TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев и Ципрас синоќа наградени со „Еван Фон Клајст“наградата

Канал5 - 17.02.2019

Сакам да му се заблагодарам на мојот народ и на посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц кој помина децении обидувајќи се да најде решение за долготрајниот спор за името. Вака премиерот Заев го започна својот говор на церемонијалот на ...

Заев и Ципрас ја посветија наградата на идните генерации

Телма - 17.02.2019

Грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев, ја посветија наградата Евалд фон Клајст, што им беше доделена на Минхенската безбедносна конференција, на идните генерации. Наградата им беше доделена за нивниот придонес за мирот и ...

ВИДЕО Преспанскиот договор им донесе на Заев и Ципрас награда за придонес кон светскиот мир и безбедност

Фокус - 17.02.2019

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на Минхенската конференција за безбедност ја примија наградата „Евалд фон Клајст“ за нивниот придонес кон мирот и безбедноста во светот и за афирмација на принципите на трансатлантската ...

Заев: Со Алексис зборуваме за еден различен Балкан, за Балкан од 21 век ГАЛЕРИЈА

+инфо - 17.02.2019

Јас и Алексис овде вечерва сакаме да ви зборуваме за еден различен Балкан. За Балкан од 21 век, рече премиерот Зоран Заев во обраќањето на свечената церемонијална вечера по повод наградата „Евалд Фон Клајст“, што на Минхенската конференција му беше ...

Заев ја посвети на Борисов наградата на Минхенската конференција

MTM - 17.02.2019

Претседателскиот договор заслужи големо признание во Минхен. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и на Северна Македонија Зоран Заев ја примија годишната награда на конференцијата за безбедност.

ГАЛЕРИЈА од свечената церемонија за доделување на наградата на Минхенската конференција за безбедност за Заев и Ципрас

Локално - 17.02.2019

На свечената церемонијална вечера, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на претседателите на Владите на Република Северна Македонија и на Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, синоќа ...

Заев и Ципрас наградени со „Евалд фон Клајст“ за придонес кон светскиот мир

Локално - 17.02.2019

Премиерите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алкесис Ципрас, синоќа во Минхен ја добија наградата „Евалд фон Клајст“. Домаќин на церемонијата беше премиерот на федералната држава Баварија, Флоријан Херман.

(Галерија) Заев и Ципрас во Минхен ја добија наградата „Евалд Фон Клајст“

еМагазин - 17.02.2019

Синоќа во Минхен, Германија, на македонскиот премиер Зоран Заев и премиерот на Грција, Алексис Ципрас , им беше врачена наградата „Евалд Фон Клајст“, што ја доделува Минхенската конференција за безбедност.

Меркел изгубила надеж дека Атина и Скопје ќе најдат решение и ги пофали Ципрас и Заев за храброста

Сакам да кажам - 16.02.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во саботатата рече дека изгубила надеж оти Атина и Скопје некогаш ќе најдат решение за деценискиот спор за името пред да им честита на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигната спогодба.

Минхен: Заев и Ципрас наградени за Договорот како придонес кон светскиот мир

Нова ТВ - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас вечерва во Минхен ја примија специјалната награда Евалд фон Кластер на Минхенската конференција за безбедност. Тие беа поздравени со аплауз додека ја примаа наградата за нивниот придонес во ...

Премиерот Заев очекува посета на Ципрас на Скопје оваа пролет

Сител - 16.02.2019

Договорот за решавање на долгодишниот спор со името меѓу Македонија и Грција треба да биде одличен пример за решавање на други слични спорови во светски рамки. Ова го истакна премиерот Заев на обраќањето на Безбедносната конференција во Минхен.

Заев и Ципрас: Им го посветуваме Договорот на младите генерации за нивната иднина, вредеше

Сител - 16.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска, заедно со премиерот на Грција Алексис Ципрас, зеде учество на панелот „Разговор со добитниците на наградата „Евалд Фон Клајст“, што ја доделува Минхенската конференција за ...

Аплаузи и награда за Заев и Ципрас на Минхенската безбедносна конференција ВИДЕО

+инфо - 16.02.2019

Премиерите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, вечерва ја примија наградата на Минхенската конференција за безбедност за нивниот особен придонес за мирот и безбедноста во светот и за афирмација на принципите на ...

Меркел им честита на Заев и Ципрас за решавањето на спорот за името

МКД - 16.02.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска им честиташе на премиерот Зоран Заев и неговиот колега Алексис Ципрас за постигнувањето решение за деценискиот спор околу името. Откако кажа дека речиси изгубила надеж дека некогаш ќе биде постигнато ...

„Минхенската конференција“ на премиерите Заев и Ципрас ќе им ја додели наградата ,, Евалд фон Клајст“

Канал5 - 16.02.2019

Историскиот договор кој го постигнаа Македонија и Грција треба да биде одличен пример за решавање на други спорови во светски рамки, истакна денеска премиерот Заев на обраќањето на Минхенската безбедносна конференција.

Заев и Ципрас наградени на Минхенската безбедносна конференција

Н.Македонија - 16.02.2019

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ја примија наградата „Евалд фон Клајст“, на вечерашната свеченост на Минхенската безбедносна конференција. Признанието годинава им е доделено на премиерите за нивниот особен придонес ...

На Заев и Ципрас им е врачена наградата за Придонес кон светскиот мир(видео)

AKO - 16.02.2019

Врачување на наградата на Минхенската безбедносна конференција: Говор на премиерот, Зоран ...

(Видео) Заев и Ципрас им го посветија Договорот на младите генерации и нивната иднина

1tv - 16.02.2019

Премиерите Заев и Ципрас и нивниот Преспански договор како модел за решавање на спорови, се во фокусот на Минхенската безбедносна конференција. На панелот за иднината на Западен Балкан, Заев рече дека зборуваме за регион кој се менува, станува сѐ ...

(Видео) Аплаузи и овации кои не престануваа – Македонскиот лидер и премиер Зоран Заев заедно со неговиот грчки колега ...

Centar - 16.02.2019

Вечерва беше извршено Доделување награда на Минхенската безбедносна конференција. Награда за придонес кон светскиот мир и безбедноста е доделена на премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и грчкиот колега Алексис Ципрас.

(ВИДЕО) Со силни аплаузи Заев и Ципрас почестени со награда на Минхенската конференција

Фактор - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега вечерва во Минхен беа почестени со специјалната награда Евалд фон Кластер на Минхенската конференција . Со силни овации и аплауз двајцаја ја примија наградата за нивниот придонес во меѓународниот мир и ...

Заев за ДВ: Пријателство со Алексис до крајот на животот

Deutsche Welle - 16.02.2019

Премиерот на Северна Македонија, Заев во интервју за ДВ, го истакнува значењето на Преспанскиот договор, поради кој заедно со грчкиот колега Ципрас денеска ја прима наградата на Минхенската безбедносна конференција.

(Видео) Заев на Минхенската конференција: На правиот пат сме, се надеваме на датум за преговори на јунскиот самит

1tv - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев, на Минхенската безбедносна конференција, каде што имаше обраќање на панел заедно со грчкиот колега Алексис Ципрас, изјави дека Преспанскиот договор може да биде пример за решавање на други спорови во регионот и во светот.

Заев се изгушка со Ципрас пред хотел во Минхен

Фактор - 16.02.2019

Пријателски поздрави на маргините на Минхенската конференција за безбедност разменија грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефот на македонската влада Зоран Заев, на влезот во хотелот каде што се одржува годинешниот настан.

Премиерите Заев и Ципрас панелисти на дискусијата на Минхенската конференција за безбедност, добитници на главната ...

24Инфо - 16.02.2019

Една од централните активности на денешната попладневна агенда на годинешната Минхенска конференција за безбедност им е посветена на добитниците на главната награда на конференцијата „Евалд Фон Клајст”, која оваа година им се доделува на премиерите ...

Фотографија на денот: Медалот за Заев и Ципрас

Deutsche Welle - 16.02.2019

На премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд фон Клајст“ за 2019 година. Наградата ја доделува Минхенската безбедносна конференција, за извонреден допринес во мирот и во решавањето на конфликти.

Наградата „Евалд Фон Клајст“ за премиерите Заев и Ципрас во Минхен

А1 On - 16.02.2019

На премиерите на Република Северна Македонија и на Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на наградата да биде на посебна церемонијална вечера чиј ...

На Заев и Ципрас ќе им биде врачена награда во Минхен

Макфакс - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на наградата да биде на посебна церемонијална вечера чиј домаќин ќе биде премиерот на Баварија, Флориан ...

Заев и Ципрас денеска ќе се закитат со  „Евалд Фон Клајст“

Слободен Печат - 16.02.2019

Планирано е врачувањето на наградата да биде на посебна церемонијална вечера во Минхен чиј домаќин ќе биде премиерот на Баварија, Флориан ...

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Фактор - 16.02.2019

Прв неофицијален состанок по ратификувањето на Преспанскиот договор од страна на парламентите на двете држави ќе имаат македонскиот премиер Зоран Заев и шефот на грчката влада Алексис Ципрас на маргините на 55-тата Минхенска безбедносна конференција.

Заев по доделувањето на наградата во Минхен: Јас и Алексис зборуваме за Балкан од 21 век

ТВ21 - 17.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, имаше свое обраќање на свечената церемонијална вечера по повод наградата „Евалд Фон Клајст“, што на Минхенската конференција му беше доделена нему и на премиерот Алексис Ципрас за ...

Заев: Кога сите ми кажуваа дека не е можно, имав надеж за решение и подобра иднина

еМагазин - 17.02.2019

Имам три клучни зборови што го опишуваат успехот на нашето пријателство надеж, дијалог и заедништво, рече премиерот Зоран Заев на синоќешното примање на наградата „Евалд Фон Клајст“, на Минхенската конференција „Кога сите ми кажуваа дека не е можно, ...

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

Макфакс - 17.02.2019

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна Македонија и Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, синоќа им беше врачена наградата „Евалд Фон ...

ВИДЕО: Заев и Ципрас наградени со „Евалд фон Клајст“ за придонес кон светскиот мир

А1 On - 17.02.2019

Премиерите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алкесис Ципрас, синоќа во Минхен ја добија наградата „Евалд фон Клајст“. Домаќин на церемонијата беше премиерот на федералната држава Баварија, Флоријан Херман.

(Галерија) Заев и Ципрас: Договорот им го посветуваме на младите генерации за нивната иднина, вредеше

еМагазин - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев денеска, заедно со премиерот на Грција Алексис Ципрас, зеде учество на панелот „Разговор со добитниците на наградата „Евалд Фон Клајст“, што ја доделува Минхенската конференција за безбедност и која оваа година им е доделена на ...

(ВИДЕО) Аплаузи и овации: Македонскиот лидер и премиер Зоран Заев заедно со неговиот грчки колега Алексис Ципрас беа ...

Бриф - 16.02.2019

Врачување на наградата на Минхенската безбедносна конференција: Награда за придонес кон светскиот мир и безбедноста е доделена на премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и грчкиот колега Алексис Ципрас.

Со силни аплаузи Заев и Ципрас почестени со награда на Минхенската конференција (видео)

Вечер - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега вечерва во Минхен беа почестени со специјалната награда Евалд фон Кластер на Минхенската конференција. Со силни овации и аплауз двајцата ја примија наградата за нивниот придонес во меѓународниот мир и ...

(ВИДЕО) Заев за ДВ: Пријателство со Алексис до крајот на животот

Либертас - 16.02.2019

Премиерот на Северна Македонија, Заев во интервју за ДВ , го истакнува значењето на Преспанскиот договор, поради кој заедно со грчкиот колега Ципрас денеска ја прима наградата на Минхенската безбедносна конференција.

Заев од Минхен: Заедно со Ципрас научивме од европските лидери за трпение и разбирање

ТВ21 - 16.02.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска имаше обраќање на безбедносната конференција во Минхен, од каде што истакна дека заедно со грчкиот колега Ципрас се согласија дека Договорот од Преспа може да биде добар пример за решавање на други ...

(Живо) Премиерите Заев и Ципрас говорници на панел на Минхенската конференција

1tv - 16.02.2019

На премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на панел на Минхенската конференција за безбедност на кој ќе бидат говорници, ќе им биде доделена главната награда на конференцијата „Евалд Фон Клајст“.

Премиерите Заев и Ципрас добитници на наградата за особен придонес кон мирот и безбедноста „Евалд Фон Клајст“

ТВ21 - 16.02.2019

Една од централните активности на денешната попладневна агенда на годинешната Минхенска конференција за безбедност им е посветена на добитниците на главната награда на конференцијата „Евалд Фон Клајст“, која оваа година им се доделува на премиерите ...

Наградата „Евалд Фон Клајст“ за премиерите Заев и Ципрас во Минхен

Локално - 16.02.2019

На премиерите на Република Северна Македонија и на Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на наградата да биде на посебна церемонијална вечера чиј ...

На Заев и Ципрас ќе им биде врачена награда во Минхен

Точка - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на наградата да биде на посебна церемонијална вечера чиј домаќин ќе биде премиерот на Баварија, Флориан ...

Влада: Наградата „Евалд Фон Клајст“ не може да има подостојни добитници од Заев и Ципрас

ТВ21 - 17.02.2019

На свечената церемонијална вечера, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на претседателите на Владите на Република Северна Македонија и на Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, синоќа ...

Заев и Ципрас наградени со „Евалд фон Клајст” за придонес кон светскиот мир

Слободен Печат - 17.02.2019

„Евалд Фон Клајст" е награда што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста. Премиерите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алкесис Ципрас, синоќа во Минхен ја добија наградата „Евалд фон Клајст”.

Заев и Ципрас од Минхен: Им го посветуваме Договорот на младите генерации

+инфо - 16.02.2019

Премиерите на Р епублика Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска учествуваа на панелот „Разговор со добитниците на наградата „Евалд Фон Клајст“, што ја доделува Минхенската конференција за безбедност и која оваа година ...

(ВИДЕО) Заев на Минхенската конференција: На добра насока сме, се надеваме на датум за преговори на јунскиот самит

Либертас - 16.02.2019

Премиерот Зоран Заев, на Минхенската безбедносна конференција, каде што имаше обраќање на панел заедно со грчкиот колега Алексис Ципрас, изјави дека Преспанскиот договор може да биде пример за решавање на други спорови во регионот и во светот.

ВО ЖИВО: Премиерите Заев и Ципрас говорници на панел на Минхенската конференција

Либертас - 16.02.2019

На премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на панел на Минхенската конференција за безбедност на кој ќе бидат говорници, ќе им биде доделена главната награда на конференцијата „Евалд Фон Клајст“.

Премиерите Заев и Ципрас добитници на главната награда на Минхенската конференција за безбедност

Канал5 - 16.02.2019

Наградата за особен придонес кон мирот и безбедноста, на двајцата премиери ќе им биде врачена на посебната церемонијална вечера чиј домаќин е премиерот на Федералната држава Баварија Флориан Херман.

Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“

МКД - 16.02.2019

На македонскиот и на грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на наградата да биде на посебна церемонијална вечера чиј домаќин ќе биде премиерот на ...

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

Точка - 17.02.2019

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, синоќа им беше врачена наградата „Евалд Фон Клајст“ што ...