TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коѕијас за прв пат со авион во Скопје

Р.С.Европа - 20.03.2018

Од Министерството за надворешни работи засега не коментираат дали го добиле текстот со грчките предлози и агенда за идната соработка меѓу двете земји за решавање на спорот за името, откако тоа го изјави грчкиот шеф на дипломатијата Коѕијас.

Стигнаа грчките предлози а по нив и Коѕијас ќе слета на скопскиот аеродром

Канал5 - 20.03.2018

Нацрт спогодбата за решавање на спорот за името веќе неколку дена е во Скопје. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас изјави дека документот и го испратил на македонската страна, која веројатно ќе треба да изгради став пред грчкиот преговарач в ...

Коѕиас со предлозите в четврток во Скопје, на 30 март со Димитров на средба со Нимиц во Виена

Сакам да кажам - 20.03.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас в четврток ќе пристигне во официјална дводневна посета на Македонија, соопшти министерството за надворешни работи. На 30 март, министрите за надворешни работи Никос Коѕијас и Никола Димитров, ќе се ...

Коѕијас в четврток во Скопје

Р.С.Европа - 20.03.2018

Од МНР денеска соопштија дека шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 и 23 март ќе престојува во дводневна посета на Македонија. Грчката делегација предводена Коѕијас, в четврток ќе пристигне на Меѓународниот аеродром Скопје.

Коѕијас ја испрати спогодбата во Скопје, доаѓа на 22-ри март

МРТ - 20.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас објави дека до нашата земја ги испратил грчките предлози за прашањето за името, како и агенда за идна соработка. Грчкиот министер за надворешни работи се очекува неделава да допатува во посета на Македонија.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Канал5 - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

МНР: Коѕијас во четврток ќе слета на „Меѓународниот аеродром Скопје“

Press24 - 20.03.2018

Коѕијас во четврток и петок ќе долета во Скопје на „Меѓународниот аеродром Скопје“ –информираат од МНР Би сакале да ве информираме дека министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ќе оствари официјална посета на Република Македонија, ...

Коѕијас доаѓа со пакет апсурди...

Н.Македонија - 20.03.2018

Според грчките медиуми, нацрт-спогодбата што ќе ја достави шефот на грчката дипломатија в четврток содржи околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на дваесет страници. Истовремено, грчките медиуми се повикуваат на ставови на македонски ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

Стандард - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Коѕијас доаѓа в четврток со документ на 20 страници и над 55 точки - премиерот Заев оптимист за решение на спорот

Сител - 19.03.2018

Премиерот Заев е оптимист дека ќе најде решение за спорот со името ако при тоа се води сметка за достоинтвото и за идентитетот. Тој со надеж гледа на посетата на Коѕиас на Скопје наредниве денови, како и на прегворите со Нимиц, кои би можеле да ...

Заев: Мене ми е важно како грчката јавност и институциите ќе го прифатат решението

Алфа - 19.03.2018

Коѕијас во четврток пристигнува во Скопје и ќе го презентира пакетот за името пред македонскиот државен врв. 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, содржел нацрт-предлог подготвен од грчкото МНР, опширно разгледан меѓу прем ...

Коѕијас во четврток во Скопје со нацрт спогодбата

Телма - 19.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во четврток ќе пристигне во Скопје со нацрт спогодбата на 20 страници. Околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, ги содржи грчката нацрт-предлог спогодба меѓу Македонија и ...

Антена 984: Коѕијас во четврток во Скопје со нацрт спогодбата

Нова ТВ - 19.03.2018

Околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, ги содржи грчката нацрт-предлог спогодба меѓу Македонија и Грција, соопшти грчкото радио „Атина 984“, пренесува МИА. Притоа се наведува дека нацрт предлогот е подготвена од ...

Коѕијас во четврток ќе пристигне во Скопје со нацрт спогодбата на 20 страници

Алсат-М - 19.03.2018

Околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, ги содржи грчката нацрт-предлог спогодба меѓу Македонија и Грција, соопшти грчкото радио „Атина 984“. Како што јави дописникот ...

Растат тензиите пред доаѓањето на Коѕијас...

Н.Македонија - 19.03.2018

Растат тензиите пред доаѓањето на Коѕијас Додека Македонија го чека нацрт-договорот, кој засега му е познат само на грчкиот државен врв, кај соседот се подгреваат тензиите пред доаѓањето на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Скопје, ...

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Фактор - 19.03.2018

Грчката влада предводена од Алексис Ципрас се повеќе е загрижена дека на повидок е нова криза со Турција од дипломатски и безбедносен аспект која ќе трае подолго време. Токму затоа и претходно Ципрас потенцираше дека спорот за името со Македонија ...

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

А1 On - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации се закануваат со смрт за името, "некои тука забегаа"

Press24 - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

CivilMedia - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција.

В четврток Коѕијас ќе го донесе нацрт-договорот за името

Алсат-М - 19.03.2018

Грчките медиуми откриваат нови детали за нацрт-договорот меѓу Македонија и Грција за прашањето за името. Договорот содржи 55 ставови поставени на 20 страници, открива грчкото радио “Атина 984”.

Димитров и Коѕијас во Скопје во четврток, со Нимиц на 30 март во Виена

+инфо - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

Сител - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Коѕијас ќе долета во Скопје со нова папка документи и предлози

Локално - 20.03.2018

Тој вчера за ЕРТ изјави дека тие документ веќе ги пратил пред неколку дена на разгледување во Скопје. Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе ...

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22. март, со Нимиц на 30. март во Виена

еМагазин - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23. март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, потври денеска македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

+инфо - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

Курир - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март

Алсат-М - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

CivilMedia - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

Канал5 - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Локално - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

Канал5 - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Коѕијас во Скопје со нацрт-спогодбата: Грците велат Горна Македонија, е „фаворит“

Press24 - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Орбис - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Република Македонија, денеска потврди македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

Телма - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

Сител - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Република - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

Република - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

А1 On - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Сител - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Република Македонија, денеска потврди македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

Слободен Печат - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

Алсат-М - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март - потоа средба со Нимиц

Press24 - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

еМагазин - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Грчки медиуми: Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

Либертас - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕиас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Стандард - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Репубика Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕиас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот аеродром ...

Вуцис: Грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците доколку гласаат за сложено име

А1 On - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис.

Скопје во очекување на посетата на Коѕијас

Орбис - 20.03.2018

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција“, ќе ја донесе Нацрт-спогодбата за решавање на спрот меѓу Македонија и Грција.

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Курир - 20.03.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Република Македонија, денеска потври македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот ...

Вуцис: Грчки македонски организации со закани со смрт на пратениците ако гласаат за сложено име

МКД - 20.03.2018

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, изјави спикерот на Парламентот, Никос Вуцис.