TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска и Деспотовски во посета на компанијата „Индустри сервис“

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска ќе го посети производствениот објект на компанијата „Индустри сервис“ во Скопје. Царовска ќе биде придружувана од директорот на Фондот за иновации и технолошки ...

Царовска: Во следниов период треба повеќе да се вложува во културата

360 степени - 01.07.2020

За првпат по 2005 година, во културата се донесе нов колективен договор, со што се овозможија значително подобри услови за работа на културните работници.Но, во следниов период треба да се вложува уште повеќе во културата за да може да се реализира ...

Царовска: Развојот на културата ни е важен, преку неа се промовираат европски вредности, слобода и демократија

24Инфо - 01.07.2020

Носителката на листа на пратеници во Изборна единица 1, Мила Царовска вечерва се сретна со Филип Јовановски и преставници на културните работници од незавсната сцена. На состанокот се зборуваше за направеното до сега за културата, но и за идните ...

Царовска: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Press24 - 01.07.2020

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од ...

Царовска: Заеднички ги направивме социјалните реформи, продолжуваме заедно да се бориме против сиромаштијата

Канал5 - 01.07.2020

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, денес учествуваше и се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години постоење.

Царовска: Делови од Драмскиот театар се реновираат за првпат по многу години

Макфакс - 01.07.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, заменикот министер за култура, Владимир Лазовски и националниот координатор за култура, Роберт Алаѓозоски, придружувани од директорката на театарот, Катерина Коцевска, денеска извршија ...

Знае ли Царовска колку просечни или минимални плати и пензии имаше во Луј Витон торбата?

24Инфо - 01.07.2020

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Мила Царовска Со СДСМ на власт граѓаните не видоа никаков ќар. Напротив ќар видоа Заеви и бизнис пајташите на СДСМ. Тоа што го ветуваа во 2016-та не го исполнија.

Царовска: Направено е многу во борбата против сиромаштијата

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 () – Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години од постоењето на оваа организација.

Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 () – Во изминатиот период направивме многу во областа на култуарата, ги подобривме условите во кои работат културните работници, ги зголмивме нивните примања, нешто што е потребно за да можат креативно да се изразуваат, порача ...

Царовска на трибина во Капиштец: Немаме веќе деца во институции, вложуваме во кадарот во градинките и социјалните ...

24Инфо - 01.07.2020

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба во населба Капиштец рече дека СДСМ е партија која што се грижи за сите граѓани подеднакво и дека посеветено работи на намалување на ...

Царовска: Во новиот мандат како партија минималната пензија ја зголемуваме на 10.700 денари

Локално - 30.06.2020

Носителката на листата на кандидати за пратеници во Изборна единица 1 од коалицијата предводена од СДСМ Мила Царовска вечерва беше на маалска средба во населбата Пролет, каде изјави дека како политичка партија се што ќе ветат остваруваат.

Царовска: Очекувам целосна реализација на нашата програма

Вечер Прес - 30.06.2020

Носителката на листата на кандидати за пратеници во Изборна единица 1 од коалицијата предводена од СДСМ Мила Царовска вечерва беше на маалска средба во населбата Пролет, каде изјави дека како политичка партија се што ќе ветат остваруваат.

Царовска: Очекувам целосна реализација на нашата програма

Либертас - 30.06.2020

Носителката на листата на кандидати за пратеници во Изборна единица 1 од коалицијата предводена од СДСМ Мила Царовска вечерва беше на маалска средба во населбата Пролет, каде изјави дека како политичка партија се што ќе ветат остваруваат.

Царовска на маалска средба во Капиштец: Со СДСМ на власт платите ќе продолжат да растат

Макфакс - 01.07.2020

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба во населба Капиштец рече дека СДСМ е партија која што се грижи за сите граѓани подеднакво и дека посеветено работи на намалување на ...

Царовска на маалска средба во Капиштец: Со СДСМ на власт платите ќе продолжат да растат

Канал5 - 01.07.2020

Со Социјал -демократскиот сојуз на власт платите ќе продолжат да растат. Во пост ковид периодот ќе имаме раст на минималната плата до 40% и раст на просечната плата до 30%. Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила ...

Царовска на маалска средба во Капиштец: Со СДСМ на власт платите ќе продолжат да растат

Вечер - 01.07.2020

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба во населба Капиштец рече дека СДСМ е партија која што се грижи за сите граѓани подеднакво и дека посеветено работи на намалување на ...

Царовска на маалска средба во Капиштец: Со СДСМ на власт платите ќе продолжат да растат

iPortal - 01.07.2020

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба во населба Капиштец рече дека СДСМ е партија која што се грижи за сите граѓани подеднакво и дека посеветено работи на намалување на ...

Царовска на маалска средба во Капиштец: Со СДСМ на власт платите ќе продолжат да растат

А1 On - 01.07.2020

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1, Мила Царовска вчера вечер на маалска средба во населба Капиштец рече дека СДСМ е партија која што се грижи за сите граѓани подеднакво и дека посеветено работи на намалување на ...

Царовска: Немаме веќе деца во институции, вложуваме во кадарот во градинките и социјалните работници

А1 On - 01.07.2020

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1, Мила Царовска вчера вечер на маалска средба во населба Капиштец рече дека СДСМ е партија која што се грижи за сите граѓани подеднакво и дека посеветено работи на намалување на ...

Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

+инфо - 01.07.2020

Во изминатиот период направивме многу во областа на култуарата, ги подобривме условите во кои работат културните работници, ги зголмивме нивните примања, нешто што е потребно за да можат креативно да се изразуваат, порача вицепремиерката задолжена ...

СДСМ „копи-пејст“ на ВМРО-ДПМНЕ: Заев избра ОБНОВА, Царовска ОСТВАРУВА

Курир - 01.07.2020

Се што ветуваме остваруваме, објави вечерва вицепремиерката Мила Царовска. – Ветивме поголема минимална плата. И сега имаме минимална плата поголема за 60 отсто, а просечната плата ја зголемивме за 5.000 денари! Сè што ветуваме, остваруваме! ...

Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

Либертас - 01.07.2020

Во изминатиот период направивме многу во областа на култуарата, ги подобривме условите во кои работат културните работници, ги зголмивме нивните примања, нешто што е потребно за да можат креативно да се изразуваат, порача вицепремиерката задолжена ...

Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

Frontline - 01.07.2020

Во изминатиот период направивме многу во областа на културата, ги подобривме условите во кои работат културните работници, ги зголмивме нивните примања, нешто што е потребно за да можат креативно да се изразуваат, порача вицепремиерката задолжена за ...

(ВИДЕО) Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

А1 On - 01.07.2020

Во изминатиот период направивме многу во областа на култуарата, ги подобривме условите во кои работат културните работници, ги зголмивме нивните примања, нешто што е потребно за да можат креативно да се изразуваат, порача вицепремиерката задолжена ...

Царовска: Делови од Драмскиот театар се реновираат за првпат по многу години

Вечер - 01.07.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, заменикот министер за култура, Владимир Лазовски и националниот координатор за култура, Роберт Алаѓозоски, придружувани од директорката на театарот, Катерина Коцевска, денеска извршија ...

Царовска во Драмски театар: Се подобруваат условите за работа на културните работници

Независен - 01.07.2020

Во изминатиот период направивме многу во областа на културата, ги подобривме условите во кои работат културните работници, ги зголемивме нивните примања, нешто што е потребно за да можат креативно да се изразуваат, порача вицепремиерката задолжена ...

Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

MakPress - 01.07.2020

Во изминатиот период направивме многу во областа на култуарата, ги подобривме условите во кои работат културните работници, ги зголмивме нивните примања, нешто што е потребно за да можат креативно да се изразуваат, порача вицепремиерката задолжена ...

Царовска: Делови од Драмскиот театар се реновираат за првпат по многу години

Точка - 01.07.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, заменик-министерот за култура, Владимир Лазовски, и националниот координатор за култура, Роберт Алаѓозоски, придружувани од директорката на театарот, Катерина Коцевска, денеска извршија ...

Царовска на „Zoom“, одбележување на 10 години постоење на МППС: Заеднички ги направивме социјалните реформи, ...

24Инфо - 01.07.2020

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, денес учествуваше и се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години постоење.

Царовска: Преку јакнење на најранливите и вложување во нив, ги активираме на пазарот на трудот

Слободен Печат - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска се обрати на „Zoom” конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години од постоењето на оваа организација.

Царовска: Направено е многу во борбата против сиромаштијата

А1 On - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години од постоењето на оваа организација.

Царовска: Направено е многу во борбата против сиромаштијата

Либертас - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години од постоењето на оваа организација.

Царовска: Имаме реформиран социјален систем и 27.000 семејства кои земаат за 300 пати повисока социјална помош

iPortal - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години од постоењето на оваа организација.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на вицепремиерот Мила Царовска

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 Со СДСМ на власт граѓаните не видоа никаков ќар. Напротив ќар видоа Заеви и бизнис пајташите на СДСМ. Тоа што го ветуваа во 2016-та не го исполнија. Ниту минималната плата ја направија 16 илјади денари, ниту просечната плата е 30 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Знае ли Царовска колку просечни или минимални плати и пензии имаше во Луј Витон торбата?

Канал5 - 01.07.2020

Со СДСМ на власт граѓаните не видоа никаков ќар. Напротив ќар видоа Заеви и бизнис пајташите на СДСМ. Тоа што го ветуваа во 2016-та не го исполнија. Ниту минималната плата ја направија 16 илјади денари, ниту просечната плата е 30 илјади денари, ниту ...

Царовска: Направено е многу во борбата против сиромаштијата

MakPress - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години од постоењето на оваа организација.

ВМРО-ДПМНЕ: Знае ли Царовска колку просечни или минимални плати и пензии имаше во Луј Витон торбата?

MakPress - 01.07.2020

Со СДСМ на власт граѓаните не видоа никаков ќар. Напротив ќар видоа Заеви и бизнис пајташите на СДСМ. Тоа што го ветуваа во 2016-та не го исполнија. Ниту минималната плата ја направија 16 илјади денари, ниту просечната плата е 30 илјади денари, ниту ...

Царовска: Направивме многу, 27 илјади семејства земаат за 300 пати повисока социјална помош

Frontline - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска се обрати на „Zoom“ конференција на Македонската платформата против сиромаштија (МППС), по повод 10 години од постоењето на оваа организација.

Царовска: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Канал5 - 01.07.2020

Вицепремиерката Царовска истакна дека Владата вложува максимални напори да направи баланс во заштитата на работниците и поддршка на работодавачите. Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес одржа ...

Царовска: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 () – Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска одржа редовен координативен состанок, на кој присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските ...

Царовска: Најважно ни е и работодавачите и работниците да ги почитуваат протоколите

А1 On - 01.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска одржа координативен состанок со дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен текстилец“, „Хелсиншки комитет“, ...

Царовска: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Слободен Печат - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска одржа редовен координативен состанок, на кој присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен текстилец”, ...

Царовска: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Либертас - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска одржа редовен координативен состанок, на кој присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен текстилец“, ...

Царовска: Граѓанските организации да ги пријавуваат сознанијата за кршење на работничките права

Локално - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска одржа редовен координативен состанок, на кој присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен текстилец“, ...

Царовска на координација со граѓанските организации, синдикатите и инспекторатите: Најважно ни е работниците и ...

24Инфо - 01.07.2020

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од ...

Царовска: Граѓанските организации да ги пријавуваат сознанијата за кршење на работнички права

Макфакс - 01.07.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска, одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика ,Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен ...

Царовска: Граѓанските организации да ги пријавуваат сознанијата за кршење на работнички права

Вечер - 01.07.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска, одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика ,Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен ...

Царовска: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Скопје инфо - 01.07.2020

Вицепремиерот за економски прашања Мила Царовска денеска одржа редовен координативен состанок, на кој присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен текстилец“, ...

Царовска: Граѓанските организации да пријавуваат кршење на работнички права

Н.Македонија - 01.07.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска, одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен ...

Царовска: Развојот на културата ни е важен, преку неа се промовираат европски вредности, слобода и демократија

Канал5 - 01.07.2020

Носителката на листа на пратеници во Изборна единица 1, Мила Царовска вечерва се сретна со Филип Јовановски и преставници на културните работници од незавсната сцена, се наведува во соопштението на СДСМ.