TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Билјана Драгичевиќ-Пројковска е годинашен лауреат на МТФ „Свети Јоаким Осоговски“

Вечер Прес - 24.09.2023

Актерката Билјана Драгичевиќ-Пројковска е годинашен лауреат на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ – награда за особен придонес во македонскиот театар и култура, кој по 15.

Продадени над 2.000 карти во еден ден за Денови на комедија во Куманово

Kumanovo News - 23.09.2023

Над 2.000 билети за сите претстави се продадени вчера на првиот ден за фестивалот Денови на комедија во Куманово. Интересот на публиката е голем, па продажбата ќе продолжи и денеска од 12 до 18 часот на благајната на Центарот за култура.

Почна продажбата на билети за фестивалот „Денови на комедија“ во Куманово

MakPress - 23.09.2023

- Почна продажбата на билетите за фестивалот „Денови на комедија“, соопштија денеска надлежните од Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово. На фестивалот ќе бидат прикажани единаесет претстави од театри од државата и ...

Почина режисерот Јагош Марковиќ, чија претстава од Београдско драмско позориште треба да дојде во Скопје на 7 октомври

Сакам да кажам - 23.09.2023

Почина режисерот Јагош Марковиќ, еден од најистакнатите театарски режисери на српските и балканските простори, објави Београдско драмско позориште. Почина вчера на 58 години. Неговата претстава, „Самрак на боговите“ е најавенa да дојде во Скопје, на ...

На 3 октомври започнува фестивалот РУТА, пресек на театарското творештво во поранешна Југославија

МКД - 22.09.2023

Во Драмски театар од 3 до 8 октомври ќе се одржи театарскиот фестивал „РУТА“, кој претставува Регионална унија на театри, составена од шесте театарски куќи од регионот, МГЛ Љубљана, Театарот Улисис, Загреб, Камерен театар 55 од Сараево, Градски ...

Билјана Драгичевиќ Пројковска лауреат на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговоски“

Република - 24.09.2023

Актерката Билјана Драгичевиќ Пројковска е годинашен лауреат на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговоски“ – награда за особен придонес во македонскиот театар и култура – што по 15.