел да ја разбуди свеста кај сопартијците за итната потреба од суштински статутарни реформи во ...

Владата објави план за итни реформи, младите не се приоритет

Радио МОФ - 05.07.2017

Реформи во судството, јавната администрација, услови за фер и демократски избори, поголема отчетност на работата на Парламентот, кохабитација со Претседателот и поголема соработка со граѓанското општество, се дел од предложените приоритетни мерки во ...

Заев: Почнуваме со реформскиот „План 3-6-9“ за сериозен пробив кон ЕУ и НАТО

Нетпрес - 05.07.2017

Како што објасни премерот, „Планот 3-6-9“ претставува почетна точка на итните реформски приоритети кои во вторникот биле усвоени на седница на Владата Владата на Република Македонија го прави првиот чекор за сериозен пробив кон евро-атлантските ...

(ВИДЕО) Заев: Акцискиот план 3-6-9 за сериозен пробив кон евроинтеграциите

А1 On - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

Итни реформски приоритети – евроатланските интеграции во три фази

Правдико - 05.07.2017

Владата го презентираше „Планот 369“ за итни реформски приоритети. Планот е составен од три дела и тоа: во првиот пакет реформи за три месеци до локалните избори Владата најавува обезбедување аргументи за отстранување на условената препорака.

Заев и Османи напладне ќе ги откријат деталите од реформскиот план „3 – 6 – 9“

Локално - 05.07.2017

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска напладне на прес-конференција во Владата ќе ги соопштат деталите од предлог-планот „3 – 6 – 9“ за спроведување на реформските приоритети.

Еве што сè содржи и опфаќа владиниот план за реформи 3-6-9

Таратур - 05.07.2017

Премиерот Зоран Заев денеска го објави Планот 3-6-9, кој како што рече е првиот чекор за сериозен пробив кон евро-атлантските интеграции, после големиот долгогодишен застој на државата. Овој план, што Владата го усвоила на вчерашната седница е ...

Заев: Планот 3-6-9 отвора перспективи на Македонија кон ЕУ и НАТО

Стандард - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 за итните реформски приоритети Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

Премиерот Зоран Заев го претстави Планот 3-6-9: Реформски документ за приближување на РМ до евроатлантските интеграции

Академик - 05.07.2017

Планот 3-6-9 отвора перспективи на Република Македонија и на граѓаните кон Европската Унија и кон НАТО, кој значително ќе го подигне квалитетот на живот во државата, изјави денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев.

Владата презентираше план за добивање на датум за старт на преговорите со ЕУ напролет

еМагазин - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

Заев: Акцискиот план 3-6-9 за сериозен пробив кон евроинтеграциите

Сител - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

Заев: Акцискиот план 3-6-9 за сериозен пробив кон евроинтеграциите

Локално - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 за итните реформски приоритети Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

Заев: Усвоен Акцискиот план 3-6-9 за сериозен пробив кон евроинтеграциите

Либертас - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.

Што значи реформскиот план „3-6-9“ за Македонија кој го најави Заев?

Фактор - 05.07.2017

Демократски Парламент, реформи во судството, медиумите, борбата против корупцијата, реформи во јавната администрација, во изборното законодавство, според препораките на ОБСЕ и ОДИХР, кохабитација со претседателот на државата.

Заев: Акцискиот план 3-6-9 за сериозен пробив кон евроинтеграциите

ТВ21 - 05.07.2017

Со усвојувањето на Акцискиот план 3-6-9 за итните реформски приоритети Владата прави чекор за сериозен пробив кон евроатлантските интеграции по долгиот застој, истакна на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев.