TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе има ли уставни измени?

24 Вести - 02.06.2023

Ќе има или не уставни измени. ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека уставни измени под овие услови не може да се случат. Според поранешниот пратеник на СДСМ Јани Макрадули Владата го оставила предлогот за уставните измени на чекање.

Анализа - Каде се движи Македонија кон уставни измени или предвремени избори?

Сител

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 година

360 степени

Ковачевски - Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 та- година

Р.С.Европа

Ковачевски: Без уставните измени, Македонија ќе добие изолација наместо интеграција

Телма

Ковачевски ќе му го каже на ВМРО планот за промена на Уставот

Алсат-М

Победата на ВМРО-ДПМНЕ мора да биде историски најголема, побара Мицкоски од Кавадарци

Локално

МКД Фокус Сител 365 Либертас Денешен Република Фактор

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Курир - 01.06.2023

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е повеќе пати јасно кажуван, тоа е дека уставни измени под овие услови не може да се случат и ВМРО-ДПМНЕ останува на тој став, а тој став го кажа и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека на таа лидерска средба која ...

Попов за ТВ 24: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

24 Вести

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Lider

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

Република

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

PressingTV

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Press24

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Нетпрес

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Aко нема уставни измени, државата ќе влезе во изолација

Фактор - 01.06.2023

АКО НЕМА УСТАВНИ ИЗМЕНИ, МАКЕДОНИЈА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 та- година, вели премиерот Димитар Ковачевски. Премиерот Ковачевски по одржувањето на Самитот во Молдавија изјави ...

Без конкретен датум, следните денови лидерска средба

24 Вести

Мицкоски нема да разговара со Ковачевски за уставни измени, туку за избори?!

Телма

Испратена покана за средба со Мицкоски, исходот однапред познат

Deutsche Welle

Мицкоски: Не е коректно што премиерот бара лидерска, а уставните измени патуваат кон Собранието

360 степени

Мицкоски од Кавадарци: Ковачевски договара задоцнета лидерска средба бидејќи уставните измени веќе патуваат кон Собрание

Алфа

Ковачевски: поканата за средба со Христијан Мицкоски е веќе доставена до ВМРО-ДПМНЕ

Press24

Нетпрес Фокус 24Инфо Денешен 360 степени 360 степени Бизнис Вести МКД

Маричиќ: Доколку опозицијата доаѓа со намера да се изнајде решение, има начини за тоа

Канал5 - 01.06.2023

Доколку нема уставни измени, влегуваме во изолација за наредни десет години, рече во емисијата „Само интервју“ вицепремиерот Бојан Маричиќ. Во врска со најавената лидерска средба Маричиќ оцени дека доколку опозицијата доаѓа со намера да се изнајде ...

Маричиќ: Голема ЕУ членка наскоро ќе направи потег за поддршка на македонскиот јазик и идентитет, ако се донесат уставните измени Бугарија нема веќе да блокира

365

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Локално

МАРИЧИЌ ЗА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ: Во наредните 10 години влегуваме во изолација од ЕУ ако не направиме уставни измени

Денешен

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Во Центар

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Zoom

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Опсервер

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќањето на бугарските диктати

Република - 01.06.2023

Проблемот на Владата е, тоа што Ковачевски наместо за граѓаните, работи за агендата и приватните интереси на ДУИ. Така изгледа уценет премиер кој по принципот купи ден помини се задржува на функција, реагираат преку соопштение од најголемата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќање на бугарските диктати

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски наместо за граѓаните, работи за агендата и приватните интереси на ДУИ

Слободен Печат

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, ќе имаме изолација

А1 On - 01.06.2023

Сега е моментот којшто Северна Македонија треба да го искористи и да ги донесе потребните одлуки за да продолжи интегрирањето во ЕУ, нема појасна порака од ова, потребна ни е интеграција а не изолација, рече претседателот на СДСМ и премиер Димитар ...

Ковачевски од Молдавија: Сега е моментот, потребна ни е интеграција, а не изолација каква што имавме од 2006 до 2016 година

24Инфо

Ковачевски од Молдавија: Сега е моментот, потребна ни е интеграција а не изолација

Press24

Нацрт-верзијата за уставните измени следната недела ќе помине во Владата

Алсат-М - 01.06.2023

Предлогот на Владата за уставни измени е во Секретаријатот за законодавство. Конечната верзија ќе биде објавена следната недела. И покрај тоа што предлогот не вклучува отстранување на терминот „20 отсто“ од Уставот, лидерот на Алијанса за Албанците, ...

Уставен образец по ЕУ-концепт

Н.Македонија

„20%“, во 2018 година имаше поинаква практика за уставни амандмани

Алсат-М

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Бриф - 01.06.2023

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта и работам таа цел да се оствари, изјави претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, ...

Ковачевски: На С. Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Локално

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Макфакс

Ковачевски: Потребна ни е интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Frontline

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Точка

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Centar

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Вести плус

Нова ТВ CivilMedia

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана за лидерска средба

Zoom - 01.06.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од теренските активности за увид на градежни активности, од новинарите беше запрашан во однос на лидерската која што преку изјави за медиумите ја најави премиерот Димитар Ковачевски, при што посочи ...

Освен изјави на Ковачевски, уште нема официјална покана за евентуалната лидерска, вели Мицкоски

Макфакс

Мицкоски: До овој момент нема официјална покана, на евентуалната лидерска треба да се разговара што по неуспехот на уставните измени

Бизнис Вести

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана за средба

Нетпрес

Mицкоски уште чека на покана од Ковачевски за лидерската средба

Република

Mицкоски уште чека покана за лидерската средба

PressingTV

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана

Канал5

Фокус МКД Курир Во Центар Либертас MakPress Lider

Милевски: СДСМ, ДУИ, ДОМ, ЛЕВИЦА и ПОИНАКУ си играа совет

Тера - 01.06.2023

По синоќешните случувања во Советот на општина Битола, кога ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата, а СДСМ, Поинаку и Левица разрешија управни и надзорни одбори во шест јавни претпријатија, на својот Фејзбук профил се огласи претседателот на ОК на ВМРО ...

Димовски: Наместо уставните измени, ни треба кохезија, ако не се прифатат измените власта ќе го изгуби легитимитетот

ТВ21 - 31.05.2023

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски има дилема дали прифаќањето на уставните измени ќе не однесе побрзо во Европската унија. Во емисијата на Тв21 Клик плус тој рече дека ако ги донесеме измените на Уставот влегуваме во ризик на ...

ДИМОВСКИ: Ако ги донесеме измените на Уставот влегуваме во ризик на постојани барања од Бугарија

Денешен

ВИДЕО| Трибина на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Политики за развој енергетскиот сектор“

Нетпрес - 31.05.2023

На Градски плоштад во Кавадарци, во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите“, во тек е трибина на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Политики за развој енергетскиот сектор“. Говорници на трибината се: Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана ...

Мицкоски: Уставни измени под овие околности нема да има, овие работи ќе ги кажам и на лидерската средба

Опсервер - 31.05.2023

Не сум човек што во ракавици говори, туку отворено, и ги кажувам работите онакви какви што се. Имаме власт која е во распаѓање, тотална анархија во институциите, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во Кавадарци ...

Мицкоски: Уставни измени под овие околности нема да има, овие работи ќе ги кажам и на лидерската средба

Zoom

Мицкоски: Уставни измени под овие околности нема да има, овие работи ќе ги кажам и на лидерската средба

Во Центар