TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху: Израел нема да дозволи светот да ги „заборави“ жртвите на нападот на Хамас

Слободен Печат - 13.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше вербално нападнат за време на говорот на Меморијалниот ден на Израел во Ерусалим. Мрачниот календарски настан беше надополнет со тагата и зовриениот јавен гнев поради неуспесите на 7 октомври, кога борците ...

Нетанјаху: Тоа е војна, Израел или Хамас – слобода и безбедност или исчезнување, масакр и силување

Макфакс

Нетанјаху: Тоа е војна, Израел или Хамас – слобода и безбедност или исчезнување, масакр и силување

Опсервер

„ИЛИ НИЕ ИЛИ ЧУДОВИШТАТА НА ХАМАС“ Нетанјаху рече дека непријателот ќе плати за своите злосторства

+инфо

Нетанјаху не го менува ставот: Војната во Газа е војна за опастанокот на Израел

Слободен Печат

Нетанјаху: Војната во Газа е војна за опастанокот на Израел

Рацин

Нетанјаху: Тоа е војна, Израел или Хамас – слобода и безбедност или исчезнување, масакр и силување

Точка

MakPress Centar

Конвојот на ОН нападнат во Газа бил јасно обележан

Канал5 - 13.05.2024

Обединетите нации денеска соопштија дека конвојот на светската организација што беше нападнат во градот Рафа на југот на Појасот Газа, при што беше убиен еден вработен странец, припадник на обезбедувањето, а друг полесно повреден, бил јасно обележан.

Конвојот на ОН нападнат во Газа бил јасно обележан

Бриф

Конвојот на ОН нападнат во Газа бил јасно обележан

Н.Македонија

ОН: Конвојот нападнат во Газа беше јасно обележан

Слободен Печат

Конвојот на ОН нападнат во Газа беше јасно обележан

МКД

Конвојот на ОН нападнат во Газа бил јасно обележан

MakPress

(Видео) Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна

Макфакс - 13.05.2024

Израелските демонстранти блокираа камиони со хуманитарна помош на пат кон Појасот Газа и расфрлаа пакети со храна на патот, што е последен во серијата инциденти кога Израел вети дека ќе обезбеди непречен проток на хуманитарни резерви во опколената ...

Израелските демонстранти ја блокираа хуманитарната помош и фрлаа пакети со храна

4NEWS

(Видео) Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна

Опсервер

Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна (ВИДЕО)

МКД

Израелски демонстранти блокирале хуманитарна помош за Палестинците, фрлале пакети со храна

Вечер Прес

Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна

Точка

(ВИДЕО) ИМА УАПСЕНИ: Израелски демонстранти ja расфрлаа помошта за Палестинците

Фактор

Денешен Антропол ТВ21 360 степени 365 Пулс24

Ердоган: Повеќе од 1.000 членови на Хамас се на лекување во Турција

Макфакс - 13.05.2024

Повеќе од 1.000 членови на Хамас во моментов се хоспитализирани во Турција на лекување, објави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, потврдувајќи дека „не го смета Хамас за терористичка организација“. „Толку многу членови на Хамас се убиени.

Повеќе од 1.000 членови на Хамас се лекуваат во Турција

Фокус

Ердоган: Повеќе од 1.000 членови на Хамас се на лекување во Турција

Press24

Жестоки борби во Газа, САД предупредуваат на „повоена анархија“

Курир - 13.05.2024

Жестоки судири имало и во северниот и централниот дел на опколениот Појас Газа, јавуваат странските агенции. Израелската армија денеска се судри во Појасот Газа и во Рафа со припадниците на Хамас и покрај барањата на САД да не започнуваат инвазија ...

Блинкен ги изнесе некои од најсилните американски јавни критики за однесувањето на Израел во војната во Газа

Глас на Америка

САД: Блинкен го предупреди Израел од хаос и анархија во Појасот Газа

Deutsche Welle

Вашингтон предупредува: Израелска офанзива во Рафах ќе значи хаос и анархија!

Lider

Камерон: Забраната на продажба на оружје на Израел само ќе му помогне на Хамас

А1 On

Блинкен. Израелската офанзива во Рафа нема да го елиминира Хамас

Рацин

Блинкен: Израелска офанзива во Рафах ќе предизвика хаос и анархија

360 степени

365 Пулс24 Скопје1 Локално Слободен Печат МКД Либертас Н.Македонија

Шукри: Израелската воена операција во Рафа создава сериозни безбедносни ризици

Курир - 13.05.2024

Шефот на египетската дипломатија, Самех Шукри, денеска телефонски му соопштил на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека актуелната израелска воена операција во Појасот Газа, а особено во пограничниот град Рафа, создава „сериозни ...

Египет ќе ѝ се приклучи на Јужна Африка против Израел во судските постапки во МСП

МКД

Израел ги интензивира нападите врз бегалскиот камп Џабалија

Мета

Лоши вести за Нетанјаху: Уште една земја ја поддржа тужбата на Јужна Африка против Израел за геноцидот во Газа

Вечер Прес

Египет ќе ја поддржи тужбата за геноцид против Израел пред Меѓународниот суд на правдата

Слободен Печат

Египет врачи протестна нота поради операцијата на Израел во Рафа

Макфакс

Египет ќе се приклучи на тужбата за геноцид на Јужна Африка против Израел

4NEWS

Точка Опсервер Centar Независен Телма Рацин MakPress Канал5

Израелските сили ги засилуваат нападите врз бегалскиот камп Џабалија во Газа

Р.С.Европа - 13.05.2024

Израелските тенкови, под силен воздушен и копнен оган, влегоа подлабоко во Џабалија во северниот дел на Појасот Газа во понеделник (13 мај), објавија медиумите, додека тенкови и војници преминаа на клучниот автопат на периферијата на јужниот град ...

Израел ги засили воздушните напади врз Рафа, тенкови се пробиваат на северот на Газа

Макфакс

Израелската армија ги интензивираше нападите врз бегалскиот камп Џабалија

А1 On

Израелците испратија тенкови во најголемиот бегалски камп во Газа: Џабалија на мета, таму се кријат околу 100.000 цивили

Скопје1

Израел продолжи со инвазијата на Рафа

Антропол

Израелците испратија тенкови во најголемиот бегалски камп во Газа: Таму се кријат околу 100.000 цивили

МКД

Израел ги зголеми воздушните напади врз Рафах, тенкови се пробиваат на северот на Газа

А1 On

Опсервер MTM Фокус Н.Македонија Точка Скопје1 МКД Алсат-М

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Фокус - 12.05.2024

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави во саботата дека примирјето во Појасот Газа може да стапи на сила уште „утре доколку Хамас ги ослободи преостанатите заложници што ги држи во Газа“. „Како што реков, Хамас треба да одлучи.

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Бизнис Вести

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Слободен Печат

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Канал5

Бајден: Веќе утре е можно примирје доколку Хамас ги ослободи заложниците

24Инфо

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Либертас

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Сител

24 Вести Вечер Прес Денешен MakPress

Гутереш повика на итен прекин на огнот и ослободување на заложниците

24Инфо - 12.05.2024

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска повика на итен прекин на војната меѓу Израел и Хамас, враќање на заложниците и зголемување на хуманитарната помош на опколената палестинска територија.