TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рама: Од пролет границата со КиМ според режимот на Шенген зона

МКД - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека на пролет границата меѓу Албанија и Косово ќе биде отворена според критериумите утврдени за Шенген зона, објави Коха Диторе. Рама на новогодишниот прием во Тирана ги повика амбасадорите да не ја „деформираат ...

Рама му реплицираше на Мета: Не се занимавам со заложник на Уставот

А1 On - 12.01.2019

Продолжува преписката на социјалните мрежи меѓу албанскиот премиер Еди Рама и претседателот Илир Мета, откако шефот на државата не го прифати предлогот на Рама за нов министер за надворешни работи да биде Косовецот Гент Цакај.

Рама: Наскоро ќе ја отвориме границата со Македонија по принципот на Шенген

Макфакс - 12.01.2019

На пролет ја отвораме границата со Косово според режимот на Шенген зоната, а наскоро истото ќе се случи и со Македонија и Црна Гора. Ова го изјави албанскиот премиер, Еди Рама, на состанок со амбасадорите во земјата, пренесе „Коха диторе“.

Рама најави за напролет граница со Косово по принцип на Шенген

+инфо - 12.01.2019

Претходно Рама изјави дека по прнципот на Шенген посакува граници и со Македонија и Грција. Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет. – Она што ќе го направиме е многу едноставно.

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Канал5 - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и на Македонија конечно и го отвораат евроатланскиот пат.

Мета: Ова е една многу важна историска одлука за Македонија, но и за целиот регион на Балканот

Макфакс - 12.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што напиша на социјалната мрежа „Фејсбук“ ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и ќе ја изведат Македонија конечно на ...

Мета му порача на Рама:Министерството за надворешни работи не може да биде автошкола

24Инфо - 12.01.2019

Продолжува дебатата на релација премиер-претседател на држава,откако Илир Мета не ја потпиша уредбата по предлогот на премиерот Еди Рама, Косовецот Гент Цакај да биде нов министер за Европа и надворешни работи.

Рама:Не сакам институционален конфликт,Мета ја изгуби политичката битка

Локално - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама,по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

ПД-ЛСИ го поддржаа Мета за случајот „Цакај“, бараат анкетна комисија

Опсервер - 12.01.2019

Демократската партија на Љуљзим Баша и Социјалистичкото движење за интеграција на Моника Куремади го поддржаа претседателот Илир Мета во барањето за спроведување истрага околу експресно издадениот безбедносен сертификат на Косовецот Генти Цакај.

Мета до Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

+инфо - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Рама сака граница по Шенген зона и со Македонија

Фактор - 12.01.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека на пролет границата меѓу Албанија и Косово ќе биде отворена според критериумите утврдени за Шенген зона, објави Коха Диторе. Вели дека она што го прават е многу едноставно.

Рама му реплицираше на Мета: Не се занимавам со заложник на Уставот

24Инфо - 12.01.2019

Продолжува преписката на социјалните мрежи меѓу албанскиот премиер Еди Рама и претседателот Илир Мета, откако шефот на државата не го прифати предогот на Рама за нов министер за надворешни работи да биде Косовецот Гент Цакај.

Рама: Наскоро ќе ја отвориме границата со Македонија по принципот на Шенген

Нетпрес - 12.01.2019

На пролет ја отвораме границата со Косово според режимот на Шенген зоната, а наскоро истото ќе се случи и со Македонија и Црна Гора. Ова го изјави албанскиот премиер, Еди Рама, на состанок со амбасадорите во земјата, пренесе „Коха диторе“.

Политичка криза во Албанија

Макфакс - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надоврешни работи, и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кои се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама: Границата со Косово по принцип на Шенген на пролет

А1 On - 12.01.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет. – Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама: Го подржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

Независен - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Мета му порача на Рама:Министерството за надворешни работи не може да биде автошкола

Опсервер - 12.01.2019

Продолжува дебатата на релација премиер-претседател на држава,откако Илир Мета не ја потпиша уредбата по предлогот на премиерот Еди Рама, Косовецот Гент Цакај да биде нов министер за Европа и надворешни работи.

Рама:Не сакам институционален конфликт,Мета ја изгуби политичката битка

24Инфо - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама,по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

Независен - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Рама до Мета: Не ми е до уставот

Независен - 12.01.2019

Продолжува преписката на социјалните мрежи меѓу албанскиот премиер Еди Рама и претседателот Илир Мета, откако шефот на државата не го прифати предогот на Рама за нов министер за надворешни работи да биде Косовецот Гент Цакај.

Рама: По Косово, ќе ја отвориме границата со Македонија по принципот на Шенген

Centar - 12.01.2019

На пролет ја отвораме границата со Косово според режимот на Шенген зоната, а наскоро истото ќе се случи и со Македонија и Црна Гора. Ова го изјави албанскиот премиер, Еди Рама, на состанок со амбасадорите во земјата, пренесе „Коха диторе“.

Политичка криза во Албанија

24Инфо - 11.01.2019

Aлбанскиот претседател, Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надоврешни работи, и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кои се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама: Од пролет, границата со Косово по принцип на Шенген

Нова ТВ - 12.01.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет. – Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама: Го подржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

+инфо - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Рама: Не сакам институционален конфликт, Мета ја изгуби политичката битка

А1 On - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи, со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

Курир - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Рама му реплицираше на Мета: Не се занимавам со заложник на Уставот

Сител - 12.01.2019

Продолжува преписката на социјалните мрежи меѓу албанскиот премиер Еди Рама и претседателот Илир Мета, откако шефот на државата не го прифати предогот на Рама за нов министер за надворешни работи да биде Косовецот Гент Цакај.

Рама: По Косово, ќе ја отвориме границата со Македонија по принципот на Шенген

Република - 12.01.2019

На пролет ја отвораме границата со Косово според режимот на Шенген зоната, а наскоро истото ќе се случи и со Македонија и Црна Гора. Ова го изјави албанскиот премиер, Еди Рама, на состанок со амбасадорите во земјата, пренесе „Коха диторе“.

Политичка криза во Албанија

OhridNews - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кој се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама: Границата со Косово по принцип на Шенген на пролет

MTM - 12.01.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет. Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама: Го подржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

Опсервер - 11.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Рама: Не сакам институционален конфликт, Мета ја изгуби политичката битка

1tv - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

А1 On - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Рама му реплицираше на Мета: Не се занимавам со заложник на Уставот

Локално - 12.01.2019

Продолжува преписката на социјалните мрежи меѓу албанскиот премиер Еди Рама и претседателот Илир Мета, откако шефот на државата не го прифати предогот на Рама за нов министер за надворешни работи да биде Косовецот Гент Цакај.

Политичка криза во Албанија

Точка - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надоврешни работи, и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кои се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама: Границата со Косово ќе работи по принципот на Шенген

Н.Македонија - 12.01.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет, пренесува МИА. – Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама:Не сакам институционален конфликт,Мета ја изгуби политичката битка

Опсервер - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама,по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

Опсервер - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Рама му реплицираше на Мета: Не се занимавам со заложник на Уставот

Опсервер - 12.01.2019

Продолжува преписката на социјалните мрежи меѓу албанскиот премиер Еди Рама и претседателот Илир Мета, откако шефот на државата не го прифати предогот на Рама за нов министер за надворешни работи да биде Косовецот Гент Цакај.

Политичка криза во Албанија

Centar - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кој се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама: Границата со Косово по принцип на Шенген на пролет

Локално - 12.01.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет. – Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Премиерот и претседателот во вербална војна

Н.Македонија - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, во кој се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Еди Рама: Границата со Косово, по принцип на Шенген на пролет ќе биде отворена

Скопје1 - 12.01.2019

Границата со Косово, по принцип на Шенген на пролет ќе биде отворена, најави албанскиот премиер Еди Рама. „Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама: Границата со Косово по принцип на Шенген на пролет

Опсервер - 12.01.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет. – Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама: Границата со Косово по принцип на Шенген на пролет

Вечер - 12.01.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет. – Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама: Од пролет ќе се отвори границата со Косово

ТВ21 - 12.01.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама најави дека пролетта границата меѓу Албанија и Косово ќе биде отворена според принципите утврдени за Шенген зоната. „Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.

Рама: Од пролет ќе се отвори границата со Косово

4NEWS - 12.01.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама најави дека пролетта границата меѓу Албанија и Косово ќе биде отворена според принципите утврдени за Шенген зоната. „Она што ќе го направиме е многу едноставно. Презедовме цел Шенгенски систем преведен од почеток до крај.