TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Соборот на СПЦ одобри канонско единство со МПЦ-ОА

Канал5 - 16.05.2022

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со Македонската православна црква- Охридска архиепископија. На вториот ден од соборот, СПЦ објави соопштение во кое наведува дека го поздравува прифаќањето на општопризнатиот канонски статус на најширока ...

„Слободен печат“: Историска одлука на Српската православна црква

Слободен Печат

Руската православна црква ја поздрави одлуката на СПЦ за МПЦ-ОА

Нова ТВ

Ѓоргевски за Фокус: СПЦ ја врати МПЦ-ОА назад во 1959 година

Фокус

РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ЈА ПОЗДРАВИ ОДЛУКАТА НА СПЦ Тоа е надминување на полувековниот раскол со МПЦ

+инфо

Москва ја поддржа одлуката на СПЦ да ја призне МПЦ

А1 On

Соборот на СПЦ со одлука ја врати МПЦ-ОА како автономна црква во рамките на СПЦ

24 Вести

360 степени Фактор Press24 360 степени Кајгана ТВ21 ММС Мак. Весник

Руската православна црква ја поздрави одлуката на СПЦ за канонско единство со МПЦ-ОА

Сител - 16.05.2022

Руската православна црква (РПЦ) ја поздравува одлуката на Српската православна црква (СПЦ) да го обнови канонското единство со Македонската православна црква – Охридска архепископија, јави дописникот на МИА од Белград.

Руската црква ја поддржа СПЦ за канонскиот статус на МПЦ-ОА

Локално

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Deutsche Welle

Москва ја поздрави одлуката на СПЦ за одобрување на канонското единство со МПЦ

Точка

Руската православна црква ја поздрави одлуката на СПЦ за канонско единство со МПЦ-ОА

Опсервер

Руската православна црква ја поздрави одлуката на СПЦ за канонско единство со МПЦ-ОА

Курир

Руската православна црква ја поздрави одлуката на СПЦ за МПЦ-ОА

Фокус

24Инфо Нетпрес Денешен Канал5 Н.Македонија Lider 360 степени Мак. Весник

СПЦ го прифати канонскиот статус на МПЦ-ОА, но само како најширока можна автономија доделена во 1959 година

Сител - 16.05.2022

Синодот на СПЦ донесе одлука да ја врати во автономија МПЦ, но за нејзина автокефалност се наведува дека треба да одлучуваат сите помесни цркви. Во соопштението се изразува надеж дека СПЦ братољубиво ќе го решава и ќе го реши конечниот канонски ...

СЦП и понуди на МПЦ-ОА автономен статус: Што значи тоа и што ќе одлучат македонските владици?

Н.Македонија

Соборот на СПЦ прогласи канонско единство со МПЦ-ОА

OhridNews

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ -ОА

Алфа

ВЕ ВРАЌАМЕ ВО ЛИТУРГИСКО ЕДИНСТВО И НЕ ВИ ПОСТАВУВАМЕ УСЛОВИ Какви одлуки донесе Соборот на СПЦ за МПЦ-ОА?

+инфо

СЕ ОГЛАСИ СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ САБОР НА СПЦ: Дијалогот за идниот и евентуален конечен статус на епархиите во Северна Македонија е можен, наменски, легитимен и реален

Фактор

Соборот на СПЦ одобри канонско единство на МПЦ-ОА

Слободен Печат

Нова ТВ PressingTV Република MakPress Сител Опсервер CivilMedia Frontline

Како последниот руски цар Николај II стана светец?

Руска реч - 16.05.2022

Канонизацијата на последниот руски цар и неговото семејство не беше едноставен чекор за Руската православна црква. Зошто сепак се одлучи на таков чекор? Ве очекуваме на Телеграм-каналот https://t.me/rb_makedonija Сите наши најнови и најактуелни ...

МПЦ инвестира во обновливи извори на енергија – ќе се поставуваат соларни панели во Охридско

Телма - 16.05.2022

Во исто време додека се крои автокефалноста на МПЦ, Црквата дома крои планови за проширување на своите бизниси со електрична енергија. Според податоците од Централен регистрр, пред 4 дена на 12 мај, МПЦ основаше нова фирма во партнерство со уште ...

МПЦ-ОА го проширува бизнис портфолиото со фотонапонска централа

Фактор

МПЦ ќе отвора соларна централа – со божји амин ќе се произведува струја!

Lider