TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наум Доксевски, кинематографер на „Домаќинство за почетници“: Со Горан бевме согласни дека најважно е да ја доловиме ...

Макфакс - 24.09.2023

На денешната прес –конференција екипата на филмот „Домаќинство за почетници“, кој беше прикажан на свеченото отворање на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ проговори за текот на снимањето, раѓањето на идејата за филмот, соработката на снимањето, ...

Горан Столевски, режисер на „Домаќинство за почетници“: Ми беше важно да пренесеме приказна која е интересна и која што силно ќе им значи на луѓето

Република

„Домаќинство за почетници“ е моја емотивна биографија, се расплакувам кога ќе помислам на снимањето, рече Горан Столевски по премиерата на „Манаки“

Сакам да кажам

„Домаќинство за почетници“ на Столевски го отвори „Браќа Манаки“ – фотогалерија

Сакам да кажам

Под мотото „Прекрасното непознато“ вечерва почнува 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Канал5

Под мотото „Прекрасното непознато“почнува 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Мета

Под мотото „Прекрасното непознато“ вечерва почнува 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Битола Њуз

Макфакс МКД Опсервер Екран Press24 Либертас Република Fashionel

Оскаровецот Бижу: Многу сум среќен што сум во Македонија! – Oтворен 44. Фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“

Вечер Прес - 24.09.2023

„Овој фестивал, кој ги негува вредностите на врвната визуелна уметност, е и чувар на споменот за љубопитните браќа Манаки, за кои дотогаш ‘непознатото’ било голем предизвик. Тој предизвик нè донесе до ‘Прекрасното непознато’.

И костимчиња од Титова Југославија и македонски гламур: Модата на црвениот килим на „Манаки“

Женски магазин

Фестивалот „Браќа Манаки“ го врати сјајот на Битола, но отвори и многу прашања

Слободен Печат

Отворено 44. издание на „Браќа Манаки“: Место на слободната мисла на филмските уметници

Канал5

„Браќа Манаки“ се отвори и со гламур и со револт на филмаџиите

Независен

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки”

Слободен Печат

Чукнав на вратата на „Вардар филм” и им реков дека правам убаво кафе, па добив главна улога во „Пред дождот“, рече Лабина Митевска, една од лауреатите на „Браќа Манаки“

Сакам да кажам

Слободен Печат Оff.net Телма Окно 24 Вести Битола Њуз Опсервер Екран

Костадиновска-Стојчевска: Министерството за култура ги почитува филмските уметници

Канал5 - 24.09.2023

Многубројни гости со силен аплауз го поздравија македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ на режисерот Горан Столевски, по светската премиера на Фестивалот во Венеција. Многубројни гости со силен аплауз го поздравија македонскиот филм ...

Фестивалот ги згреши имињата на Браќата Манаки

Тера

Костадиновска-Стојчевска од Битола: Министерството за култура ги почитува филмските уметници во откривање на „непозното“

Макфакс

Костадиновска-Стојчевска од Битола: Министерството за култура ги почитува филмските уметници во откривање на „непозното“

Опсервер

Костадиновска-Стојчевска: Министерството за култура ги почитува филмските уметници во откривањето на „непозното“, предизвикот на Браќата Манаки

Press24

Костадиновска-Стојчевска: Фестивалот на врвната визуелна уметност „Браќа Манаки” е чувар на споменот за љубопитните браќа Милтон и Јанаки

24Инфо

Костадиновска-Стојчевска од Битола: Министерството за култура ги почитува филмските уметници во откривање на „непозното“

Локално

Точка Скопје1 Frontline Нова ТВ CivilMedia Фокус Екран

Со премиера на „Домаќинство за почетници“ почна Фестивалот „Браќа Манаки“

Бизнис Вести - 23.09.2023

Со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција, вечерва во Центарот за култура во Битола официјално е отворено 44.

Со премиера на „Домаќинство за почетници“ почна Фестивалот „Браќа Манаки“

Либертас

📷 ВЕЧЕРВА СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН БИТОЛА Започна филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

+инфо

Премиерата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ го отвори Фестивалот „Браќа Манаки“

Република

Со премиера на „Домаќинство за почетници“ почна Фестивалот „Браќа Манаки“

Во Центар

Со премиерата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“, вечерва отворен Фестивалот „Браќа Манаки“

Нетпрес

Со премиера на „Домаќинство за почетници“, во Битола започна „Браќа Манаки“

МКД

24Инфо Бриф А1 On